Nieuw ROMME ZIET TWEE LINGGADJATI'S Blum formeert een socialistisch kabinet „Wij hebben aan de wereld hoop gebracht" Voor Alkmaar en omgeving nergens Het eene verwerpelijkhet andere met voorbehoud aanvaardbaar Prof. Westra voor den Raad van Cassatie Smuts sprak te Athene Zitting der Vereenigde Naties gesloten HOOG BEZOEK IN DE TWEEDE KAMER Hoofdred.: H. N. Smits; rayon_red.: Fr. Otten. Dir.: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand: Inclusief Incasso Advertentle.prljs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p m.m. in alle edities 30 ct. Noordliollandsch Daqblad Buiten God. is t DINSDAG 17 DECEMBER 1946 42® JAARGANG - NUMMER 11105 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42A - tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West. Straat 80 tel. K 2230 2383 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank QE TWEEDE KAMER is dan Maandagmiddag begonnen met de beraadslaging over de door de Regeering in de vergadering der Kamer van 10 December afgelegde verklaring inzake de ontwerp- basis-overeenkomst van Linggadjati. Alle ministers met uitzondering van Mr. van Kleffens waren aanwezig; alle gereserveerde loges waren bezet, o.m. hadden in de loge de leden der C.-G. plaatsgenomen. De heer prof. mr. R o mm e (K.V.P.) opende de rij der sprekers. Opmerkend, dat zelden in de geschiedenis de Kamer voor een zoo belangrijke beslissing heeft gestaan, verklaarde hij zich ten volle bewust te zijn van de verantwoordelijkheid, welke op hem rust en hij merkte op, dat hij nog zou kunnen aarzelen over een of ander detail. Tegenover de meening, dat de riikseenheid op basis van wederkeerige vrijwilligheid 'n illusie is, stelde spr., dat de rijkseenheid op basis van we derkeerige vrijwilligheid een ideaal is, dat menigeen een utopie noemt, maar waarin hij gelooft. Hij meent, dat dit ideaal bereikbaar is en -met rlle kracht er naar gestreefd noet worden door bepaling jnzer houding, omdat dit mede tal beslissen over het al of niet welslagen. In den foreede schetst spr. de roeping welke het Koninkrijk vervuld heeft. De roeping blijft, maar het is een andere, een zon. der het primaat van Nederland. Het is een roeping om in deze' wereld een voorbeeld te stellen, dat vruchtbaar is voor alle vol» keren des Rijks; vruchtbaar aan geestelijk welzijn, vruchtbaar ook aan stoffelijk welzijn, een voorbeeld, dat op de steeds te laag mikkende wereld kan inwer» ken. Het is een misdaad tegen de wereld, dat wij het gegeven van de historische verbondenheid der volkeren van het «Koninkrijk niet zouden benutten om een politieke eenheid op te bouwen. WU zijn aangewezen om ons gezamenlijk voorbeeld aan de wereld te stel. ïen, daarin hebben wy den band; die ons allen bindt. De groote Indonesische gedachte moet voe ren tot een broederschap tus» schen de beide volkeren. Is het inzicht juist, dat de poli tieke eenheid van de Indonesische en Nederlandsche volken veilig stel ling inhoudt van iedere nationale vrijheid? Het idee van het maximum bruik bare ademt den geest van het oude: Ik zjou wel meer willen; maar ik moet hier g'enoeger.' mee nemen. Het is een verfoeilijke geest; als deze het Nederlandsche volk zou beheer, schen. De Koninklijke belofte moet Ingelost. De revolutie heeft ontzaggelijk remmend gewerkt op de inlossing van de Koninklijke belofte van 7 De cember 1942. Voor ons volfc staat vast, dat de Koninklijke belofte moet worden ingelost. Maar na het einde van den oorlog; brak ook uit de re volutie, met het element van ille galiteit. Wij hebben gekregen het tijdvak waarin we gingen spreken van steeds verder afglijden van onzen weerstand tegen het feit van de re volutie van de Republiek. wy moe- en ons afvragen: kan 'en mag men spreken van een afgiyden1 in het ver_ band van de Koninklijke rede? Een spreken van verder afgiyden in dit verband is z.i. niet waar als men be denkt wat tot inlossing' van de Ko_ ninkiyke belofte is gedaan. Wy zuch ten daar niet tegen; maar tegen het illegale element dat ons hoog zit. 100 pet. merdeka is een utopie. Een passend gebruik moet worden gen&akt van het feit; dat we niet meer onder dwang staan. In Indië beschikken we over zooveel macht dafc we ons gezag zouden kunnen herstellen,. Juist in deze omstandigheid, nu we ook anders zouden kunnen, wil spr. tegen Indonesië zeggen: WU he. geeren niet anders dan u in uw nationalisme te zien groeien. Maar hy voegt er bij: Bedenk ook dat 100 pCt. Merdeka een .utopie is. Dat bestaat evenmin voor eemg volk buiten Europa ais voor eenig' volk in Europa. Sprekers doel is naar elkaar toebuigen en niet van elkander gaan. De practische weerslag is aangegeven in de 7 December, rede. De weg daarin aangegeven is ook de weg van de KVP. De Koninkiyke rede acht spr. ook thans nog de juiste weg. De over. eenkomst moet getoetst worden aan de Koninkiyke rede. Staat-srechteiyk noch staatkundig heeft spr. te maken met de Commis sie-Generaal zooals hy destijds heeft verklaard. Nu moet htf tot de Re geering zeggen dat hij zeer ernstig bezwaar heeft tegen de wyze van pu blicatie van Linggadjati. bezwaar te. gen de publicatie in twee tempi. Welke verdienste men aan^e over. eenkomst wil toekennen; rB e t die van duideiykheid. Twee Linggadjati's Er heeft zich een voorstelling ge vormd van afscheiding, n u van Java Madoera en Sumatra. Zoo hebben zich meer onjuiste voorstellingen ge. vormd, die het ware Linggadjati niet zyn. Door de toelichting heeft men pas een idee gekregen van wat er in Linggadjati is gebeurd. Er is beroering gewekt over wat achteraf een fantoom bUJkt te zijn. Welke afmeting die heeft aangenomen is hieruit gebleken, dat menschen uit het lood zijn ge. slagen,fZooals een algemeen ge acht oud-luitenant» generaal. Spr. herinnert aan adressen van al lerlei achtenswaardige lieden. Aan manifesten waarin gewerkt wordt met woorden als "plichtsverzaking". Maar op het werkeiyke Lang'gadjati klopt zoo'n manifest niet meer. Die beroering ligt aan de wijze van publicatie. Een ander gevolg Is dat Ned—Indische ondernemingen gevangen in foute voorstellen, maat. regelen nemen ten schade van de economie van het Koninkrijk als' ge. heel. Het ergste gevolg van deze manier van publiceeren is, dat er een hoop menschen zijn, die den ken ,dat de toelichting van de Commissie-Generaal en de ver klaring alleen interpretaties zijn en niet, dat het daarin vervatte is getrokken uit de bindende notu len en het overeengekomen zelf is. Vervolgens komt spr. tot dat gene, waartoe de regeering zich wil binden. De formuleering acht hij gelukkig,. Deze heeft priori teit, d'an komt de Memorie der C. G. en tenslotte komen de ze ventien punten. De Republiek moet deze drie stukken kennen en in deze ver-4 houding aanvaarden. Het meest simpele zou wezen als aan het stuk bij de onderteekening wordt gehecht de acte van toelichting der C.G. en de verklaring der regeering. VERVOLG PAGINA De procureur-generaal van den Bijzonderen Raad van Cassatie, Prof. Langemeijer. eischte na een uitvoerig requisitoir tegen prof. mr. Westra, ex-burgemeester van 's-Gravenhage, rekening hou dende met den 63-jarigen leef tijd van prof Westra, een gevan genisstraf van 15 jaar. Het Bij zonder Gerechtshof te 's-Graven hage had verdachte tot -20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Maarsohalk Jan Smuts, pre-, mier van Zuid-Afrika, heeft op een plein in het hart van Athene de menigte toegesproken. Hij werd lulde toegejuicht^ Smuts zeide, diat verlies en vernietiging niet het einde hebben beduid maar 'n stap vooruit zijn in de richting van een toekomstig „groot Hel las". In het raadhuis van Athene heeft de burgemeester der stad aan Smuts het eereburgerschap aangeboden. Leon Blum, de Franscbe premier, heeft een uit louter socialisten bestaand kabinet, waarin hy zelf de portefeuille van buitenlandsche zaken waarneemt, geformeerd. André le Troquer, voor den oor log een op den voorgrond tredend socialist, is minister van defensie. Minister van financiën is André Philip, lid van het eerste nationa le Comité van Bevrijding en ook tijdens het kabinet van De Gaulle minister van financiën; Felix De eerste zitting van de al- gemeene vergadering van de Vereenigde Volkeren, waar van het eerste gedeelte te Londen plaats vond en het tweede te New York, is Maandagmorgen te 5,45 g.m.t besloten. De secretaris-generaal Trygve Lie, verklaarde in een slottoe spraak: „Wij staan aan het be gin van de vorming van een in ternationaal -parlement oer mensctoheid". Hij bracht hulde aan den voorzitter, Paul Henri Spaak voor de door hem gege ven leiding. Een opmerking moge ik maken, aldus zeide Spaak: „De zitting duurde te lang. Ik geloof, dat we van de leidende staatslie den niet mogen verwachten, dat zij zeven acht weken achter een hier zullen blijven." Spaak wees er op dat er „in deze ver gadering nimmer sprake is ge weest van eenig zoogenaamd „bloc". De meerderheden voor en tegen de voorstellen .wisselden telkens." In een overzicht van het door de vergadering verrichte werk zeide Spaak verder, dat bijzondere dank gebracht moest worden aan de Sovjetrussische delegatie. ?iie den moed had ge had om de kwestie van de ont wapening te berde te brengen. Eveneens moest dank gebracht worden aan de Brische en Ame- rikaansche delegaties, die zoo edelmoedig mede dezen weg wa ren opgegaan. „Wij hebben aan de wereld hoop gebracht. Wan neer wij deze hoop tot werkelijk heid kunnen brengen, zal de menschheid waarlijk een nieuw tijdperk zijn binnengetreden." De algemeene vergadering* werd voor onbepaalden tijd ver daagd. Duizenden Japansche ar beiders hebben heden te Tokio gedemonstreerd. Zij eischen grootere rantsoenen, instelling van een systeem van mini- mumloonen en uitvoering van een industrieel wederopbouw- program. Prof. Romme zet 't standpunt der Ka tholieke Volkspartij uiteen tijdens de debatten in de T weede ««Kamer. Gouin. voormalig voorzitter van de nationale vergadering en later op volger van De Gaulle als hoofd der Fransche regeering, is minister voor planning. Marius Moutet blijft minister van overzeesche gebiedsdeelen. In Tiet nieuwe kabinet zitten ook twee leden van het door generaal De Gaulle gevormde Comité van Nationale Bevrijding, t.w. Robert Lacoste en André Philip, beiden leiders uit de verzetsbeweging. Robert Lacost, de nieuwe minis ter voor industrieele productie was minister van productie in het Co mité van Nationale Bevrijding en behield dezelfde functie in de voorloopige regeering van De Gaulle van Sept. 1944. André Philip, voormalig hoog leeraar aan de Universiteit van Lyon, was commissaris voor bin- nenlandsche zaken en arbeid in het Nationale Comité en later mi nister van staat. In Gouin's regee ring was hij minister van finan ciën. Blum over de kabinets formatie Na de lijst met nieuwe ministers te hebben bekend gemaakt zeide de Fransche premier Blum giste renavond: „Ik heb tot iederen prijs een kabinet gevormd omdat het verlengen van de crisis een gevaar zou hebben beteekend voor onze republikeinsche instellingen. De constitutioneele periode van deze regeering zal binnen vijf weken z«n afgeloopen, maar ik hoop dat zelfs in de zen korten ttfd wij in staat zullen zjjn iets te verrichten dat de natie nieuwe geest kracht geeft." „Het zal noodzakelijk zijn con stitutioneele organen in te stellen. Wij moeten het land doen weten dat nu een parlementair bewind onderweg is. Het is noodig het volk tot iederen prijs het ver trouwen terug te geven: in zich zelf, in hun Instellingen, hun geld en hun toekomst." De zitting der Tweede Ka mer werd Maandag o.m. bij gewoond door den heer Ab- doelkadir Widjojo Atmodjo, een der adviseurs van den heer van Mook, mr. dr. 3. Donner, president van den Hoogen Raad, den -.heer Lo- vink, oud-gezant van Neder land te Tsjoengking, den oud-minister van Koloniën, den heer Ch. J. I. M. JVelter, de Nederlandsche Ambassa deur te Parijs Jhir. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborg Stachouwer, oud-gouverneur- generaal, woonde een ge deelte der zitting bij.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1