P.O.A. n.v. EEN OPMERKING ZIJN JEUGDIDEAAL NIET VERLOOCHEND FILMS VAN DE WEEK Nieuw Noordhollgndsch Dagblad in verband met den krantenstrijd Naamsverwarring brengt begripsverwarring VEILIG VERKEER KATHOLIEK THUISFRONT Kamp „Rochdale" verhuisd Kinderboeken Romans Payglop 7, Alkmaar Voor het Tribunaal DE DOKTER VAN WEST-CRAFTDIJK De beul van Londen UITSPRAKEN Lezing mr. dr. A. A. v. Rhijn A.F.C. nieuws ZATERDAG 14 DECEMBER 1S46 ZA1 DE KRANTENSTRIJD in ons gewest begint de aan dacht van de publieke opinie te trekken. In de zaak zelf mengen wij ons op dit oogen- blik niet. Wel wenschen wij nog eens te waarschuwen te gen naamsverwarring die tot begripsverwarring aanleiding geeft. Toen indertijd dr. Nolst Tre- nïté als Charivarius naam maakte, zei men bij voorkeur tegen zijn broer, notaris^ Nolst Trenité: O, dat is die man van die sarcastische Chariva- ria, en als men Nolst, de Oha- rïvarius-poëet, ontmoet'e, dan zei men: dag meneer notaris. En altijd als dat weer ge beurd was, schreef Chariva rius: Ik ben het niet, maar ze denken, blijven toch den ken, dat ik mijn broer ben.... Zoo is het wel een beetje in de naamsverwarring met de kranten ook. Er was sinds veertig jaar een Katholiek Noordhollandsch Dagblad in Alkmaar. Dat is in October 1941 door Duitschers verbo- j den. In dien tijd zijn door de N.V. Onze Courant, die drie katholieke dagbladen uitgaf,1 onderhandelingen gevoerd, welke ertoe hebben geleid, dat kort na de bevrijding het katholieke Nieuw Noordhol landsch Dagblad kon ver schijnen, als combinatie van vijf katholieke kranten, welke in ons gewest verschenen, en die toen resp. door de N.V. Onze Courant te Hoorn en door de Vereenigde Katholie ke Pers te Amsterdam werden uitgegeven. Sinds de bevrij ding bestaat er dus maar een katholiek dagblad in ons Noordhollandsche gewest en dat is het Nieuw Noordhol landsch Dagblad. Nu is in de bezettingsjaren onder Duitschen dmk en met medewerking van het NSB-sche Departement van Volksvoor lichting een combinatie van vrijzinnig-neutrale kranten tot stand gekomen, die zich Dag blad van Noordholland noemde. Dat lijkt veel op Noordhol landsch Dagblad zooals Cha rivarius leek op den notaris maar ons katholieke Nw. Noord hollandsch Dagblad had en heeft totaal nooit iets te maken of te maken gehad met deze Duitsche combinatie. Het vrijzinnig.neu- 'trale-Duitsche Dagblad van Noordholland gaf bovendien, om <fe verwarring in de hand te werken, zijn naam aan de N.V. die de krant uitgaf. De verwar ring werd nóg meer in de hand gewerkt door het feit, dat toen na de bevrijding 't „verduitsch- te'' Dagblad voor Noordholland natuurlijk werd verboden, de N.V. bleef bestaan en voort- werkte, o.a. door het betalen van wachtgeld. En de legaal ge worden illegale bladen, die op de persen in Alkmaar gedrukt gingen worden, vermelden, als drukker de N.V. Dagblad voor Noordiholland. Eindelijk gezuiverd, verscheen het Dagblad voor Noordholland weer,-maar nu weer onder een anderen algemeenen naam, nl. van de Noordhollandsche Cou rant, wat alleen daarom al nooit goedgevonden had moeten wor den, omdat er al een Noordhol lander en een Nieuwe Noord hollandsche Courant met oudere i rechten bestond! Wij hopen, dat de lezer het vol gen kanHet Dagblad voor Noordholland verdween in naam, de N.V? van die naam bleef be staan, drukte de oude kranten, met meerendeels de oudev" men- schen, en de namen van de plaat selijke bladen, welke in den be zettingstijd de combinatie tot het Duitsche Dagblad vormden, kwa men weer terug. Wie goed leest waarom doen toch zoo weinig menschen dat? zal begrijpen, dat het katholieke Nieuw Noord hollandsch Dagblad niets te ma ken heeft met het Dagblad voor Noordholland en zijn N.V. niets te maken heeft met de Noordholland sche Crt.~èn zijn trawanten. Wij stellen er prijs op, dit nog eens ter wille van de rechtvaardigheid en van onzen goeden naam, zake lijk vast te stellen. Wij hopen, dat de geschiedenis van den dichter en de notaris zich niet zal herhalen en dat men dus nooit meer zal zeggen of denken: o, dat Dagblad voor Noordholland, waar zooveel over te doen is, dat zijn jeltrf? Wij zijn het niet en wij willen het niet zijn. Wij zijn het Kathoieke Nieuw Noordhollandsch Dagblad en hebben met het niet- katholieke Dagblad, voor Noord- holland niets te maken. „Veilig verkeer" is een drin gende eisch van dezen tijd. Er heerscht op hei gebied van het verkeer een groote mate van onkunde, wat betreft de voor schriften en verder een gróót gebrek aan opletrendlheid en voorzichtigheid. De gevolgen komen tot uitdrukking in het ontstellend aantal verkeerson gevallen, dooden en ernslig ge wonden. Het aantal slachtoffers bedraagt op het oogeniblik circa 20 per dag en is naar verhou ding belangrijk hooger dau voor den oorlog,toen het verkeer een hoogtepunt had' bereikt. Alom in den lande stelt men zich legen de toenemende on veiligheid op den weg te weer. Onder leiding van het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer worden overal afdee- lingen opgericht, die len doel hebben de verkeersveiligheid plaatselijk te bevorderen door het voeren van een stelselmatige en doeltreffende propaganda. Ook onze gemeente mag niel achterblijven in den grooten strijd voor Veilig Verkeer. Hier ter plaatse moet eveneens een organisatie komen, om in sa menwerking mei het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer te geraken tot een grootere veiligheid op den weg. Er is op dit gebied voortref felijk werk te doen. Wij. d'enken slechts aan het bevorderen van het verkeersonderwijs op de scholen, aan het afnemen van sohoolverkeersexamens, aan het oplossen van plaatselijke ver keersproblemen, enz. De taak van een Vereeniging voor Veilig Verkeer is in enkele woorden samen te vatlen: Verkeersop. voeding van de weggebruikers. Op Maandag 16 December a.s., des avonds te 8 u«r, zal de op richtingsvergadering worden ge houden in 't Wapen van Heems kerk alhier. Op deze bijeen komst zal de heer C. J. v. Wijn gaarden van Rees, secretaris van het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer, spreken over: „Het verkeersvraagstuk en de taak van een Vereeniging voor Veilig Verkeer". Allen, die de groote beteeke- nis van de oprichting van een Vereeniging voor Veilig Verkeer inzien, worden dringend uitge- noodigd deze vergadering bij te wonen en daardoor blijk van hun belangstelling te geven. APOTHEKEN In de week van 15 tot 22 Dec. wordt de Zondags- en nacht, dienst waargenomen door de apotheek Wanna, Ritsevoort 5 Laatste verantw. f 630.-; K. J. M. V. f40.-, N-N. f2.50, G.K. te A. f 2.50; totaal f 676.- Onze verwachtingen zijn eenigermate teleurgesteld; wij hadden een grooter aantal bij dragen verwacht. Het voor beeld van de K.J.M.V. ver dient echter hulde en navol ging. Intusschen is er op andere wijze aandacht op het Katho liek Thuisfront gevestigd. V. en D. heeft een harer etalages aan dit sympathieke doel ge wijd, waardoor zeker velen ge- inspireerd zullen worden om iets te doen voor onze solda ten in Indië. Men neme er eens een kijkje. Het interneeringskamp Roch dale staat leeg. Gisteren zijn de geinterneerden naar de di verse nieuwe verblijfplaatsen verhuisd, zooals wij dezer da gen in een uitvoerig bericht publceerden. Van de ca. 150 geinterneerden, die naar Fort Reynouwe in Utrecht zouden gaan, zijn er 50 geplaatst in het kamp „De Vlijt" op Texel. Wij verwijzen voorts naar een advertlentie, die de aandacht verdient van degenen, die nog iets te vorderen hebben van het kamp Rochdale. voor eiken leeftijd voor ouderen. Bezoekt ons boekenhoekje Telef. 3892 Reeds op 17-jarigen leeftijd sloot C. Maschaupt zidh aan bij de N.S.B., waarin hij het ideaal zag van de samenwerking tus. schen werkgever en -nemer, van Katholicisme en Protestanlisme. Toen in 1942 ieder lid der be weging zich noodzakelijk moest voegen bij de W.A. sloot ook besch. zich aan. Verder werd besch. het colporteeren met Vova en De Zwarte Soldaat ten laste gelegd1. Op de vraag van den Presi dent, waarom hij als intellectueel niet na de Meidagen van '40 be dankt had voor de beweging, antwoordde besch, dat hij uit de eerste hand vernomen had dat Mussert met Duitschland wilde breken. Besch. had bovendien de funclie van ban.arts aangeno men, om van het colporteeren af te komen. Zijn raadsman mr. D. Aten bracht naar voren dat het voor iemand) die twaalf jaar lang een zelfd-é" doel voor oogen heefl göhad, en een groot door zettingsvermogen bezit, wel zeer moeilijk moet zijn geweest om te breken met zijn- opvat- lingen en verlangens. Hieruit zou dan ook eenigszins kunnen verklaard worden, waarom besch. niet eerder den verkeer den weg verlaten had. Dat zijn cliënt in 1943 naar Duitschland was getrokken om uit het con centratiekamp te blijven, mag hem niet kwalijk genomen 'or den. Niet ieder mensch kan een held zijn, PI. vroeg het Tribu naal besch. vrij te laten. Pieter Bruin, in Maart van dit jaar overleden, werd door Paulus Koo-men voor hel Tri bunaal vertegenwoordigd. Evenals zijn vrouw, die zoo mogelijk nog feller was, ging hij door voor een fanatiek NSB- Dat de Middeleeuwen dikwijls in wreedheid niet onder doen voor de Hitleriaansche twintigste eeuw wordt nog eens duidelijk gemaakt in „De beul van Londen" (Tower of London), die deze week in de {Harmonie draait. Het is de verre geschiedenis van de verschillende koningen, die elkaar vermoorden om zelf de macht over het Engel- sche Rijk in handen te krijgen. Voorop moet worden gesteld, dat de film niet heelemaal geschied kundig waar is. De productie van dit gegeven is er een \an spanning en hier en daar zelfs zeer mooie opnamen, die treffen door juist heid van beeld en uitdrukking. Boris Karloff heeft gelegenheid, om hier al zijn gaven open te stel.' len voor een gruwzame rol. Voor hen, die een zuiver onderscheid hebben en een en an_ der weten over de wreede Mid deleeuwen is deze film overigens het zien waard, alleen al om de zeer goede close-ups en andere op namen. Vooraf een interessant filmpje over kleine en groote zeemonsters. A. B. T. De film „De Roode Wagen" ver plaatst den bezoeker deze week temidden van het romantieke cir cusleven. Naast goede staaltjes van dressuurkunst, krijgt men ook een goed beeld van een geraffi- neerden concurrentiestrijd die tus- schen verschillende circus eigena ren gevoerd wordt. Heele veldsla gen worden er geleverd. Overi gens een film waar men van hou den, moet. Gezien enkele scènes in deze film lijkt ons de leeftijdsgrens "voor volwassenen niet overbodig. Vooraf interessant nieuws. Het voorprogramma gaf ons aanleiding om het geheele pro gramma af te keuren, doch de Di rectie verzekerde ons het betref, fende filmpje te verwijderen. Cinema Americaïn Op het thema van Blith Spirith waarin een onzichtbare dame haar man en diens tweede vrouw het Ie_ ven zuur' maakt; is het gegeven van deze film: "Het Onzichtbare Paar" opgebouwd. Een stel bon.vivants krijg't een aulo.ongeluk en verandert in onzichtbare wezens; die hun vroe. geren vriend een droogstoppel zoo weten te beïnvloeden dat hij ook Cen bon vivant wordt en zijn vrouw dezelfde metamorphose on_ dergaat. Zoo heeft de maker van deze film op deze lang niet meer origineele wijze de toeschouwers te .museeren met de gooi. en smijtpartijen van onzichtbare filmhelden temidden van een zich daarover verwonderend pu. bliek. In het bijprogramma valt een dige g'ekleurd teekenfilmpje van Ali Baba op. "Victoria*» In de film "Gefukzoekers" welke deze week de hoofdfilm uitmaakt in Victoria.thater maakt men kennis met een stel werkelijk charmante oplichters. Een pseudo kolonel; echtgenoote; zoon en dochter hebben eerst hun tenten opgeslagen aan de Rivièra; maar worden daar ontmaskerd. Zij maken kennis met een oude, rijke dame; die getroffen door hun "charme hen aanbiedt bij haar te komen in. wonen. De avonturen beginnen dan pas, doch 't eind brengt alles weer In 't goede spoor. De inhoud heeft niet veel te be_ teekenen maar het g'oede spel van bekende sterren als Janet Gdynov; Douglas Fairbanks e.a. maken dat men met genoegen de avonturen dezer gelukzoekers volgt. Het uitstekende voorprogramma gaf interessant binnen, en buiten, landsch nieuws te zien en een aardige teekenfilm. er. Hij had de functies bekleed van groepenledder en vak groepleider van het N.A.F. Zijn vier kinderen, vier dochters, waren allen lid van de bewe ging. Mr. Winkel achtte een uit voerig pleidooi hier overbodig. Hij verzochl het Tribunaal slechts om bij het verbeurd ver klaren rekening te houden met de weduwe. S. J. Dijksen, Den Burg (overleden); verbeurdverkla ring, van 12.500. Catharina Langeveld te Den Burg: Interneering voor den duur van detenlie, was reeds vrij. L. Rijnierse, Bergen: In terneering voor den duur van twee jaren met aftrek d'us tot 23 Mei 1947; verbeurdverkla ring van 5000. Hij heeft zich op zeer ernstige wijze misdragen en alleen ma. terieele voord eelen getrokken uit zijn lidmaatschap. G. Brevé te Hoorn: Inter neering voor den duur van 2 jaren tol 10 Mei 1947. Ver beurdverklaring van 2500. Hij heeft,zich zeer ernstig mis dragen door lid te worden van de Landwacht Uitspraak tegen Maria Grol- leman te Hoogwoud. Het aan besoh. ten laste ge legde wordt ingetrokken, ge zien de overspannen toestand, waarin zij verkeerde, hetgeen door haar raadsman werd be vestigd. Zij werd derhalve on middellijk op vrije voeten ge steld. In de serie winterlezingen, uitgaande van den Socialen Raad (Districts-Armenraad te Alkmaar C.A.) zal Maandag 16 dezer optreden mr. dr. A. A. van Rhijn, Secretaris-Generaal van het Minislerie van Sociale Zaken te 's Gravenihage, met het onderwerp: „Sociale zekerheid" (verzekering tegen gebrek voor iedereen). Ook piet-leden van den So cialen Raad kunnen op verzoek, voor zoover voorradig, een toe gangsbewijs bekomen bij den secretaris van dezen Raad, den heer G. Figée, Langeslraat 87. Pelten IAFC I 2 uur; AFC IIA.FC IH 2 uur AFC IV—Koedijk H 12 uur AFC V—Alkmaar IV 12 uurB AFCaKolp. B.a 2 uur B. Geen adspirantenwedstrijden. De competitie draait door en de AFC-ers draaien mee. De verschillende senioren elf tallen wacht weer een zware taak. Het eerste gaal naar Pet ten; dit is een lastige klip. Het Petlen-elftal heeft een verjon, gingskuur ondergaan. Dus AFC- ers jullie weet het!! Het tweede komt weer tegen het derde. Dat is extra plaatselijk. Het vierde en vijfde halen winst. De junioren komen ook" met iels aparts voor den dag. Attentie: 18 December: Test avond bij A. Haring, Oude Gracht; 8 uur. Dus a.s. Woensdag heel AFC bij A. Haring in 't Café. S.v.p, geen vrouwen mee. Met een Good Luck v. d PPC. De PPC-er. K.A. GEHUWDE DAMES AFD. ST. DOMINICUS- PAROCHIE Wegens ziekte van dra. Sis Heyster kan lot onze spijt de lezing „Moeilijkheden in 't ge zin" niet doorgaan. Wij raden u aan uw kaarten te bewaren voor een volgende lezing, dde waarschijnlijk eind Januari ge houden zal worden. a.s. meel Slee! meri. w4 van over jati, een de stem! valtij coor zijn of tl doet aan recht werp is m subj- objet const treft kom: ging staat ons

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2