Het accoord is een Acte van Pacificatie Algemeene Vereeniging voor bloembollencultuur OUD-MINISTER LOGEMANN: Radio programma Nieuw Noordhollancfsch Dagblad 5 Kardinaal Griffin over interventie HET VATICAAN EN POLEN Doodstraf geëischt tegen oud-onderofficier Toestond in Griekenland verbeterd 202e jaarvergadering ïe Haarlem AMELAND GEÏSOLEERD De luchtstrijdkrachten brengen uitkomst DUIMELOT AVONTUREN DINSDAG 17 DECEMBER 1946 De heer Logemann (PvdA.) die over Linggadjatl vervol gens het woord voerde, noem de de basis-overeenkomst een „acte van pacificatie". Het. is noodzakelijk een nieuwe basis voor de rechts- en staatsorde te leggen. Dat er een crisis in de fundamenten van het ge zag is, kan men concludeeren uit den eisch van 100°/o Mer- deka. Moreel en practisch is het aan wenden van geweld uitgesloten. Het wezenlijke probleem geldt niet het herstel van recht en vei ligheid; het ligt veel dieper; het gaat om de noodzaak van een ge heel nieuwe gezagslegitimatie. Dat brengt vele consequenties mee, die evenzooveel fel omstreden punten raken. *Het is duidelijk meende spr., dat wij niet te maken hebben met een de facto-erkenning van een nieu wen staat; dat komt pas aan de orde bij de Vereenigde Staten van Indonesië. Ook hebben we niet te De aartsbisschop van West minster, kardinaal Griffin zeide Maandagavond in een toespraak tot den katholieken raad voor Poolsch Welfare- werk: „Wanneer men ons zegt, dat wy ons niet moeten mengen in de binnenlandsche politiek van Joego-Slavië, en wanneer we toch bereid zyn ons te mengen in de binnen landsche politiek van Spanje dan vraag ik: Waar zyn onze beginselen?" De Poolsche president, Bierut, heeft zich bereid verklaard in onderhandeling te treden over 't sluiten van een nieuw concordaat met het Vaticaan, wanneer het Vaticaan de regeering te War- dhau als de rechtmatige regee ring van Polen zou erkennen. In Poolsche kringen zou men van meening zijn, dat na deze verklaring van Bierut spoedig onderhandelingen over een con cordaat te verwachten zouden zijn, daar Bierut's verklaring door het Vaticaan gunstig zou zijn opgenomen. Men meent, dat de regeering, met het oog op de streng godsdienstige gezindheid vooral van de Poolsche boeren, de vorming van een aan de re geering vriendschappelijk gezinde Katholieke partij ten zeerste zou toejuichen. maken met de erkenning van een nieuwe regeering van een be staarden staat. Hier is aJeen spra ke van een erkenning dat de repu bliek de facto het bewind voert over een deel van Indonesië bin nen het oude juridische kader. De positie van het Koningshuis is voor ons anders dan voor de In donesische volkeren, voor wie de Kroon als een vreemd, zuiver Ne- derlandsch element, aandoet. In de republiek richtte de oppositie te gen hef. accoord zich vooral tegen den Nederlandschen Koning als hoofd der Unie. De arbeid der C. G. is gericht geweest op de oplossing van cri sisproblemen, op het vastleggen van politieke concessies, die in staat zouden zijn de vertrouwens- en gezags-crisis te bezweren. Deze basis-overeenkomst is geen consti tutie, maar veeleer te Beschouwen als een beginselprogram. De internationale belangstelling is een gevaar. Daarom is een ac coord, dat vrede bedoelt wel ge- eigend al te hinderlijke belang stelling weg te houden. Het democratisch karakter der republiek te ontkennen achtte spr. De advocaat-fiscaal aan het Bijz. Gerechtshof te Amster dam, mr. H. Gelinck, eischte gisterenmorgen de doodstraf tegen den 29-jarigen ex-em ployé van de K.L.M., Gerard 'Johannes Hendiiks te Amster dam. Hendriks was in de Mei dagen van 1940 onderofficier in het Nederia^dsche lejer en als zoodanig nam hij deel aan operaties tegen verkleede Duit- sche parachutisten. Twee maanden na de capi tulatie echter nam hij reeds dienst bij de Waffen S-S. Hij vochf aan verschillende secto ren van het Russisch front en kreeg het ijzeren kruis. Nadat hij was gewond keerde hij naar Nederland terug en werd na zijn herstel oberschar- führer bij den landstorm Ne derland. In zijn requisitoir zeide mr. Gelinck, dat hij in tegenstel ling tot vele verdachten, die voor het Hof verschijnen, deze verdachte als een karakter vast mensch beschouwt, die yan Duitsch standpunt uit ge zien een zeer goed soldaat is geweest. Daar hij zich echter bewust tegen het Nederland- sche volk en zijn bondgenoo- ten heeft gekeerd, meende mr. Gelinck geen andere straf dan de doodstraf te mogen eischen. onjuist. Beter in de feiten gegrond is het verwijt, dat de republiek het gezag niet in de hand heeft. Maar wij geven ons niet over aan een machtelooze regeering. Geza menlijk zullen we verantwoorde lijkheid gaan dragen voor het be zweren der bandeloosheid. Ook schuilt redelijkheid in de grief, dat de Staten-Generaal hun controletaak niet behoorlijk heb ben kunnen uitoefenen. Maar schuilt er eigenlijk staatkundig geen gevaar in, dat de overeen komst, die 15 November is gepara feerd, nu nog niet geteekend is? Degenen, die meenen, dat in de ons opgedrongen revolu- tionnaire situatie, slechts de oude eonstitutioneele weg mag bewandeld worden, laden de verantwoording op zich voor het veel langer voortdu ren van de revolutie. Niets in het accoord belet Ne derland zijn taak in Indonesië te blijven vervullen. De datum 1 Ja nuari 194® is een richtdatum, geenszins een fatale datum. Het alternatief van de regeling is niet: een eigen richting voor een der partners, maar vast en zeker bemoeienis van buitenaf en daar voor gevoelde prof. Logemann niets De waarborgen om bestendiging van. het bouwsel liggen in de re- ëele belangen van beide naties bij dit samengaan. De fractie van de PvdA. stelt spoedige onderteeke- ning der ontwerp-overeenkomst op prijs. Generaal Stylianos Gonatas, ^plaatsvervangend eerste minister van Griekenland, heeft te Athe ne verklaard, dat er overal een verbetering is ingetreden in den toestand van de gebieden van Griekenland, waar guerillastrijd- woedt en dat de geregelde troe pen nu het heft in handen heb ben. Na een kabinetszitting van 2 uur is besloten, dat Gonatas, vergezeld van generaal Spilioto- poeloes, chef van den generalen staf, deze week 'n bezoek aan de noordelijke provincies zal bren gen om een onderzoek ter plaat se in te stellen. Volgens mededecling van het derde Griksche legerkorps heb ben zich in westelijk Macedonië 80 guerillastrijders overgegeven. Zij verklaarden, dat zij uit een kamp in Joego-Slavië waren ge komen en dat vele andere parti- sanen eveneens bereid waren het verzet te staken, doch dat zij on der streng toezicht van hun lei ders stonden. WOENSDAG 18 DEC. HILVERSUM I (301 M.) VARA: 7.00 en 800 Het Nieuws; 8.15 Gram. mu. ziek; 10.20 Onze keuken; 11.00 Populair non_stop_ progr.; 12.00 Orkest Car_ cassola; 12.35 Nieuwe Belgische gr. pl.; 13 00 Nieuws; 13.15 The Ram blers; 15.00 Voor de jeugd 15.45 Ziekenbezoek; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijd- kr.; 20.20 Komische opera 21.20 Hoorspel; 23.00 Het nieuws. HILVERSUM H (415 M) NCRV: 7.00 en 8.00 Het Nieuws; 8.15 BBC_koor.. 9.00 Ziekenbezoek; 9.50 Berlijnsch Philh. orkest; 11.45 Band of the Gold- .stream Guards; 13.00 Het Nieuws; 13.15 Giaconda Ensemble; 15.00 Ars-Nova et Antiqua; 17.30 Alfredo Campoli; 18.00 Canadee. sche muziek; 19.00 Het Nieuws; 19.30 Engelsche les; 22.00 Nieuws; 22.15 Grensland. De Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur hield Maandag in Haarlem haar 202de jaarvergadering. De voorzitter, dr. A. J. Verha- ge, herdacht in '-ïijn openingsrede de belangrijke figuren, die sinds de voorgaande jaarvergadering aan de vereeniging zijn ontval len: de heer Bernard Rijn veld, voorzitter van den Bond van Bloembollenhandelaren en. leider van den export, het hoofdbe- suurslid Jan Schipper, de heer J. Hylkema, leider van den Scandinavischen export, die even eens een gevoelig verlies leed door het heengaan van den heer J. Regeur, importeur te Kopen hagen, de heer M. Buschmann Jr., en den heer J. Vet, secretaris van de Stichting voor den Land bouw verloren het leven bij den ramp op Schiphol, tenslotte de heer P. J. Janssen, oud-leeraar bij het Tuinbouwonderwijs. Exporteyfer een record. In zijn rede onthulde dr. Ver hage vervolgens, dat de export van bloembollen in 1946 een ge schatte waarde van 50 millioen vertegenwoordigde; dit cijfer is een record, ofschoon het geëx porteerde kwantum lager is dan in vooroorlogsche jaren. Voor een gedeelte is dit te wijten aan het wegvallen van belangrijke afzet gebieden in Centraal Europa. Ook voor ons vak is het vraagstuk van den economi- schen wederopbouw van Duitschland en andere lan den in Centraal Europa van grocte beteekenis, doch daar naast speeit een belangrijke rol dat verscheidene afzetge bieden in deze na-oorlogsehe omstandigheden meenden den invoer van ons product aan bepaalde, en keiaas te nauwe grenzen te moeten binden. Dit vooral maakt het voor het bloembollenbedrijf zoo moeilijk om de vleugelen zoo wijd uit te slaan als wij wel zouden wen- schen", aldus dr. Verhage, die verder opmerkte; Wanneer de we reld zou inzien dat internationaal overleg ertoe moet leiden om de bedrijven in de wederzijdsche landen zoo min mogelijk aan banden te leggen tot heil van het herstel van den welvaart in de wereld, zou ons vak er scheel anders voorstaan. Dit voor de hand liggende begrip schijnt ech ter te blijven ontbreken. Dit maakt een straffere ordening van he economische leven in Neder land dan anders het geval zou zijn, noodzakelijk. Opvoering van export en van het door bui- tenlandsehe markten te gaan overvoeren door aanbiedingen tegen te lage prijzen, zou ook in die landen waar wij nu -nog groo- te mogelijkheden hebben, tegen maatregelen kunnen uitlokken. Het aangewezen middel is het voeren van propagandacampag nes. Naast de campagnes, die bij voorbeeld in Amerika worden gevoerd, zijn er nu. ook uitge werkte plannen om te komen tot propaganda-acties in Zweden en Frankrijk, die tengevolge moe ten hebben dat de venkoop van bloembollen voor particulieren wpk daan wordt uitgebreid. Spre ker, wee* ver volgens op Ihet groo- te surplus, vooral bij de tulpen, dat mede veroorzaakt is door clandestiene teelt. De vereeniging heeft zich tot de regeering gewend met het verzoek, de overschotten die door den teelt zonder ver gunning zyn veroorzaakt voor haar rekening te nemen, wel ke kosten zouden worden goedgemaakt door de inkom sten aan strafgelden van de overtreders. Tenslotte sprak dr. Verhage ^ijn leedwezen uit over de nood zaak, die hem tot aftreden dwong. Het aanvaarden van het presi dentschap van het Bedrijfschap verhindert spr. zijn functie nog langer waar te nemen. Ameland is plotseling door de vorst overvallen. Kon de post boot Zaterdag nog met moeite over het Wad komen, nu is de waterstand op ere Wadden zoo laag geworden, dat de postboot niet meer vlot te krijgen was. Er bevindt zich veel ijs tusschen het eiland en den vasten wal en er bestaat geen vooruitzicht, dat de boot de eerse dagen zal kun nen varen. 0 Dank zij het initiatief van den burgemeester den heer R. Wal- da is het vliegveld met hulp van de Ballumer bevolking zondanig vergroot dat er thans ookgr on tere vliegtuigen kunnen landen. De burgemeester heeft een over eenkomst gesloten met de Ned. Luchstrijdkrachten voor den duur van de isolatie die inhoudt, dat om den dag een vliegdienst tusschen Ameland en Leeuwar den wordt onderhouden. Het is de bedoeling, dat behalve post, ook passagiers vervoerd zullen worden zoover de ruimte zulks toelaat. 17. Gaan jullie daar samen eens zoe ken. Ringeling en Duimelot, dan zoek lk met Likkepot, die kant uit, stelt Lange Jaap voor. Ze zoeken overal maar vinden doen ze niets. Het vogeltje in de boom zegt pik, pik. Alsof het zeggen wil, ik weet het wel, zoek hier maar eens, maar de jongens, ze horen het niet. Ze kunnen de vogeltaai niet verstaan en ze zoeken maar, tatdat Lange Jaap in een kuiltje onder de bladeren iets vindt. Hij voelt nog eens goed, ja, hij heeft iets te pakken, zal het de schoen zijn? Likkepot, ik ge loof dat ik hem heb, roept Lange Jaap Likkepot toe, die nu ook vlug dichterbij komt. Zal het waar zijn? 18. En het was waar. In de kuil daar lag een schoen, de verloren schoen, de schoen van Baas Timmer. Hoera, roepen die twee samen, we hebben hem, we heb ben hem terug Eén en één is twee. Lik kepot telt met zijn vingers mee. Ze zijn er weer. Alle narigheid is nu van de baan. Ze kunnen weer rustig naar huis gaan. Maar nu moet Duimelot eerst even de schoen naar Baas Timmer brengen. Waar zitten Ringeling en Duimelot nu, die zijn een heel eind verder aan het zoeken. Lange Jaap moet het even vlug aan Dui melot vertellen, dat de schoen terecht is. Wat zal Duimelot nu bl ijzijn. Vlug loopt Lange Jaap naar het tweetal toe en ver telt het grote nieuws. De schoen is ge lukkig weer terug gevonden. Ijs in Volendam. Een beetje voorzichtigheid kan geen kwaad.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5