DE TOELICHTING VAN DE COMMISSIE-GENERAAL T.B.C.-FON DS, RUITERSPORT EN SOCIAAL GEVOEL! Nieuw Noordhollandsch Dagblad DINSDAG 10 DECEMBER 1946 co, Moeder! uwde LIGA- >ODE pakken at borg voot rachtig kind. e! (Advertentie) iie passagiers- ii Atlantisohen aatsvervangster lië", die in de srk verbrand is digen is de sabotage uit- opa is binnen ide aan Frank- schip, dat is tweede is n.l. itsche duikboot van de vorige de bemanning aan. Ook in dit oriteiten over- i sabotage in 't wordt raat van Japan, die air is bij de het volk, speelt It, een bela'ng- emocratiseering seft zijn perso- t 2000 man te rn groot deel ade hofceremo- Men spreekt keizer als van Zoon" ALKMAAR UISFRONT i de KJMV an de K.J.M.V. 40,voor het •ont". Bravo! de eerste ver- dit sympathieke Ide! Wie volgt!? \.N PAG. 1 eten alle bona. aaneengeslo- ler hen de ka- illen rang en secretaris van Groot, op een partij conferen. CPN een sterk emen tegen de Isdienstig ver- ijn, doch daar- nverbiddelijken tegen de Kerk dan is dat nog er voor de ka- ran Nederland, htig en sterk unistische actie voor den ka. it en Kerk niet >recies, wat wij ten le wachten id is duidelijk nemen den (Vervolg van pag. 1) Door beide partijen werd de groote beteekenis van den 30en November erkend. De dwingen, de kracht van de genoemde overwegingen heeft mede het tempo van de werkzaamheden van de Commissie-Generaal be paald. In deze uitermate gevoelige sfeer had de Commissie-Generaal voor de uitvoering van haar opdracht den draad op te vatten, die, on. danks de mislukking van vroe gere besprekingen, en ondanks de vele dagelijksche moeilijk heden, tusschen de Ned.-Indi- sche regeering en de leiders van de republiek bleef gesponnen. Het lijdt geen twijfel, dat het persoonlijk optreden van Lord Killearn er in sterke mate toe heeft bijgedragen om den we derzijds levenden wensoh tot hervatting der besprekingen te verwezenlijken. De aard van de politieke be sprekingen, die te doen hadden met de toekomstige structuur van Ned. Indië en van hel Ko. ninkrijk in zijn geheel en niet met de vervulling van de ge. al lieerde taak in eerstgenoemd gebied, bracht echter mede, dat zij uilsluitend tusschen de Ne. clfcrlandsche- en Indonesische delegaties plaats vonden en dat de verantwoordelijkheid om op dit punt een oplossing voor te bereiden derhalve niet met de vertegenwoordigers van het Britsdhe Foreigh Office kon worden gedeeld. Onder deze omstandigheden stond het reeds bij den aanvang der besprekingen vast, dal ge zocht moest worden naar een politieke basis die het mogelijk zou" maken om de noodzakelijke, langs wette- 1 ijken weg lot stand te brengen, hervormingen in het. staatsbe stel van Ned. Indië en van het Koninkrijk in zijn geheel ter hand te nemen in onderlinge overeenstemming over het daar. mede te verwezenlijken doel en onder erkenning van de poli tieke realiteiten, in het afgeloo- pen jaar in Ned. Indië gegroeid. Dientengevolge moet het ont werp, dat aan het resultaat van deze besprekingen vorm geeft, aan dezen maatstaf worden getoets.. Het kan niet worden gezien als een stuk, dat zelf nieuwe staats rechtelijke regelingen vaststelt, doch het geeft aan in welke rich, ting de maatregelen, zonder welk een nieuw bestel niet in het leven kan worden geroepen, zich zullen moeten bewegen. Bovendien be vat het procedure-voorschriften op die punten, welke niet alleen de bij de overeenkomst betrokkenen aangaan, maar die ook beoogen cm de overige deelen van het Ko. ninkrjjk bij de voorgenomen her vorming in te schakelen. Intusschen brengt de aard van het behandelde onderwerp mede, dat in het ontwerp voortdurend wordt gezinspeeld op een toekom stige rechtsorde, die verdient te worden verwezenlijkt. Daardoor zou licht het misverstand, als ware enkel door aanvaarding van deze gemeenschappelijke basis, langs niet-grondwettigen weg een nieu we rechtsorde geschapen, kunnen ontstaan, wanneer over de betee kenis van het stuk niet reeds te voren volstrekte duidelijkheid be stond. Dit is geen constitutie, veel eer een beginselprogramma. Het is geen juridisch, maar een politiek document. Uit zijn karak ter volgt zijn onvolledigheid en zelfs zijn vaagheid niet als ver mijdbaar gebrek maar als noodza kelijke beperking. Geheel in de lijn van hetgeen hierboven werd uiteengezet bpaalt de ontwerp overeenkomst zich tot het aange ven van het doel waarheen ge stuurd moet worden. Doch in po- litieken zin gaat zij verder. De Commissie-Generaal had, uitgaan de van de aanvaarding door de re geering van de politieke realiteit in Nederlandsch-Indië, zich bezig te houden met een situatie en met organisaties, die buiten de consti- tutioneele verhoudingen waren ontstaan en gegroeid. De overeenkomst-vorm bedoelt te geven den vorm, waar in de afspraken zijn vastgelegd. Bij deze specifieke beteekenis van den overeenkomst-vorm past ook de figuur, dat in dit stuk de Ne- derlandsche regering en de regee ring van de Republiek Indonesië, uiteraard ieder in eigen hoedanig heid, optreden. In het wezen der zaak bevatten immers de afspra ken van 15 November datgene, waartoe de volkeren van Neder land en I ndonesië uitgenoodigd worden in vrijheid samen te wer ken, waartoe de regeering der Republiek, als vertegenwoordig ster van een der staatkundige or ganisaties in de Indonesische sa menleving zich uitdrukkelijk be reid verklaarde. De verzekering van het binnentreden der Repu bliek in de sfeer van deze samen werking kan jegens de Nederland- sehe regeering niet welsprekender worden gegeven dan door of na mens hen, di zich als haar regee ring weliswaar eenzijdig consti tueerden, doch voor de Nederland- sche regeering als politieke reali teit waren aanvaard, evenzeer als de organisatie, zij die zij verte genwoordigden. Zoo kan, gelet op het boven staande, aan de ontwerp-over- eenkomst, indien zij aanvaard wordt, een rechtscheppende wer king niet worden ontzegd: zij be vat aanduidingen omtrent den inhoud van een nieuwe rechts orde en zij schrijft op verschei dene plaatsen voor op welke wij ze die nieuwe rechtsorde moet worden benaderd. Zal de in dit onwerp beoog de samenwerking worden volvoerd langs de wettelijk voorgeschreven wegen en iets anders achtte de com missie-generaal ondenkbaar dan zullen twee dingen on- omstoottelijk vast moeten staan. Langs wettelijken weg! Vooreerst, dat de juridische structuur van het koninkrijk niet verandert, zoolang zij niet langs wettelijken weg'gewijzigd is. Het is op zichzelf teekenend voor de niet steeds redelijke bewogenheid en de heftige emoties, in open bare reacties op de ontwerp overeenkomst van Linggadjati tot uiting gebracht, dat deze van- zelfsprekenlheid nader moet wor den toegeicht; zij blijkt uit het on derscheid, dat het ontwerp maakt tusschen de facto erkening van rde republiek in artikel 1 en de "samenwerkinb tot vorming van den souvereinen, democratischen staat, genaamd de Vereenigde Staten van Indonesië, in artikel 2 Blijkt de juridische handha ving van de rechtsorde van het koninkrijk vaste steun punten te vinden in de ont- werp-overeenkomst, niet minder duidelijk is het en dat is het tweede punt, dat behoort vast te staan dat het beoogde staatkundige doel alleen benaderd zal kunnen worden, wanneer de Nederlandsche wetgever aan de verwezendijking zal wil len medewerken, zoodra de daartoe vereischte projecten tot wijziging van het geldend constitutioneel stelsel hem zullen worden voorgelegd. De politieke beteekenis van de ontwerp-overeen- komst. Het accoord laat naar beide zijden eindelijk ruimte aan de geesteshouding, die moet voe -en uit de sfeer van strijd en vij andschap naar samenwerking en versterking van het weder- zijdsch vertrouwen. Het levert een bewijs, dat ondanks de dui stere jaren van haatzaaiende Japansche propaganda en on danks de in het afgeloopen jaar verder toegenomen vervreemding tusschen Nederlanders en Indo nesiërs, toch een kiem van het vertrouwen in de eerlijkheid van de wederzijdsche, bedoelingen in het leven is gebleven die, zorg vuldig beschermd en behandeld, kan uitgroeien tot de innige sa menwerking in vrijheid, die de beide delegaties als einddoel voor oogen zweefde. Een teere kiem -vooralsnog, die vair beide kanten met een uit nuchteren realiteits zin voortgekomen zorg. onder de wisselvalligheden van het poli tieke klimaat moet worden uit- geplant. Het is juist deze zorg, die dwong tot de grootste zelfbeperking aan beide zijden bij het stellen van richtlijnen voor de nieuwe, nog te verwezenlijken structuur. Er zijn in deze eerste proeve dus verscheidene vragen opengela ten, niet omdat daar lichtvaardig overheen geloopen is, doch in tegendeel, omdat op tal van pun ten de meest bevredigende rege ling eerst mag worden tegemoet- gezien, wanneer de eerste cpn- crete vormen van samenwerking de sfeer van onderling vertrou wen hebben versterkt en uitge breid. In het licht dezer gedachte moet worden bezien hetgeen de basis-overeenkomst bepaalt over de organisatie van de Neder- landsoh-Indonesische Unie. Door de mogelijkheid open te laten van haar federalistischen opbouw waartoe de opdracht van de commissiegeneraal ruimte liet en niet een unitarischen op zet dwingend voort te schrijven, wordt bevorderd, dat de maxi mum bereidbare Samenwerking langs natuurlijken weg, immers door den uit wederzijdsch ver trouwen voortgekomen wensch van partijen, tot stand komt. De Commissie-Generaal heeft volledig begrip voor de groote moeilijkheden, die ook haar wederpartij in deze ba- sisovereenokmst in eigen kring moet overwinnen om den\weg der samenwerking ongehin derd te kunnen afleggen. Zij spreekt daarom als haar oordeel uit, dat indien bij aanvaarding van de ontwerp overeenkomst op de geboden basis kan worden voortge- werkt, er met grooten ernst voor gewaakt zal moeten wor den, dat de oprechtheid van de bedoelingen der regeerin gen niet door het onverant woordelijk optreden van en kelingen, zoo militairen als burgers, in d@ dagelijksche verhoudingen in Indonesië en in Nederland in twijfel zou kunnen worden gesteld. Maar zij is tevens voortdu rend uitgegaan van de stel ling, dat ook na de aanvaar ding van de ontwerp-overeen- komst gewaakt moet worden met alle. middelen, waarover de regeering beschikt, voor het geestelijk en lichamelijk welzijn van al diegenen, on verschillig van welken' land aard of nationaliteit, die de bescherming van hun belan gen van de Nederlandsche re- •geernig rekenen te mogen ver wachten. Alleen onder de vol ledige aanvaarding door de re publiek van dezen plicht der regeering verklaarde de com- misie-generaal zich bereid tot het parafeeren van den tekst van deze ontwerp-overeen- komst. De Commissie^Generaal meent, dat op het formeele ge deelte dezer opmerkingen de conclusie past, dat in de ont- werp-overeenkomst van Ling gadjati zijn vereenigd de eer biediging van de thans be staande wettelijke en de aan vaarding van' de feitelijke ver houdingen. En ten andere meent zij, dat de eenige basis voor de samenwerking in vrij heid, die in de hervorming van het Koninkrijk straks haar staatsrechtelijken grond slag zal vinden, thans kan zijn gelegen in het wederzijdsch vertrouwen op een eerlijk be naderen van het bestelde doel. Ongecorrigeerd) jOEGO-SLAVIë PROTES TEERT TE ATHENE Zuiveringsoperaties in Thracië De Joego-Slavische regeering heeft bij de .Grieksche regee ring geprotesteerd tegen het overvliegen van Joegoslavisch gebied door Grieksche vlieg tuigen. Afdeelingen "van de zevende Grieksche divisie zijn in Thra cië nabij de Turksche grens, met zuveringsoperaties begon nen. Het Grieksche nieuwsbu reau meldt, dat het gebied van Krinvos fWest-Thracië) volko- met zuiveringsoperaties begon- dieten de wijk naar Bulgarije" zouden hebben genomen. Wat in den L. T. B. nog ontbreekt. - Positieve be strijding van communis tisch gevaar is noodig. - Contributieperikelen - Een waarborg van 50 mille - Maatschappelijk werk voor meisjes IN DE VOORTGEZETTE L.T.B.-vergadering, te Amsterdam in het „Bellevue"-gebouw gehouden, heeft de algemeen voorzitter, de heer Kampschoer, medegedeeld, dat in het hoofdbestuur geen meerderheid te verkrijgen was voor het denkbeeld, om tot provinciale splitsing van den Bond te komen. Wel zullen in de volgende vergadering eenige regle mentswijzigingen aan de orde komen, om vertegenwoordiging van alle rayons in het hoofdbestuur te verzekeren. Een voorloopertje daarvan was, dat. na een klein debatje, goedge vonden werd, af te wijken van het reglement, door op deze vergade ring in de vacature-Koekhoven, van de Akkerbouwvakgroep in het H. B. te kiezen den heer P. Rijk, uit Ovezande, waarmee Zuid Be. 'veland vertegenwoordigd is. Zee land is weer actief en krijgt, om de propaganda te stimuleeren, een dependence van het secretariaat, gevestigd te Goes. Met den Boerenleergang wil het beter dan met het T.B.C.-fonds; voor den leergang zijn van den L.T.B. 200 cursisten ingeschreven. Voor het T.B.C.-fonds zijn nog maar 3000 leden, wat voor een goeden opzet onvoldoende is. Klaagde de Kring Westfriesland, die tot dit fonds het initiatief ge nomen heeft, ook bij de begroo ting dat een subsidie van 1000 gld. voor dit fonds niet in verhouding stond tot de 1000 gld., die voor de Ruitersport worden gevraagd, van t verschillende zijden betoogde men ook," dat uit de onvoldoende be langstelling voor het fonds een ge brek aan sociaal 'gevoel naar voren komt. Dit werd ook door den bondsadviseur, prof. Cleophas, in een algemëene toespraak na de pauze, waarin hij den L.T.B.'ers het Communistisch gevaar voor oogen hield, sterk benadrukt. De voorzitter zei, dat de tegenstelling ruitersport-t.b.c. niet bestaat. De ruitersport wordt voor één. maal met deze subsidie "té paard geholpen"; de duizend gulden subsidie voor het tbc..fonds Is te zien als een begin; ook om dlti idee bij de leden te stimuleeren. Na de pauze maakte de voor. zitöer bekend dat eèn milde ge. ver 100 gld. schonk voor dit fonds; een kloeke daad dip tot navolging aanspoort! Uit de mededeelingen van den voorzitter stippen wij nog aan. dat blnner.' LTB.verband een vereeniging van zaad. en pootgoedtelers zal wor_ den opgericht. De activiteit wordt steeds grooter. Op alle pebied. Dat dit ook financieele consequenties meebrengt werd. nog niet algemeen Ingezien. Heel wat bezwaren werden bij de behandeling van de begroo. tlng voor 1947. naar voren gebracht tegen de daarin opgenomen verhoog de contributie aan de hand van een nieuw tarief, dat voor de verschil lende groepen varieert. Er is een minimum van 7.50 een maximum van 40.Het gemiddelde is 12 50 per lid. Meestal was het zoo dat de eene groep vond' dat de andere wTel wat meer kon betalen. Ook werd verloop van leden gevreesd. Niet alleer. de voorzitter sprak dit tegen maar ook uit de vergadering werden krachtige stommen geboord voor aanneming van het nieuwe tarief, indien men wil dat de organisatie haar taak tn dezen tijd vervult. Herhaaldelijk werd gewez'en naar de arbeiders die groote offers voor hun organisatie brengen. Na de verdediging door den voor zitter die er op kon wijzen dat bet nieuwe tarief noodig was. op grond van de ervaring in 1946 opgedaan;1 terwijl ook de zusterorganisaties tot wijziging van de contributie zijn overgegaan, werd de nieuwe contTl. butleregeling met slechts i stem tegen aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten het hoofdbestuur machtiging te verleenen tot een bedrag van 50.000 deel te nemen ln het Waarborgfonds voo'r de vestiging van jonge boeren en tuinders in den N.O .polder. Aan dit fonds zal ook de regeering deelnemen, evenals de andere katholieke bonden: boerenleen banken coöperaties, enz. I De geestelijk adviseur, prof. Cleo. phas, heeft in een toespraak tot de afgevaardigden gewezen op de nood. zakelijkhe.d een positieve houding aan te nemen tegenover bet commu. nistlsch gevaar en de eenheid te be waren die op elk te-rreln onder de katholieken noodzakelijk is. Het com munisme is het groote gevaar voor alles wat christelijk en nationaal denkt. Onze eenheid mag niet ver. zwakt worder. door groepsorganisa. ties te stichten voor een eenzijdige behartiging van stoffelijke belangen. De practlscbe beoefening van recht. vaardigheid en liefde ia noodzakelijk I Een ware sociale mentaliteit moet worden aangekweekt. Een goed geluid kon prof. Cleo phas laten hooren over de scholen van de Cnderwijsvereeniging. Er komen eenige nieuwe lagere scho len. De aanvragen zijn legio! Laat men echter begrijpen, dat niet iedere gemeente een school kan krijgen en bij het komende over leg niet eenzijdig vechten voor eigen standje. Bovendien moet men soms nog beter begrijpen, dat wij? katholieken, alleen maar con fessioneel onderwijs kennen. Er gaan nog steeds te veel van onze jongens op neutrale scholen. Na als voorzitter van de Ont wikkelingscentrale van den K. N. B" T. B. te hebben aangekondigd, dat naast de Boerenleergang, die een goed succes zijn en al ver schillende werkgemeenschappen hebben in den L.T.B., tot uitgave van een leidersblad en diverse brochures zal worden overgegaan, deelde prof. Cleophas nog mede, dat plannen bestaan voor de op richting van een»tweede katho. lieke opleidingsschool voor maat schappelijk werk voor meisjes, en wel in»het Noorden van ons land. Er bestaat er thans één, en wei te Posterholt in Limburg. In dit ver band vroeg'prof. Cleophas-de aan dacht voor toekomstmogelijkheden der meisjes, die voor leerares landbouwhuishoudschool of voor maatschappelijk werk kunnen worden opgeleid.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7