Nieuw Azerbeidsjan capituleert Paus Pius met ondank beloond Groote Vier hebben de agenda vastgesteld Voor Alkmaar en omgeving 4 9 DE REGEERING 9 HEEFT GESPROKEN j Het Perzische leger is thans „welkom" HAAT TEGEN KERK EN PAUS IN ROME Voor hun bijeenkomst te Moskou KERSTMIS IN DEN AETHER C.-G. vóór Kerstmis terug OPSTAND IN VENEZUELA Hoofdred.H. N. Smits; rayon_red.: Fr. Otten. Dir.: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum f 4. Fam. ber. 20 ct. p m.m. in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 12 DECEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER U101 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42A - tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West. straat 80 tel K 2230 2383 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240). Bank: Noorde-rbank MIET TE ONTKENNEN valt, dat de zaak-Linggadjati voor het Nederlandsche volk duidelijker is geworden door de Regeeringsverklaring en de toelichting van de Commissie- Generaal. Laten we eerlijk zijn: door de laatste nog meer dan door de eerste. Er zijn in elk geval veel mis verstanden weggewerkt en de beteekenis van het accoord is verhelderd. Wij weten nu be ter dan tot nog toe, dat de overeenkomst eigenlijk., geen overeenkomst is, doch slechts een ontwerp van een basis- accoord. Een ontwerp zal het wel niet lang meer blijven, want te verwachten valt, dat de meer derheid van deze Kamer geen overwegende bezwaren in den weg zal leggen aan het voor nemen van deze Regeering, om de Commissie-Generaal te machtigen, dit nog slechts ge parafeerde accoord nu ook te onderteekenen. Indien dat ge beurt, zijn we dus nog niet verder de Regeering stelt dit uitdrukkelijk vast dan dat er een grondslag is vast gesteld, waarop verder kan worden gewerkt. Men is wel geneigd te zeggen, dat de Re geering wellicht heel wat mis verstand en onnoodig geschrijf en ^gewrijf op dit punt al thans, had kunnen voorkomen, indien zij hierover eerder ope ning van zaken had kunnen geven. Bezwaren zullen er zeker wel uit de Kamer komen, te verwachten is ook, dat dit van sommige zijden er is een bepaalde en bekende opposi tie! overwegende bezwaren zullen zijn, die in breeden kring van ons volk weerklank vinden. Maar dat de overwe gende bezwaren een meerder heid in de Kamer zullen vin den, achten wij op dit oogen- blik niet zoo waarschijnlijk. En wel hierom, omdat niet is aan te nemen, dat deze Re geering, zooals wij zeiden, van deze Kamermeerderheid een dergelijk votum van wantrou wen kan verwachten. Al zijn niet alle minister van dit ka binet partij-ministers in den strikten zin van het woord het gevoel voor zuiver-parle- mentaire partij-kabinetten is de laatste 20 jaar in ons land verzwakt en het is toch al noiot sterk geweest! dit kabinet steunt niettemin op ze ker accoord (een.„basis- accoord" zou men kunnen zeg gen!) van twee bepaalde partijen, die politieke en par lementaire verplichtingen in verband met deze Regeerings- formatie op zich genomen heb ben. Hoe men de zaak formeel overigens ook zou willen stel len, feitelijk is het toch zóó, dat in zulke belangrijke staat kundige zaken als deze, in het algemeen niet te verwachten is, dat de Kamermeerderheid zou afwijzen, wat dit kabinet voorstelt. Het kan natuurlijk anders gaan, de mogelijkheid bestaat al lijkt ze heel theo retisch dat in de komende gedachtenwisseling zooveel en Het feit, dat het Woensdag precies een jaar geleden was, dat de Wieringermeer droog viel, werd officieel herdacht met het hijschen van de driekleur voor het gebouw der Domeinen door burgemeester Loggers en den dijkgraaf, ir. Ovinge. De Gouverneur van Azerbeid sjan heeft in een telegram aan den Sjah verklaard, dat het Perzische leger welkom is. Eerder was al gemeld, dat Tebris, hoofdstad van Azer beidsjan zich had overgege ven. De democratische partij in Azer_ beidsjan heeft een resolutie aan genomen, waarin men zich accoord verklaart met het zenden van troepen door de regeering te Te heran teneinde toezicht te houden op de verkiezingen, aldus Radio» Tebriz. Men stelde verder vast, dat de vrijheid en onafhankelijk heid van Perzië ten koste van alles moet blijven gehandhaafd. Ook de provinciale raad van Azerbeidsjan heeft besloten zich niet te verzetten tegen de komst der regeeringstroepen. De val van Tebriz is te Teheran met vreugde begroet. Te Teheran is men van meening dat de Sowjet-Unie de democrati sche beweging in Azerbeidsjan niet steunt. Zij zou geen vertrou wen in de leiders hebben. zulke gewichtige nieuwe pun ten naar voren komen van welke zijde dan ook dat de Regeering van de wenschelijk- heid of noodzakelijkheid van een ander standpunt wordt overtuigd, maar wij verwach ten dat niet. En een breuk tus- schen de Regeering en de Ka mermeerderheid, waar zij op steunt, nog minder. Menigeen zal zeggen, dat dit ook niet gebeuren moet, omdat het standpunt van de Regee ring juist is. Menig ander zal het betreuren: de overtuigde tegenstanders van „Linggadja- ti" worden niet bekeerd. Over een en ander zullen wij in de eerstkomende dagen gaarne nog een en ander opmerken; de zaak is ten volle waard, dat zij door ons volk zoo goed mo gelijk begrepen wordt! En nu de- Regeering heeft gesproken, zal het de moeite loonen, de Kamer nauwkeurig te volgen, als zij op haar beurt spreken gaat! Soeltaneh, de Perzische premiert heeft een bespreking met den Amerikaanschen ambassadeur ge- had. Volgens een door de Moskousche dagbladen gepubliceerd bericht van den correspondent te Teheran van het Sowjetrussische Nieuws bureau Tass, die zich hiervoor op een Perzisch dagblad beroept, hebben de V.S. sinds 22 November 40 viermotorige bommenwerpers aan de Perzische regeering gele verd. Naar verluidt, is'de democrati sche leider van Azerbeidsjan, Pis- jewari, naar de Sowjet-Unie ge vlucht. Het is juist een paar jaar geleden, dat Pisjewari zijn auto nome Azerbeidzjansche regeering heeft gevormd. De HEILIGE VADER, Paus Pius XII, heeft zich, naar al gemeen getuigenis, in de smarte lijke oorlogsdagen van de Ro- meinsche hoofdstad, als een heldhaftige Vader voor Zijn stad en haar bewoners, zijn kinderen, gedragen. Het Pauselijk blad, de Osservatore Romano brengt dit in zijn nummer van gisteren nog eens in herinnering in verband met de schandelijke bejegenin gen, den hoon en de beleedigin- gen, welke eenige Romeinsche bladen hem de laatste weken hebben aangedaan. Bovendien werden verschillende geweldda den gepleegd, die deze aanval len op het Pausdom'vergezelden en bewijzen, dat er van een sys tematische actie, waarbij voor geen middel wordt terugge schrokken, sprake is. Zoo werden traangasbommen geworpen op de geloovigen, tijdens d'e plechtig heden ter eere van de Onbevlek te Ontvangenis op Zondag j.l., priesters zijn mishandeld, bis schoppen beleedigd. Dit alles verergert slechts de haat en de verdeelinig op een voor -Italië zoo tragisch oogenbllk, zegt het blad, want slechts vrede en eendracht kunnen het geluk van Italië ver zekeren en het vertrouwen van het buitenland1 doen winnen. De „Osservatore" wijst er dan op, dat weliswaar een van de Ro meinsche schendbladen door de politie in beslag genomen is, doch wat geschreven werd over de per soon van den Paus is wel een zon derlinge belooning voor datgene, wat Pius XII voor de stad heeft gedaan! Deze kwaad willenden kunnen Hem beleedigen, omdat Rome niet van de aarde werd weg-' gevaagd, zooals Stalingrad, of ver woest als Berlijn! Rome werd niet vernietigd, omdat het de zetel is De raad van ministers van buitenlandsche zaken der Groote Vier is het eens ge worden over de volledige agenda voor de besprekingen te Moskou over de kwestie Duitschland. De agenda voor de besprekin gen te Moskou, waarover de mi nisters van buitenlandsche zaken het eens zijn, luidt als volgt; a. Den geallieerden bestuurs raad zal verzocht worden om een rapport over: 1. Het werk van de controle commissie op het gebied' van de- militarisatie, denazificatie, demo cratiseering, economische' kwes ties en herstelbetalingen. 2. De vorming van centrale be sturen en andere vraagstukken, verband houdend met de econo mische, financieele en politieke situatie in Duitschland. 3. De liquidatie van Pruisen b. De vorm en omvang van de voorloopige politieke organisatie van Duitschland. c. Voorbereiding van het vre desverdrag met Duitschland. d. Het Amerikaansehe ontwerp verdrag voor ontwapening en de- militarisatie en andere maatrege len voor de politieke, economi sche en militaire supervisie van Duitschland e. Overweging van een rapport, dat reeds door de commissie van deskundigen op het gebied van de steenkoolindustrie is inge diend. Aan het slot van de vergade ring deelde Byrnes mede, dat de Ghineesche minister van buiten landsche zaken hem had laten weten, dat China, krachtens de overeenkomst van Potsdam, het recht opeischte aan de bespre kingen over het Duitsche vredes verdrag deel te nemen. Molotof antwoordde hierop, dat China sechts de Japansche capitulatie had onderteekend en niet de Duitsche en daarom niet in aan merking kwam voor deelneming aan hei? opstellen van het Duit sche vredesverdrag. Naar wij vernemen zal de K.R.O. in den Kerstnacht do plechtige Nachtmis, gezongen door de Paters Cisterciënsers van het klooster Mariënkroon te Nieuwkuyk, uitzendeer. De Nachtmis begint om 12 uur en wordt gevolgd door de Lauden. =*Op Kerstmorgen om 8.30 uur wordt de Dagmis „Puer Natus", eveneens uit Mariënkroon, uitgezonden. van den opvolger van St. Petrus, Die er het middelpunt van het Christendom en van de bescha ving van gemaakt heeft. Elk rede lijk mensch zal deze aanvallen op den .(Defensor Civitatis", Verdedi ger van de Stad, veroordeelen, want zij zijn gericht tegen Hem, op Wien de Romeinsche bevolking al haar hoop stelde, Die het volle vertrouwen had van de vervolgde Joden, en Die, toen allen die het maar eenigszins konden de stad verlieten, hen hielp en verborg, die moesten achterblijven. Zijn liefde ging tot het uiterste zonde» aanpien des persoons, Hij verborg degenen, die Hem thans verachten en onder Zijn bescherming het oogenblik afwachtten, om Hem met hoon te overladen! Wij hebben wèl reden, te bidden voor dg bescherming van de rech ten en vrijheden van Kerk en Paus, en voor hen.die Kerk en Paus vervolgen. Na de vergadering van de Tweede Kamer, tijdens welke de regeeringsverklaring over de ont- werp-overeenkomst van Lingga- djati werd voorgelezen, heeft Prof. Schermerhorn, voorzitter van de Commissie-Generaal tegenover een correspondent van Belga zijn voldoening geuit over het feit, dat de regeering zich in groote trek ken met de Commissie-Generaal accoord heeft verklaard. De heer Schermerhorn achtte het niet uit gesloten, dat de Commissie-Gene raal nog vóór Kerstmis naar Indo nesië zou terugreizen om dan het accoord te onderteekenen. In dezen is dë Commissie-Gene raal echter uiteraard afhankelijk van de beslissing der regeering! (Inderdaad, eneventueel van de Kamer! Red.) een officieele te Caracas, de van Venezuela, een „opstandige op beperkten Volgens verklaring hoofdstad heeft er beweging schaal" plaats gevonden met behulp van sommige troe pen van het garnizoen van Maracay. De orde zou zijn verstoord door aanhangers van vroegere regimes. Radio Valencia meldt, dat de opstandelingen in Venezuela de steden Maracay, Valenci en San Carloa beheerschen. De gevech. ten duren voorl. Naar verluidt is de opstand voorbereid door dezelfde officieren, die ook in October in opstand zijn geko men. Zij zouden ontevreden zijn over de democratische actie partij, de regeeringspartij van Romulo Beiancour^ die zij be schuldigen „communist" te zijn. Alle vliegvelden in Venezuela zijn door de regeering gesloten en het is vliegtuigen niet toe gestaan boven Venezuela te vliegen. Volgens latere berich ten is de staat van beleg afge kondigd. De in Venezuela uitgebroken opstand tegen de regeering zou onder leiding staan van gene raal Carlos Maldonado.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1