WEDEROPBOUW EISCHT NOG CENTRALISATIE Joodsche schipbreukelingen in veiligheid RAVENSBRüCK „Vernichtungslager Nieuw Noordhollandsch Dagblad RUIMTE VOOR EIGEN BOUW MITS NIET SPECULATIEF Met groote gezinnen wordt zeer wel rekening gehouden BEZETTINCSDRAMA IN DE HAARLEMMERMEER Twee doodstraffen Toestond van Van Beinum vooruitgaande Slecht weer bemoeilijkte de redding Toenemende criminali teit te Berlijn Nederlandsche Bloem bollenfilm in België DE BIOSCOOP VAN BEESD De naam van God mocht er niet worden genoemd DONDERDAG 12 DECEMBER 1946 JLJINISTER VOS heeft niet <fe passie gepreekt, maar wel bij de voortzetting van de behandeling van de begrooting voor Openibare Werken en We. deropibouw in .de Tweede Ka mer de centralisatie verde digd. Deze was aanvankelijk noodig, omdat er bijv. zelfs nog geen noodgemeenleraden wa ren en thans kan men zicth z.i. nog niet overgeven aan een volledige centralisatie. (Ja, ja, met zulke dingen is het vaak zoo: je hsbt het, maar hoe koon je er weer af!) „Met de opmer kingen ter zake zal intusschen rekening worden gehouden", zei de minister. Van samenwer king tusschen gemeenten had hij nog weinig resultaat gezien. De moeilijkheden, welke zich zullen voordoen, als de gemeen ten zelf voor den wederopbouw moeten zorgen, zijn nog veler, lei. Hij wees daarbij o.a. op d'e moeilijkheden, welke op de ar beidsmarkt te verwachten zijn als het tot inkrimping van de Drie dagen na Dollen Dinsdag werden drie K.P.-ers in de Haarlemmermeer door land- wachters aan de Duitschers over geleverd en door de laatsten doodgeschoten. De K P.-ers wa ren verborgen in een boerderij en werden door de landwaehters ontdekt, toen zij er een auto kwamen vorderen en in deze auto onverhoeds een hoeveelheid handgranaten en patronen ont dekten. De munitie bleek toe te bethooren aan een verzetsgroep, die eeniige uren tevoren haar tenten in de boerderij had opge slagen. De landwaehters stonden Dins dag voor het Bijzondere Hof te Amsterdam terecht. Hoewel zij om de zaak heen trachtten te draaien, eischte de Advocaat- Fiscaal tegen twee van hen de doodstraf, omdat zij de K.P.-ers bij de Duitschers hadden aan gegeven Tegen twee andere landwaehters werd resp. 20 en 6 jaar geeischt. werkzaamheden komt. Deze zijn centraal beter op te vangen dan plaatselijk. Octk op het gebied van de Volkshuisvesting zal naar de meening van eten Minister een gedeeltelijk centrale leiding nooct'ig zijn, al liggen de zaken hier inderdaad anders dan bij den Wederopbouw. De periode van dien 'bouw hoopt de Minis ter zoo kort mogelijk te houden, maar de oude loestand' ten aan zien van de Volkshuisvesting zal niet geheel hersteld kunnen worden. Niet alle nieuwbouw kan aan de woningbouwverenigingen worden toegewezen, er moet ook ruimte zijn voor eigen bouw, mits deze maar niet ge. schiedl met speculatieve doel einden. Belangrijke besprekin. gen zijn gaande om na te gaan, of bij woningbouw ruimte is voor beleggingen! De Minister gaf zijn visie op verschillende vraagstukken en deelde med'e, dat over 500.000 gevallen van verwoeste en be schadigde woningen rekeningen moeten worden ingestuurd! Men is thans 250.000 woningen ach ter, op twee millioen gezinnen! Bij de geprojecteerde 70.000 woningen wordt gerekend op 15 a 20.000 „montage-woningen" hetgeen ook de behoefte aan bouwvakarbeiders belangrijk vermindert. De materiaal-aan voer blijft nog moeilijk. Ook bij monlagebouw wil d'e regeering financieelen steun geven, onder bepaalde voorwaarden. De Mi nister erkende, dat er bij den woningbouw rekening gehouden moet worden met groote gezin nen. Bij de goedkeuring van plannen wordt daarop ook toe gezien. De begrooting is ten slotte zih.st. goedgekeurd, met aan. teekening natuurlijk dat de communisten tegen zijn. Vol gens hen behoeft er blijkbaar niet gebouwd te worden. Zij schetteren wel over de treurige toestanden in de geteisterde ge bieden e.d., maar mogelijke maatregelen tot practische ver betering wijzen ze af. Merk waardige lui toch, die Cee.pee. enners! De êerste dirigent van het Amsterdamsche concertgebouw orkest. Eruard van Beinum, die Zondag plotseling te Parijs in een ziekenhuis moest worden opge nomen is op het oogenblik bui ten gevaar. Zijn gezondheidstoe stand is vooruitgaande De op het onherbergzame «hand Syrina gestrande schipbreukelingen van het Joodsche emigrantenschip zijin alle in veiligheid ge bracht. Nadat Dinsdag een Grieksche torpedojager een achttal gewon den aan boord had kunnen ne men, slaagde ook een Britsohe torpedojager er in, ondanks de zware zeeën, een aantal schip breukelingen op te nemen. Ver dere pogingen om nog meerdere menschen te bergen moesten vanwege het zware weer wor den opgegeven. Daarop zijn Britsche marine-officieren en manschappen aan land1 gegaan om de ongelukkigen de eerste hulp te verleenen. Een tweside Jjfiging, onder nomen door de mijnenveger „Providence" en de torpedoja ger „Chevron", had succes. Alle schipbreukelingen konden aan boord worden genomen van d'e beide schepen, die koers hebben gezet naar Kreta. Sir Cunningham, de Britsche hooge commissaris voor Pales tina, overweegt de vrouwen en kinderen der schipbreukelingen in Palestina toe te lalen. De overigen- zullen, als zij op ver haal s!;n gekomen, naar Cyprus worden overgebracht. De criminaliteit te Berlijn neemt nog steeds toe. In de maand November werden er 21 moorden bedreven tegen 12 in October. Het aantal inbra ken en diefstallen bedroeg 2434 (in October 2130). Zelfs kinderen worden aangevallen. Maandag heeft te Antwerpen de première plaats gehad' van de door Alex Roosdorp vervaardigde Nederlandsche kleurenfilm over de bloembollenteelt. Ook ie Brussel en te Aalst zal deze film vertoond worden. Voorts bestaan er plannen voor het draaien van dergelijke kleurenfilms in Frank-' rijk en Zwitserland. Op vragen van den heer An- driessen betreffende den bouw van een bioscoop te Beesd, heeft de minister van Open bare Werken en Wederopbouw het volgende geantwoord: Nadat aanvankelijk het ver zoek om goedkeuring te ver leenen voor de verbouwing van een hooischuur te Beesd (Gld.) tot vereenigingslokaal, wegens De interlocale telefoongids komt weer. 185.000 exemplaren van de nieuwe interlocale telefoongids zullen binnenkort, voor het eerst weer sedert 1940, over het land worden ver spreid. Een kijkje in de expeditieafdeeling van de drukkerij te Utrecht, waar enorme stapels voor verzending gereed liggen materiaalschaarschte was af gewezen, ondanks het feit, dat op het aanvraagformulier het gemeentebestuur gunstig advi seerde en daarbij het werk als hoogst urgent vermeldde, is la ter op aandrang van den bur gemeester de goedkeuring als nog verleend, nadat de verze kering was gegeven, dat alleen oude materialen zouden wor den gebruikt, welke materia len reeds waren aangekocht. Bij de goedkeuring zijn dan ook geen materialen toegewe zen. Het vereenigingslokaal zal worden gebezigd voor bioscoop en andere voorstellingen, le zingen en vergaderingen. Het werk wordt geschat op f 22.000- exclusief verwarming en inventaris, waarvoor geen toewijzingen van den dienst van den wederopbouw noodig zijn. Bij onderzoek is gebleken, dat behalve oude materialen ook nieuwe materialen zijn verwerkt, hoewel deze niet zijn toegewezen. In verband hiermede zullen maatregelen worden genomen. Bij het verleenen van goed keuring van werken pleegt geen onderzoek te worden in gesteld naar de sociale gedra gingen van de opdrachtgevers. In verband met de gestelde vraag zijn thans inlichtingen bij den burgemeester ingewon nen. Deze autoriteit verklaar de, dat hem niets bijzonders omtrent de gedragingen van den opdrachtgever bekend is. Sinds 5 December staan in Hamburg' en Neurenberg art sen en kampbewaaksters te recht van het Nazi-concentra tiekamp Ravensbriick. De misdaden, die hier in open baarheid komen, slaan den ge- civiliseerden mensch met ver stomming; slechts van de meest onbeschaafde volkeren zou men dergelijke wandaden verwachten als hier door Duitschers en vooral door Duitsche vrouwen uit een twintigste-eeuwsche staat op weerlooze gevangenen wer den gepleegd. Vijfduizend vrouwen zouden tèr dood gebracht zijn in de gas kamers of na proefnemingen van biologischen aard. Twee van elke vijf stierven hieraan, daar de me dici uitsluitend vermeerdering van kennis nastreefden. Tandart sen verwijderden gouden vullin gen uit de gebitten der gestorve nen; kinderen, die in het kamp ter wereld kwamen, werden ge dood. Maandagmiddag woonde graaf Bernadotte, die tegen het einde van den oorlog met Himmler on derhandelde. de getuigenverhoo- ren bij. De' tweede getuige, de Poolsche Mevr. Dziedziecka, schetste de vreeselijke toestanden, die heerschten in de geheel ver- luisde hujten, waar zes maal zoo veel gevangenen moesten wonen als waarvoor eigenlijk ruimte was. Zij verklaarde dat vrouwen alleen al uit den weg werden geruimd, omdat zij grijze haren hadden of slecht liepen. Zelfs sterke karak ters verloren in dit kamp het ge loof in goedheid en recht. De drie in bontjassen gehulde beklaagden, Mory, Salvolquart en von Skae- nen glimlachten uit de hoogte tij dens deze getuigenverklaring. „Met God's hulp en als door een wonder" had Neeltje Epker, een vroedvrouw uit Den Haag, die door den S. D. naar Ravensbrück gedeporteerd was, omdat zij ouders had geadviseerd hun kin deren naar leden van het Konink- ijk Huis te noemen, het leven be houden, zoo verklaarde zij tijdens het getuigenverhoor te Hamburg. Zij was door Theodora Binz, de Aufseherin van den bunker, die omdat zij zich op ranselen had ge traind, de kracht van een man aan den dag kon leggen, herhaal de malen geslagen tot zij bewus teloos was. In de bunker kregen de gevangenen slechts een sneetje brood per dag; er was geen licht en soms werd er heelemaal geen voedsel verstrekt. Om het minste of geringste werden straffen uit gedeeld, b.v. voor het hebben van een scheiding in het haar of het trappelen van de kou tijdens het appèl. In het „Jugendlager" wer den zelfs de stervenden gedwon gen op het appèl te verschijnen. Zij beschuldigde Vere Salvol quart ervan, dat deze bij het weg brengen van een hoop lijken met een vrachtauto, boven op deze lij ken was gaan staan om gouden tanden en kronen uit de monden te breken. In dit „Jugendlager" stierven 25 menschen per dag. Vlak voor de verdaging der zit ting werd een begin gemaakt met het kruisverhoor der verdedigers, die hun best deden de getuigen iets goeds van hun cliënten te la ten vertellen. Mej. Neeltje Epker werd door de verdediging tijdens het kruis verhoor, dat den geheelen mor gen duurde, danig aan den tand gevoeld. Daarbij werd 't er ech ter veelal niet beter op voor de verdachten, want getuige was niet van haar stuk te brengen. Op vragen van het Hof ver klaarde zij nog, dat een uiting van godsdienst in het kamp ver boden was, In brieven mocht men zelfs het woord God niet gebruiken. Gistermiddag vertelde de Britsche mej. Mary O'Schaugh. nessy als vijfde getuige voorna melijk over de algemeen© toe standen in het kamp. „Het Was vreeselijk om te zien; ik kan niet beschrijven hoe vreeselijk", zoo zeide zij. „Hoe bij de selec ties de totaal verhongerde en verzwakte vrouwen trachtten flink langs de SS.ers te loopen, om toch maar niet uitgezocht te worden voor de gaskamer." De laatste vier dagen, dat ge tuige in het kamp was, stierven in haar hut 30 tot 40 gevange nen per dag door uitputting en verhongering: „Je kon het geen lichamen meer noemen, maar een samenraapsel van beende ren", zoo zeide zij. Een Harvard-toestel van de Nederlandsche luchtmacht, dat van het vliegveld Hendon in Engeland was opgestegen met bestemming het vliegveld Valkenburg, moest Dinsdagavond een noodlanding maken op het Scheveningsche strand. De be stuurder, een sergeant-vlieger, moest in het militaire-hospitaal te Den Haag worden opgenomen. Ter gei dat Fri geleder nenzani dirigeei dirigen' voering Concerl gehuldf klinkt den jul De SI hoogese heeft h| bouwkr leend al lage tel De S| tweeho krijgsgij Kerstmi volgens] zijde va militair! op een venduizj vrouwe! Russiscl

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4