Nieuw LEON BLUM Premier Frankrijk REICHSKOMMISSAR FüR DIE RUNDFUNK! SCHERPE CRITIEK van Mr. van Klef fens EESB^EEBSa© Voor Alkmaar en omgeving DE CE-SNTER- NEERDEN „Toestand moeilijk en misschien gevaarlijk" Geen Duitsche maar een Nederlandsche maatregel! HEILLOOS PLAN VAN MINISTER CIELEN r\E MINISTERRAAD heeft den by de kwestie van de wijziging van het tydeiyk radioherstel onmiddellijk be trokkenen gedurende twee weken de gelegenheid gege ven in onderling overleg een regeling aan de regeering voor te leggen. Aangezien dit voorstel niet tot resultaat heeft geleid, heeft de Minis terraad thans het door den minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen voor bereid ontwerp verder in be handeling genomen. De raad heeft dit ontwerp in groote lijnen aanvaard. Geallieerd bestuur van Duitschland schadelijk voor Nederland Treinbotsing te Berlijn Besluit der Ver. Naties Ambassadeurs en gezanten uit Spanje PRETTIG VOORUITZICHT Hoofdred.: H. N. Smits; rayon_red.: Fr. Otten. Dir.: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief incasso Advertentie_prijs: per editie 13 ct. p m.m.; minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum 4. Fam. ber 20 ct. p m.m. in alle edities 30 ct. NoonUioUandsch Daqblad Buiten God is nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 13 DECEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11102 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42A - tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West. straat 80 tel. K 2230 2383 SCHAGENMolens' raai 52 tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank jk/EN MOET, wil men eer. goed inzicht in het Indi sche probleem krijgen, niet al leen de laatst-verschenen stuk ken over deze' zaak tot bron van zijn kennis nemen. Het schijnt al heel wat, als men de instructie van de C.-G., de volledige tekst van de ont- werp-overeenkomst, de geheele toelichting van de C--G. en de volledige Regeeringsverklaring van Minister Jonkman raad pleegt. Maar dan is men er nog lang niet. Wij willen heelemaal niet beweren, dat men alles bij de hand moet hebben, wat sinds 15 Augustus 1945 offi cieel is,gepubliceerd, ook om dat zelfs daar wel een en an der bij is, dat.... verouderd, en afdoende door de feiten achterhaald is. Bij dit laatste rekenen wij echter niet de tekst van de rede van de Ko ningin van 7 December 1942. Zij is, zelfs in deze kwestie, oud, maar niet verouderd, al trachtte de C.-G. haar, „uit werkend", weg te werken.... Dan is er nog de befaamde verklaring van de Regeering van 10 Februari 1946, het zgn. aide-memoire aan de Engelsche Regeering van 6 Aug. 1946 en „last not least", de memorie van antwoord van minister Jonkman over de begrooting van Overzeesche Gebiedsdee- len, met haar merkwaardige onthulling, waarop wij reeds wezen. Soms zijn er bovendien belangrijke semi-officieele uit latingen van hooggeplaatste personen radioredevoeringen niet te vergeten welke men ook in zijn overwegingen dient te betrekken! Nu trof ons in het aide-me moire van 6 Augustus de dap pere en fiere taal van onze re geering, die vrij duidelijk zei. waar het op stond en daaren boven in sterke bewoordingen te kennen gaf, dat d!e voorwaar den, waarop de regeering bereid was de besprekingen, die toen vastgeloopen waren, weer te beginnen, „een ondeelbaar ge heel vormden", dat dus niet het eene wel, en het andere niet kon worden gedaan. Nu heeft cte regeering in de onthulling in de M.v.A. van minister Jonkman medegedeeld, dat zij op een der meest-vitale zaken, formeel niet tot die ondeelbare punten be- hoorend, van standpunt veran derd is: dat was de kwestie van den toelaatbaren vorm van de voorgestelde Unie. Of zij ook een ander standpunt ingenomen heeft ten aanzien van eenige dier „ondeelbare" punten is ons niet bekend. Voor vandaag zouden wij daarom wel gaarne deze vraag willen stellen: een van die dus feitelijk-onafwijsbare voor waarden was de zorg voor de veiligheid en de vrijheid van de geïnterneerden in het binnen land. Reeds op 14 Januari 1946 nu let op den datum ver klaarde minister Logemann in de Kamer, dat er nog over on geveer 14.000 geïnterneerden onzekerheid bestond. En op 5 December was er een bericht uit Batavia, dat er nog wel 14.000 geïnterneerden in kam pen e.d. zalen. Dat was tien maanden later. Dat was na de hervatting der onderhandelingen dat was na de parafeering d!er overeenkomst, die niet tot stand zou komen, als over het lot dier De spoorbrug over de Maas bij Mook in de spoorlijn Nijmegen—Venlo. De brug zal morgen. Zaterdag, ge opend worden, wat een belangrijke verbetering betee- kent in de verbinding Nijmegen-Venlo. (Ned. Fotobur. P.) Leon *Blum is gisterenmid dag door de Nationale Ver gadering met 575 Stemmen gakozen tot minister-presi dent van Frankrijk. In totaal werden 590 stem men uitgebracht, waarvan Robert Schuman van de M.R.P. er acht kreeg. Er waren zeven blanco-stemmen. Alle partijen behalve uiterst rechts, stem den op Blum. Leon Blum, de 74-jarige lei der der Fransche socialistische partij, heeft voor den oorlog reeds tweemaal het premier schap bekleed. De candidatuur van Blum werd onmiddellijk na de opening der Nationale Vergadering door den voorzitter van de socialistische parlementsfractie ingediend. Blum werd door de leiders van alle parlementaire partijen ge steund Jaques Duclos, secretaris van de communistische partij, verklaarde, dat zijn partij een stemming voor Blum zou stem men Hij voegde hieraan toe, dat zij bezwaar zou maken tegen een regeering van nationale eenheid, daar deze belangen beschermt, welke vreemd zijn aan die der democratie. Hierop volgde pro test van rechts en applaus van uiterst links. Maurice Schumann, minister van financiën en voorzitter van de parlementsfractie der MRP, zegde zijn steun aan Blum toe en verklaarde: „De ervaring heeft .geleerd, dat geen der twee groo- te partijen (Communisten en MRP) succes heeft bij het stel len van candidaten". Zijn partij maakte eveneens voorbehoud ten aanzien van de vorming van een kabinet en zou beperking van de geïnterneerden geen zekerheid bestond, als niet vast zou staan,, dat ze veilig en vrij zouden zij.n. En concrete gegevens, ook over de waarborgen voor die vrijheid en veiligheid voor de toekomst, ontbreken ook in de ontwerp-overeenkomst. Wij stel len dit zonder rancune vast. Het is een van de vragen, die nu nog open zijn en die, naar wij mee. nen, in het komende debat een meer-afdoend antwoord waard zijn! militaire uitgaven eischen. Hij besloot: Wij zullen zonder voor behoud en zonder verborgen ge dachten voor Blum stemmen." Edouard Herriot. de leider der radicaal-socialistische partij ver dedigde het idee van een regee ring van nationale eenheid. In een korte plechtigheid na de stemming installeerde de voor zitter van de Nationale Vergade ring, Vincent Auriol, den nieu wen premier, die in een kort ant woord den toestand van Frank rijk „moelijk en misschien ge vaarlijk" noemde. Hij sprak zacht en scheen vermoeid. On middellijk daarna begon Blum met de partijleiders besprekin gen te voeren over de vorming der nieuwe regeering. In welingelichte kringen is Aldus deelt de Regeeringsvoor lichtingsdienst mede. De nieuwe regeling houdt eener- zijds in, dat de tot nu toe bestaan de scheiding tusschen program ma-voorbereiding en programma, uitvoering wordt opgeheven, ter wijl anderzijds een saneering van de financiën beoogd wordt. Als uitvloeisel van de compro mis-gedachte welke de bedoeling heeft de tegenover eikaar staande opvattingen in radio-aangelegen heden samen te brengen zal een programmaraad gevormd worden, die de algemeene programma's zal verzorgen. Deze programmaraad krijgt de beschikking over zend uren, waarin zijn opgenomen ds uitzendingen welke tot nu toe werden voorbereid en uitgevoerd men van meening, dat Blum aan "foor de Stichting Radio-Neder- Bidault zal vragen minister vanland-in-Overgangstijd. Naast den buitenland sche zaken te blijven, programmaraad zal worden opge- In een te New York gehou den rede voor de Neder landsche Kamer van Koop handel aldaar, heeft Minis ter van Kleffens scherpe cri- tiek geleverd op het geal lieerde militaire bestuur van W.-Duitschland. Er bestaat nu geen handel tusschen Nederland en Duitschland, omdat het geallieerde mi litaire bestuur dit heeft ver hinderd en als gevolg daar van kwijnt de Nederland sche economie. Amerika en Engeland hebben besloten Duitschland binnen drie jaar weer op de been te helpen. „Maar hebben zij tevens besloten de naburige geallieerde landen in staat te stellen weer een zekere mate van welvaart te verkrijgen door het hun mogelijk te maken hun scheepvaart en export naar Duitschlarid te herstellen, en hun handel met Duitschland te ont wikkelen?" Hij zeide dat het het toppunt van onbillijkheid zou zijn" om de Duitsche economie weer op de been te helpen en die der na burige geallieerde landen onnoodig te laten kwijnen. De Nederlanders wenschen in het geheel niet, aldus van Klef fens dat de Duitsche economie'* vrijgelaten wordt, zoodat de Duit- schers zouden kunnen beginnen met de herbewapening van hun land, maar hij wees er op, dat het minste dat men volkomen veilig kon en moest doen: de Belgische en Nederlandsche havens te ge bruiken voor het transitov erkeer, om den ouden Duitschen handel met Nederland te doen herleven en tevens om Duitschland sorpmi- ge Nederlandsche producten te laten koopen. Hiertoe zouden de Duitschers behoefte hebben aan bepaalde cre- dieten, die de Nederlanders bereid zijn te verstrekken tot de limiet van hun huidige beperkte capaci teit. Bij een botsing tusschen een personentrein en een goederen trein te Berlijn, aldus het pers bureau 'Dana, -zijn zes personen gedood en 62 gewond, van wie 22 ernstig. richt de Stichting Radio Unie, waarvan het bestuur wordt ge vormd door de groote en kleine omroepvereenigingen alsmede door die omroeporganisaties, welke op grond van hun „radioverleden" alsnog door den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen als omroepvereenigingen zul len worden erkend. Teneinde te komen tot harmonischen opbouw van hun diverse programma's zul len de leden van de Radio Unie samenwerken in een z.g. program ma-coördinatie-commissie. De algemeene vergadering der Ver Naties heeft nadat in totaal door 25 sprekers het woord was gevoerd, om vijf uur hedenmorgen de resolu tie, waarin wordt aangedron gen op onmiddellijke terug roeping van ambassadeurs en gezanten uit Spanje, aan vaard met 34 stemmen voor en 6 stemmen tegen, bij 13 onthoudingen. De tegenstemmen waren van de Zuid-Amerikaansche repu blieken Argentinië, Costa Rica, Ecuador, El Salvador, Peru en de Dominicaansche republiek. Onder degenem die zich van stemming onthielden, waren Ca nada en Zuid-Afrika. Tevoren had de vergadering apart gestemd over het gedeelte van de resolutie, waarin wordt aanbevolen, dat, wanneer niet binnen redelijken tijd een volks- regeering zou zijn gekozen, de Veiligheidsraad zich zou beraden over maatregelen ter verbete ring van den toestand. Dit ge deelte van de resolutie werd aan genomen met 29 tegen 8 stemmen bij II onthoudingen. De Minister van Economische Zaken heeft gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat nog dit jaar 4000 ambtena ren van de distributiediensten ontslagen zullen worden. Dit is het eerste contingent van ver dienstelijke leden van het tijde lijke ambtenarencorps, dat overbodig begint te worden. Er zullen er in den loop van 1947 nog 6000 volgen, want de minister wil er totaal voor 1 Januari 1948 10.000 van de 30.000 ontslaan. Het is geen prettig vooruitzicht voor de betrokkenen, maar het is ove rigens een gunstig teeken, in zooverre er een begin gemaakt wordt met de afbraak van het buitensporig uitgegroeide amb telijke apparaat, terwijl het ook een aanwijzing is voor de langzaam verminderende dis tributiebemoeiingen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1