Rigoureuze maatregelen in de zaak Weber SOCIALE ZEKERHEID 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad DINSDAG 17 DECEMBER 1946 Aan de maatregelen, die de eerste kamer van het Tribu naal, bestaande uit Mr. Schen- keveld en de heeren Niele en Pander den bioscoop-exploi tant J. C. Weber oplegden, la gen de volgende motiveeringen ten grondslag. Het tribunaal achtte al hetgeen ten laste ge legd was, bewezen, ook het begunstigend lidmaatschap van de SS, waarvan de verdediger Mr. H. Scholten had betoogd, dat dit geen lidmaatschap v aangezien besch. onder pressie f 50 gegeven had, om van de SS-voorstellingen in zijn thea ter af te komen. Het Tribunaal verwierp dit verweer en acht te de pressie niet disculpee- rend voor het toetreden tot de SS. Volgens het tribunaal had besch. blijk gegeven dit lid maatschap op prijs te stellen door het insigne tot aan de bevrijding te bewaren. Voorts was het Tribunaal van meening, dat besch. zich aan een lange reeks van mis drijven had schuldig gemaakt, door zich in Nov. '41 aan te sluiten bij vijf landsverrader- Mjke organisaties. Met het ver- toonen van Duitsche films en journaals had hij vijf jaar het maken van propaganda bevor derd en daarmee 't moreel der Duitsche troepen versterkt. Hij had het Alkmaarsch bioscoop wezen vergiftigd. Een beroep op de leiding, van den Bios coopbond verwierp het Tribu naal. Daar besch. behalve zijn eigen bioscoop nog twee bios copen in huur had, had hij- die twee moeten prijsgeven; beter had hij alle drie bioscopen er aan kunnen geven. Ook nam het Tribunaal hem kwalijk, dat, toen hij door de Duitschers uit zijn huis gezet was, zich door het Huisves tingsbureau te Heiloo de wo ning van mevr. Jitta had laten toewijzen. Het Tribunaal is van meening. dat besch. nog geruimen tijd moet boeten en de waardigheid mist om bios coopexploitant te, zijn, waarom hij uit deze functie moet wor den ontzet. Voorts was het Tribunaal 't niet eens met den raadsman, die meende, dat de vermogens- aanwas tijdens de interneering van beschuldigde niet verbeurd verklaard mocht worden; het betreurde het zelfs, dat het niet verder kan gaan. Tenslot te nam het Tribunaal besch. nog kwalijk, dat hij zijn thea ter'den naam „Victoria" had laten behouden, waarmee hij de victoriegedachte van de Duitschers zou hebben ver sterkt. Tot zoover de motiveering van het Tribunaal, welke ten grond slag lag aaji een slel maatrege len, die wel de zwaarste zijn, welke ooit door dit Tribunaal zijn opgelegd. Wij noemen deze maatregelen rigoureus, doch dat is nog zacht uitgedrukt. Jan Puibliek, dat zich tijdens de be. zetting vergaapte aan Duitsche films, die in deze en alle andere bioscopen vertoond werden, zal zich, over deze harde maatrege len wel verkneuteren, maar wij gelooven niet, dat ieder, die on. bevooroordeeld en met recht vaardigheidsgevoel deze zaak bekijkt, van een billijk vonnis zal kunnen spreken. Op, de eerste plaats werd geen enkele van de inderdaad aange voerde ontlastende verklaringen in aanmerking genomen, zooals meeslal pleegt te geschieden. In. tegendeel, op alle slakken werd zeut gelegd en alle bezwarende feiten werden zoo breed moge lijk uitgemeten. De laatste motiveering, om te beginnen, dat de naam Victoria werd gehandhaafd, kunnen wij niet anders dan belachelijk vin. den; wordt dit andere instellin gen, b.v. de Victoria Biskwie- fabriek, ook kwalijk genomen? En welke maatregelen zijn er genomen tegen al die andere bioscoophouders, die ook Duif- sche programma's hebben ge draaid? Geen enkele! En als zooveel „goede burge. meesters" niet kwalijk genomen wordt, dat zij zich voor den Ned. Volksdienst verdienstelijk ge maakt hebben, waarom wordt "dan dezen besch. dit lidmaat schap wel kwalijk genomen? Besch. ontkende lid van de Germ. S.S. geweest te zijn en de verdediger betoogde met goede argumenten, dat hij dit werke lijk niet geweest was; maar hel Tribunaal vond in het door den beheerder, Pisart in een vestjes zakje gevonden insigne het be wijs, dat besch. door dit te be waren, dit lidmaatschap, dat bovendien nergens geregistreerd was, op prijs stelde. Is dat niel wat vèr gezocht? Het Tribunaal betreurde het, dal het na ïlh jaar interneering en verbeurdverklaring van na genoeg het geheele vermogen opgelegd te hebben, niet nog verder kon gaan, alsof deze maatregel niet zwaar genoeg is, .temeer, daar hierbij nog de orit. 'zgging kwam van het recht het beroep van bioscoop-exploitant uit te oefenen, waardoor aan 't gezin van besCh. de bestaans mogelijkheid ontnomen wordl. Wij betwijfelen sterk of de Hooge Autoriteit die onbevoor oordeeld en naar rechtvaardig heid deze maalregelen zal heb. ben te bekijken, hieraan zijn fiat executie" zal verleenen. Fr. O. Verhooging tarieven Centraal Ziekenhuis Door den Directeur-Generaal voor de Prijzen is voor de ver. plegingstarieven in het Centraal Ziekenhuis een nieuwe prijs vaststelling in het leven groe pen, welke er als volgt uitziet: lste klas f 13.50 (was f 11.50), 2de klas f 10 (f8.60), 2de klas A f 8.— (f 6.90), 2de klas B f 6.— (f 5.20), 3de klas f 4.— (f 3.50). Aangezien deze prijsvaststel ling niet geldt voor verpleging in het St. Elisabeth Ziekenhuis (het Directoraat-Generaal der Prijzen geeft hiertoe geen toe. stemming) zijn regenten van het C.Z. van meeoing, dat deze la_ riefsverhooging tengevolge zal hebben, dat patiënten naar het St. Elisabeth Ziekenhuis zullen gaan, waardoor 'concurrentie ontstaat en de goede samenwer king geschaad kan worden, ter wijl het met de tariefsverhoo- ging beoogde doel: vermindering van het jaarlijksch exploitatie tekort, niet bereikt zal worden. Regenten willen daarom al leen de tarieven voor de ver. plicht verzekerden en voor de patiënten van den Raad vain Arbeid en de Rijksverzekerings bank verhoogen tot het maxi mum-toelaatbare, zulks met te rugwerkende kracht tot 1 Jan. 1946 af, hetgeen door genoemd Directoraat-Generaal wordt toe gestaan. Hoewel de argumentatie van regenten B. en W. niet geheel overtuigd heeft, stellen zij den raad voor hiermede accoord te gaan, in afwachting van de door de beide ziekenhuizen bij het Directoraat-Generaal voor de Prijzen in 1947 te ondernemen pogingen om een gelijke tariefs- verhooging te verkrijgen. VBRBONDSCURSUS De cursisten van den Alkm. Verbondscursus worden vaijaf a.s. Donderdag niet, om 8 uur verwacht, maar om half acht. Kijk uit! Deze kernachtige woorden vormden het culminatiepunt van de „lezing", die de heer C. van Wijngaarden van Rees, Secr. van het Verbond van Veilig Verkeer gisteravond voor 'n aantal genoo. digden en belangstellenden hield, en waarin hij alles vertelde, wat er maar over het verkeersvraag- stuk te vertellen viel. Hij begon met den tijd, toen het bij Prov. Wegenreglement den „Velocipedist" voorgeschreven werd van zijn velocipede te stij gen bij nadering van een paard en wagen en zich tusschen zijn „ma chine" en het voertuig te plaatsen. In een rijbewijs, dat de Gemeente Amsterdam destijds aan automobi listen uitgaf, werd de geoorloofde snelheid van motorrijtuigen gelijk gesteld aan met paard bespannen wagen. Maar ook over dezen tijd vertelde hij iets. Het aantal doodelijke ongevallen is nog ca. 90 per maand in ons land. „Veilig Verkeer" wil dat getal tot 0 reduceeren, door verkeers- examen. verkeerscursussen, een voorlichtingscentrum en een mu seum. Als alle weggebruikers goe de weggebruikers zullen zijn, is het ideaal bereikt. Maar in af wachting daarvan geldt nog het devies: Kijk uit! Na de lezing werd een afdeeling opgericht. VIJFDUIZEND GULDEN VOOR SIMAVI Met nogmaals hartelijken dank aan alle medewerkers en medewerksters en aan allen, di ezoo prachtig hebben bij gedragen, wordt bekend ge maakt, dat de collecte voor Simavi de mooie som van f521220 heeft opgebracht. Steeds dezelfden Zaterdag 1 Dec. deed de tuinder Noord alhier aangifte dat op zijn tuin aan den Hei- Moerdijk 32 broeiramen waren vernield, waarvan 22 van 40 x 50 en 10 van 100 x 30. De rui ten waren met kistjes en stee- nen versplinterd. Ht is de po litie gelukt de daders te vin den; het waren de; broertjes S. van 7, 9 en 12 jaar. De poli tie heeft procesverbaal opge maakt. Nederland heeft een achterstand in te halen Voor de sociale raad (dis- tricts-armenraad) Alkmaar c.a. hield de Secretaris-Ge neraal van het Ministerie van Soc. Zaken dr. A. A. v. Rhijn een inleiding, die hij genoemd had „Sociale zeker heid", verzekering tegen ge brek voor iedereen. Zooals wellicht reeds bekend is er een rapport-Van Rhijn ver schenen, waarin deze een uit gebreid plan heeft uitge werkt, om tot sociale zeker heid te komen. In zijn hier ter stede gehou den inleiding heeft men veel uit dit plan kunnen vernemen, waar van reeds een en ander zeer bin nenkort door de werkelijkheden zal worden achterhaald. Spr. begon er op te wijzen, dat de term sociale zekerheid even goed kan worden vervangen door de woorden bestaanszekerheid of maatschappelijk.e zekerheid, dit om de nieuwe uitdrukking meer te kunnen begrijpen. Het is dus in feite niets nieuws. Reeds dë Aagelsaksische landen waren er tijdens den oorlog mee bezig en de eerste grondslagen werden gelegd in het „Atlantic Charter" van 1941, gesloten tusschen Roo sevelt en Churchill. De bekende Lord Beveridge kwam later met zijn „Social insurance and allied services" (sociale verzekeringen en aanverwante diensten), welk plan enorme successen heeft op geleverd. Hierin werden behan deld, de ouderdoms-, invalidi- Voor hef' Tribunaal DE ONVOLTOOIDE ERKENNING Dat beschuldig len voor het Tribunaal veel ontkennen is be grijpelijk, maar M. Kraak uit Alkmaar maakte hel eigenlijk een beetje al te bont, omdat hij letterlijk alies ontkende, of er niels van wist, totdat er een door hemzelf geteekende verkla ring werd voorgelegd, waarvan hij niets wist, maar toch moest toegeven, dat er zijn eigen handteekenirig onder stond. Toen volgde er één bekentenis maast al de dementi's. Sinds 1942 lid van de NSB, had hij voortdurend voor de Duitschers naald en draad ge bruikt en werkte zoo bij de Be- zirksverwallung in Alkmaar en later in Bergen, waar hij op de kleermakerij nogal opsneed over dat wat hij zou doen wanneer ze hem de leiding maar eens gaven. Zoover is het niet geko men, Wel schijint hij nogal met den ambtenaar van fiel arbeids bureau Doggers geroddeld te hebben, waardoor die meer te weten kwam van „eiinsatz-sdh.u. wen" dan hij in feite mocht we ten. Er waren papieren in het dossier, die er ep wezen, maar steeds schudde het" hoofd van neen. Zoodat tenslotte de presi dent hem voorbleef en vooraf al zelf op zijn eigen vragen een ontkennend antwoord gaf. De zaak dreigde op deze ma nier zoodanig in de war te ra ken, dat er wat menschen bij moesten komen, om de draden in des kleermakers hoofd wat te ontwarren. M.a.w. er zullen eenige getuigen moeten worden gehoord, zoodat deze geheele zaak opnieuw voor zal komen. Een „Karei Doorman"- straat In de nabijheid van de Tromp straat en de De Ruyterstraat komt in verband met aen bouw van de nieuwe woningen van „Volkshuisvesting" een nieuw- aangelegde zijslraat. B. en W. stellen voor om aan deze nieu we straat in de Zeeheldenbuurt den naam van Karei Doorman- straat té geven. teits-, weduwen- en weezen-ver zekeringen, verder in een tweede deel het systeem der kinderbij slagen en tenslotte het gezond heids- en rehabilisatieplan. Ne derland. dat voor den oorlog steeds aan de spits stond met zijn ^sociale wetgevingen is nu ach terop geraakt en zal alles moe ten doen om den achterstand in te halen. Dr. v. Rhijn ging nog dieper op het plan in en besprak uit voerig de sociale verzekeringen en de sociale zorg en het terrein dat iedere tak van dienst be strijkt. Tenslotte nam hij voor Neder land vooral de kinderbijslagen en de ouderdomsvoorzieningen onder de loupe. De eerste zijn reeds in vergevorderd stadium en een en ander hierover is reeds gepubliceerd. Voor de ouden van dagen heeft de Minister van So ciale Zaken juist dezer dagen een wetsontwerp ingediend „Nood voorziening Ouden van Dagen", dat een voorlooper is op de groo- te verbeteringen in de sociale zekerheid, die volgens den Se cretaris-Generaal binnen drie jaar haar beslag zal krijgen. De voorziening der Ouden van Da gen moet niet worden gezien als een staatspensioen, maar als een onderdeel van de sociale zeker heid. Hij gaf verder de verzekering, dat ihiet den Minister van Sociale Zaken meenens is met de voor zieningen, waarbij hij de hoop uitsprak, dat ook het geheele Nederlandsche publiek zou mee werken om tot een goed resul taat te komen. WEER NEGEN DAGEN KERMIS Naar aanleiding van het ge sprokene over deze kwestie bij de behandeling van de begroo ting 1946, hebben B. en W. het advies gevraagd aan de contact commissie voor den midden stand, die voor negen dagen kenmis adviseerde, met uitzon, dering van den Zondag; aan de commissie van bijstand voor het marktwezen, die in meerderheid voor de volle negen dagen ker mis was (de minderheid in deze commissie heeft echter princi- pieele bezwaren tegen de ker mis op Zondag; tenslotte werd h.et advies gevraagd van den commissaris van politie, die zich eveneens mei de verlenging van de kermis tot 9 dagen kan ver eenigen.' Gezien deze adviezen hebben B. en W. geen bezwaar de ker mis weer als voorheen 9 dagen te laten duren; zij stellen den raad voor daartoe te besluiten; Wij kunnen dUs Woensdagmid dag in den raad weer een ker- misdebal verwachten. In den Raadskelder Zoo heeft dam ook Alkmaar zijn RaarTskelder. De bekende bierkelder aan het Verdronken- oord, waar tal van jaren Chris zijn scepter zwaaide, heeft met den nieuwen eigenaar ook een nieuwen naam gekregen. Het interieur, dat in den tijd van Chris wel zeer eenvoudig was, is aangepast aan de eischen welke men thans kan stellen. Daarvan hebben wij ons over tuigd bij het bezoek, dat wij dezer dagen aan den Raadskel der brachten. Aardige zitjes zijn aangebracht, die maken, dat men zich daar direct thuis ge voelt. Het loont wel de moeite in den Raadskelder eens een kijkje te nemen. KATHOLIEKE LEE SBIBLIOTHEEK Wij maken de lezers er op attent, dat er .in deze editie een adVerlentie voorkomt van de Katih.. Leesbibliotheek, waarin de uren van openstelling zijn bekend gemaakt. Knip deze uit en bewaar ze voor den goeden gang van zaken. Recollectie De Katholieke Actie voor de Vrouw (afd, ongehuwden) roept de meisjes en dames boven 25 jaar op voor de recollectie van Woensdagavond om 8 uur in de kapel van Huize Augustinus. Daar deze recollecties maar een paar keer per jaar gegeven worden, hopen wij dat alle be- treffenden zullen komen. Zang bundels,zijn gearriveerd. De ka pel is heerlijk verwarmd. Deze oproep betreft de drie Alkmaar- sche parochies. Een tiental is nog nooit geweest. Komen die nu ook eens. Biljartcompetitie In de eerste ronde der lande lijke biljartcompetitie in het dis trict Alkmaar, zijn de volgende teams na de tiende week uitge speeld en zullen dus de eerst- geplaatst'en in de tweede ronde om het kampioenschap van het district spelen in hun afdeelin. gen. B_klasse I: 1. Excelsior 3954 2 Volharden 4072 3. W.I.K. 4246 4. Drie Ruiten 3920 5. Driesprong 3077 6. Vriendschap 3616 BLklasse II: 1. O.O. C'cum 4149 2. Z.Z.K.Z. 3854 3. Optimisten 3753 4. Alcm. Victr. 3981 5. Excelsior 3471 6. Volharden 2623 B.klasse III: 1. Nooit Ged. 2978 2. Drie Ruiten 2886 3. O. O.' Alkm. 2509 4. Excelsior 2509 5. Gekr. Valk 2437 C„klasse I: 1. Alcm. Victr. 3039 2. Noo^i Ged. 2620 5. Optimisten 2766 4. Drie Ruiten 3030 5. Gekr. Valk 2802 6. Harmonie 2028 9 42 129.40 12 36 138.51 13 34 156.47 13 34 117.87 20 20 116.07 23 14 103.99 7 46 134.11 11 37 114.75 14 32 117.60 14 31 129.81 17 26 103.62 26 8 83.41 6 34 89-20 8 30 82.68 12 23 68.10 13 21 76.85 16 12 75.09 11 38 80.23 11 37 67.34 14 31 68.42 15 29 76.98 19 25 76.31 20 20 44.55

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2