De Grieksche aanklacht voor den Veiligheidsraad Slachtoffer was gedeserteerd Duitsch soldaat Annexatie op de weegschaal 4 Nieuw Noordhollandsch Dagblad BLOEM EN DAAL IN OPPOSITIE Ged. Staten geven een laatste kans De zaak tegen Prof. Van Loon Joego-Slavië antwoordt Tsaldaris DE POLITIEKE MOORD TE AMSTERDAM Was de dader zelf een S. S.-er? Tal van moeilijkheden J DINSDAG 17 DECEMBER 1946 De Gemeenteraad van Bloe- mendaal. In de overweging dat de gemeente niet door on juist financieel beleid docb tengevolge van overmacht der oorlogsomstandigheden nood lijdend is geworden, heeft na stemming geweigerd de rüks- voorwaarden voor noodlijden de gemeenten te aanvaarden. Thans heeft de Raad bij schrij ven van Gedeputeesde Staten een „laatste kans" gekregen om zijn besluit te herroepen. Het schrijven stelt als uiterste termijn 24 De cember, en wijst daarbij op de ge volgen van een weigering. Bik lid van het College van B. en W. is o.a. persoonlijk aansprakelijk voor gemeentelijke uitgaven. De be grooting van de gemeente voor 1946 zal onder deze omstandighe den niet kunnen worden goedge keurd door Ged. Staten, omdat er geen middelen zijn aangegeven om het tekort te dekken. In feite be- teekent dit stilstand van het ge- heele gemeentelijke apparaat. Op 19 December a.s. zal de raad van Bloemendaal deze aangele genheid' bespreken. De gemeenterekening van Bloe mendaal over 1945 vertoont een tekort van f539.278.Verminderd met loopende vorderingen op het Rijk is er een deficit van f324.778. Wanneer alle vorderingen' op de Duitsche Wehrmacht zouden wor den ontvangen, zou dit tekort f50.000 minder zijn. J)e „Sloterdijk" naar Indië Op 28 December as. zal het motorschip Sloterdijk uit Rotter dam naar Ned.-Indië vertrekken met o.a. 1000 militairen van ver schillende onderc'eelen aan boord Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal de oud-president van den Hoogen Raad, prof. mr. Van Loon, over eenigen tijd te rechtstaan voor het tribunaal te 's-Gravenhage. St Nicolaas op bezoek bij de Nederlandsche troepen te Ba tavia. Daar de echte schimmel wat vermoeid was geraakt, had de Sint zich een surrogaat schimmel aangeschaft, welke uitstekend voldeed. De aankomst van St. Nicolaas en zijn knechten voor de woning van luit.-gen. Spoor. De jeugd had groote belangstelling voor het geval. (A.N.P. P.) Tijdens de voortgezette be handeling van de Grieksche klacht voor den Veiligheids raad, heeft de Joegoslavische ambassadeur in Washington, Kossanowitsj, verklaard, dat de beweringen van Tsalda ris over de grensincidenten in Noord-Griekenland on ware beschuldigingen en pertinente falsificaties zijn. Ook de Albaneesche gezant in Joego-Slavië noemde de Grieksche beschuldigingen kwaadwillig en ongegrond. Er bestond dan ook geen reden een onderzoek in te stellei) naar den toestand in de Noor delijke grensstreek van Grie kenland, maar wel moest er een onderzoek worden inge steld naar de toestanden bin nen Griekenland, waar de re geering van Tsaldaris een po litiek van agressie en impe- rialistsche expansie voert. De Bulgaarsche vertegenwoordi ger verklaarde, dat de Bulga ren geen actief aandeel had den in de guerillabenden, die tegen Griekenland vochten. De Grieksche minister-presi dent Tsaldaris zeide in zijn antwoord, dat hij wreed ont goocheld was dat Joego-Slavië, Bulgarije en Albanië geen geest van verzoening hadden getoond. „Joego-Slavië heeft Over de steekpartij in de Eerste Leeghwaterstraat te Amsterdam, waarvan Vrij dag j.I. de 22-jarige H. F. Meier die in tegenstel ling tot de eerste berichten niet in de manufaciurenfa. briek werkzaam is het slachtoffer is geworden, vernemen wij nader, dat de rnzie ontstaan is tusschen den dader van den aanslag, den 19-jarigen lampekap- maker Frans Meierdrees en den broer van den versla- gene, den 20-jarigen fa brieksarbeider Oscar Meier. Frans Meierdrees en Oscar Meier waren beiden werkzaam in de manufacturenfabrieik iin de Leeghwaterstraat. Oscar's thans overleden broer was el ders werkzaaim als kok. Het blijkt, dat de gebrs Meier di« de Duitsche nationaliteit be zitten, nadat zij tot 1943 statenloos waren geweesl (hun voorouders waren door geheel Europa reizende kermisklan ten), beiden voor hun nummer de klassieke beschuldiging te gen mijn land geuit, dat dit fascistisch' en dictatoriaal zou zijn. Mijn land heeft zich ver zet tegen Hitler en Mussolini. Ik zie mij genoodzaakt eens en voor al plechtig te protes teeren tegen deze hardnekkige en systematische beschuldi gingen". Griekenland heeft geen aanspraken op Joegosla- .visch grondgebied, aldus Tsal daris. De Raad werd verdaagd tot Woensdagmiddag. als soldaat bij de Duitsche weermacht in dienst moesten treden, maar in 1944 wegens desertie gevangen werden gezet Hoewel Oscar dus Duitsch soldaat is geweest, woud hij zich hevig op over de be schuldiging van Frans Meierdrees, die hem achter zijn rug als SS.er dood verfde en noemde hij op zijn beurt Frans een SS'er. Zelfs stelde hij Meierdrees voor, dat zij beiden bij elkaar zouden nagaan, wie van hen het SS-bloedgroepteeken onder den artm droeg, waarop Meierdrees ecihter niet in wilde gaan. Oscar sprak hierover thuisgeko men met zijn twee jaar ouderen broer;, waarop de twee jongens die zelf ook goed weten hoe ze een dolk mes moeten hanteeren besloten Meierdrees ter verantwoording te roepen. Ttjdens het middaguur be gaven zij zich tezamen naar de fa briek waar zjj echter slechts de vrouw van Frans aantroffen. Frans zelf was intaisschen ontslagen. He twee broers spraken daarop de vrouw aan. die thans' beweert dat een van hen haar heeft' geschopt. Oscar Meier ontkent dit echter ten stelligste. De vrouw ging naar huis en kwam een half uur later met haar man terug. De twee naderden de fa briek uit verschillende richtingen. Onmiddellijk liepen de gebrs. Meier op Meierdrees af. Terwijl zij zich voor hem opstelden en beschuldigin gen en driftige bedreigingen over en weer fc'eult werden, haalde naar Oscar thans zegt Meierdrees plot seling een dolkmes te voorschijn en bracht I". Meier daarmede een steek in de borst toe. Oscars verloofde die eveneens aanwezig was voor kwam daarop erger daar haar woe denden man die op Meierdrees af vloog. tegen te houden. Hardloopend begaven daarop de gewonde en zijn broer zich naar huis. Onderweg' zei de eerste nog. "Ik ga me verbin den en dan gaan we het aangeven bij de politie." Dicht bil huis echter zeeg hij ineen. Op weg naar het O. L. Vr. Gasthuis overleed irij in den' zieken wagen van den G.G.D. pVEN over onze grillige Overijsselsche grens steken de olie- boortorens de neus in de lucht. Zij liggen op Nederlandsch gebied, eveneens op het Duitsche. Zuidelijker, richting Bent- heim, vindt men de Behalter, de reservoirs die het aardgas opvangen. Laat men zich nog verder zakken langs ons grens- lijntje. Oostelijk van Zuid-Limburg, dan treft men daar een voortzetting aan van ons mijngebied. De natuur stoorde zich ook hier niet aan grenzen. Olie en kolenlagen loopen kris kras door onze grenslijn. IJET WAS begrijpelijk zon der meer, dat ons land, bij het opstellen van haar eischen tot schadevergoeding, min of meer begeerig keek naar deze gebieden, die ons ongetwijfeld een economisch duwtje in de goede richting kunnen geven. Bovendien wilde ons land niet achter blijven, toen ook Bel gië en Frankrijk hun territo- HET PAARD VAN TROJE? riale aanspraken op het inter nationale tapijt der Groote Vier brachten. Jïoe Frankrijk en vooral België hun aanspra ken argumenteerden, liet ons volkomen koud. Onze regee ring stelde zich op het gezon de standpunt, dat slechts eco nomische voordeelen beweeg reden tot annexatie mochten zijn. Wij hebben nooit ander mans territoir begeerd en doen dit ook thans niet. Duitsch- land heeft ons in vijf jaar veel leed en nog grooter schade be rokkend. Het zal thans tot de uiterste grens van zijn vermo gen, een economische veer moeten laten. Nogmaals, dat is gezond en niemand zal ons dit recht kunnen ontzeggen. Maanden geleden was er in ons land een hausse om an nexatie. Landkaartjes werden ontfvvorpen en ellenlange ar tikelen sneden op papier heele stukken uit het stervende Duitschland. Men wist echter niet duidelijk te omschrijven, op welke wijze men de uit voering dezer annexatie dacht en men vergat vrijwel de daaraan onvermijdelijk ver bonden bezwaren. Nog niet zoo lang geleden kwam het regeeringsontwerp - annexatie uit de bus. Tot ergernis van tallooze pro-annexisten was de regeering in haar eischen uiterst gematigd gebleven. Zij bewees daarbij meer rekening te hebben gehouden met de realiteit en stond meer met de beenen op den grond dan de velen, die landhonger bleken te hebben. In wezen was de eisch van annexatie slechts een eisch van grenscorrecties, met een economisch voordeel tje. Velen voelden zich teleur gesteld door dezen ontwerp- eisch van onze regeering, rie pen ach en wee. Dat waren degenen, die slechts keken naar de voordeelen en niet naar de moeilijkheden, die het nood zakelijk gevolg van annexatie zijn. Zij waren in gedachten al de erfenis aan het deelen, zonder aandacht te schenken aan het deficit. Zij vroegen zich niet af: Annexatie met of zonder inwoners? Wegen de moeilijkheden, die annexatie baart op tegen de economi sche voordeelen? De annexatie zal wel bij grenscorrecties blijven voorspelt Engeland al vast. Desondanks blijven bij dezen minimalen eisch ook de principieele moeilijkheden be staan. Annexatie van honderd vierkante kilometer levert identieke moeilijkheden als een hap van duizend. In voorafgaande artikelen be. schreven wij reeds het stand punt door de Duitsche bevol king <ïer betreffende gebieden ingenomen. Men kan dat negee. ren, maar men zal dan onge twijfeld na langen of korten tijd de wrange vruchten van deze struisvogelpolitiek plukken. Ex- aperts hebben nauwkeurig de voordeelen op papier berekend. Zij zullen wel gelijk hebben. Maar geen vain hen hield reke ning met de bezwaren van an nexatie. Men kan Duitsdh ge bied inlijven, maar men kaïn de Duitschers niet dwingen deze amputalie lachend te ondergaan. Nog zijn zij weerloos. Zullen zij het altijd blijven? Of zal men eens, na jaren, tot de conclusie komen, dat men met deze grens- corrigeerende annexatie 't paard van Troje heeft binnengehaald? Het Duitsche volk is nog ver lamd, maar eens zal het weer de injecties krijgen voor een nieuw leven. Wat dan? Zal men dan de bijna tweehonderd duizend man die men ongewild in een keurslijf heeft gewrongen, in toom kunnen houden? En zelfs al heeft men geen geweld te duahten, dan nog zal men steeds weer herinnerd worden aan de waarheid als een koe, dat het met onwilligen kwaad kersen elen is. Zoolang de bewoners van de grensstreek niet eigener beweging en van ganscher harte inlijving bij ons land wenschen, zoolang zal men rekening dienen te houden met de afbrekende kracht van tegenwerking en sabotage. Zoolang men nog Duilschers hoort preeken: an nexatie is moord, en zoolang men nog in het te annexeeren gebied gewillig het oor te luis teren legt naar het gekwaak van vroegere nalionaal.socialis- tisdhe leiders, men nog allerlei spreuken op de muren ziet ge kalkt als: Liefoer Hunger dann Verrat unserer Nationalitat, leuzen die bewijzen dat men zich slechls met geweld de Duitsche vlag laat ontnemen, zoolang zal men verstandig doen, onze grens te laten zooals zij was. „Waarom", zoo vragen wfj ons af, „hoort men zoo weinig over andere schadevergoedings. middelen, alsof annexatie de eenige mogelijkheid zou zijn? Waarom kan men de Duitschers hun strookje grond niet laten behouden en verregaande eco nomische eischen stellen van verplichte leveringen? Daarmee plukt men voordeelen en ver mijdt men moeilijkheden. Annexatie kan winst beteeke. nen wanneer men door dik en dun gaat. Maar het gevaar is niet denkbeeldig, dat men na jaren zal verzuchten: hadden wij het maar nooit gedaan! P. S.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4