iplafei Nieuuu Verzengend vuur in 't centrum van Schagen w YPM, Koning Winter heerscht over Europa Voor Alkmaar en omgeving in Optiek IES N.V. EEMSTER DE BESLISSING IS OP KOMST Vier perceelen in de asch gelegd 0 Blum nog niet geslaagd Spaansche grens geschonden? EEN El VOOR ALLEN I DECEMBER 194 Hoofdrad.: H. N. Smits; rayon-red.: Fr. Otten. Dir.: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs I 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief incasso Adtfertentie.prijs: per editie 13 ct. p m m.; minimum 2.50: in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum f 4. Fam. ber. 20 ct. p m.m. in alle edities 30 ct. MoUanM Daqblad ij Buiten God is nergens veilig (Vondel) MAANDAG 16 DECEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11104 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42A - tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN 'HELDER: West. Straat 80 tel K 22307383 SdHAGEN: Molenstraat' 52 ;4el. -459 (K 2240). Bank: Noorderbank insmuziek, wen dy Walis en zij: ik, de zanger, e, LAAT, gezongei met koor en orke Mu sijt wellecome, r is een Kindje gi s nos campagnes a.. Leonore ouvem n, gespeeld doof Nights in the gar. Falla, uitgevoerd inie Orkest ondei nthe van Weber, ide orkest; Largo a Heifetz. zijn verkrijgb. by: >9 te ALKMAAB verhoogde prijzen ;eacht. Vooral goe- beloond. Het «aai- x groote rol als de rom zaaizaad van BETERE zaden: te Harenkarspel recept van den 3. DE bril door leverd: de meest chappelijke ver-f van Uw oogen - ALKMAAR ïouders van stam- 2 aangeeft, zal van 911.30 uur, van 911.30 uur, van 9—11.30 uur —i uur, letters A uur, de letters K an 23 uur. an 23 uur. -3 uur. van 1.303 uur. 3 uur. 9.30—11.30 uur. .30—3 uur. ebrengen! ÏD id tm. de 2e pe- xls volgt plaats .30 uur, de letters letters X t.m. R; tan. Z. ar inwoners De ur. -11.30 uur. r. uur. n de bonkaarten elke per 22 Dec. indt zich in den aboite Deze bon j het afhalen der d. Bij het ont- uwe bonkaarten WANDAAG DAN begonnen in de Tweede Kamer de be sprekingen over de regeerings- verklaring inzake de onlwerp- basisovereenkoanst van, Lingga. djati. Zelden heeft de Kamer voor een zoo belangrijke beslis sing gestaan. Men mag dan zeg gen, dat de Kamer geen beslis, sing namen zal ook over dit punt, waarin de regeering te genover de Commissie-Generaal staatj zou veel te zeggen zijn! in feite komt het er toch op neer, dat de regeering na deze raad pleging van de volksvertegen woordiging te weten zal komen, of zij verder haar gang zal kun. tien gaan, ja of neen, en ook dat" noemen wij een beslissing. En het is bovendien waarschijnlijk, dat Jan Schouten en zijn mak kers de Kamer voor het feit zul len stellen, dat een positieve uitspraak pro of contra moet worden gedaan. Waar wij vandaag nog even over willen spreken dat is dat het ons onjuist lijkt, de betee- kenis van de ontwerp-overeen. kamst en van de evenlueele uit eindelijke goedkeuring daarvan door de regeering, te bagatelli. seeren. Ook de beteekenis van de a a n n e m i u'g er van moet men niet kleineeren. Er bestaat sinds eemge dagen neiging daar toe en -het kan niet worden ont. kend, dat de regeering daarmee begonnen is in haar regeerings- verklaring. Het mag juist zijn, dat er door die verklaring en door de toe lichting van de Commissie.Ge- neraal inderdaad wel een en ander verhelderd is, i n d ef- d a a d b.v. is komen vast te staan, dat in de overeenkomst nog vele vragen open blijven, zoodat op verscheidene punten van het meest-doordringende belang feitelijk nog niets is be. slist, ook als deze basisovereen komst definitief geteekend is, d'it alles neemt toch niet weg, dat zooals het ook in Indië wordt opgevat! op zijn minst genomen door deze overeen komst een aantal beginselen worden opgesteld en aangeno men, welke als uitgangspunten gelden voor het verder regelen van alles wat met <Je nieuwe rechtsorde in Indië en de ver houding NederlandIndië ver band houdt. Het is zonder twijfel juist, dat er vage dingen en algemeene schema's, ruime kader en royale bepalingen in dit ontwerp-ac- coord staan en dat er nog heel veel gebeuren moet het is nog maar een begin, is de con clusie van de graag bagatelli- seerende menigte! maar het gaat >er dan toch uiteindelijk in de Kamer, vandaag en morgen, om uit le maken, of dat begin goed is, ja of neen. Mag aan den eenen kant het verwijt tegen de voorgestelde oplossing zijn, dat het allemaal nog zoo vaag is, aan den ande ren kant doet daartegenover de bewering opgeld, dat die vage algemeenheid juist een verdien ste is, wanter gebeurt nog niets. Dat is natuurlijk niet waar. Wie de overeenkomst leest en de toelichtingen daarbij, komt tot de conclusie, dat er ten aanzien van een paar vitale punten wel. degelijk iets gebeurt en het zou boerenbedrog zijn het voor te stellen, dat we dit alles in. de Kamer gerust met algemeene: stemmen kunnen goedkeuren, want we binden ons nog aan WINTER IN ONS LAND. De vrij plotseling ingezette vorst deed de temperatuur aanzienlijk onder het nul punt dalen. In verschillende plaatsen van ons land kon den de schaatsen reeds ondergebonden worden. Zij, die zich letterlijk en figuurlijk over één nacht ijs waagden. A. N. P. Niet alleen in Nederland heeft Koning Winter zijn intrede gedaan. Practisch geheel Europa bevindt zich nu in zijn greep en zelfs aan de Rivièra heerscht nu een temperatniur van slechts 2 graden Celcius boven nul. Volgens de laatste gegevens is het in Frankrijk en Grie kenland zeer koud. In Tsje- cho Slowakije, in de omge ving van Praag, daalde de temperatuur tot 20 graden C. beneden nul. Ook acnter onze Oostgrens "in N.W. Duitsch- land bij Hannover, waar het indien afgeloopen nacht bijna windstil 4s geweest, heeft net flink gevroren. Hier werd een temperatuur genoteerd van 18 graden C. beneden nul. Uiteraard heeft het water van de Oostzee en Noordzee een relatief hooge tempera- |N het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen was het gister avond, zooals op alle Zondagavonden gebruikelijk, gezellig druk. Ettelijke dansparen bewogen zich op Tien gladden dans vloer en de band wierp naar hartelust jazzldanken'de zaal in. Even half tien, juist toen een nieuw dansnummer was ingezet en op een enkel muurbloempje na. de heele zaal „draaide", floepte plotseling een der lichtkronen uit. De danslustigen ke ken naar de zoldering en bemerkten tot hun ontsteltenis dat er rook uit kringelde. Een kellner had nog de tegenwoordig heid van geest, onmiddellijk de hoofdstop op het electrisch schakelbord los te draaien. Met den zoon van den eigenaar, den heer Leo Schenk, rende hij, gewapend met een brand- bluschapparaat naar de boven de zaal gelegen zolderverdie ping, waarin zich een luik bevond. Nauwelijks hadden zij dit geopend, of dikke rookwolken kolkten door de opening. 'EINIGE oogenblikken la-j f ter stond de vermolmde vloer van de geheele zolder verdieping in brand en moes ten beide mannen beenen maken. In paniek waren de dansparen intusschen het ge bouw uitgevlucht en sloeg men van de straat af de reeds uitbrekende vlammen gade. Toch liet de brand zich niet ernstig aanzien. De Schagen- sche brandweer liet op zich wachten en arriveerde eerst veertig minuten later. Toen stond het geheele gebouw reeds in lichterlaaie en stond vast dat men een hevigen strijd tegen het vuur zou moe ten voeren. De motorspuit, de eenige die Schagen bezit, stond machte niets. Dat is onjuist. Het zou ook fout zijn tegenover de Indische wederpartij, die in een derge lijke opvatting over de beteeke nis van den gang van zaken ze ker geen bewijs ,van den vasten wil om in goed. vertrouwen tot overeenstemming te komen, zou zien! PANIEK IN DE DANSZAAL loos. De vlammen sloegen naar alle zijden uit in den stevigen Oostenwind en vraten na arie kwartier reeds aan de belen dende perceelen. Café's en winkels werden snel aange tast en Schagen stond voor een fatale stadsramp als nog nimmer gekend. Toen de taak van de Schagensche brand weer schier hopeloos scheen, arriveerden vrijwel achter el kaar de spuiten van Alkmaar, Barsingerixorn en nog enkele gemeenten uit de omgeving. Eerst toen kon men den strijd met eenige 'kans van slagen aanbinden. Een geweldig wa teroffensief werd ingezet. De bedreigde perceelen werden in allerijl ontruimd, voorzoo ver dat door de verzengende hitte mogelijk was, zoodat er spoedig heele inventarissen op straat stonden. Het bluschwa- ter droop langs de gevels af en stroomde over het huis raad, enkele minuten later veranderd in ijspegels. Desondanks kroop het vuur steeds verder. Het distributie kantoor op den hoek van de Ge dempte Gracht en het Markt plein, waar wegens verbouwing van het raadhuis o.m. de burge. mees terskamer was gevestigd', dreigde eveneens in vlammen op te gaan. Met de perceelen aan de rechterzijde van het koffie-1 huis was het intusschen ook al droevig gesteld. Spoedig was de manufacturenwinkel van Gré Veenis een brandende fakkel. Het pand brandde tot den grond toe af. Slechts weinig kon van" den inventaris gered worden. On half twaalf scheen ook het distributiekantoor niet meer te redden. Met man en macht sloeg men aan het ontruimen, waar aan door vele "inwoners *werd meegeholpen. Op het laatst kon dit echter voorkomen worden. Ook de links van het koffie huis gelegen kruidenierswinkel van den heer J. Simons werd aangetast en brandde vrijwel geheel uit. Mevrouw Simons, die eerst eenige dagen geleden ver blijd was met een baby, moest met den jonggeborene ijlings 't huis verlaten. De naast dit pand gelegen kunsthandel De Schourw kwam ook in den ijzeren greep van het vuur, doch door meer dere stralen wist men hier erger te voorkomen. Slechts een klein gedeelte liep brandschade op. Na twee uur onafgebroken strijd van de gecombineerde brandweren het was toen in middels half één in den nacht geworden begon het er naar uit te zien, dat men de grootste moeilijkheden onder den knie had. Men had hoop, het café restaurant van Boontjes, dat in middels veiligheidshalve was ontruimd, le kunnen behouden. Erger was het met het naast dit perceel gelegen café van den *heer Kaper. Dit is geheel uit hout opgetrokken. Alle water ten spijt, was de taak van de brandweer hier hopeloos. Het' pand viel ten offer aan de vlam men. VERVOLG .PAGINA tuur, waardoor in de land streken langs de kusten van deze zeeën temperaturen wor den genoteerd van slechts en kele graden onder nul. Door het vochtgehalte van de lucht treden dan ook in het Oost zeegebied zeer veel sneeuw buien op. Ook voor de Neder- landsche Wadden verwacht uien sneeuwval. De uitzonderlijk hooge lucht druk in Zweden en Noorwe gen is opvallend. Deze is ge stegen tot 1058 millibar ofwel 793.5 millimeter. De temperatuur in Nederland De koude uit de Russische vlakten, die nu practisch ge heel Europa in haar greep heeft, bewerkstelligde in ons land op het vliegveld Twente een minimumtemperatuur van 12 graden C. onder nul. Ver der noteerde pien te De Bilt 10 gr. C., in Groningen 40 gr. C., in Den Helder 6 gr. C., in Vlissingen 7 gr. C.; op Schip hol 7 gr. C.; in Eindhoven 9 gr. in Leeuwarden 10 gr. C-, en in Beek bij Maastricht 9 graden C., allen onder nul. In de wandelgangen van het gebouw der Assemblee was Zondagavond bekend, dat de Republikeinsche Volkspartij en de Radicalen geweigerd heb ben in te stemmen met een communistischen minister van Oorlog, zooals Leon Blum zich dat gedacht had om aan de verlangens van de communis ten te voldoen. Op grond hier van .neemt men in politieke kringen aan, dat Blum er niet in" zal slagen een regeering op breede basis te vormen. Men vermoedt, dat hij thans zal pogen een kabinet samen te stellen uit louter socialisten. In een toespraak tot kadet- ten van de militaire academie van Saragossa heeft Franco verklaard, dat de Spaansche grens door gewapende benden geschonden was en „het leger de beste schildwacht van den vrede is". „Wij moeten (paraat zijn. Het is niet genoeg om den vrede te beminnen. Wij moeten them ook verdedigen". Franco zeide, dat de Spaan sche grens door gewapende benden terroristen en met goedvinden van de grensbe ambten van -het land, waar zij vandaan kwamen, geschonden was. Op 19 December zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor een ei worden bekend gemaakt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1