DE CONCLUSIES VAN PROF. ROMME Arrestaties te Azerbeidsjan Een Katholiek tegenstander Nieuw NoordhoNandsch Dagblad 3 Souvereine republiek thans niet aannemelijk Gehuwde vrouw uit de fabriek! GULDEN KERST Quatertemper DINSDAG 17 DECEMEER 194S VERVOLG VAN PAG. 1 Vervolgens komt de heer Eomme tot een bespreking der overeenkomst. Hy vraagt of de in het laatste artikel be sproken arbitrage uitsluitend werkt gedurende den over- gangstyd en niet gedurende de nieuwe rechtsorde. Behoeft de redactie der regee- ringsverklaring geen verduidelij king, ten aanzien van art. 16 in zake vermindering van de troepensterkte merkt hij op, dat deze niet mag geschieden voor de rechtsorde het toelaat. Sluit dit in, dat de machtsmiddelen aanwezig zijn en dat onze troepen op de vereischte sterkte gehouden kunnen wor den? Onze troepen zijn naar In donesië gegaan om te zorgen voor veiligheid en recht. Die taak moet dan ook effectief vervuld wor den. In dit verband wijst hij op de interneeringen. De taak zal ef fectief moeten worden aangevat en voortgezet tot haar goed einde. Ten ganzien van art. 13 om trent de toelating van Indonesië in de nieuwe rechtsorde tot de Vereenigde Naties merkt spr. op, dat dit nergens tegenstand heeft ondervonden. Ingaance op de beg^selen der Koninklijke rede en de-beginse len der overeenkomst vraagt spr. zich af of aan de beginselen der koninklijke rede positief wordt voldaan ,of dit stuk den weg daartoe verspert en voorts vraagt hij of voor het beginsel der ko ninklijke rede de noodige ruimte wordt gelaten. Tegen de federatieve gedachte voor dezen bouw van den staat in Indië bestaat bij spreker geen bezwaar. Wel heeft hij bezwaren gehoord tegen den souvereinen staat in Indonesië. Deze verwacht hij echter in het Parlement niet. Deze souvereine democratische staat toch is noodig voor toela ting bij de UNO. Overigens: het gelijkwaardigheidsbeginsel van, de koninklijke rede eischt den souvereinen staat. Ten aanzien van de artikelen aangaande de NederlandsohIn donesische Unie toetst spr. ver volgens het beginsel der eenheid van het geheel aan de koninklijke rede. In dit verband vraagt hij orn. of inzake vrijheid ook bedoeld wordt vrijheid van missie en zen- <i'ng. Het lijkt spr. onbetwistbaar vast te staan, dat het wordt een koninklijke Unie. Is de Unie ook een souvereine staat? Op dit voor hem vitale punt vraagt de heer Rommc of het vast staat, flat de Unie souvereine behartiging zal ■hebben van gemeene belan gen, die op hooger plan staan dan de belangen van de af zonderlijke deelen. Indien dit niet thans zou vaststaan, Iaat het werkelyke Linggadjati deze mogelijkheid dan toch volkomen open? De bepaling in artikel 1 zien velen als een afscheu ring. Wanneer dat beduidt ]e verheffing tot een staat, lan doet spr. niet mee, om dat het strijdt met de Grond wet Zoolang dit aan rede lijken twijfel onderhevig is, doet spr. ook niet mee, op denzelfden grond. De erkenning der regeering van de republiek kan niet anders zijn dan de erkenning. dat zij „de facto" het gezag uitoefent in een rijksdeel, dat rijksdeel blijft. Als er sprake is van onverdeelde souverei ne macht, dan is een ander staatsgezag in hetzelfde ge bied onmogelijk. Elke twijfel ter zake moet worden wegge nomen, hetgeen kan, door bij de onderteekening vast te leggen, dat deze geschiedt met volledige handhaving van het bepaalde in de gel dende Grondwet van het ko ninkrijk. Tenslotte verklaart spr., Linggadjati te verwerpen in de gangbare opvatting van een groot deel der publieke opvatting! In den enkelen zin der 17 punten kan hij de overeenkomst niet aan nemen. Met spanning zal hij het antwoord der Regee ring afwachten. Radkj Teheran meldt, dat GhaziTVIohamed, leider der Koer den, die eenige maanden geleden' een vriendschapsverdrag met de demovcraten van Azerbeidsjan heeft geteekend, zich aan de Per-f zische regeeringstroepen heeft overgegeven In Tebris, waar de staat yan beleg nog steeds van kracht is, heeft de politie 390( democraten gearresteerd, aldus Radio Teheran. Reuter verneemt voorts, dat te Teheran officieel bekend gemaakt is, dat orde en rust in de geheele Noordelijke „autonome" provincie van Azer beidsjan hersteld -zijn Arabische leiders te Teheran hebben den Sjah van Perzië gefeliciteerd met de bezetting van Azerbeidzjan door de keizerlijke legers. Dr. Djavid, de gouverneur van Azerbeidsjan en Cbabestari, voorzitter van den provincialen raad, die twee dagen spoorloos verdwenen waren, «ijn in Tsbris teruggekeerd, aldus meldt het Fransohe persbureau AFP. In geheel Azerbeidzjan ,s de staat van beleg afgekondigd. De Per zische regeering heeft verklaard, dat deze weer zou worden opge heven gedurende de aanstaande verkiezingen voor welke nog gieen datum is vastgesteld Volgens radio Teheran heeft de Perzische minister van ar beid medegedeeld, dat Azer- beidzjaansche functionarissen, die „worden beschuwd ver antwoordelijk te zijn voor het- ge enin Tebris heeft plaats r?ehad", gestraft zullen wor den. «sche strijdkrachten in Azer beidzjan heeft volgens radio Na het besluit der règeering van Azerbeidsjan, om zich niet meer te verzetten tegen het optrekken der troepen uit Teheran, die tijdens de verkiezingen controle moeten uitoefenen, trek ken de Teheraansche troepen binnen. (Anefo P.) Teheran aan de Perzische re geering medegedeeld, dat -men twee millioen realen (ongev- f 150.000) in goud heeft gevon den, welke Dzjafar Pisjewari, de leider der Azerbeidzjaan- sche democraten, over de grens had willen brengen. De laatste vergadering der Ver. Naties Op de laatste vergadering van de Ver Naties werd ondanks krachtig verzet van Engeland en Amerika een resolutie aangeno men, waarin aan den Wereldbond van Vakvereenigingen het reoht werd toegekend invloed uit te oefenen op de samenstelling van de voorloopige agenda van den economischen en socialen raad- der Ver. Naties. Siam werd met algemeene stemmen als lid' van de Ver. Na ties aangenomen. Een Oekrai- nisch voorstel het laatste punt van de agenda inhoudende, dat de volgende vergadering in Europa, bij voorkeur te Geneve, zou worden gehouden, werd met 35 tegen 14 stemmen en vier ont houdingen verworpen. Verschei dene Europeesche landen, waar onder Nederland, België, Bu- xemburg en Denemarken stem den tegen. De heer A. C- de Bruyn heeft op de vergadering van de Ned. Kath. Arbeidersbewe ging een pleidooi gehouden tegen den fabrieksarbeid van de gehuwde vrouw. Deze ar beid neemt toe, maar moet, desnoods met wettige midde len, worden tegengegaan. De gehuwde vrouw hoort in haar gezin, en niet in de fabriek. Ir. W. Sronkhorst- Pauselijk ridder De bekende geneesheer-di recteur van het sanatorium „Berg en Bosch", de"Tieer dr. W. Bronkhorst, is door Z. H. den Paus benoemd tot ridder in de orde van den H. Grego- rius den Groote. Sportgebouw te Vlaardingen afgebrand Zondagavond tegen half zeven is brand uitgebroken in het mas sale sportgebouw met opgebouw de tribunes, staande in het VFC- sportpark te Vlaardingen. 's Mid-' dags was er nog een voetbalwed strijd gespeeld. De spelers waren juist van nieuwe shirts voorzien Eer de brandweer ter plaatse was hadden de vlammen reeds zoo om zich heen gegrepen, dat het houten gebouw in lichter laaie stond, zoodat aan blusschen niet meer gedacht kon worden Bovendien waren de slooten rondom het terrein met ijs be dekt en duurde het geruimen tijd eer er water gegeven kon wor den. De restauratiezaal in dit ge bouw was geheel in oud'-Holland- schen stijd met open haarden in gericht, terwijl zich in de kleed kamers de kleeding van de spe lers bevond en in de opslag plaatsen al het materiaal, waar onder een splinternieuwe gras- maaimaohine. De schade wordt op ruim f 40.000 geschat. Over de oorzaak van den brand is wei nig bekend, doch men vermoedt, dat deze most worden gezocht bij een der open haarden. De kern der adventsliturgie Heden begint de laatste voorbereiding op het Kerst feest, in de liturfc^e der Keek met> bijzondere plechtigheid gehouden. De O.antifonerv, omlijstingsverzen van het Magnificat vormen het mid delpunt dezer liturgische voorbereiding. Het zijn ge lijkenissen, allen op dezelfde wijze gezong'en, die beelden uit het Oude Tes'ament, be trekking hebbende op den komst van den Messias in ons levendig houden. Wij zullen deze dagen steeds zoo'n antifoon in ons blad plaa'sen om aan de wensch vrn vele lezers, die ie Liturgie der Kerk willen volgen, tegemoet te komen. O Wijsheid, uit den mond van den Allerhoogste voortgekomen. Gij reikt van het eene einde tot het andere, re gelt alles krachtig en tcich met zachtheid. Kom, toon ons den weg van de wijsheid. V- Puzzle door Kaf-holiek thuisfront' Overal verkrijgbaar Vele en groote prijzen JOLLES is heilig, ook het lou ter natuurlijke, omdat het van God komt en naar God moet heenleiden. Ook de tijd, het jaar, de jaargetijden zijn door de Kerk op bijzondere wijze geheiligd. Viermaal in den jaar-kring heiligt de Kerk het nieuwe seizoen, dat be ginnen gaat. Van de week zijn het de Quatertemper-dagen van den Advent, waardoor de komende wintertijd gewijd wordt. Morgen is het Quater temper-Woensdag, waarop de Liturgie ook speciaal het Moe derschap van Maria viert. Het is het aanbiddelijk geheim van de Menschwording van Christus, dat wij morgen eeren: de Boodschap van den Engel aan de Heilige Maagd van Nazareth. De Quatertem per-dagen zijn voor ons, ka tholieken, méér dan andere dagen: het zijn dagen van ge bed, van versterving, van ont houding en vasten, van deugd beoefening. Houdt ook gij ieder persoonlijk en in uw gezin, de Quatertemper-dagen in eere! MARCUS RUYS DE BEEREN- BROUCK Jr. VERWERPT Te half negen Maandagavond is de beraadslaging over de regee- ringsverklaring inzake de ont- werp-overeenkomst van Linggad jati in de Tweede Kamer voortge zet. De heer Ruys de Beerenbrouck (KVP) verklaarde het te betreu ren. dat hij een afwijkende mee ning moet doen hooren. Borms, Massarijk en Soekamo staan bij hem op {én lijn. De heer Ruys verklaart de ontwerp-overeen- komst zeer beslist te moeten ver werpen. Het is diep te betreuren, dat de Commissie-Generaal de bereid verklaring van een erkenning bin nen het Koninkrijk heeft laten schieten. De minister en de C. G. deelen de verantwoordelijkheid. De vraag waarop het aankomt is of de procedure en het bereikte resultaat juist zijn en die vraag moet ontkennend worden beant woord. De zeggenskracht van de Rijksconferentie is naar sprekers meening reeds uitgehold. Vervolgens betoogt de heer Ruys de Beerenbrouck, dat de commis sie niet uitsluitend met eer» groep had mogen praten en contractee ren, al kan hij zich voorstellen dat dit gebeurd is, omdat deze groep de grootste macht bezit daar ze over Japansche wapens beschikt Welk percentage van het volk staat achter de groep, waarmede gesproken werd? Naief zijn de be palingen, dat langs democratischen weg de bevolkingsgroepen van hun gevoelens zullen kunnen doen blijken. De regeling, welke men voor de Kroon heeft uitgedacht, heeft evenmin zijn instemming. H.M. de Koningin krijgt een achtstevan het oorspronkelijke aantal harer onderdanen onder zich en over twee souvereine staten zou zij het oppergezag uitoefenen. De geeste lijke belangij zijn niet voldoende veilig gesteld. Van een cordiale, eensgezinde uitvoering van het accoord zal weinig sprake zijn. Er is geen vaste en duurzame grond slag voor het oppergezag. In het stelsel der commissie is nu reeds een voltreffer tegen het voortbe staan van het Koninkrijk geboekt. De heer Tilanus (C.H.) betoog de dat de ontwerp-overeenkomst tal vart vragen openlaat. Dat maakt voor hem de behandeling uiterst moeilijk. Het volk is scherp verdeeld en dat is te betreuren. Het probleem mag geen zaak zijn van partijen en partijstrijd. In wezen loopt de scheidslijn door de partijen heen. Er is heel vriendelijk gepraat met de heeren die zich noe men de regeering der Repu- biek. Fa er wordt zoo her haaldelijk over de democratie gesproken, maar hoe staat het met de menschen in de inter- neeringskampen. Waarom zijn die niet losgelaten? Het «s nergens voorgekomen dat 1 jaar en 4 maanden na de capi tulatie er nog menschen in concentratiekampen zaten. De heer Stokvis (CPN) betreurt het, dat de notulen, door beide partijen geparafeerd, niet aan de Kamer zijn voorgelegd. Wil men vrijheid in den Archipel, dan is het noodig, dat men komt tot een erkenning de facto en de jure niet alleen van de regeering maar van de Republiek zelf! De heer van Walsum (PvdA) geeft te kennen, dat zij, die met stelligheid weten, dat de basis overeenkomst in strijd is met Gods plan, zich vergissen. De heer Palar (PvdA) aanvaardt het accoord bij wijze van spreken met gesloten oogen. Hij geeft te kennen, dat het het beste is wat er bereikbaar i&. Ik sta achter het Linggadjati-accoord, door dik en dun, verzekert de heer Palar, die vervolgens betoogt dat de interna- tionaliteit opgelucht is door Ling gadjati. De voorzitter verdaagde te kwart voor twaalf de vergadering tot heden, Dinsdagmiddag 1 uur.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3