III'9 Nieuw „Vestiging Songs vreedzamen weg van een nieuwe rechtsorde voor Nederlandsch Indie O Militairen '^gden den bomaanslag te den Haag Hervorming van het staatsbeste! van het Koninkrijk in zijn geheel mollen VRIES, HELDER Voor Alkmaar en omgeving Karakter en beteekenis van het ontwerp van Linggadjati BERICHT Ontevreden over de politieke berechting Daders hadden nog meer plannen OPROEP TOT STRI|D „STILLE NACHT" Door de Russen verboden EMBER 1946 CLAS 2—1 ïjgt meer dan ipeelbaar veld i strijd tegen met wind in :t spel in han_ neerend kwam Petten-doel af, liet thuis. Keer .e goed spelen- ■dding te bren- integen was in veel gevaarlij, uur brak ^Pet en sooort door n (1—0). geweldig op- es werd1 gere- n paal hielpen doelverdediger Rust rng speelde At- jenwind, steeds Petten. Na een de verdiende nu overdonde. och Atlas nam el weer in han- le keurig, doch kele tegenaan- ;eds over links, roor het einde mde goal voor V.V.W. 1—3 te bespelen veld nu weer weten >n tegen het ein. geweldig kwam ael ik van V.V.W. de doorslag lousiast spel van V.V.W. de eerste irgen. ;aat de strijd ge- smalle veld is [ehandicapt. Toch ■erwicht te ver doelman van de doel vooralsnog doch na een half hof uit een hoek. minuten later in uit een voorzet jcore _(02). rent Schouten op af, probeert den :len en deze weet ïting te verande- Rust 02 ie Rijp direct aan- ijf minuten is het hard schot. WW net snelle aanval. doelpunt 13. beste van het spel keert alles. Dan weer geducht op- jzigt haar opstel een goede verbe- zit "er echter ge- outenjnoet al zijn^ toon spreiden om nen. Dan probeert doch tevergeefsch. den aanval komt koop - adressen XiKMAAR 1STRAAT 8 Hoofdrad.: H. N. Smits; rayon_red.: Fr. Otten. Dir.: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 1 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand: inclusief incasso Advertentie_prijs: per editie 13 ct. p m.m.: minimum 2.50; in alle edities «26 ct. p m.m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p m.m. in alle edities 30 ct. Noortöiollandsch .Daqblad Buiten God is nergens veilig (Vondel) DINSDAG 10 DECEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11099 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42A - tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West. straat 80 tel K 2230 2383 SCHAGEN: Moler.straai 52 tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank üE HISTORISCHE DAG voor Nederland en Indië is dan vandaag aangebroken, nu eindelijk vollediger opening van zaken wordt gegeven over de regeling van de verhou ding tusschen ons land en de Overzeesche Gebiedsdeelen. In de Tweede Kamer heeft de Regeering vandaag overgelegd de ontwerpovereenkomst (die al bekend is) en de toelichting daarop van de Commissie-Generaal. De Commissie, zoo lezen wij in deze toelichting, kwam na langdurige en vaak moei-"1 zame besprekingen met de delegatie van de republiek Indo nesië tot een basis van overeenstemming, neergelegd in een ontwerpovereenkomst van 17 artikelen, met een slotbepaling. Op enkele punten, die zich voor vastlegging in deze ont werpovereenkomst bezwaarlijk leenden, werden in den loop der besprekingen tusschen de deelgaties afspraken gemaakt, welke als zoodanig in de no tulen bindend werden vastge legd en thans in deze toelich ting volledig zijn verwerkt. De publicatie van het basis- accoord, eenige dagen nadat dit was bereikt, bleek nood zakelijk om te voorkomen, dat dit in gedeelten bekend zou worden en, voorzoover on bekend, onnoodig tot geruch ten en onrust aanleiding zou geven. Het karakter van de ont- werp-overeenkomst. Het verdient aanbeveling reeds aanstonds nader in te gaan op de beteekenis van de tusschen beide delegaties be reikte basis voor overeenstem ming. Want hiermede wordt, naar het oordeel van de com missie-generaal, een uiterst be langrijke stap gedaan in de ricitiing die de regeering, in het voetspoor van de konink lijke rede van 7 December^ 1942 en de régeeringsverkla- ring van 10 Februari 1946, zich heeft voorgenomen in te slaan: de vestiging langs vreed zamen weg van een nieuwe rechtsorde voor Nederlandsch- Indië en de hervorming van ninkrijk in zijn geheel. Belangrijk is deze stap voor al, omdat vertrouwd mag wor den, dat de politieke en psy chologische weerstanden, die tot dusver aan een samenwer king tusschen Nederlanders en belangrijke groepen van Indo nesiërs in den weg stonden hierdoor iri aanzienlijke mate zijn weggenomen. Een eerste bijdrag tot het verbeteren van de politiéke atmosfeer was aanvankelijk verkregen door het op 14 Oc- tober te Batavia genomen, door de Bestandscommissie nader uit te werken besluit tot staking der vijandelijkhe den. In de gecompliceerde, hier en daar zelfs verwarde situatie op Java en Sumatra, die in het afgeloopen jaar was ontstaan, konden besprekin gen ever politieke samenwer king niet met vrucht worden heropend, wanneer de vijan delijkheden van beide zijden over de geheele linie bleven voortduren. Anderzijds dien de men zich te realiseeren, dat zulk een staking der vijande lijkheden slechts het volle ef fect zou verkrijgen wanneer ze binnen niet te langen tijd door een politiek accoord zou worden gevolgd. Alleen het in n» zetten van de samen wer-, king op een gemeenschappelijk ke basis voor overeenstem ming schept de voorwaarden voor een situatie, waarin in cidenten, die tot gewapend op treden aanleiding kunnen ge ven, zullen kunnen worden vermeden. De datum van .30 November In dit verband moet ook ge wezen worden op de bijzondere beteekenis van den datum van 30 November 1946, den dag waarop de gezagsoverdracht van de geallieerde aan Nederland- sohe autoriteiten moest zijn. vol tooid. Feitelijk beteekende dit de vervanging van Britsohe door Nederlandsche militaire gezags dragers, welke zonder tevo ren bereikt accoord een ern stige verhooging van de span ning en dientengevolge vergroo. ting van de kans op incidenten met moeilijk voorzienbare ge volgen had kunnen teweeg brengen. Indien deze datum op dit oogeublik is verschenen zon der dat dit tot een fel en algemeen opvlammen der vijandelijkheden heeft geu leid, dan moet dit naar het oordeel van de Commissie. Generaal worden toege schreven aan het feit, dat vóór 30 November een basis voor overeenstemming was bereikt. Deze bracht een zekere ontspanning teweeg, daar zij het vertrouwen op een uiteindelijk politiek ac coord op een steviger grond slag plaatste Vervolg pag. 7 In verband met de be langrijke publicaties over het accoord van Linggad jati, welke ons in den loop van den morgen bereikten, hebben wij een deel van het belangrijke „voorpagina nieuws" overgebracht naar pagina 6. De daders van den op 5 De cember gepleegde bomaan slag op net gezin van den heer Boer, wonende aan de Prinsegracht, zijn door de Haagsche recherche gearres teerd. Het zijn drie militairen en wel de 18-jarige soldaat J J. H. van H., de 28-jarige sergeant A. T. de B. uit Haarlem en de 28-ja- rige korporaal J. IJ. J P. uit Delft alle drie gelegerd in die nieuwe Frederikskazerne te Den Haag. Zij zijn ingesloten en heb ben bekend aan den aanslag te hebben medegewerkt. Voorzoover tot op heden kon worden vastgesteld is P. degene geweest, die per motor met zij span een bom naar het perceel aan de Prinsegracht bracht en deze bom daar aan voorbijgan gers heeft afgegeven. Zooals men zich zal herinne ren werd denzelfden avond Op ongeveer 25 kilometer van Amsterdam langs den weg een gewonde sergeant aange troffen Deze sergeant blijkt thans duo-passagier te zijn geweest bjj van H„ die zich per motor op weg naar Am sterdam bevond »m daar een bom, dien hjj van P. had ge kregen, op diens verzoek af te geven op een bepaald adres aldaar. Deze bom moet onderweg zijn geëxplodeerd tengevolge waar van niet van H., maar wel de sergeant op de duozitting ernstig gewond werd. Van H. heeft hem langs den weg laten liggen en is zelf doorgereden. De bommen waren allen ver vaardigd' door sergeant de B. Deze had er nog twee gemaakt, die P echter in Delft heeft weg-, gegooid Ook deze bommen wa ren voor bepaalde adressen in Den Haag bestemd geweest. De mannen hebben als motief voor hun daad opgegeven, dat zij ontevreden waren over de be rechting van een aantal personen wier gedragingen gedurendën den oorlog zij veroordeelenswaardig achtten. De Groote Vier bijeen in een zeer gemoede-4 lijke conferentie in 'n uiterst rustige sfeer. Geen scherpe, bijten de of sarcastische uit drukkingen zullen van de lippen der staats lieden komen, het geen ook onmogelijk is, daar zij van was vervaardigd zijn. Deze groep is te bezichtigen in het beroemde Grévin wassenbeelden-museum te Parijs. V.l.n.r.: ziet men de figuren van: Byrnes, Bevin, Bidault en MolotoL (A.N.P.) QP DE VERGADERING, waar de Katholieke Ar beidersbeweging van Utrecht haar gouden feest vierde, heeft niemand minder dan Zijne Eminentie Kardinaal de Jong een krachtige en niet- misverstane waarschuwing la ten hooren tegen de gevaren van het communisme, die hij nog erger noemde dan die van het nationaal-socialisme. Het communisme, zoo zei de Kar dinaal, is leugen inplaats van waarheid, tyrannie inplaats van vrijheid, onrecht inplaats van recht. De Kardinaal riep op tot strijd! Op de eerste plaats om dat het in diepste wezen gaat om de erkenning van bet ge loof in een persoonlijken (God. „Als er geen God bestaat, die het goede loont, en bet kwade straft, waarom zou de mensch dan de rechtvaardigheid en de waarheidsliefde beoefenen? Wie niet gelooft in een eeuwig leven, kan misschen beter zijn geluk zoeken in het commu nisme. Wij moeten weer terug naar God, waarheid, recht en vrijheid. Ten strijd moeten wij tegen de overdreven zucht naar ont spanning en vermaak, die de aandacht van meer ernstige levensvragen dreigen af te voeren. Te grooter wordt dit gevaar, naarmaate dit ont spanningsleven in handen komt van neutrale buurtver- eenigingen en ontspannings centra, onder sterken invloed van fabrieksdirecties en ande re instanties. Ten strijd moeien wij echter ook in sterk.positieven zin: wij moeten, zei de Kardinaal, niet alleen afweren, maar ook iets positiefs bieden: een goede gees telijke voorlichting en bet sti- muleeren van een goede wel- vaartspolitiek. De materieels nood, waarin ons volk verkeert, speelt inderdaad het is al vaak gezegd in de kaart van de communis len en agitatoren. „Wij moeten met alle kracht daartegen staan." Maar dan ook posit «f. Op dit punt heeft ook profes sor Cleophas gisteren gewezen op de jaarvergadering van den LTB in Amsterdam Ook in deza kringen moet meer positief -ge werkt worden, door het aan_ kweeken van een warm sociaal gevoel >n het bevorderen van maatregelen van sociale zorg voor de kleinere onder deze be langrijke groep van zelfstandi. gen. Het communisme is het groote gevaar voor Kerk en Vaderland. VERVOLG PAGINA De Sovjet-autoriteiten hebben het zingen van het „Stille Nacht" en „O du Frohliche" bij officl- eele en openbare kerstvieringen te Schwering (in Mecklenburg) verboden. Ook kerstspelen waar in engelen voorkomen, mogen niet worden opgevoerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1