REGEERING IS VOORNEMENS DE COMMISSIE-GENERAAL TE MACHTSGEN DE OVEREENKOMST TE ONDERTEEKENEN! KOLONIALE VERHOUDING RADICAAL EN VOOR GOED GEBROKEN Nieuw Noordhollondsch Dagblad 3 Regeeringsverklaring in de Tweede Kamer afgelegd DINSDAG 10 DECEMBER 194S INDIEN DE REGEERING thans verklaard, dat het haar voor nemen is de Commissie-Generaal te machtigen deze over eenkomst te onderteekenen, moet deze verklaring uiteraard zóó worden verstaan, dat die onderteekening de Nederland- sche regeering tot niets meer of anders verbindt, dan wat vol gens de door de Commissie-Generaal opgestelde toelichting is overeengekomen met onverkorte inachtneming van wat de regeering in deze vergadering verklaren zal, aldus begon Minister Jonkman heden. Dinsdagmiddag, in de Tweede Ka mer, na enkele inleidende zinnen de Regeeringsverklaring over de Indische kwestie. De overeenkomst, aldus de minister, moet worden gezien in het licht van de bij de wet en in haar instructie aan de commissie-generaal verstrekte opdracht het bevorderen van de voorbereiding van 'n nieu we rechtsorde voor Neder- landsch-Indië. Deze overeenkomst stelt dus de nieuwe rechtsorde niet ■vast, doch beoogt de basis aan te geven, waarop die zal wor den opgetrokken. Aanvaarding van hetgeen door de commissie-generaal in dien zin is overeengekomen, komt de regeering wensche- lijk en noodzakelijk voor, om dat het vooral psychologisch en staatkundig geboden is zoodanige afspraak te maken, wil men daadwerkelijk de ba sis voor een vernieuwde duur zame samenwerking varif de Nederlandsche en Indonesische volkeren leggen. Psychologisch immres moeten wij daartoe eerst van vijanden weer vrien den worden, of in het Indone sisch gezegd van Moesoeh weer temen". De ontworpen overeenkomst spreekt daarvan duidelijk. Staatkundig moeten wij uit drukkelijk de koloniale ver houdingen verwerpen en het vrijwillig volledig deelgenoot schap in plaats daarvan doen treden. De ontworpen over eenkomst voldoet aan dien eisch. En aan de beginselen van de 7 December-rede moet een begin van uitvoering ge geven worden; de ontworpen overeenkomst doet daartoe 'n eersten stap. Welsprekender dan welke eenzijdige verklaring ook, zal deze overeenkomst in het licht stellen, dat Nederland de eeu wenoude koloniale verhouding, waarvan in het begin van den tweeden wereldoorlog nog slechts eenige overblijfselen aanwezig waren, radicaal en voor goed verworpen heeft en dat het bereid is, om op voet van gelijkheid duurzaam met Indonesië samen verder te gaan. Het Koninkrijk der Nederlanden is onder Gods Zegen en dank zij Oranje, een schepping van het Nederlandsche volk en Nederland had daarin tot de Japansche occu patie ook in Indonesië de leiding; thans bieden wij den Indonesi- schen volkeren aan het Koninkrijk samen te hervormen en aan het vernieuwde Staatsverband Ne derland, Suriname en de Neder landsche Antillen, en Indonesië in één Unie vereenigd door ge meenschappelijke organen, waarin deze allen vertegenwoordigd zijn.J leiding te geven. In dit aanbod is de richtlijn gevolgd overeenkomstig de Koninklijke rede van 7 Dec. in arl. 16 van de instructie aange geven dat de vernieuwing van de samenwerking van de Nederlandsche en Indonesische volkeren en andere bevolkings groepen van Neierlandsöh- Indië op de eerste plaats de in stemming van de vertegenwoor digers der Indonesische vólke ren behoeft. In de oprechte en vastberaden bereidheid tot deze hervorming en tot deze samenwerking ligt voor de regeering het zwaarte punt dezer overeenkomst. De uitwerking moet nog volgen. De uitwerking dezer afspraak moet intusschen nog grooten. deels volgen, afhankelijk als die is van nader overleg lusschen Commissie-Generaal en Indone sische delegatie, van nader be raad met de vertegenwoordigers dér Malinoge'oieden en der an dere bevolkingsgroepen, van samenwerking met de Stalen- Generaal tot wijziging van de Grondwet van hel Koninkrijk der Nederlanden, van de voor. gestelde constitueerende verga dering voor de Grondwet van de Vereenigde S laten van In donesië en van d'e conferentie voor het statuut von de Neder- landsch-Indonesische Unie. De hoofdlijnen van de gedachte toekomstige staatkundige ver houdingen zijn evenwel ge schetst, waarbij wordt uitgegaan zoowel van de geldend'e wette lijke als van ae bestaande feite lijke verhoudingen, zoo hand haaft art. 15 de huidige staats. en volkenrechtelijke positie van het Koninkrijk der Nederlanden en erkent art. 1 daarnevens de regeering van de Republiek In donesia als de facto uitoefenen de het gezag over Java, Ma- doera en Sumatra. Bij den daarop aansluitenden opzet der toekomstige staatkun dige verhoudingen in <feze over eenkomst verkrijgt de nieuwe rechtsorde nog geenszins volle dig gestal le, doch worden de kiemen daarvoor gelegd en worden de sferen aangewezen, waarbinnen die zullen worden verzorgd: een Nederlandsch-In. donesisch staatsrecht zal de staatsinrichling der Unie be- heerschen, Nederlandsch staats recht zal beperkt blijven hierbij vooralsnog volgende de terminologie der overeenkomst tot het Koninkrijk (nieuwe stijl) en Indonesisch staatsrecht zal opgroeien in de vereenigde staten. Zoowel de sta ten-leden als de Unie zullen deelnemen aan het volkenrechtelijk ver keer. Oppervlakkige beoordeeling van den vorm der ontwerpovereen komst zou nu al kunnen doen den ken aan volkenrechtelijke verhou dingen, als zou er hier namelijk een verdrag met een vreemde mo gendheid worden gesloten, door de volksvertegenwoordiging goed te keuren. Nauwkeuriger bestudee ring van den tekst van aanhef en artikelen leert echter, dat het er om gaat: „De goede betrekkingen tusschem de volkeren van Neder land en Indonesië te verzekeren in nieuwe vormen van vrijwillige samenwerking, die het mogelijk maken de relatie tu^schen beido volkeren op nieuwe grondslagen te vestigen" en dat met name. de Nederlandsche regeering en de re geering van de republiek Indone sia daartoe zullen gaan samenwer ken door den Staat der Nederlan den te hervormen tot een Neder- landsch-Indonesische Unie, waar van Nederland en Indonesië .ge lijkwaardige leden zullen worden. In den aanhef zal voor wat de Nederlandsche Regeering betreft dan ook de onderwer ping aan de „goedkeuring" van de Volksvertegenwoordi ging als vervallen moeten worden beschouwd, aangezien die passage er slechts aan be doelt te herinneren, dat de Nederlandsche Regcering ook in deze aan de controle der Staten-Generaal onderworpen De relatie van volkeren wordt aan de orde gesteld, waarbij de Nederlandsche regeering verant woording draagt jegens alle vol keren en volksgroepen in het Ko ninkrijk en de Regeering der Re publiek Indonesia zich sterk maakt voor wie onder de Indonesische volkeren op Java, Madoera en Su matra haar willen volgen. In de Wet op de instelling van de Commissie-Generaal ging de Republiek nog schuil onder dë z.g. „nieuw gevormde staatkun. dige organisaties". In haar in structie werd de Commissie- Generaal onder meer opgedra gen de hervalting te bevorderen van besprekingen met verte genwoordigers van die nieuw gevormde staatkundige organi satie, welke zich aandient als de Republiek Indonesia. In d!e aide-memoire werd een de fac- lo.erkenning ingeluid. Deze overeenkomst trekt deze lijn door en erkent een de facto- gezagsuitoefening van de Re geering der Republiek over Ja. va, Madoera en Sumalra. De regeering verklaart, dat zij wenscht, dat ook Nieuw-Guinea een eigen status len opzichte van het Koninkrijk (nieuwe stijl) en de vereenigde staten moei kunnen verkrijgen, al zou misschien de autochthone be volking zich nog moeilijk kun nen uitspreken. In het bijzon der immers behoort daar de mogelijkheid opengehouden te worden voor grootere volks plantingen van Nederlanders, op de eerste plaats van Indische Nederlanders, die onder eigen bestel willen leven. Over de centrale organisatie van de Vereenigde Staten van Indonesië is nog niets bepaald, noch over haar taak en be voegdheden. In de Unie zal Indonesië zelf standig worden en Nederland zelfstandig blijven. Een meer unitarisch geordend staatsver band zou niet alleen de Indone sische vrijheid beknotten, doch ook Nederland sterker onderge schikt maken dan het wellicht verdragen zou. De positie van de Kroon. Aan het hoofd van de Unie staat volgens art. 8 de koning der Nederlanden, aan wien volgens de toelichting van de commissie-generaal opperge zag blijft opgedragen. H.M. de Koningin draagt dus de kroon der Unie, onpartijdig troonend boven de leden der Unie (evenals in Nederland boven volksgroepen en partijen) aan het hoofd der Unie im mers niet te zien a 1 s Koning in der Nederlanden, doch tevens dit zijnde. In zoodanige constructie zal de Koningin derhalve handha ven, overeenkomstig art. 53 van de grondwet, de onafhan kelijkheid en het grondgebied van den Staat (dan de Unie) en zal de bescherming van de vrijheden en de rechten van alle staatsburgers nog sterker uitdrukking vinden. Hoe de Unie en de Koningin aan het hoofd daarvan in de Vereenigde Staten van Indonesië zullen zijn vertegenwoordigd, wie het Staatshoofd der Vereenigde Staten zal zijn, zooals de Koningin vanzelfsprekend het Staatshoofd is van het Koninkrijk der Nederlan den (nieuwe stijl), is in het ont werp opengelaten. Het is echter duidelijk, dat ook de Vereenigde Staten een Staatshoofd zullen be hoeven en dat ook dit Staatshoofd tot het Hoofd der Unie in nauwe betrekking zal moeten staan: Als' een rechtsstaat onder werkelijl- overheidsgezag zullen de nieuwe Vereenigde Staten van Indonesië moeten worden opgebouwd. Ook in de internationale samen leving zal Indonesië een eigen plaats gaan innemen, wanneer de Nederlandsche Regeering erin slaagt de toelating van de Veree nigde Staten van Indonesië als lid van de Organisatie der Vereenig de Volken te erlangen (art. 13), hetgeen de jongste troonrede mede in het vooruitzicht heeft gesteld. De Regeering ontveinst zich niet, dat de Commissie-Gene raal door de bepaling omtrent arbirtage (in art. 17) op te ne men, zeer ver is tegemoet geko. men aan het veriangen der Republiek om al bij aeze over eenkomst en gedurende den overgangstijd voordat de nieuwe rechtsorde zal zijn gevestigd, ten volle als zelfstandige partij te worden erkend. De Regee ring heeft na rijp beraad! ook deze bepaling aanvaard met in achtneming van den daaraan door de Commissie-Generaal gegeven uitleg, welke eenerzij ds onverkort laat de onderscheiden verantwoordelijkheid van par tijen, en anderzijds de mogelijk heid van arbitrage niet uitstrekt tot de vaststelling van de nieu we rechtorae zelve en welke overigens uiteraard die arbitrage beperkt tot die geschillen, wel ke uitsluitend op de verhouding tot de Republiek belrekking hebben. Samenvattende stemt de regcering derhalve in met de psychologische en staat kundige strekking der ont werp-overeenkomst en ziet zij in. de daarin neergelegde schets der toekomstige staatkundige verhoudingen de mogelijkheid geopend om de beginselen der 7 De. cember.rede bevredigend te verwezenlijken. Zij is natuurlijk zich ervan bewust, dat van de uitwerking dezer afspraak overigens alles afhankelijk is en dat zij dus de belangen der Indonesische en Nederlandsche volkeren geestelijke en stoffelijke bij voortduring gewaarborgd moet welen. De Regeeringsverklaring gaat dan de strekking der ver schillende artikelen van de overeenkomst kort na en zegt dat uit het vereischte demo cratische karakter van de V.S. van Indonesië en de verzeke ring der fundamenteele rech t enen vrijheden mede volgt, dat zal verdwijnen, wat de Japanners als daarmede tegen strijdig hebben achtergelaten. Naar de voorwaarden van het gesloten bestand zal de evacuatie der nog in het ge bied der republiek geinter- neerden snel moeten worden voltooid. De toelichting, door de com missie-generaal op d eaitt 1 en 16 verstrekt, voor wat betreft de positie der bezette gebieden en d etunctie der troepen, bevestigt, dat de vooi oereiding eer nieuwe rechtsorde in Indonesië, gelijk overal ter wereld, op voldoende machtsmiddelen zal moeten steu nen en dat niet tot verzwakking of vermindering daarvan zal mo gen worden overgegaan, voordat de waarborgen eener rechtsorae aanwezig zijn. Dit is ook het stellig standpunt der regeering. De Commissie-Generaal stelt zich voor na dit politieke ac- coord over de gewenschte fi- nancieele en economische ven houdingen nadere besprekingen met de Idonesische delegatie te voeren en ook te dien aanzien tot een afspraak te komen over wat gezamenlijk zal worden nage streefd. Ook de regeering acht dit noodzakelijk. Art. 14 beslaat slechts een beperkt terrein en de afspraak, gemaakt over de aan sprakelijkheid van de Vereenigde Staten van Indonesië voor de verplichtingen van Nederlandscli- Indië tot aan het conïlict en over nader overleg omtren tde daar na aangegane verplichtingen, ko men nog niet voldoende voor, om voor den nieuwen staat van za ken in binnen- en buitenland voldoende vertrouwen te ver werven, hetgeen evenwel voor den wederopbouw en het schep pen van nieuwe welvaart onont beerlijk is. Het zal derhalve noodzakelijk zijn op den grondslag van be stand en politiek accoord ten spoedigste mede overeenstem ming te verkrijgen over finan- cieele en economische waarbor gen, welke het beginsel van art. 14 over breeder terrein uitstrek ken, rechts- en bedrijfszeker heid, onder art 10a behoorend, nader omschrijven, en bij den opbouw der federatie en der unie ook de financieele en economi sche eischen volledig in acht ne men. In dit kader waren dan in het algemeen de voorwaarden te scheppen waarop Nederland overheid en particulieren voor zoover noodig gesteund door bui- tenlandsche ondernemingsgeest bereid zullen kunnen worden gevonden, de volkshuishouding van het nieuwe staatsbestel te dienen in wederkeerigheid, te vens arbeid, vernuft en kapitaal uit de geheele Unie over zoo breed mogelijk gebied productief makende D cregeering zal daartoe de Commissie-Generaal van na dere instructies voorzien. De regeering meent echter de onderteekening van de basis overeenkomst niet op deze aanvullinge nte moeten laten wachten. Op het eerst gesloten bestand behoort dit politieke accoord zoo spoedig mogelijk te volgen, opdat op deze voorloopige basis, gesteund door de bestaande waarborgen, de uitwerking der gemaakte afspra ken voortvarend en doelbewust kunne worden aangevat en opdat eindelijk de door de Japansche bezetting onderbroken aloude sa menwerking van alle volkeren en bevolkingsgroepen van Indonesië en van alle deelen van het Ko ninkrijk volledig worde hersteld en vernieuwd en op de nieuwe basis duurzaam worde gegrond vest. (Zie Slot pagina Ongecorrigeerd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3