BURGEROORLOG IN PERZIE TEN EINDE Bond van Zuivelfabrieken WEER EEN ARRESTATIE SP. in verhand met den bomaanslag Nieuw Noordhollandsch Dagblad Tebriz ontvangt' de Regeeringstroepen Tevredenheid over de Kaasmarkt Zat het Bureau Nat. Veiligheid ook in het complot ARGENTINIë NEEMT VIER MILLIOEN EMIGRANTEN OP Salesianer-pater belast met dë organisatie Handelsovereenkortisf- Nederland-Zwifserland Spoorwegen huldigen Ir. W. Hupkes Onderscheiding voor Prof. Leenhardt QjmdjzmijRü&fe staking Franco cpcfte menste. lltente V/ekuMtakecstpakjcs naai qeiittocrdgn tenden/ Ondanks gooien en trappen fóchrtoq goedgekeurd!!! ZATERDAG 14 DECEMBER 1946 ZA1 Dat was hard noodig: Te Amsterdam zal door verschillende instanties een nieuwe actie voor Veilig Verkeer worden inge zet, ook bij de tram. Ordelijk en netjes begeven de tram passagiers zich naar den wagen! Troepen van het geregelde Perzische leger zjjn naar Radio Delhi meldt, gistermor gen de hoofdstad van Azer- beidsjan, Tebriz, binnen ge rukt. Het is intusschen in Perzië nog allesbehalve rustig. Alle linksche bladen te Teheran werden verbo den. Gisteravond deed een menig te van ongeveer 2000 personen een aanval op het gebouw der Tudeh- partij, de partij der oppositie te Teheran. De Sovjet-ambassadeur in Te heran heeft gisteren een bezoek aan den Sjah van Perzië gebracht en dezen verzocht opdracht te ge- De gisteren in Alkmaar ge houden vergadering van den Bond van op Coöp. grondslag werkende zuivelfabrieken was door ca. 150 personen, verte genwoordigende 35 van de 45 aangesloten fabrieken, waarvan drie niet in werking- zijnde fabrieken bijge woond. De voorzitter, de heer J. Veldstra drong in zijn ope ningswoord aan op het maken van een eersteklas product al zal de materiaalpositie en het gebrek aan arbeidskrachten wel eens moeilijkheden ople veren. Blijkens de mededeelingen is sinds 1939 het aantal leden der aangesloten fabrieken toegenomen van 3.033 tot 3.912; het aantal le- veranciers-niet-leden verminder de van 2.176 tot 1.998, dus van 44.2°/i> tot 33.8°/o. De coöperatieve zuivelindustrie blijkt dus in Noordholland met 700 veehouders gegroeid te zijn. De bouwcommis sie kwam gereed met een plan voor de fabriek te Schoorl, heeft een pan voor de fabriek te Bobel- dijk in bewerking en ontving op dracht voor een plan voor een fa briek te Assendelft. Gezien de be langstelling in Amerika en Enge land voor het product melkwol en met het oog op de vorderingen^ welke gedurende de oorlogsjaren met het researchwerk van „Caso- lana" zijn gemaakt, zal thans een nieuw productiebedrijf voor de melkwoïfabricage worden inge richt. T.a.v. de melkprijs deelde öe se cretaris van den FNZ, de heer Ge luk mede, dat de Min. v. Land bouw geweigerd had de Vi cent, waarmee de prijs van de consump- tiemelk verhoogd werd, ook voor de door de fabrieken te leveren aanvullingsmelk te geven; zulks om'het motief, dat hij de richtprijs van de melk niet wenscht te ver- hoogen; de minister gaf echter toe, dat de M-ct-prijsverhooging voor consumptiemelk een fout was ge weest, die niet herhaald zal wor den. Van 14 Juni t.m. 25 October werd 546.994 kg kaas op de markt aangevoerd. Hiervoor werd aan fabrieken en zelf- kazers In totaal een bedrag van f15.224.23 of circa 2.8 ct. per Kg. voor gemaakte kos ten vergoed. De gemeente Alkmaar eindigde het verstrekken der vergoedingen op den lsten Vrijdag in November. Ge concludeerd werd dat de medewer king aan het instandhouden van de Alkmaarsche kaasmarkt een goed besluit is gvweest. Indien een ver dere tegemoetkoming in de kosten van aanvoer mag worden gerekend; doet het bestuur een beroep op de ïeden om hun onmisbare medewer king tot het Instandhouden van de kaasmarkt te blijven verleenen. De kaasmarkt is geen plaatselijke ambi tie; doch heeft beteekenis voor de noodzakelijke reclame voor den kaasafzet; die ver uitgaat Lover: het plaatselijk belang. Gekozen werden hierna tot lid der commissie voor Landbouwcoöperatie in de vacature D. Brugman; de heer A. Lont te Heerhugowaard; de heer A. de Graaf te Bobeldijk werd ge kozen in de Commissie voor Boter, keuringen; de heer W. Poelstra te Binnenwijzend in de commissie voor den coop, aankoop en de heer L. Broekens tie Oudendijk in de Bouw er: Werktuigencommissie. De heer H. Kuijpers werd als buitengewoon lid toegelaten; de fabrieken te Stompe- torenj Warmenlruizen en 't Zand werden benoemd ln de finantieele commissie. De voorz.;; vice-voorz. en secretaris werder: aangewezen voor dé verkiezing van twee leden en een plv. lid van het bestuur der FNZ. Na uitvoerige discussie werd be sloten medewerking te verleenen aan een bestuursvoorstel van de FNZ tot vorming van een "Fonds voor bij zondere doeleiden"; onder beheer van de FNZ door in dit Fonds een extra-omslag van 60 ct per 1000 kg ln 1946 verwerkte melk bij te dra ger- Coöperatie Dr. H. J. Frietema, dir. van den Nationalen Coöperatieven Raad hield een causerie over de betee kenis van de landbouwcoöperaties onder viguer van de geleide eco nomie. Spr. kwam hierbij tot de volgende conclusie: De landbouw coöperatie is tot groote ontwikke ling gekomen in een periode, die gekenmerkt is door een bijna vol strekte bedrijfsvrijheid. De groote beteekenis van de landbouwcoö peratie in deze periode is vooral gelegen in haar córrigeerenden invloed op de prijsvorming. Ook had de coöperatie een gunstigen invloed op de kwaliteit van de producten en op de intensiviteit van de landbouwproductie in het algemeen. Deze waarden blijven hun gel digheid behouden, ook als met be trekking tot de maatschappelijke organisatie van het sociaal-econo misch leven het accent meer op de ordening dan op de vrije concur rentie wordt gelegd. Deze con clusie, aldus spr., behoeft niemand te»verwonderen, want, wat zouden wij van onze samenleving moeten zeggen, als de waardeering voor het verschijnsel van een persoon lijke onderlinge samenwerking op democratischen grondslag afhan kelijk zou moeten worden gesteld van bepaalde omstandigheden. Er zijn nu eenmaal waarden, die on vergankelijk zijn en een van de belangrijke daarvan kan worden aangeduid onder het in de coöpe ratie nogal eens gebezigde motto: Eén voor allen en. allen voor één. e De Haagsche politie werkt ijverig aan de oplossing van het probleem der uitgevoer de ofavooryenomen bomaan slagen te Den Haag en Am sterdam. Donderdag is de 31-jarigt F. G. A. Bakker, die werkzaam is geweest op het Bureau Nationale Vei ligheid, gearresteerd. Bakker is een vriend van kapitein Baron van Heemstra en het is gebleken, dat hij ge weten zou hebben van het voornemen tot den aanslag. Volgens mededeelingen van de politie, heeft hij bekend, in den loop van den zomer een proef- apparaat van den bom gezien en goedgekeurd te hebben. De kapitein Baron van Heemstra, die, in afwijking van voor gaande berichten, 37 jaar oud blijkt te zijn, blijft ontkennen. Bijzonderheden over de gearresteerden De gearresteerde sergeant A. T. de Boer staat bekend als een vurig tegenstander van het nationaal-socialisme en com munisme. Zijn vrienden kun nen zich echter niet voorstel len, dat hij zich geleend zou hebben voor moordaanslagen op personen, van wie niet vast staat, dat zij, tijdens den oor log, werkelijk „fout" zijn ge weest. Aangezien het vast staat, dat sergeant de Boer het Haagsche slachtoffer Boer en diens gezin niet kende, meent men te moeten aannemen, dat de Boer op order gehandeld heeft. Voor de vrienden van de Boer staat echter geenszins vast, dat kapitein van Heem stra het hoofd van het complot zou zijn. Men wijst er van vele zijden op, dat ook deze in de illegaliteit een zeer bijzonderen staat van dienst heeft, doch zich nimmer tot schurkenstre ken zou leenen. Ook van Pe- terse is bekend, dat hij een uitstekende figuur in den ille galen strijd tegen den bezet ter is geweest. De jongen van Haastrecht acht men het kind van de rekening. Hij Is een jong soldaat, dol op avontuur en neemt het met de discipline niet te nauw. Korporaal Burg hout heeft met de aanslagen niets te maken. Hij heeft op verzoek van mevrouw de Boer, de wapen verzameling van zijn vriend naar zijn eigen woning gebracht. Burghout is dan ook niet meer bij de Haagsche po litie in arrest, maar is ter be schikking gesteld van zijn commandant. ven, dat het leger zijn opmarsch naar Azerbeidsjan zou staken. De Sovjet-Unie ziet het optrekken van dit leger als een aanleiding tot or geregeldheden aan de Sovjet- Russische grens en zou in dit op zicht geen risico's kunnen aan vaarden. Tijdens dit onderhoud echter ontving de Sjah het bericht, dat Tebriz de oprukkende regee- ringstroepen had verwelkomd en deelde'den ambassadeur, mede, dat dientengevolge de burgeroorlog was geëindigd. Men verwacht, dat Sultaneh heden nog wijzigingen in zijn ka binet zal aanbrengen. Een Argentijnsch priester, Pa ter J. C. Silva, Salesiaan, die den rang van Buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister be kleedt, is te Rome aangekomen om de grootste volksverhuizing, die er ooit in de wereld plaats had. te organiseeren Argentinië biedt een toevluchtsoord aan vier mill; verplaatste personen uit Europa. De Argentijnsche regee ring heeft te New-York onder handelingen aangeknoopt om schepen te koopen voor het transport. Pater Silva zal te Rome ver blijven en samenwerken met den Pauselijken dienst voor „Ver plaatste Personen" en met Bis schop Kaller van Ermland', die door den Paus werd belast met de zorg voor de Russische vluch telingen in West-Duitschland. De Salesianen hebben 400 hui zen in Zuid-Amerika, in Argen tinië worden de meeste katho lieke scholen door hen bestuurd. De Orde heeft zich steeds be kommerd om de huisvesting van dakloozen, de opvoeding van de verwaarloosde jeugd, en zich ge wijd aan charitatieve werken zoodat het niet te verwonderen valt, dat de zorg voor de emigra tie van zoovele huis- en vader- landsloozen aan een priester van deze orde toevertrouwd werd, die een der voornaamste organisato ren van het Internationaal Eu charistisch Congres te Buenos Aires in 1934, waar Paus Pius XII als pauselijk delegaat aan deelnam is geweest. De handelsbesprekingen, wel ke te Bern werden gevoerd tusschen een Nederlandsche en Zwitsersche delegatie, hebben tot resultaat gehad, dat giste ren een handelsovereenkomst is geparafeerd. Het ligt in het voornemen van het spoorwegpersoneel hun scheidenden president-direc teur hulde te brengen in den vorm van een défilé te Utrechx op 30 December. Na afloop van het défilé wordt in Tivoli een afscheidsbijeenkomst ge houden waar een aantal spre kers het woord zal voeren. H M. de Koningin heeft prof. Leenhardf die Haar Donder dag namens de Faculte Libre de Theologie Protestante de Montpellier de doctorsbul overhandigde, onderscheiden met de eeremedaille in goud voor Kunsten en Wetenschap pen, behoorende bij de Huis orde van Oranje. cLöOr t'ü6nroo«£ fed, maflr^ jwecroau werk// Na d« week gel] van de enkele alle club werkt. In zijn alle strijd op| gaat de thuiswedl de laatst! I j zal doen..! De kar heel wati senaren. j D| is de gr tweede Sparta I Emma tg ADO heë gen nieq Hier den n.l. Exc al is de moeting kesluite hebben gewonnel In de achten riet. DFC van' Blau de is ht rige we niet vooi) Raalte veld uitd zal Go

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4