DE ONRUST OP BALI KOOPERS ONMONDIG Melkhandel gebonden IINGGADJATI, het teeken van tegenspraak 4 Nieuw Noordhollgndsch Dagblad Fransche wielrenner verongelukt Ned. schip loopt op mijn 1 ;-1 Zuiveringsacties ter bescherming van blank en bruin Mijnramp in Engeland Bokser sterft na een knock-out DINSDAG 10 DECEMBER 1946 ^"UDENS DE BEZETTING hebben de Duitschers vele kleine zelfstandigen verplicht hun zaken op te heffen of te combineeren met andere zaken. Zij wilden daardoor werk krachten vrij maken voor den arbeid in Duitschland. Zij heb ben die maatregelen ook voorgeschreven voor den melkhandel. TAL van melkboeren hebben hun zaak toen moeten op heffen of verkoopen. Bij op heffing werd hun een jaar- lijksche uitkeering toegezegd. Die uitkeering is echter al heel gauw opgehouden. De be trokkenen waren toen hun zaak kwijt en hun bestaan. Nu, nog geen twee jaar na de bevrijding, worden de melkboeren andermaal slacht offer. In enkele plaatsen van Ne derland ging of gaat men er namelijk toe over zoogenaam de „wijkindeeling" in te voe ren. Iedere melkboer krijgt een wijk aangewezen. In die wijk zal hij de eenige bezorger van melk zijn. Het veel gebruikte gezegde: „de klant is koning" kan niet meer gelden voor den melk handel. De klant heeft niets meer te zeggen. Hij is ver plicht den hem toegewezen melkboer te aanvaarden. Doet hij dat niet, dan moet hij de melk halen. Maar zeer weinigen hebben daartoe gelegenheid. De leuze „Vrijheid - blij heid" heeft afgedaan. Men verplicht den koopers als le veranciers te aanvaarden wie daarvoor door de organisatie is aangewezen. Of de melkboer, die tot nu toe iederen dag aan de deur kwam, een u sympathiek mensch is en de nieuwe een onwelwillend, die u wel weg kunt kijken, doet er niet toe. Of hij iemand is, die zich politiek, maatschappelijk of zedelijk misdraagt, 't doet er niet toe. Dat uw tegenwoordige le verancier u al twintig, dertig jaar goed bediende; dat hij u, ook in den hongerwinter, nog al eens geholpen heeft; dat hij zelfs uw zoon of uw broer of uw vader is, 't doet er niet toe. De kooper heeft niets te zeggen. Hij moet zich schikken in wat de organisatie over u, den vrijen kooper in een vrij Nederland, beslist. Waar gaan we heen? Denkt u eens in, wat er gaat gebeu ren, als 't voorbeeld van de melkorganisatie eens navol ging zou vinden? Voor slagers, bakkers, krui deniers, zou „wijkindeeling" op dezelfde gronden ook wel zijn te verdedigen. En zouden de koopers dat nu allemaal maar goed moe ten vinden? Zouden zij nu maar zoo hun vrijheid van handelen moeten prijsgeven, omdat de Staat of een orga- De bekende Fransche wielren ner Mallet kwam heden te Pa rijs om het leven toen hij op zijn fiets in botsing kwam met een vrachtwagen. Het Fransohe Persbureau Agence France Presse meldt, dat het 391 ton metende Nederland- sche schip „Tromp" tusschen de eilanden Laaland en Langesand op een mijn is geloopen. De be manning is gered en overge bracht naar Odense. De „Tromp", een kustvaarder, maakt deel uit van J. Vermaas' Scheepvaartbe drijf te Rotterdam nisatie hen tot onmondigen wil maken? Zoo gaat het met de koo pers. De verkoopers, in dit geval dus de melkboeren, worden veel ernstiger getroffen. Van zelfstandige onderne mers worden zij gemaakt,, tot afhankelijken. Zij krijgen hun wijk aangewezen en daarmee afgeloopen. Of zij hard werken of zich in 't geheel niet inspannen, of zij al het mogelijke doen om hun klanten te gerieven, of zij de melk met de grootst mogelijke zorg behandelen, het geeft hen allemaal niets, hun omzet, hun aantal klanten blijft hetzelfde. Alle energie wordt gedood. Nog een stap verder en de vrije melkboer van vandaag is morgen de afhankelijke be zorger van een grootbedrijf. Zoo en niet anders zal het gaan. Zie maar eens naar de „Sierkan" in Den Haag, de „V.A.M.I." in Amsterdam. De Unilever schijnt ook al bij een groot melkbedrijf te zijn be trokken. Wat heeft nu toch de orga nisatie, het bedrijfschap bewo gen tot zulke vérgaande maat regelen? Op de eerste plaats: econo mische overwegingen. In een en dezelfde straat komen soms tien a twintig melkboeren. Een melkboer moet de heele stad of het heele dorp door kruisen. Hier en daar en over al zijn klanten. Bij wijkindee ling kan hij in minder tijd veel meer huizen bezoeken, want ze liggen vlak bij elkaar. Verder meent men, dat ook de kwaliteit van de melk be ter zal zijn, omdat zij vlugger bij den gebruiker komt. Zijn deze argumenten nu zoo zwaarwichtig, dat daarom zulke ingrijpende en naar on ze meening zulke principieel onjuiste maatregelen zijn te verdedigen? Het komt ons voor, dat de evei tueele voordeelen van de nieuwe regeling niet opwegen tegen de nadeelen. Op de eerste plaats is het te bereiken economisch voordeel van ondergeschikt belang Ook langs andere wegen en door andere middelen waren economische verbeteringen te bereiken. Bovendien zijn zui ver economische maatregelen voor het bevorderen van het menschelijk geluk in de mees te gevallen weinig geschikt. De geschiedenis laat zien, dat uitsluitend economische maat regelen nimmer een wereld gelukkig kunnen maken. In- tegendggl. De hygiënische voordeelen zijn zoo beperkt, dat die ook door andere middelen zijn te bereiken. - Het is te hopen, dat melk boeren en melkgebruikers sa men zullen werken om verde re uitbreiding van wijkindee ling te voorkomen. Laten zij de medewerking inroepen van andere organi saties. Het bestaan van alle zelf standigen staat op het spel. S. H. r u Jhi|jSHp§ 11 Tengevolge van het verval en de hooge kosten van onder houd, zullen de straatwegen, welke de verbinding vormden tusschen de eilanden Orkney, Lamb Holm, Glims Holm, Bur- ray en South Ronaldsay, welke door Italiaansche krijgsge vangenen waren aangelegd, kort na het tot zinken brengen van de „Royal Oak" te Scapa Flow en welke wegen moesten dienen ter bescherming van deze belangrijke oorlogshaven, in de toekomst waarschijnlijk niet meer gebruikt worden. Op de foto ziet men een der wegen en tevens de zgn. blokkee- ringsschepen, welke vroeger werden gebruikt, om de wateren te beveiligen, echter niet met voldoende resultaat. (Fox P.) Naar aanleiding van een door ons op 38 Augustus jl. gepu bliceerd Antara-bericht als zou op Bali een wijdvertakte revolutie zijn uitgebroken, deelt een lezer te Singaradja (Bali) ons mede, dat hier van een volkomen onjuistheid sprake is. Op Bali is van een revolutie geen sprake, even min als er in Augustus sprake van zou zijn geweest. Wel moesten de aldaar gestation- neerde Nederlandsche troepen voornamelijk bestaande uit mannen van de z.g. Y-brigade, waarin vele Noordhollandsche oorlogsvrijwilligers dienen herhaaldelijk optreden om zichzelf en de bevolking te be schermen tegen troepen ban dieten, die uit den verwarden toestand, waarin het nog niet geconsolideerde bestel van In donesië verkeert, voordeel probeeren te trekken. Eenige 'knipsels uit de „Bali. en Lombokbode" geven daarover verduidelijking. Over het algemeen werken de kleine terroristische benden niet in grooter verband. Dikwijls is er ook sprake van los-staande Ja- pansche soldaten, die roofover vallen plegen. Vooral na het ver trek der Y-brigade naar Makas sar in het midden van November, vond er een merkbare opleving van het bandietisme plaats. Bijna dagelijks werden er moorden ge pleegd, die zich in het bijzonder richtten tegen hen, die tegenover de Nederlanders een vriendschap pelijke houding hadden aangeno men. Klaarblijkelijk had de door de Jappen aangehitste haat tegen de blanken zich diep ingevreten. De invloeden 'van den toene- menden terreur deden zich spoe dig voelen. De bevolking durfde de Nederlanders bijna niet meer te groeten uit vrees voor een Ni- ca-medewerker te worden aange zien. De activiteit der benden cul mineerde tenslotte in een aanval op het Politiebureau van Taba- nan, die door het verraad van den Javaanschen Posthuiscommandanl maar al te goed gelukte. De bandieten konden echter niet vermoeden, dat een groot- scheepsche tegen-actie op t punt van uitvoering stond Maanden was de Inlichtingen- DE STROOM van rede. voeringen en adressen en petitionnementen gaat door. Vóór en tegen de voorgestelde basis der toe_ komstige regeling. Er is een heeleboei waardeloos goed bij. Dat schijnt een onparlementair gezegde; maar sinds prof. mr. W. C. de Vries, hoogleeraar in *t staats_ en administratief recht aan de Economische Handelshoogeschool te Rot_ terdam voor de radio Zon dagmiddag' heeft verklaard dat "ze aan hem geen mak kie hebben*' als het er om gaat in deze zaak te zeg gen waar het (staatsrech telijk) op staat; sindsdien behoeven gewone sterve lingen zich over ordinaire uitdrukkingen niet te schamen. Bij het waardelooze g'oed bthooren telegrammen van besturen van vakbonden; die zich een oordeel aan matigen "namens hun tien duizenden leden"; welke zich daar nooit over uitge sproken hebben en dat niet kunnen ook. Evenmin is' het juist als een spreker op een vergadering zegt. dat "de" arbeiders van Neder_ land achter de voorge stelde regeling' staan; want zij hebben dat nooit te ken nen gegeven en van een deel is het in elk geval niet waar. Gewone sterve_ lingen kunnen deze zaak niet beoordeelen. Zij kun nen wel zeggen dat de In donesiërs recht hebben op vrijheid en op de ontwik keling van een eigen; zelfstandig bestaan. Maar daar gaat het geschil niet over. De kwestie loopt over de wijze waarop en de mate en het tempo waarin. Dat is een zaak die van vele kanten sefieus bestudeerd moet worden. Volgens pre sident v. Schalk van de Tweede Kamer, hebben de studenten van de verschil^ lende Universiteiten dat gedaan; die een petitionne ment ten gunste van Ling- g'adjati bij hem kwamen aanbieden. Hij nam dat hoofsch in ontvangst en zei blij te zijn dat de heeren hun stem lieten hooren en blijk gaven de zaakbe_ studfeerd te hebben. Of ze den hint begrepen weet ik niet! In elk geval hadden deze heeren hun oordeel al klaar toer; de Regeering nog niet uitge studeerd was. Er is ook op dit oogenblik nog veel on zeker in het heele geval. Een professor, die er meer van weet, vertelde op een vergadering dat we een troef in handen hebben te genover de Indonesiërs, die heel goed weten dat zij po litiek en economisch niet zonder Nederland kunnen, want ze weten ook dat ze van de groote mogendheden niets te verwachten heb ben. Maateen Indone sisch blad, de Ra jat; wat Volk beteekent; schreef Zaterdag jl. dat de Interna tionale wereld vast en ze ker zaken met de repu bliek wil doen en dat han_ ïelskringen in India; Groot Brittannië en Amerika om den voorrang in den han del met Indonesië strijden! Als we het accoord aanne_ men dan gaat Indonesië den chaos tegemoet, zeg gen Welter c.s. en de man nen van de Partij van den Arbeid roepen- het als om strijd: wie Linggadjati ver_ werpt brengt den chaos over Indië. Hulde aan Schermerhorn; de groote man van het accoord, zegt een politieke vergadering in Groningen, maar mr. Joe_ kes verklaart op een ver gadering dat het accoord meer aan v. Mook dan aan de Commissie-Generaal te danken is! Mijn vriend Goedhart van "Parool", die eên paar weken in Indië geweest is er; er dus alles van weet, slooft zich uit om Soekarno te verdedigen. Ja, hij heeft wel iets te maken gehad met het weg voeren van vele duizenden en duizenden Indonesiërs, die door de Jappen zijn ge ronseld en van wie er ve_ Ier; nooit meer terugkee_ ren, dochals hij dat geweten had zou hij het niet hebben gedaan. Dit veTtelt meneer Goedhart met droge oogen, dezelfde man, die er als rechtgeaard verzetsman op staat dat in Nederland collaborateurs straf krijgen. Zij worden van hun burgerrechten voor korter of langer tijd beroofd. Collaborateurs die den dood van medeburgers op hun geweten hebber;; krijgen straf als verraders. Maar Soekarno wordt er kend als president van een nieuwe republiek, die we als souverein erkennen. Hij accepteerde de onafhanke_ lijkheid uit de handen van den overweldiger. Dat deed Nederland met medewer_ king van Goedhart niet. En België deed het ook niet in 1914 maar bet veroordeelde dr. Borms als activist en verraderWèl kan gezegd worder; dat Linggadjati een teeken van tegenspraak is m de lage landen POLITICUS dienst bezig geweest met het verzamelen van gegevens over het bende-wezen en tenslotte stond het vastt dat het com plex Marga-Al'eh-Kloetoeng, 25 K.M. van Den Passar het cen trum van de terroristische ac tiviteit was. De zuiveringsope ratie begon op den ochtend na den overval op TabSnen. Woensdagmorgen om kwart over zeven vielen de eerste schoten. Een hevig vuurgevecht ontwik kelde zich; Marga-O'leh was door de Nederlandsche troepen geheel ingesloten en de belegerden, waar onder zich ook de overvallers van Tabanan bleken te bevinden, ver dedigden zich met den moed der wanhoop. Een Pipercub, het ver kenningstoestel, cirkelde voortdu rend boven de veste. Om'vijf uur in den middag meldde de piloct, die radio-telefonisch met de com mandopost in verbinding stond, dat de laatste haard van verzet vernietigd was; zingend vloog hij huiswaarts! In dit gevecht werden vooraan, staande bendeleiders gedood, be nevens enkele zeer beruchte Ja panners. Een groote buit aan vuurwapenen viel den Nederlan ders in handen. De gevechtswaar. de van den troep was uitstekend gebleken; dit was voor Majoor J. B. T. König aanleiding om een zeer waardeerende dagorder uit te vaardigen, waarin hij met vol doening constateerde, dat de pa cificatie van Bali een belangrijke stap was vooruitgegaan door de afrekening met lieden, die onder het voorwendsel der „Merdeka" hun land en bevolking terrorisee- ren en daardoor een gestadige en rustige ontwikkeling tegenhouden. In een kolenmijn nabij Lon den heeft zich een ontploffing voorgedaan, tengevolge waar van 16 arbeiders van de bui tenwereld werden afgesloten. Drie hunner zijn ongeveer een uur na de explosie door een reddingsploeg bevrijd. Zij wa ren gewond. De dertien ove rige mijnwerkers bevinden zich nog in de mijn. De Fransch-Nrd. Afrikaan- sche zwaargewicht bokser Benet is gisteren gestorven, nadat hij Zondagavond tijdens een wedstrijd in de laatste (achtste) ronde in Balmö was uitgeslagen. Benet ging reeds in de eerste ronde van ge noemd gevecht voor twee tel len neer en leek daarna half verlamd, maar hij hervatte het gevecht. Benet was 34 jaar oud, doch had als zijn leeftijd 29 opgegeven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4