België trekt zich terug STAATSRECHT EN POLITIEK m&s ÜN[2>@K11I§Q1 Was er voor Soekarno geen andere weg Nieuw Noordhollandsch Dogblod 3 Kamerlid wordt burgemeester Mailboot op de zandbanken 12 jaar voor Van Lookhorst Vliegende paarden Is Nederland nog souverein? uit den Economischen en Socialen Raad Sympathieke daad ten gunste van ons land lA/eteidnievLUrt-QoWutcial Vreugde ZATERDAG 14 DECEMBER 1946 Met ingang van 1 Januari a.s. is benoemd tot burge meester van Brielle H. van Sleen, lid van de Tweede Ka mer. Een Belgische mailboot van den dienst Ostende-Dover is gisteravond in een dichte mist voor_Ostende uit den koers geraakt en om ongeveer half acht aan den grond geraakt. Het vaartuig ligt thans even wijdig aan de kust in 't zand. Zoowel uit Vlissingen als uit Ostende zijn sleenbooten ter assistentie uitgevaren. Het Bijz. Gerechtshof te Arnhem veroordeelde gisteren den voormaligen NSB-burge- meester van Nijmegen, den oud-majoor van het Ned. leger M. van Lockhorst, tot 12 jaar gevangenisstraf. De eisch was achttien jaar. Een Aoa-vrachtvliegtuig zal volgende week uit Londen vertrekken met zes renpaar den aan boord. De waarde van deze paarden zonder uit zondering Engelsche prijswin naars gaat een kwart mil- lioen dollar te boven. Wanneer men kennis neemt van de verschillende meeningen over het ontwerp van Langgai- jati, dan valt hel op, dat ieder een een zoodanigen uitleg van de Grondwet geeft, die overeen stemt met zijn persoonlijke op vatting over het ontwerp-ac- coord. Men is overeenkomstig zijn politieke overtuiging voor of tegen het ontwerp en dan doet men zijn uitersle best om aan te toonen, dat ons staats recht aanvaarding van het ont werp niet of wel verbiedt. Het is merkwaardig, dat men die subjectieve, persoonlijke, niet- objec lieve verklaring van ons constitutioneeie recht ook aan treft bij hoogleeraren. Overeen komstig hun politieke overtui ging geven hoogteeraren in het staatsrecht een verklaring van ons staatsrecht. Deze subjectieve welsuitieg- ging is een groot nadeel voor oi^s volk, dat vooral in deze aangelegenheid een groote be hoefte heeft aan eerlijke en objectieve voorlichting. Deze vermenging van wetenschap ën politiek brengt, naar onze mee ning, schade aan de waardee ring, die men hebben moet voor de eerste. Het mag algemeen bekend worden geacht, dat ons denken beïnvloedt wordt door onze gods dienstig^ of ongodsdienstige en dikwijl^iok door onze politieke overtuiging. Wanneer de dhr. historische prof. de Savornin Lobman in zijn „Onze Consti tutie" schrijft, d'at het Huis van Oranje tot den troon geroepen is door God, die èn het Oranje huis èn ons volk geleid en sa-, mengabonden heeft, dan komt de vrijzinnige prof. Kranenburg hiertegen op. Prof. Kranenburg wijst er dan terecht op, dat deze opvatting geen overtuigings. waarde bezit voor degenen, a'ie zich niet op hetzelfde religieuse standpunt kunnen stellen. Ook in de economische we tenschap vindt men die vermen ging van wetenschap met religie, ethiek en politiek. Men onder scheidt dan ook de z.g. „reine" economie en de z.g. „normatie ve" economie. Die verwarring van weten schap met politiek meen ik ook te constateeren in de radiorede van prof. mr. C. W. de Vries, gehouden op Zondag 8 Decem ber jl. Prof. de Vries was vroe ger voorzitter van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond en speelt thans een vooraan staande rol in de Partij van de Vrijheid en is dus legen Ling- gadjati. Prof. de Vries bestreed het ontwerp in zijn radiorede met argumenten ontleend aan het staats- en volkenrecht en om een beetje indruk te maken bij het publiek ook nog met een aardigheidje. Prof. de Vries ontkende, dat Nederland zou kunnen mede werken aan het scheppen van een nieuwen souvereinen staat, de Ver. Staten van Indonesië. Volgens de prof. is geen enkele staat meer souverein, ook Ne derland niet en dus kan Neder land niet een souvereiniteit overdragen, welke het zelf niet heeft. De ontwikkeling van het volkenrecht, aldus prof. de Vries, heeft aan de leer van de staatssouvereiniteit een einde gemaakt. Nederland en het ge. heele staatsverband van de toe komst is gebonden aan hooger staatsrecht en volkenrecht. De staatssouvereiniteit, een leer ge construeerd door den Duitscher Paul Laband, is hier nooit er kend. Ik meen, dat hier een kunst matige voorstelling van zaken gegeven wordt. Wat verstaan We onder souvereiniteit? Men kan hieronder verstaan het heb ben van de feitelijke macht, het vermogen om gezag uit te oefe nen. Maar men kan er ook on der verstaan het hebben van de hoogste bevoegdheid, het recht gehoorzaamheid te eischen Dit moet men wel onderschei den. Iemand, die de feitelijke macht bezit, heeft daarom nog niet het recht. En iemand, die het recht heeft gezag uit te oefenen, heeft daarom nog niet de macht. Wij spreken van aen staat, wanneer er drie dingen aanwe zig zijn: gebied, volk en over heid. De staat is souverein, dat Een van de punten1 van strijd in de Indische kwes_ tie is de positie van de Kroon. Onze teekenaar heeft dat aardig in beeld gebracht. Dat Indië een nieuwe rechtsorde krijgt in den vorm van de V.S. van Indonesië wordt eigenlijk vrij algemeen toegejuicht, zooals trouwens geen mee. ningsverschil bestaat over de vraag of de Indonesiërs recht hebben op zelfbe,- schikking en zelfs+andig_ heid. De strijd loopt meet over de wijze waarop en- de mate en het tempo waarin. Dat In die "wijze.waarop" de positie van de Kroon zoodanig wordt voorgesteld dat toegegeven is aan de eisch van de Republiek, om niet dan door een on_ der_den_voet_loopen van de Kroon de poort van den nieuwen heilstaat te be„ treden, blijft ondanks al lerlei juridische con structies voor menigeen een- bittere pil, die slechts' te slikken is als nu dan maar vast komt te stiaan dat de Indonesiërs deson, danks aan een samengaan en een vruchtbaar samen, werken met Nederland, in het belang van beide vol keren, vast houden! wil zeggen dat het overheids gezag afgesloten is naar buiten. Het staatsgezag kan door geener lei andere of hoogere ordening worden gebonden. Het is alleen onderworpen aan zichzelf. Nu is in den loop der jaren een nieuwe, hoogere ordening van volken ontstaan, welke zich boven de bijzondere staten en volken tot een zekere eenheid verheft. Zoo hebben we gezien de oprichting van den Volken bond, het Permanent Hof van Internationale Justitie en om actueel te blijven: de oprichting van het instituut der Vereenig- de Naties. Het volkenredht is zich dus aan het ontwikkelen en daaruit trekt prof. de Vries de conclusie, dat geen enkele staat meer souverein is. M. P. JANSSEN. (Wordt vervolgd) De algemeene vergadering der Ver. Naties heeft gisteren Nederland en Turkije geko zen tot leden van den Econo mischen en Socialen Raad. Op elk van beiden werden veertig van de negen-en-veertig stemmen uitgebracht. Voor de stemming had de Belgi sche delegatie het voorstel gedaan onmiddellijk België's zetel in den Economischen en Socialen Raad waarin dit land in Januari jl. voor drie jaar werd gekozen Het besluit van de Vereen. Naties om alle ambassadeurs en gezanten uit Spanje terug te roepen, heeft weinig indruk op de Franco-aanhangers ge maakt. „Het kon nog slech ter", zoo verklaarden enkele volgelingen van den Caudillo te Madrid. Gematigde critici van het Francoregiem be schouwen het besluit als een „stap voorwaarts". De meeste reactie over het besluit komt nog van den linkervleugel, die het besluit „uiterst teleurstel lend" noemt. En inderdaad, het besluit heeft weinig prac- tische gevolgen. Bijna alle di plomatieke missies in Madrid van de leden der Ver. Naties waren reeds in handen van zaakgelastigden. Ons land en ook Turkije hebben nog ge zanten te Madrid. Men ver wacht te Londen wel, dat ook Italië, hoewel geen lid van de Ver. Naties, zijn ambassadeur zal terugroepen. De gezondheidsto^tand van het Duitsche volk in de Brit- sche zone is sterk achteruit gaande. Dit blijkt uit een me- dedeeling van den voorzitter van de commissie voor volks gezondheid van den advies raad der Britsche zone, vol gens welke honderdduizenden gevallen van hongeroedeem was hierop te antwoorden, „in in de Britsche zone gerappor- het bijzonder omdat de com- teerd zijn. In enkele gebieden mentaar zijn eigen commen ts de kindersterfte met 100 taar niet ernstig nam". Hij procent toegenomen. Van de gaf een pluim aan Engeland 400-000 t.b.c.-patienten kun- en aan de Scandinavische lan- nen slechts 13000 in zieken huizen en sanatoria opgeno men worden. Wegens den wo ningnood zijn de gezonden ge dwongen met t.b.c.-patienten samen te wonen. den door te zeggen, dat daar de ware sterkte van de socia listische idee ligt. De veelbesproken reis van Dr. Schumacher is geëindigd. Het plan van standaardisa tie van de Amerikaansche en Engelsche wapens heeft nog al beroering gewekt. Hoewei er nog geen definitieve beslui- Bij zijn terugkeer in Duitsch- ten bekend zijn gemaakt, heeft land verklaarde de leider der 'n hooge Amerikaansche func- sociaal-democraten opgetogen tionaris aan den New York- dat de Duitsche sociaal-demo- sclien correspondent van de craten een verreikend begrip „News Chronicle" verklaard, hadden gevonden bij de Brit- dat Engeland in geval van sche Ldbourparty. Wij hebben oorlog op verzoek atoomwa- er geen twijfel aan gelaten, pens van de Ver. Staten zal aldus Schumacher, dat de ont- krijgen. Engeland en Amerika wikkeling in Duitschland naar zijn er bij de bespreking van het socialisme moet leiden, het plan tot standaardisatie Socialisatie is voor ons 'n eco- van uit gegaan, aldus deze nomische noodzakelijkheid, functionaris, dat zij nooit met Over de commentaar van de elkaar oorlog zullen voeren. ten gunste van Nederland op te geven, mits de overblijvende zetel aan Turkije werd toegewezen. Dit voorstel is gedaan ter oplossing van het probleem, dat is ontstaan, door dat de Raad na vele stem mingen er niet in kon slagen tot een beslissing te komen, of Ne derland of Turkije den' laatsten zetel zou krijgen. Erkentelijkheid van regee- ringszijde Officieel wordt medegedeeld dat de Nederlandsche regeering met groate erkentelijkheid kennis heeft genomen van het besluit der Bel gische regeering om zich terug te trekken uit den economischen en socialen raad van de Vereenigde Naties, waardoor de verkiezing in dien raad van Nederland moge lijk werd. De regeering heeft te Brussel van haar bijzondere waardeering doen blijken. MIETS is zoozeer eigen aan ons geloof, niets zoo ty peerend en karakteristiek voor ons godsdienstig leven als ka tholiek dan de vreugde, de blijdschap. Waarlijk diep- godsdienstige menschen zijn opgewekte, blijmoedige men schen. Waarom? Omdat zij het bewustzijn en de vaste zeker heid in zich ronddragen, dat wij verlost zijn door Christus, dat Hij in ons leeft en werkt en ons steeds nabij is om de verlossing, door Hem bewerkt, op ons toe te passen, ons de vruchten daarvan mee te dee- len. Door de H. Mis, door de Sacramenten, door de Liturgie, door het Kerkelijke Jaar. We gaan weer Kerstmis vieren: Christus' komst. Vandaag reeds zijn we blij: „De Heer is immers nabij". Hij komt op het Kerstfeest, Hij komt reeds nu in de H. Mis, in de H. Com munie. Hij komt naar u en mij en allen die van goeden wil Prawda, waarin gezegd werd, De Groote Twee" hebben dus dat de Engelschen hem naar in feite een politieke alliantie' zijn. De vreugde is ook voor u, voren brengen als een „nieu- aangegaan. Waar blijft het ja voor u! Weest blij in Chris- wen Duitschen Führer", zeide vertrouwen in het Instituut1 tus den Heer'. Schumacher, dat het moeilijk van de Ver. Naties? MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3