1 Amerikaansche kolenexport wordt volgende week hervat OP WEG NAAR DE POOLZEE Groote Vser komen 10 Maart te Moskou bijeen DE 6 Nieuw Noordhollandsch Dagblad TER WALVISCHVAART Kaapstad: een dorado Film KING SOCCER IN HET MODDERBAD Voormalige Europa te Le Havre gezonken Neem geen risico, hoeder! Slot der Regeerings- verklaring Hirohifo wordt democraat KATHOL. THUISFRONT Een daad van de KJMV DINSDAG 10 DECEMBER 1946 DINSDA» Een „stratokruiser". Bij de Boeing vliegtuigfabrieken te Seattle is een zgn. „Stratokruiser" in aanbouw. Het interieur van een gedeelte van de romp. De bovenste verdieping, welke 80 passagiers kan bevatten, is door middel van een spiraal- trap met de onderste verdieping verbonden. Walco N. Nu dé Amerikaansche mijn werkers weer aan - het werk zjjn gegaan zal het binnen een week mogelijk z\jn, dat de Ver. Staten weer anderhalf millioen ton steenkool per maand naar Europa exportee ren. De in de havens opgeslagen hoeveelheden kolen, waarop gedu. rende de staking beslag was ge legd, zijn weer vrijgegeven. Het is echter niet mogelijk gezien de situatie, nu reeds te zeggen of de Vereenigde Staten reeds voor het eind van deze maand kunnen vol doen aan de toewijzingen aan Europa: een hoeveelheid van 1.635.000 ton. De nadeelen der staking. Gedurende de mijnwerkerssta- kingi die 17 dagen heeft geduurd, hebben de Vereenigde Staten 100.000 automobielen minder ge. produceerd dan normaal. Deskun digen geven overige verliescijfers als volgt: Steenkool: 25.000.000 ton, staal: 750.000 ton, loonen van mijnwerkers: 60.000.000 dollar. De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Ba- rendsz" seint op 8 December: Zooals reeds gemeld, heeft een betreurenswaardig ongeluk plaats gehad met cén der „Walrus"-vliegtuigen, waarbij een lid van de bemanning om het leven is gekomen. Diep onder den indruk van het tra gische ongeval hebben wij Kaapstad inmiddels moeten verlaten, want het werk roept. Zaterdag om 1 uur in den mid dag verlieten wij onze laatste ha ven op weg naar de Zuidelijke IJszee, maar gingen daarna nog even ten anker in de Tafelbaai. Zondagavond om 20.30 uur ver trokken wij vandaar- de groote sprong is nu genomen. De jagers A. M. 3 en 4 zijn reeds op 5 December vertrokken. Wij worden thans vergezeld door A. M. 5. De vangst-schepen 1 en 2 zullen op 9 December vertrekken. Ook van de overige jagers kan ik goed nieuws brengen; de 6, 7 en 8 zijn de Walvischbaai binnengeloopen. Zij zullen thans volgen. Het verblijf in Kaapstad is voor de Zuid-Afrikaansche bladen aan leiding geweest tot het publicee- ren van lange en enthousiaste ar tikelen, waarin de oud-Holland- sche geest doorstraalt. QE „bonte Dinsdag-avond- trein", die met zijn onge paste minderwaardigheden ont spoort en ongelukken maakt, is uitgeschakeld van uw radio. Maar de film, wat dunkt u van de film? Als ge eens heelemaal eerlijk bent, zeg dan eens: hebt ge veel goeds opgedaan in de bioscoop? Heeft het u beter, geestelijk rijker, dieper ge- maalt, meer bezield met hoo- gere idealen, opgewekt tot edelmoedig streven naar het waarachtige levensgeluk, dat ge alleen kunt vinden in een leven overeenkomstig uw ge loof? Zoo, gelijk het in feite is, is de film één groote leu gen, doordat zij een wereld voorspiegelt die niet de uwe is. Waar gaat het gewoonlijk over? Geld en luxe, weelde en uitspatting, moord en huwe lijks-ontrouw: een neerhalen van alle werkelijke waarden. Neen, zoo is urn leven geluk kig niet! Maar laat het niet kapot maken door een dwaze, domme film! MARCUS Aan boord van het moederschip wordt koortsachtig gewerkt, zoodat het scheepsvolk slechts heel kort in de gelegenheid is geweest tot pas sagieren. Het schip moest opnieuw worden geproviandeerd want straks zullen wij enkele maanden lang geen land meer zien en geen- haven meer aandoen. Het behoeft geen betoog dat wij den tanker "Nacella" met span. ning en verlangen tegemoet zien Kaapstad gaf vele Nederlanders ge. legenheid ons te begroeten. Voor ons was Kaapstad eer.- dorado: volop fruit verkrijgbaar en zonder bon. hoewel prijzig. Wij troffen het want in ver. band met het voorgenomen bezoek van den Engeischen Koning aan Zd._ Afrika was de Tafelberg des avonds bij wijze van proef verlicht met vier groote "floodlight.installatles" van elk twee millioen kaars. De feest vreugde werd voor ons echter ver. stoord door het ongeluk met de "Walrus" maar wij mogen hoop en vertrouwen er.- vooral ook het zelf. vertrouwen, niet verliezen. Wij heb. ben een taak te vervullen op de ver vulling waarvan het gehecle Neder, tandsche volk zit te wachten. Het vertrouwen, dat heel Nederland in ons stelt: mogen; zullen wij niet be. schamen-, Ds. Wristers is ziek geworden, maar nu gelukkig alweer herstel, lende. Jammer is het, dat de do minee bij het vertrek nog niet zo: ver opgeknapt was, dat hij de reis verder kan meemaken. De domi nee zal evenwel in -de havens vee] zegenrijk werk kunnen verrichten, en met die gedachte moeten ook wij de teleurstelling over zijn a;' wezigheid aan boord verstouwen Nu is de groote sprong gemaakt, ter walvischvaart. Wat zal de toe. komst in de komende weken bren gen? Wij zijn vol goeden moed. Het heeft er veel van, dat in Engeland de velden niet zoo spoe dig afgekeurd wo'-' -i als in Ne derland hetgt-v... -ij interland wedstrijden reeds een aanmerke lijk voordeel aan den kant der En geischen brengt. Zoo bont als de regen het echter Zaterdag op de Engelsche velden heeft gemaakt zullen zelfs de En geischen weinig hebben meege maakt. Het was zelfs zoo erg, dat het veld van Sheffield United moest worden afgekeurd; en dat beteekende heel wat!. Het veid stond dan ook geheel blank De leiders van de vorige week, Liverpool, speelden tegen de Woi- ves, die zich in het modderbad prima thuis voelden. Voor 50.030 toeschouwers sleepten zij een overwinning uit de nattigheid. Bij Stoke City, waar Blackpool te gast was, werd van de vaardigheid en het uithoudingsvermogen der spe lers nog een beetje meer geëischt, daar heele gedeelten van het veld onder water stonden. Stoke City ging met de overwinning strijken. Chelsea, dat pas nog een doel- verdediger en een linksbuiten ge kocht had, behaalde tegen Everton een gelijk spel en kreeg daarbij ruim voldoende. Tommy Lawton had er niet veel zin in en zijn po gingen om doelpunten te maken, werden niet met succes bekroond. De Wolves leiden thans met 26 punten uit 18 wedstrijden en wor den gevolgd door Liverpool (24 pnt), Manchester United (23 pnt) en Blackpool (23). Arsenal en Huddersfield nemen elk met 11 punten de laatste plaatsen in. Op voorstel van Molotof hebben de ministers van bui- tenlandsche zaken gisteren avond besloten de volgende bijeenkomst van den Raad van Ministers, ter bespre king van de kwestie Duitsch- land te Moskou te houden. Er werd geen overeenstem ming bereikt over de benoe ming van speciale plaatsver vangers voor de behandeling van het Duitsche vraagstuk. Molotof zeide echter, dat hij de aangelegenheid in over weging zou nemen. Men hoopt alsnog tot een overeenkomst te geraken. De algemeene discussie be gon met een commentaar van Couve de Murville (Frank rijk) op de Fransche ontwerp agenda. Hij zeide, dat Frank rijk de kwestie der grenzen als punt één had genomen, of schoon de kwestie van het Saargebied niet speciaal ver meld werd. Ook sprak de Fransche afgevaardigde de hoop uit, dat speciale aandacht zou worden gewijd aan het Ruhr- en Rijngebied, daar Frankrijk daaromtrent een vastomlijnde zienswijze had. De Sovjet-russische agenda verzocht om een rapport van den geallieerden bestuursraad over de voornaamste punten van de overeenkomst van Potsdam. Bevin zeide, dat wanneer alleen het verleden zou worden besproken, de vooruitzichten weinig bemoe digend zijn. Dreigende sleepbootenstaking De vakvereeniging van sleep bootmanschappen van de Ameri can Federation of Labour, welke reeds eerder dit jaar gedurende dertien dagen door een staking het verkeer in de New-Yorksche haven heeft doen stilleggen, heeft haar functionarissen machtiging verleend om een oproep te doen voor een stemming over staking. De vereeniging is op het oogenblik met de reeders in onderhandeling over een nieuw contract. Het voormalige Duitsche schip „Europa" dat vijftig duizend ton meet en in het kader der schadevergoedingen aan de Fransche regeering was over gedragen en sindsdien den naam „Liberte" droeg, is Zon dagavond ten gevolge van den storm losgeslagen en op drift geraakt in den haven van Le Havre. Het schip botste tegen het wrak van de „Paris" en liep daardoor een lek op De bemanning werd van het schip weggehaald, dat later midden in den haven is ge zonken. De „Europa" werd in 1921 ge bouwd en meet 49.746 register- ton. Het schip is 294 meter lang en heeft een diepgang van ruim 10 meter. Het werd voortgedre ven door gasturbines en had een maximum snelheid van 28 knoo- pen. De „Europa", die eens het blauwe lint van den Atlantischen Oceaan heeft gevoerd, was be stemd om een groote rol te spe- De oude, vertrouwde LIGA- voeding in de ROODE pakken van 35 cent, staat borg voor een gezond en krachtig kind. Let op de échte! (Advertentie) len in het Fransche passagiers vervoer over den Atlantischen Oceaan als plaatsvervangster van de „Normandië", die in de haven van New York verbrand is Volgens deskundigen is de mogelijkheid van sabotage uit gesloten De Europa is binnen een week het tweede aan Frank rijk toegewezen schip, dat is verongelukt. Het tweede is n.l. de voormalige Duitsche duikboot die aan het eind van de vorige week met Fransche bemanning bij Toulon is vergaan. Ook in dit geval zijn de autoriteiten over tuigd, dat er geen sabotage in 't spel is. (Vervolg van pagina 3) De menschheid blijkt ook na den tweeden wereldoorlog nog immer sterk verdeeld en groo te spanningen vertoonen zich schier overal ter wereld. De ontwaking van het Oos ten, door Japan te eigen bate misbruikt, gaat voort haar roe ping te vervullen: alle Azia tische volkeren naar de vol komen zelfstandigheid te voe ren, doch ernstig zijn ook de spanningen bij dit wereldge beuren. Het is de taak der Neder- landsche regeering te bevorde ren, dat de verschillende vol keren, welke over vier we- relddeelen verspreid in het Ko ninkrijk der Nederlanden wer den samengebracht en eeuwen lang hun samenleving hebben beproefd, thans na de omwen teling van den tweeden we reldoorlog naar de eischen van dezen tijd den nieuwen vorm van verdere samenwerking vinden. Daartoe kan de oude rijkseen heid niet meer dienen en is een nieuwe Unie op den hechten grondslag van een vrijwillig aan vaard volwaardig deelgenootschap der leden op te bouwen. Bij welslagen m hulp van deze conceptie zouden In donesië en Nederland aan de we reld een voorbeeld geven. In dezen geest is de Regeering bereid de door de Commissie-Ge neraal medegebrachte ontwerp basis-overeenkomst te doen onder, teekenen. Keizer Hirohito van Japan, die nog steeds populair is bij de meerderheid van het volk, speelt naar Reuter meldt, een belang rijke rol bij de democratiseering van Japan. Hij heeft zijn perso neel van 8000 tot 2000 man te ruggebracht en een groot deel van bet eeuwenoude hofceremo nieel afgeschaft. Men spreekt niet meer van dén keizer als van den „Hemelschen Zoon" ALKMAAR Wij ontvingen van de K.J.M.V. een bedrag van f 40,voor het „Katholiek Thuisfront". Bravo.' De K.J.M.V. is de eerste ver eeniging, die voor dit sympathieke doel een daad stelde! Wie volgt!? VERVOLG VAN PAG. 1 En daartegen moeten alle bona, fide volksgroepen aaneengeslo ten staan en onder hen de ka tholieken van allen rang en stand voorop. Als de politieke secretaris van de CPN, Paul de Groot, op een communistische partij conferen tie zegt, dat de CPN een sterk standpunt wil innemen tegen de KVP, maar godsdienstig ver draagzaam wil zijn, doch daar bij harden en onverbiddelijken strijd aankondigt tegen de Kerk en het Vaticaan, dan is dat nog een reden te meer voor de ka tholieken, ook van Nederland, om zich eendrachtig en sterk tegen deze communistische actie te keeren, omdat voor den ka tholiek Godsdienst en Kerk niet te scheiden zijn. Wij weten nujorecies, wat wij van de communisten te wachten hebben. De strijd is duidelijk aangezegd. Wij nemen den handschoen op. ven van

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 6