De strijd in Perzië is begonnen Politieke commissie stemt over de kwestie Franco Woordenwisseling en klappen geland a een Nieuw NoorcJHolIancIsch Dagbla3 Zuid-Afrika machine heeff motorstoring Turf zonder bon Nieuw kabinet in in Egypte DE TERUGKEER DER N.S.B. ers Protest te Amsterdam Aanvaarding van het Belgische voorstel Bij den Politierechter Tsjang Kai Tsjek verwerpt- de communistische' eischen De missie in China Radio programma AVONTUREN VAN DUIMELOT IER 1946 an onder vormden dim, Bur- krijgsge- brengen moesten gshaven, >rden. Op blokkee- wateren (Fox P.) met het evens over tenslotte het com- oetoeng, 25 ir het cen- stische ac- teringsope- jchtend na men. kwart over schoten, ontwik- was door pen geheel den, waar- rallers van inden, ver moed der het ver- e voortdu- m'vijf uui de piloot, et de com ing stond, ran verzet d vloog hij n vooraan. ;edóod, be- iruchte Ja- buit aan Nederlan- 'echtswaar. uitstekend or Majoor ng om een irder uit te met vol- lat de pa- belangrijke door de die onder ,Merdeka" terrorisee- :stadige en [enhouden. iabij Lon- ntploffing ge waar de bui- fgesloten. ;eveer een door een Zij wa rden ove- bevinden Afrikaan- bokser gestorven, tijdens laatste nd «almö was ;ing reeds van ge- twee tel- larna half hervatte as 34 jaar jn leeftijd DINSDAG 10'DECEMBER 1946 Nauwelijks is het St. Nico- laasfeest achter den rug of de voorbereidingen voor de vie ring van het Kerstfeest nemen een aanvang. Op de Kerst- boomenmarkt op het Singel te Amsterdam verschenen reeds de eerste exemplaren en dadelijk waren er ook ge gadigden. (A.H.F. P.) Het Handelsblad van Ant werpen, het oudste Vlaamsch- katholiek dagblad van België, bestaat honderd jaar. Het KEM-toestel PH/T€F (Friesland), dat Zaterdag 7 Dec. om 11 uur van Schipbol is ver trokken voor hett uitvoeren van de tweede bijzondere vlucht naar Zuid-Afrika, heeft kort na het vertrek uit Tunis lichte motor storing gekregen. Aangezien dit gedeelte van de route voor het grootste deel over de Sahara ligt oordeelde gezagvoerder A. Viru- ly het verstandiger naar Tunis terug te keeren. Inmiddels is de Dakota P'H/ TBY naar Tunis vertrokken met nieuwe motoronderdeelen aan boord, terwijl de DC 4 PH/TAR (Rotterdam) eveneens van Schip hol naar Tunis is vertrokken om de passagiers en de lading over te nemen. De distributie van turf zal met ingang van 1 April 1947 worden opgeheven. Dit houdt o.m in, dat alle subsidies en toeslagen op huisbrandturf worden afge schaft en dat de vervenersprij- zen met ten hoogste het bedrag der subsidies zullen worden ver hoogd. Te Cairo is bekend gemaakt, dat een nieuw Egyptisch kabinet onder leiding van Nokrasjy Pas ja, den leider van den Saad- partij, is samengesteld. Nokrasjy Pasja is behalve premier tevens minister van buitenlandsche en binnenlandsche zaken. In het nieuwe kabinet hebben leden der Saad-partij en die der liberale ieder 6 portefeuilles. De Amsterdamsche Bond van Oud-illegale Werkers heeft tij dens de afgeloopen dagen een manifest tot de Amsterdamsche burgerij gericht. Hierin consta teert de Bond, dat de barmhar tigheid op de vrijgelaten land verraders in de meeste gevallen een avereohtsohe uitwerking heeft; velen krijgen hun oude brutaliteit terug en sluiten zich weer aaneen in geheime clubs. De Bond spoort de burgers van Amsterdam aan te handelen als in bezettingstijd, de centra van „fascistische" activiteit nauwlet tend in het oog te houden en el ke verdenking aan den Bond me de te deelen. Naar Radio Tebriz gisteren avond heeft bevestigd hebben de Perzische regeeringstroe- pen aanvallen gedaan aan de grens van Azerbeidsjan, die met tegenaanvallen beant woord zijn. De radio verklaarde: „Regee- ringstroepen hebben aanvallen ge daan op de grens van Azerbeid sjan onmiddellijk na de proclama tie van den Perzischen premier Soeltaneh, waarin deze vrije ver kiezingen beloofde. Tanks en ar tillerie werden door de regeering gebruikt gedurende een gevecht van drie dagen in het bergdistrict van Sardaasjt (Keordistan), dat In de Politieke Commissie staakten de stemmen over een aanbeveling de diplomatieke betrekkitten af te breken met het Spanje van Franco. 20 stemmen werden voor de re solutie uitgebracht en 20 te gen. Nadat de vertegenwoordiger van Cuba een hartstochtelijk pleidooi had gehouden tegen het afbreken Woordenwisseling en klappen Zoo op het eerste gezicht kon men al zien, dat de twee oud jes,, verd. G. B. en get. W. R- uit St. Maartensbrug niet goed met elkaar konden opschieten. Kwaadkijkend, met hoogroode wangen, elkaar telkens in de rede vallend stonden ze zich zelf schoon te praten en el kaar zwart te maken in de oogen van den gestr. politie rechter, die van dit alles een kwaad kwartiertje kreeg, om rustig en in allen ernst te kunnen beslissen. Waarom die twee oudjes zoo op elkaar gebeten zijn? Och, het ligt soms aan een kleinigheid, een ver keerd woord. of verkeerd ver staan een paar dorpskwestietjes en wat getreiter en dan zijn de poppen aan het dansen, zoo erg soms, dat er knuppels aan te pas komen en er een dokter moet ver schijnen, met verbandgaas, kram metjes en een dure rekening, die het slachtoffer natuurlijk wil be taald zien door den verdachte. G. B. verontschuldigde zich, dat hij uit noodweer had gehandeld, maar nadat de politiepresident hem uit het dikke wetboek had voorgele zen, wat nu precies onder nood weer verstaan moest worden, kwam de oud-politieman toch een beetje bij. De vrouw van verd. kwam links binnen en verdween bijna rechts weer uit de zaai, maar juist bijtijds kon zij worden tegengehouden. Zij verklaarde voor het hekje nogmaals, waarom er geruzied werd in de „brèg". Tot slot werd G. B. veroordeeld tot f10 of 5 dagen, terwijl get. W. R. de rekening van visite, ver bandgaas en krammetjes zelf zal moeten betalen. Een Salomons- oordeel in het klein, waarbij geen van de twee krijgslieden de idee bij zich hebben, in het gelijk te zijn gesteld. Wandelende koeien en slaande oogsters. Men kan het een koe niet kwa lijk nemen, wanneer zij in een glorieuze bui haar ketenen ver breekt en uitziet naar wat anders, dan het eeuwige gras en de paar debloemen en dat zij dan een malsch klaverlandje opzoekt. Over haar is de mensch gesteld om een wakend oog te houden. Het koetje en het klaverland waren oorzaak, dat twee werkers van het land woorden kregen, die niet malsch en niet glorieus waren. Een zicht- haak was stuk geraakt hoe bleef in het midden, door de poot of de rug van de koe maar er werd schadevergoeding voor ge- eischt door D. K. te Bergen tegen J. D. te Bergen. Deze wilde niet betalen, omdat hij op het land geen portemonnaie noodig had. Van het eene woord het andere en als uitroepteeken van het ge sprek volgden er eenige slagen met de zichthaak op J. D., zoodat deze een dag of wat rust moest houden. D. K. was niet versche nen, maar de get. kon het relaas uitvoerig mededeelen. Bij verstek werd de man met de zicht veroor deeld tot f25 of 10 dagen. De zwijgende verdachte E. B. uit Oudorp stond wat men noemt met haar mond vol tanden, toen de politierechter haar aller lei vragen stelde over de door haar .weggenomen textielgoederen en luxe voorwerpen. Ze knikte maar en zuchtte en hoe de rechter het ook probeerde, zij kon geen woor den vinden. Bij een schoonmaak '.s Koedijk had zij verschillende nut tige stoffen ontdekt en die maar eventjes toegeëigend, dus niet zoo verlegen als ze er hier uitzag. De officier liet zich dan ook niet door deze houding van de wijs brengen^ en bracht haar aan het verstand, dat ze op deze manier al met één been in de gevangenis stond. Nog waren er geen woorden, alleen het hoofd zonk wat dieper weg. De politierechter legde haar een voor waardelijke straf van 'drie maan den op met een proeftijd van drie jaren. Ik zie, wat jü niet ziet J. B. V. en J. N. beiden te Alk maar hadden bij hun negotietocht wat goederen ontdekt achter een huis te Heiloo. Daar men toen aan het verhuizen was, namen ze een en ander mee, omdat ze dachten, dat kachel, schoenen, jampotten en wat dies meer zij, waren weg gegooid, althans achtergelaten. Al - dus het verweer van deze twee ne- gocianten. Ze vormden geen fir ma onder twee namen, maar han delden ieder voor eigen rekening zoodat voor alle twee de strafmaat van dit zonder meer toe-eigenen moest worden bepaald. De officier eischte voor beiden f75.boete of 15 dagen, maar de politierech ter ondervroeg hen eerst naar beider huiselijke omstandigheden en daarmede rekening houdend veroordeelde hij J. B. V. tot -f40 of 15 dagen en J. N. tot f60 of 20 dagen. Veroordeeling met gevolgen Het was van S. H. te Heerhugo- waard al heel dom, om in zijn proeftijd nog iets strafbaars te doen, zoodat zijn voorwaardelijke straf wel in werkelijkheid zal wor den omgezet. Bij zijn firma was een en ander op hem aangetrof fen, dat niet van hem was, maar van zijn firma en daarvoor had hij zich nu te verantwoorden. De twee 'doosjes zaagvijltjes bezorgden hem een maapd onvoorwaardelijk, maar tevens loopt er nog een voorwaar delijke straf waarvan de proeftijd nog niet om is. De gevolgen zullen dus niet meevallen. der diplomatieke betrekkingen, werd tot stemming overgegaan. De eerste clausule, waarbij Spanje wordt geweerd uit alle bu reaux der V. N., werd met 32 tegen 5 stemmen met 8 onthou dingen aanvaard. Het Amerikaansche amende, ment waarbij een beroep op Fran co werd gedaan zijn macht over te dragen aan een voorloopige regee ring zoodat vrije verkiezingen kunnen worden gehouden, werd vervolgens met 22 tegen 22 stem men en 6 onthoudingen verwor pen. Het Belgische voorstel ambassa deurs en gezanten uit Madrid te rug te roepen werd door de com missie aanvaard. Het voorstel de diplomatieke betrekkingen af te breken werd, zooals gemeld, door staking der stemmen verworpen. De Belgische motie luidt: „De algemeene vergadering be veelt aan dat, indien de politieke voorwaarden, boven genoemd (het einde van de regeering van Fran co) niet binnen redelijken tijd verwerkelijkt zijn, de veiligheids raad passende maatregelen zal overwegen om deze toestand op te lossen, en beveelt aan dat de leden der vereenigde naties onmiddellijk hem ambassadeurs en gevolmach tigde gezanten, die aldaar zijn ge. accrediteerd, terugtrekken." De commissie aanvaardde ten slotte het geheele Belgische voor stel met 23 tegen 4 stemmen en 20 onthoudingen. De Engelsche katholieke arbeiders hebben op initiatief van Kardinaal Griffin een vereeniging opgericht, tenein de meer invloed te kunnen uit oefenen in de vakvereenigin- gen. zij bezetten nadat dit tweemaal van bezetter verwisseld had." Volgens Radio Tebriz (Azer. beidjan) bombardeeren vliegtuigen van de Perzische regeering „gena deloos" Koerdische dorpen. „Vele boerenwoningen zijn verwoest. Over ongevallen is nog niets be kend",- aldus Radio Tebriz. Soeltaneh, eerste minister van Perzië, heeft in een communique verklaard, dat Azerbeidsjaansche verzetslieden op den weg van Mi- aneh naar Tebriz op regeerings. troepen hebben geschoten. Soeltaneh heeft een beroep ge daan op de boeren en arbeiders van de autonome provincie Azer beidsjan om „het gangsterdom te liquideeren". Pisjevari, leider van de Azer beidsjaansche democraten, heeft in een interview voor Radio Tebriz verklaard, dat de groote dag van Perzië's revolutie is gekomen. „Wij zijn Perzen", aldus Pisjevari, „Azerbeidsjan is een deel van Perzië en wij willen geen afschei ding". Volgens ffit Fransche pers bureau Afp, heeft de Chineesche centrale regeering de door de communistai voor hervatting van de onderhandelingen gestelde eischen van de hand gewezen. De communistische voorwaarden hielden in: ontbinding van ds constitueerende vergadering en terugvoering der troepen tot hun posities van 13 Januari 1946. Tsjang Kai Tsjek heeft verklaard, dat deze voorwaarden voor de hervatting der vredesonderhande lingen onaanvaardbaar zijn. Het blijft echter het streven der regee ring, zoo zeide hij, een politieke regeling te zoeken. Het officieele Chineesche pers bureau meldt, dat communistische troepen ter stferkte van 15600 man de bevroren Soengari, in centraal Mandsjoerije zijn overgestoken. Het bureau noemt dit het begin van het communistische winter offensief. De apostolisoh-vicaris van Nanking, mgr. Yupin, heeft eeni ge mededeelingen gedaan om trent de zware verliezen die de missie in China tijdens den oor- log heeft geleden Verscheidene honderden kerken, scholen en weeshuizen werden verwoest of zwaar beschadigd, terwijl de fi- nantieele toestand van de missie toch al zoo zorgwekkend is. Met betrekking tot de binnenland sche politiek, weersprak mgr. Yupin de geruchten over de vor ming van een katholieke partij in China. WOENSDAG ll DEC. HILVERSUM I (301 M.): VARA 7.00 en 8.00 Nieuws 8.15 Orgelspel; 9.00 Gra_ mofoonmuz.; 10.20 Onïe keuken; 12-00 Attentia met Eddy Walis; S13.00 Nieuws; 13J20 Millersex. tet; 15.00 Voor de" jeugd; 17.35 Jan Corduwener; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 20.20 Metropoie. orkest; 21.15 Hoorspel; 22.00 Ramblers; 23.00 Nieuws waarna lichte klassieke muziek. HILVERSUM n (415 M.): NCRV: 7.00 en 8.00 uur Nieuws; 8-15 Wog'num's koor o.l.v. D. Saai; 9.15 Ziekenbezoek; 10.30 Op_ treden van Johannes de Heer; 12.00 Orgelbespe_ ling; 13-00 Nieuws; 13.15 All round .sextet; 14.30 Strijkkwartetten van Mo. zsrt; 15.00 Gram.muz.; 17.30 Carillon; 19.00 Nieuws; 19.30 Engelsche les; 20.55 Radiophllh. ork. 22.00 Nieuws waarna al_ lerlei actueele geluiden. 5. Hoe verder Duimelot van de schoe nen afdwaalt, hoe dichter het varken de schoenen nadert. Wat voor vreemde din gen liggen daar in het bos. Het zijn geen eikels of andere eetbare dingen, maar wat is het dan. Het varken moet eens even kijken en snuffelen, wat voor moois dat toch zijn kan. Als Duimelot het eens zag, maar deze zit vol spanning braambessen te plukken. Hij zit helemaal tussen de struiken verborgen. Duimelot kan het var ken niet zien en het varken Duimelot niet Zo gaan die twee ieder hun eigen gang. Het varken gaat naar de schoenen, die Duimelot moet brengen naar Baas Tim mer, die op de schoenen staat te wachten. 6. Het varken is bij de schoenen geko men. Even snuffelen, neen dat hoort niet in mijn bos. De schoenen ze rollen door elkaar, dat is een leuk spelletje .voor het varken. Eens even onder de bladeren kijken, of er ook nog een lekker hapje eikels voor mij ligt. Zo graaft het varken een kuiltje en nu nog even aan die schoe nen ruiken. En dan gebeurt het, één schoen verdwijnt in het kuiltje. Weer ge snuffel naar de andere schoenen. Wat ge schuif op de grond enéén schoen is begraven in het kuiltje. Er liggen nog 3 schoenen. En Duimelot als die eens zag wat hier gebeurde. Het varken heeft ge noeg van de schoenen, die gaat maar weer verder zoeken. En vooral als het varken "Duimelot hoort zingen, maakt deze dat hij wegkomt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5