Nieuw RT DT sRAFE 'NG Ongerustheid te Batavia Gaat handel met Duitschland weer herleven? BLUM WIL EEN KABINET VAN VIJF PARTIJEN BYRNES GEEFT CIJFERS GESiSRlCI srsclienen JTEKÖM LLING ies EDIJK Voor Alkmaar en omgeving nergens v$%del) Volgende maand begin der onderhandelingen Nederland stemde niet over Spanje Communisten eischen „Sleutel "-ministerie De sterkfe van de Amer. troepen over zee Nederlandsche vrachtboot in nood Firefly nog steeds zoek Slecht' weer verhinderde nasporingen Nog 25.000 Nederlanders in kampen Naleving evacuatie- overeenkomst' laat te wenschen over Passagierslijst1 „Indrapoera" Amerika antwoordt van Kleffens NOC EENS: DE GE-INTERNEERDEN MEMBER IS GESLOTEN cember: ïg of 5.20 0.26 1.85 :n of 2.45 sn ot 5.50 0.90 12.30 5.50 L 5.50 s. - 92.45 is 67.20 t- 8.65 tr. 76-78 ijn IMAAR .AAR AAN. Lectie dahlia- raaronder de zekerd het bestelde aangebroken. 333 K 3310 larie" op CEMBER Alkmaar uur lur. INNEN wordt voor iet cijfer 2 ri 1945 geen Toepsschoe- reikt, tegen g, Maandag is, Maandag hter Betaal- 2 uur. L. School erk, Woens- Wijk A B i 912 uur; 17 Decern-» cember van 1 December cember van Hoofdred.: H. N. Smits; rayon.red.: Fr. Otten. Dir.: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; Inclusief incasso Advertentle-prtjs: per editie 13 et. p. m.m.; minimum J 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p m.m. in alle edlUes 30 ct. Noordhollandsch Daqblad Buiten God is 't ZATERDAG 14 DECEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11103 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42A tel. 2046 (adm.i; 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafslngel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80 tel. K 2230 2383 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Naar bekend is geworden, zullen er volgende maand onderhandelingen gevoerd worden om tot een handels verdrag te komen tusschen Nederland en de kort gele den ontstane Britsch-Ameri- kaansche zone van het be zette Duitschland. Ook is vernomen, dat Ne derland zal worden ingescha keld bij de geallieerde goede- rencredietverleening, zooals reeds werd aangekondigd door mr. E. N. van Kleffens. De vorm van deze goederencre- dietverleening is nog niet be paald, maar wellicht zullen grondstoffen en halffabrikaten naar Duitschland worden ge zonden voor afwerking. Voorbereidende besprekin gen voor de hierboven vermel de conferentie zijn thans gaan» de tusschen Den Haag en Londen, in verband met het feit, dat de onderhandelingen aanvankelijk zouden plaats hebben tusschen Nederland en de Britsche zone. Washington zou evenwel op de hoogte worden gehouden. De Nederlandsche regeering zal het voorste] doen, dat in den beginne de transacties on der leiding van het gecombi neerde bureau voor export en import (geprojecteerd in de Anglo-Amerlkaansche over- eeenkomst inzake Duitschland) en van de Nederlandsche trust maatschappij zullen plaats hebben. (De laatste is een door de regeering gesteunde orga nisatie van particuliere onder nemingen). Men neemt echter aan, dat de Nederlandsche regeering zoo spoedig mogelijk den par ticulieren 'handel met Duitsch land hersteld wil zien. Een bericht van Reuter meldt, dat Nederland zich van de stemming over de re solutie, betreffende de Spaan- sche kwestie, welke gisteren morgen vroeg in de alge- meene vergadering van de Ver. Naties plaats vond, heeft onthouden. Volgens de Evening Standard onthielden zich onder meer ook Canada, Zuid-Afrika en Griekenland van stemming. Leon Blum heeft gisteren avond verklaard: „Ik ver wacht althans ik hoop tegen morgenavond er In te slagen een regeering te vor men". Politieke waarnemers gelooven, dat Blum's kabinet een coalitie van vijf partijen zal zijn. Behalve Bidault zou ook Schumann aanblijven. Blum zou Schumann hebben meegedeeld, dat hij diens eco nomisch plan aanvaardt. Communistische eischen De Fransche communisten heb ben Blum doen weten, dat zij niet' aan een coalitie-regeerimg onder zijn leiding zullen deelnemen, als hij niet alle „conservatieve groe pen" uit zijn kabinet zal weren. In betrouwbare kringen verluidt, dat de communisten verdêr o.m.' een van de „sleutel"-ministeries (buitenlandsche zaken, landsver- Byrnes, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft in de algemeene vergadering der Ver. Naties gedetailleerde gegevens ver strekt ever de Amerikaansche strijdkrachten overzee en is dus vooruitgeioopen op het voorstel tot een telling der troepen buitenslands. Hij wees voorts de suggestie, dat Amerikaansche troepen, die in China of waar ook met toestem ming van de betrokken landen aanwezig waren, een bedreiging voor den vrede zouden zijn, van de hand. Byrnes verklaarde: „Op VJ-Day hadden wij meer dan 5 millioen man troe pen overzee. Heden ten dage zijn er minder dan 550.000 man troepen buiten het ge bied van de V.S. Een Nederlandsche vracht boot is nabij-jhet Canadeesche schiereiland door het schuiven van de lading in nood komen te verkeeren. Een kotter van de Royal Canadian Mounted is ter hulp uitgevaren,nadat men aan de kust S.O.S.-seinen had opgevangen. Het meerendeel hiervan bevindt zich in Duitschland, Japan, de Ja- pansche eilanden, Korea, Oosten rijk en Venezia Giulia. Het mee rendeel van de troepen, dat zich op het gebied van andere landen genoemde bezettingsgebieden niet meegerekend bevindt, be staat uit troepen voor den aanvoer en bestuurszaken". De cijfers van de Amerikaan sche troepen in het buitenland, zooals zij door Byrnes zijn opge geven, lui'den: De Philippijnen 96.000 w.o. 30.000 gevechtstroepen en 17.000 man verkenningstroepen. China 19.000 (15.000» gevechts troepen). Ongeveer de helft van de in China gelegerde Amerikaan sche troepen zal huiswaarts kee- ren. Panama; 1.500; IJsland: min der dan 600, o.w. geen gevechts troepen; de Azoren: 300 man voor het onderhouden van luchtver voerdiensten. De weersomstandigheden van' gisteren hebben de op het vliegveld Valkenburg gesta tioneerde vliegtuigen van den Marine-Luchtvaartdienst belet de nasporingen naar het ver miste Firefly-toestel voort te zetten. dediging of binnenlandsche za ken) eischen, alsmede de verzeke ring, dat de voorgestelde bezuini ging bij het leger niet zal leiden tot een bevoordeeling van het „be roepsleger" ten koste van de dienstplichtigen. Men acht het onwaarschijnlijk, dat Blum er voor Zondag ln zal slagen een kabinet te vormen. Om in het tekort te voorzien, heeft een der grootste glas fabrieken in ons land toestemming gekregen tot het ver vaardigen van drinkglazen, welke zonder punten ver krijgbaar zijn. Dat er groote animo voor is, blijkt wel uit deze foto. Als er nu maar wat te drinken is! Volgens het te Batavia ver schijnend dagblad „Nieuws gier" heerscht er groote on gerustheid omtrent het lot van de geïnterneerden in het bin nenland, wegens 't zeer tra ge verloop van de evacuatie. Volgens de 3 September 1946 te Cheribon gesloten overeen komst met de republiek zouden er per week 1000 personen ger evacueeró worden. Sinds de her vatting van de evacuatie op 27 September tot en met eind No vember 1946 zijn in totaal 4827 geïnterneerden uit het binnen land van Java te Batavia aange komen. Volgens de overeenkomst had den er in de 9 weken sinds 27 September 9.000 personen ge ëvacueerd moeten worden. Er is dus slechts voor de helft voldaan aan de gemaakte afspraak Nog ongunstiger zijn de cijfers over de maand November 1946. Vol gens het schema zouden er ruim 4.000 afgevoerd moeten worden, terwijl het er in werkelijkheid 1440 waren hetgeen slechts 36 is. Volgens betrouwbare schat tingen van het Centraal In formatie Bureau van het Roede Kruis zjjn er thans nog 35.000 ln de kampen in het binnenland. De Repu bliek geeft een aantal van 8.000 op. Op onze bureaux liggen de passagierslijsten van het m.s. „Indrapoera", dat 23 Decem ber a.s. 'te Rotterdam ver wacht wordt, voor een ieder ter inzage. Reeds in Mei 1946 heeft het C.I.B. van het Roode Kruis de aandacht van het Intercross ge vestigd op het feit, dat er zich op Madoera nog Nederlanders in interneeringskampen bevonden. Sinsdien heeft het C.I.B. gege vens ontvangen, waaruit met ze kerheid vast te stellen is, dat er nog Europeanen geïnterneerd zijn in de kampen Bandoengan en Pakong (bij Pegantenan Pa- mekasan) en in Bangkalan en Soemenep. Zooals uit de opge geven specificatie blijkt, zijn er tot heden nog steeds geen ge- interneerden uit Madoera ge- evacueerd1. Het Amerikaansche ministe rie van Buitenlandsche Za ken heeft geantwoord op de beschuldigingen van mr. van Kleffens, als zou de Ameri kaansche politiek ten aanzien van Duitschland te kort schieten, daar zij den handel tusschen Nederland en Duitschland niet openstelt, In een uitvoerige verklaring zegt het departement, dat d'e V.S. nimmer een politiek zullen voe ren, die Duitschland in staat stelt te herleven ten koste van' bevrijde landen .doch dat een zekere mate van herstel in Duitschland noodzakelijk is met het oog op het herstel van zijn buurstaten. Het feit, dat Duitschland niet in staat is de door Nederland benoodigde grondstoffen te le veren, de Nederlandsche land bouwproducten te importeeren en gebruik te maken van de Neder landsche binnenvaart schrijft het ministerie geheel toe aan het ver stoorde economisch leven in Duitschland. QE FRACTIE van de K.V-P. heeft Donderdagavond ver gaderd over de Indische kwes tie. De besprekingen zijn van langen duur geweest, maar nog niet geëindigd. Zij zullen Maandagmorgen worden voort gezet. Over het standpunt van de fractie is uiteraard nog niets bekend; dit zal pas kunnen blijken uit de rede van prof. Romme bij de besprekingen in de Kamer. Naar aanleiding van ons ar tikel in het nummer van gis teren hebben wij in de krin gen van de f^.V-P.-fraetie vernomen, dat aan dit punt de meest-ernstige aandacht zal worden geschonken. Men ver trouwt erop, dat de Regeering ten aanzien van deze zaak on voorwaardelijk voet bij stuk zal houden en men verzekerde ons in parlementaire kringen in Den Haag, dat de rK.V.P. van oordeel is, dat vast moet staan, dat op dit punt geen twijfel meer aanwezig behoort te zijn. In dit verband is het juist zoo van belang, dat onze troepen in Indië aanwezig zijn. Zij zullen, als de basis-over eenkomst, die nu alleen nog maar geparafeerd is, ook ge- teekend zal zijn, vrijheid en bevoegdheid moeten hebben, om, zooveel noodig in samen werking met de republikein- sche troepen van de T. R. I-, in die mate rust en orde te verzekeren, dat de veiligheid en vrijheid van de geïnter neerden gewaarborgd is. Als zooals prof. Romme eens op den Partijraad zei de Indische kwestie één van punt één van ons programma is, dan dient de oplossing van de kwestie der geïnterneerden daarvan weer voorèan te staan. Dit is te meer noodza kelijk, omdat uit de nieuwste berichten, welke men elders

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1