HET MATERIEELE SPEELT DE HOOFDROL NOORDERMARKTBOND Nieuw Noordhollandsch Dagblad TRIBUNAAL Zakagenda's Kantooragenda's Maandkalenders P. 0. A. n,v. Payglop De gevolgen der kolenbesparing DONDERDAG 12 DECEMBER 1946 Het ging in de bezetting by veien cm het jnaterieele en daarom was men minder scru puleus met het aannemen van verkeerde richtingen en het bewijzen van diensten aan den Duitscher. Naast de on verzettelijkheid van men schen, die uit innerlijke over tuiging niets deden, dat eenig voordeel kon schenken aan den vjjand, vond men tegelij kertijd een dikwijls massaie gemakzucht ten opzichte van het vaderlandsch gevoel. Het w aren er jammer genoeg niet weinigen, die, behept met deze gemakzucht, heel licht over hun gemoedsbezwaren heen stapten, als ze maar flink wat geld konden verdienen. Een enkeling van deze groep komt voor de Tribunalen, en de rest, de (on?)vrijwillige helpers aan bunkerbouw, afbraak, grave- rij, administratie e.d., vallen bui. ten de sfeer van verdenking. Waarom? Zij hebben juist ge noeg ge.uk gehad, om buiten deze sfeer te kunnen blijven. Het Tribunaal te Alkmaar had een paar van deze ooriogs-mate- rialisten te veroordeelen, o.a. „de Ortskommandant van Oudorp" aldus was de bijnaam van J. A. Nijssen in het dorp, omdat hij den Duitschers allerlei diensten aan bood en voor hen werkte, eerst als magazijnbediende bij de Bezirks- verwaltung te Alkmaar, later als kok in Oudorp voor de kwartier makers van de Herm. Goering- troepen. Tevens hielp hij bij het vorderen van huizen, het uitzoe ken van paarden en het weghalen van voertuigen. Alles, omdat de vijand meer loon betaalde, dan de eigen vaderlander. Het excuus gold het groote gezin van besch., die voor zijn elf kinderen niet wist -•■e voldoende te verdienen. Daar mee was deze stap misschien begrijpelijk niet heeiemaal goed te praten. Nimmer had hij ziph bij de N.S.B. aangesloten, maar hij profiteerde zoo goed mogelijk. Verschillende verklaringen wezen op de onbetrouwbaarheid van dezen Nijssen, maar anderen ga ven hun bevreemding te kennen, dat hij nog steeds geïnterneerd was. Allemaal verklaringen van menschen uit eigen omgeving. De verdediger Mr. H. Schuurman vond het dan ook vreemd, Jat de menschen hem eerst zwart maak. ten en toen hun bevreemding gin gen uitspreken. Hij noemde N. een klein mannetje, die deed als zeer vele Nederlanders. Er is immers voldoende uit de afgeloopen jaren gebleken, dat de Nederlanders in het algemeen geen helden zijn. Hij vroeg interneering voor den duui van de detentie. Eveneens uit materieel oogpunt had P. Schoonewil te Alkmaar ge handeld, toen hij zich na veertien dagen in Duitsohland te zijn ge weest meldde bij het N.S.K.K. en in dit verband dienst had gedaan in België en Duitschland in uni form en gewapend met karabijn. Het is een man met -Aeinig prin cipe, want au een vraag van dm president gaf hij toe, dat net En- gelsche leger bij hem nummer éen stond. En dan voigde blijkbaar cie rest. Als arbeider in Duitschiand vond hij het te slecht en omdat het N.S.K.K. goed betaalde nam hij dienst. In Mei 1945 is hij door de Engelschen krijgsgevangen ge maakt en toen afgevoerd naar Nederland vooj verdere internee ring. Gymnastiekleeraar en vor- deraar. De gymnastiekleeraar D. Boot te Alkmaar, sinds 1935 lid van de N.S.B. voelde blijkbaar veel voor zijn psrrtij met een dergelijke staat van dienst achter de rug. Bij de Nederlandsche S.S. en de jeugd storm gaf hij geruimen tijd gym nastiekles, werd in 1943 bij het N.S.K.K. als lid van de motor- W.A. controleur over de sicher. gestel'ite auto's' en vorderde na de vlucht der mannelijke leden voor de vrouwen der N.S.B.ers in Alk maar steenkolen bij de fa. Stee man. Uit de verklaringen bleek dat de laatste vordering gegaan was via een Feldwebel, be'.ast, met het toezicht over de achter- biijfsters. In zijn naïviteit meende besch., dat door de capitulatie in 1940 de oorlog voor Nederland was algeloopen, alsof hij niet gehoord had van de jarenlange gevechts handelingen in binnen- en bui tenland. De kabinet-chef van den N.S.B.-burgemeester van Zaandam. B. N. v. Giessen uit West-Graftdijk werd in het najaar van 1940 lid van de N.S.B., omdat hij dacht dat deze partij iets voor Nederland zou kunnen doen. Als ambtenaar kwam hij te Zaandam, waar hij de particuliere secretaris van den N.S.B.er Vitters werd en op diens bevel lijsten samenstelde van personen, die in aanmerking kwamen voor verplichte tewerk stelling aan verdedigingsgordels te Castricum. Dat hij dit ook had ge daan ten behoeve van den S.D. werd niet bewezen geacht, omdat ook de chef van besch. dit niet be vestigde. Drie personen wist van Giessen uit de handen van den S.D. los te krijgen, zelfs iemand, die al ter dood was veroordeeld De geheele houding van besch. was uiterst correct, zoo bij de vraag hoe zijn vrouw N.S.B.ster was ge worden, waarbij hij direct op sprong en de verantwoording hier voor op zichzelf nam. Het Tribunaal zal Dinsdag 24 December over deze gevallen uit spraak doen. H. Wijding Z. H. Exc. Mgr. P. J. Verriet O.P., apostolisch Vicaris van Curagao, zal op 14 Dec. a.s. in de kapel van Albertinum te Nijmegen de H. Wijding van het diaconaat toedienen aan onzen stadgenoot C. I. Houtenbos. K. J. M. V. Het Herrenvolk is verslagen. De Jap heeft zich overgegeven. Een nieuwe vijand ligt op den loer om met z'n duivelsche Duitsch-Japansche melhoden 'n aardsche hel te gaan scheppen. Heil Moskou, en dus weg met al 't goede! En wij, vredelievenden, wach. ten vol spanning op den nek slag, zooals we ook in 1940 de den. We weten nog niet dat we al aangevallen zijn. In de landen rond Rusland zijn ze 't christen dom aan 't vernietigen. Bis schoppen en priesters worden vermoord, en toch blijven we wachten. De tijd om ons te wapenen is gekomen. Ook de middenstan ders moeten paraat zijn^want de Moskousehe droom is: „Eén groot staatsbedrijf." We zullen met de verdediging beginnen. Waarom en hoe zullen nader worden uitgelegd door 'n zeer deskundig persoon, die heden avond om 8 uur in „Het Gulden Vlies" het onderwerp: „De drei ging van het communisme. Wat moeten we doen?" zal bespreken Iedere KJMV.er moet aanwe zig zijn! Bonkaarten moeten Vrijdag door de letters W, X, Y en Z worden afge haald. DIRECTE BELASTINGEN De Ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Alkmaar vestigt er de aandacht op, dat met in gang van 16 Dec. 1946 het Ontvangkantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Alkmaar is geves tigd Doelenstraat 30 (boven 't Gewestel. Arbeidsbureau Uitspraken Tribunaal De le kamer van het Alkmaar- sche Tribunaal deed uitspraak in de volgende gevallen: R. Veraai te Alkmaar, internee ring voor den duur \an 2 jaren en 6 mnd. met aftrek, dus tot 5 Nov. 1947. C. Hoveling te Zuid-Scharwoude interneering voor den duur van 2 jaren met aftrek, dus tot 8 Mei 1947. J. Vink, ex-luit. v. politie te Alkmaar. Deze zaak zal 31 Decem ber opnieuw in behandeling ko men, omdat er verschillende ge tuigen zuilen moeten worden ge hoord, o.a. den S.D.er E. Ruhl. A. 'v. Vliet te Egmond a. Zee, interneering voor den duur van 2 jaren met aftrek, dus tot 14 April 1947. Telefoon 3892, Alkmaar Ontslagen en weer benoemd Bij K.B. is benoemd tot raads heer in het Gerechtshof te 's-Her- togenbosch mr. H. Th. A. van der Doos, eertijds jurist te Alkmaar, door den Minister van Justitie op grond van artikel 2 lid 1 van het K.B. van 26 October 1945 (St.bl. no. F.243) ontslagen uit zijn ambt van rechter in de Arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam. DIERENBESCHERMING Zwervend te Alkmaar aan getroffen type ruwharige Fox Temer, 1 jaar oud; een ruwharige bruine Terrier, ken- teekenen: kale plekken; en een herdershondje^ Ter beschikking: een zwarte hond, lief karakter, laag op de pooten, 1 jaar oud. Denkt U er om, er worden geen dieren door den inspec teur in bewaring genomen. Adres: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Tramdiensten naar Bergen en Schoorl- Warmenhuisen In aansluiting op ons bericht van gisteren betreffende de nieuwe dienstregeling der N-S. kunnen wij nog mededeelen, dat in de tramdiensten weinig verandering komt. Wel zijn de vertrektijden aangepast aan den dienst op de hoofdlijnen, zoodat vooral in de vroege morgenuren de trams 5 tot 15 minuten eerder vertrekken. Voorts is er een nieuwe tram ingelegd naar Warmenhuizen, vertrek 8.45 uit Alkmaar, aan komst Warmenhuizen 9-16 uur. Vertrek aldaar om 9.30 en aan komst te Alkmaar om 10 uur BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrik P., zoon van Pieter Wiedenhoff en C. v. Zandwijk; Louise, dochter van Lambertus C. Kroon en Corne lia Sneek. Gehuwd: Hendricus Bellekom en Ymkje Bieman; Pieler de Jong en Catharine Pluijmers; Thijs Zwart en Anna J. Naglé. Overleden: Maria Denneman, 59 jaar, gehuwd met H. G. Vos; Eva A. Schram, oud 52 jaar. HANDEL IN DISTRIBUTIE- BESCHEIDEN j Door de politie alhier is tegen een 4-!al personen proces-ver- baal opgemaakt wegens handel in distributiebescheiden. Een van dit 4-tal, een vrouw, maakte bovendien haar werk er van geldbedragen uit te leenen en daarvoor stamkaarten ais onderpand aan te nemen. Op deze stamkaarten werden bon kaarten gehaald, die weer in den zwarten han-del terecht kwamen. HEERHUGOWAARD VESTIGINGSWET De Kamer van Koophandel te Alkmaar heeft afwijzend be schikt op het verzoek van W. Konijn alhier, om voorloopige vergunning tot voortzetting van het kruideniersbedrijf in het perceel Middenweg G 5 (voorheen (F. Krom) alhier. Een leden-leening aangegaan Het bestuur van de veiling- vereeniging „De Noorder- marktbend" vergaderde Dins dagmiddag. De voorzitter, de heer J. Kliffer, releveerde den gang van zaken aan de veiling. Alle producten bren gen 'n zeer behoorlijken prijs op. De bedrijf suitkomsten zijn goed. De bedrijfsuitgaven zijn echter ook hoog. Hierna werd direct aan de orde gesteld 'ii voorstel van het Dag. Bestuur tot vorming van een le- denleening. De leden van de veiling betalen thans 2 J4 4/o marktgeld. Deze gel den heeft de veiling echter niet noodig voor haar gewone uitga ven. De veiling maakt dan ook 'winst. In dit geval werd vroeger aan de leden restitutie gegeven van het marktgeld. Dit wordt thans anders. Het restitutie-bedrag blijft ter be schikking van de veiling en wordt op rekening gezet van de leden. Ieder lid krijgt dus 'n rekening bij den bond. Uitvoerig werd een en ander toegelicht door Mr. vkn Reenen van het Centraal Bureau. Er zal ook 'n matige rente (2°,'o) gegeven worden. Na ampele be spreking werd het bestuursvoor stel aangenomen. In verband hier mede is het noodig om 'n buiten gewone alg. vergadevipte beleg gen voor statutenwijziging. Deze buitengewone alg. vergadering zal worden gehouden op Dinsdag 24 Dec. 1946. Medegedeeld werd. dat de omzet over Oct. f 1.026.848,18 had bedragen en over November f 929.938,39. Op voorstel van h»t D. B. werd besloten over te gaan tot den bouw van 'n opslagplaats (embal- lageloods). Het lag eerst in de be doeling om hiervoor het vrijgeko men hout te gebruiken van de „oude goot" maar dit gaat niet. Er werd thans besloten om 'n steen en loods te bouwen van 8 bij 30 M. De kosten worden geraamd op f 23.000,—. Blijkens gehouden inventarisatie was per 1 Dec. 1946 bjj de leden van den N.M.B. aanwezig: 436 wagons roode kool; 613 w. gele kool; 665 w. Deensche witte kool; 108 w. uien; 56 w. peen en 66 wagons kroten. Totaal 1944 w. Op de buitengewone algem. ver gadering zal 'n voorstel van het Dagel. Bestuur worden behandeld om het salaris van den \oorzitter te verhoogen van f 1000,tot f 1500,vanaf 1 Jan. 1946 tot aan den tijd van aftreden. Rondvraag De veilingleider, de heer J. Vos, bracht ter sprake, dat er roode kool uit de hand werd verkocht. Spr. riep de medewerking in van alle bestuursleden om dit uit de hand verkoopen tegen te gaan. Medegedeeld werd, dat er een aanvoerregeling wordt erwacht voor den afzet van de stapelpro ducten. Er zullen steekproeven worden genomen, om na te gaan, of de tuinders goed hebben geïnventari seerd. Er zal gelegenheid worden ge geven tot het volgen van een cur sus in het selecteeren van aard appelen. Dezer dagen werd door het Ministerie van Economische Zaken het volgende persbericht uitgegeven: „De staking in de Ameri- kaansche kolenmijnen is op 7 dezer ten einde gekomen. Dit beduidt echter allerminst, dat reeds aanstonds wederom Ame. rikaansche kolen ter beschik king van de Nederlandsche ver bruikers staan. Het blijft der halve volstrekt noodzakelijk, dat de dezer dagen in de dag bladen aangekondigde korting van ten minste 20 pet. op alle kol entoewij zingen onvermin derd gehandhaafd wordt. Aan iederen verbruiker van kolen, gas en electriciteit wordt dus nogmaals dringend aanbe volen zijn verbruik gedurende de eerste maanden tot het uiter ste te beperken. Het Rijkskolenbureau zal de industrie de noodige richtlijnen doen toekomen; van de parti culiere verbruikers wordt ver wacht, dat zij er ernstig naar zullen streven 20 pet, benedén de voor hen vastgestelde rant soenen voor gas en electriciteit te blijven." In verband hiermede werden door hel Rijkskolenibureau de volgende maatregelen getrof fen; In de eerste plaats moeten de gas. en eleetriciteitsrantsoenen voor de industrie en andere grootverbruikers alsmede van winkels, kantoren e.d. ingaande 10 December 1946 worden ge bracht op 80 pet. van het ver bruik gedurende de maand No vember jl., hetgeen dus neer komt op plm. 87 pet. van het November.verbruik. De moge lijkheid om deze besparing le bef eliiken bielfc zeel- zeker de periode 21 Dec. tot 2 Januari. Vooral; wordt de medewerking van alle industrieele en andere grootverbruikers ingeroepen om ten aanzien van het electrici- teitsverbruik de spitsbelasting ia de uren 7.30 tot 9.30 en 15 tot 18 zooveel mogelijk te verlagen. Den verbruikers van gas-- en electriciteit voor huishoudelijke doeleinden wordt met zoo sterk mogelijken aandrang verzocht mede te werken om te komen tot een besparing van 20 pet. zoowel voor gas als electriciteit. Indien voornoemde besparing niel wordt bereikt zal door het Rijkskolenbureau in overwe ging worden genomen tot in voering van gas. en stroomlooze uren over te gaan. HEERHUGOWAARD EEN NIEUWE ZAAK Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie zal de heer N. A. Vlaar Zaterdag a.s. den geheel nieuw ver bouwden en naar de eischen des tijds ingerichten brood-, koek- en banketbakkerswinkel voorheen Nieuwboer openen. Wij hebben een kijkje genomen en kunnen constateeren, dat ondanks materiaalschaarsch- te door de aannemers het pand in 'n vooroorlogsch kleed is gestoken. Heerhugowaard is zoodoende wederom een zaak rijker, die er wezen mag. MOLLEN De Commissaris der Konin gin heeft aan K. Mourits al hier tot 1 Maart 1947 vergun ning verleend tot het vangen en dooden van mollen uit de dijken en wegen van den pol der Heerhugowaard en van derden, gelegen onder de ge meente Heerhugowaard, als mede vergunning tot verkoop enz. van deze mollen of de huiden daarvan, zulks tot 15 Maart 1947.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2