Behandeling van de provinciale Krantenman begrooting voortgezet Indonesiërs hebben nog steeds onvoldoende gezag Nieuw Noordhollandsch Dagblad Weinig teekenen van herstel en vernieuwingr WetëldnieiLwï-^oiiJLtnaaL Wat extra's op de bonnen. snoep, zuid-1 vruchten, bloem en nog meer. Wat lekkers aan tafel en een kopje koffie of t^ee. Natuurlijk alles van De Gruyter. Dat wordt een fijne. Kerstmis DONDERDAG 12 DECEMBER 1946 Ook gisteren werd bij de voortgezette behandeling in de Provinciale Staten van de be groeting 1947, veel aan partij politiek gedaan, vooral door de C.P.N., bij monde van de heeren Koejemans en Polak. Perst later op den dag kwam het provinciaal beleid, als wa re dit niet primair, ter sprake. Het college van Ged. Staten was verstandiger en meende zich niet te moeten mengen in beschouwin gen van politieken aard. Meerdere fracties spraken hun teleurstelling uit over het feit, dat er in de begrooting slechts weinig teekenen van herstel en vernieu wing zijn te bespeuren. Ged. Sta ten voerden daarbij ter verdedi ging aan, dat het college nog te kort zitting heeft om zich volledig in a'lle zaken te hebben kunnen inwerken. In de Memorie van Antwoord zeggen de Ged. Staten dat hun hoop op een betere regeling van de l'inancieele verhouding tus- schen Rijk en Provincie gebaseerd is op de wenschelijk- heid, dat de provincie iets zal te rugkrijgen van de belastingcapaci teit, die zij in de bezettingsjaren heeft verloren, doordat de be voegdheid tot heffing van opcen ten op de inkomstenbelasting en op de vermogensbelasting haar werd ontnomen. Volgens het oordeel van het col lege moet met het reservefonds, dat een zoo stevigen ruggesteun geeft aan de provinciale finan ciën, voorzichtig worden omge gaan. Meerdere statenleden waren het met die tactiek niet eens. Als er ooit een tijd is geweest om het reservefonds aan te spreken dan is het nü. Het lijkt wel, zoo merkte een.lid op, of men een reserve fonds als een decoratie beschouwt. In goede tijden gekweekte reser ves zijn toch juist voor de slechte tijden! Met verscheidene leden waren Ged. Staten van oordeel dat de provincie ervoor dient te zorgen, dat voldoende arbeidsintensieve werken worden voorbereid die bij groote werkeloosheid kunnen wor den uitgevoerd. De heer Koeje mans (C.P.N.) vond dit een on gezond standpunt. Voorloopig hoeft aan werkeloosheid niet gedacht te worden. Gaat men echter deze tactiek volgen dan kweekt men automatisch werkeloozen. Ruilverkaveling Uit de M. v. A. blijkt, dat mo menteel bij de Centrale Cultuur technische Commissie om advies zijn, aanvragen om ruilverkaveling om. van gronden onder Wervers. hoof, Medemblik en den Castri- cummerpolder. In uitvoering is thans nog de ruilverkaveling op Wieringen, terwijl die van den Eilandspoider eerlang tot uitvoe ring zal komen. De verkaveling in den Zuid-Scharwouderpolder is inmiddels gereed gekomen. Het Georganiseerd Overleg is inmiddels weer in functie. Met betrekking van den door de C.P.N. geuiten wensch, het bestaande overleg uit te breiden door daarin o.m. de E.V.C. op te nemen, merk ten Ged. Staten op, dat zij meenen de situatie zoo te moeten laten als deze was vóór 10 Mei 1940. Toen was er van E.V.C. nog geen spra ke. De heer Koejemans was van oordeel, dat men daarmee welbe wust een vooruitstrevende politiek remt. Volksgezondheid Op het gebied der volksgezond- OP DEN OVERWEG van de lijn Boxtel-Veghel werd een 15-jarig meisje door den trein gegrepen en vrijwel op slag gedood. De zware mist is ver moedelijk de oorzaak van het ongeval geweest. heid slaat onze provincie geen slecht figuur. Desondanks toonden de Ged. Staten zich bereid, alle maatregelen onder het oog te zien,, die verder nog door de provincie zullen kunnen worden genomen. De onlangs ingestelde Centrale Commissie voor de Volksgezond heid heeft de" organisatie van de gezondheidszorg tot een onderwerp van ernstige studie gemaakt. Daar bij zullen uiteraard de gezond heidsdiensten niet buiten beschou wing worden gelaten. Voor zelf standige werkzaamheid van de provincie in dezen is echter nog geen aanleiding. Wel willen Ged. Staten onderzoeken of de provin cie niet stimuleerend kan werken bij de uitbreiding van den reeds aanwezigen vorm van werkzaam heid der gemeente op het gebied van de volksgezondheid, zooals die b.v. tot uiting komt in de ge meenschappelijke schoolartsen diensten. (zitting duurt voort) J-JEBT gij u, als gij 's avonds- I rustig uw krant zit te le-" 1 zen, wel eens rekenschap ge geven, wat er zoo al noodig is, voordat gij op uw gemak van uw blad kunt genieten? Heel een apparaat moet daarvoor in werking komen: de redac tie die de berichten en mede- deelingen opstelt, regelt en schikt, de drukkers die op de persen alles moeten verwer ken. de administratie en ver zending. En dan komt tenslot te de man van de krant u uw blad bezorgen, dag in dag uit, stipt op tijd. U ziet hem graag komen, den kranten-man. De vriendelijkheid, die u hem be toont, gaat uit naar allen, die aan het tot stand komen w"*1 uw krant hebben meeqewer1 Een pittige, uitstekende krant, nietwaar, uw Nieuw Noordhol landsch Dagblad! Zorg dat iedereen in uw omgevina haar leest! MARCTJS o Hess, die tot levenslange gevangenisstraf werd veroor deeld, zal als eerste naar de ge vangenis van Spandou gaan. TWEEHONDERD LANDBQUW-JEEP5 OP KOMST Eenigen tijd geleden werd vooi landbouwdeskundigen de Vredes- jeep-in-actie gedemonstreerd, 'n is door het gerechtshof te Pa- Nieuwe jeep uit Amerika, welke rijs wegens zijn activiteit ais technisch bij de eisohen welke de leider van de Fransche nazi- agrarische bedrijven stellen, is partij ter dood veroordeeld, aangepast o a. door zwaardere Message was voorzitter van de Fransche nazi-leider ter dood veroordeeld Christian Message, de 39-ja- rige adspirant naar den titel van „Fuehrer van Frankrijk", koppeling en grootere koeling. Deze jeep is een lichte tractor, die tal van mogelijkheden biedt voor de landbouwbedrijven. De eerste 200 worden thans in Amerika afgezonden. Men ver wacht dat ze eind December hier te lande arriveeren. De Willy's Overland'fabriéken zouden voorts toezeggingen hebben gedaan voor leveringen in de eerste maanden van 1947. Omtrent de verdeeling over de verschillende provincies Limonade-verkoopers-vereeni- ging, uitgever van een blad, dat „La Defence Passive Auxi- laire" heette, caféhouder en Duitsch agent. Martin Bormann in Zweden? Het Zweedsche socialistische blad Aftontidningen meldt in een .onbevestigd bericht" dat Martin staat nog niets vast. In ieder ge- Bormann, Hitler's plaatsvervan- val zal niet aan alle gegadigden ger, in April 1946 uit Duitsch- zulk een jeep kunnen worden Hand door Denemarken naar Mal- toegewezen. moe, Zuid-Zweden, is ontsnapt. .«SSSsK^se&SsBi^ Een eeuwenoud gebruik op de Twentsche boerderijen gedu rende den adventstijd is het „midwinterblazen". De houten „midwinterhoorn", welke een welluidende klank bezit, wordt meestal boven een put geblazen. Niet iedereen is echter in staat, om uit de houten hoorn geluid te produceeren en daar om wordt ook wel gebruik gemaakt van een metalen hoorn, waarvan men een exemplaar tegen de put ziet staan. De echte „murrewinterbloazer" ziet echter met minachting neer op den blazer van het metalen instrument, die schamper „blikkenbloazer" genoemd wordt. (A.N.P.) Schermutselingen duren voort Volgens een communiqué van den Legervoorlichtingsdienst te Batavia, dat gisteren uoor het bekend worden van de regeeringsverklaring werd gepubliceerd, heerscht in be voegde Indonesische kringen geen vertrouwen in een toe komstige rustige ontwikke ling. Vrij algemeen, aldus het communiqué, wordt in republi- keinsche kringen toegegeven, dat de republikeinsche auto riteiten en de T.R.I. onvoldoen de gezag hebben over de Lasj- kar Rajat. Het communiqué j vernomen, dat dr. van Mook Nederlandsche artillerie uit el kaar gedreven waren. De In donesische artillerie- en mi trailleurstellingen ten Oosten van Semarang zijn eveneens door Nederlandsche artillerie onder vuur genomen. Neder landsche troepen ondernamen een zuiveringsactie, nadat een patrouille door Indonesiërs was beschoten. In den Zuidelijken sector verspreidden de Neder landers een troep Indonesiërs, die bezig waren met het leg gen van landmijnen op den hoofdweg. Ook Maandagnacht zijn Nederlandsche posten be schoten. Van officieele zijde wordt vermeldt, dat wanneer orders gegeven worden tot staken van het vuren, slechts enkele groe pen gehoorzamen en dat het slechts mogelijk blijkt de disci pline een of twee dagen te handhaven, waarna een gedeel te van het tamelijk verwilder de volksleger weer uit den band springt. Volgens 'n militairen woord voerder zijn Nederlandsche pa trouilles ten Oosten van Be- kasi aan een hevig vuur van scherpschutters blootgesteld geweest, toen deze door de Vrijdag a.s. naar Den Pasar zal vertrekken. De conferentie zal Zaterdag om 10 uur pl. tijd officieel worden geopend. In den loop van deze week zal in Balavia een gemengd Ne. derlandsöh.Indonesisch bestuur geïnstalleerd worden. Sedert de onlsdheping van Britsche troe pen in September 1945 werkte het Nederlandsch bestuur naast dfe repuiblikeinsche gemeente lijke diensten. Politieke waarnemers te Pa rijs hebben te kennen gegeven, dat er aanwijzingen bestaan, dat de Fransche buitenland- sche politiek er toe overhelt meer steun te zoeken bij Sovjet-Unie. Er bestaat Frankrijk groote ongerustheid over de ontvangst van Schu macher door de Labour-regee- ring, terwijl men hevige cri- tiek uitoefent op het Ameri- kaansche besluit om Duitsche krijgsgevangenen vrij te laten zonder rekening te houden met de economische moeilijkheden van Frankrijk. Men beschul digt Engeland er van een pro- Duitsche politiek te voeren en het industrieele herstel van Duitschland te begunstigen ten koste van den wederopbouw van Frankrijk en uiteindelijk ten nadeele van de algemeene veiligheid. Op het 22 ste Zionistische congres, dat voor het eerst woordelijk was voor de huidi- De arbeiders kunnen thans ge troebele situatie in Palesti- slechts 80 pet. koopen van het- na. Weizzmann drong er op geen zij zich in Januari 1945 aan, dat Engeland, wanneer konden verschaffen. Daaren- het van het mandaat over Pa- tegen zijn de ondernemerswin- de lestina zou afzien, het Joodsche sten anderhalf maal zoo groot in nationale tehuis tot een Staat als in het beste oorlogsjaar, zou maken, alvorens zich terug f te trekken. Weizmann ver klaarde nog, dat de zionisten het plan van Herbert Morri son voor federale autonomie verwerpen. De sociale onrust in Ameri ka duurt ook na het einde der mijnwerkersstaking voort. Nu staan de Amerikaansche vak- De Fransche Nationale ver gadering komt heden voor de derde maal bijeen voor de ver kiezing van een Premier. Leek de situatie gisterenavond eerst gunstig, zoodat een spoedige oplossing van de crisis ver wacht kon worden, latere be richten maken 't echter waar schijnlijk, dat de crisis nog vereenigingen op het punt een voort zal duren. De.oneenig- actie tot loonsverhooging te beginnen, waarbij het om een bedrag van een milliard dol lar per jaar zal gaan. Robert sinds zeven jaar te Bern wordt Nathan, vroeger economisch gehouden, heeft de president deskundige van de regeering, Dr. Chaim Weizmann, den En- heeft in een voor de arbetders- gélschen een bittere pil te slik- organisaties opgesteld rapport ken gegeven. Hij beweerde nl., verklaard, dat een algeheele ben voorgesteld, samen met de dat het Witboek van 1939 over instorting van het economisch socialisten den vroegeren pre- Palestina heeft bijgedragen tot leven tot de mogelijkheden gaat mier Felix Gouin candidaat te den rampspoed van de Joden behooren, als de loonen niet stellen. Het standpunt van de in Europa en dat het verant- onmiddellijk worden verhoogd. M.R.P. is nog niet bekend. heid tusschen de linksche par tijen en de anderen over de vraag, wie president zal moe ten worden, is zeer groot. De radicale fractie heeft besloten te stemmen op den candidaat van de M.R.P.Robert Schu mann. De communisten heb- Advertentie)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3