ANTIREVOLUTIONNAIRE TEGENSTANDERS NA DE RAMP TE SCHAGEN 6 Nieuw Noordhollandsch Dagblad De organisatie faalde Brandweren van buiten deden de kansen keeren De koudste plaats ter wereld Fel betoog van Mr. Vonk Koeien en varkens omgekomen bij boerderijbrand Communistische partij feliciteert Sjahrir Dreigende staking in de Antwerpsche haven DINSDAG 17 DECEMBER 1946 Het eerste morgengrauwen van den ijskouden Maandag morgen zag een troostelooze ravage op de Laagzijde en uit gebrande en geblakerde kar kassen aan de Markt die üdor de bevroren watermassa's in fantastische ijspaleizen wa ren herschapen. De snerpende vrieswind trok on gehinderd door de geopende ruim.- ten, waar 24 uur geleden nog menschen woonden in gezellige welingerichte vertrekken achter vriendelijk met bloempotten en groen afgezette vensters een toon- oeeld van huiselijkheid vormden. Holle gapende gaten, verkoold hout, massa's verwrongen ijzer werk en buizen was alles wat van het trotsche danspaleis en de aain- grenzende middenstandsbedrijven was overgebleven. De heer Simons veegde de grootste rommel uit het wrak dat zijn winkel was. De timmerman was bezig het restant van vitrines en kasten weg te sloopen. Evenals alle andere getroffenen was hij verzekerd, maar ook evenals alle anderen veel te laag voor den hui- digen tijd. Leo Schenk verhaalde de ter- schrikkingen van den gepasseer- den nacht. Hij en zijn vader, thans een gebroken man, bezaten niet meer dan de kleeren die zij aan hadden. Sprekende over de schade zei hij: Alles is weg, alles, vader is één brok wanhoop; wat de ver zekering kan opleveren is een druppel op een gloeiende plaat; en het mag dan 5 of 6 jaar duren, dat zal de tijd leeren, maar we bou wen straks een nieuw en beter Noordhollandsch Koffiehuis, dat staat vast. Bevend van kou stond J. Swart naar het restant van zijn manufac- turenbedrijf op te zien. Met een brok in de keel vertelde hij, hoe de kinderen nog juist aan de vuurzee waren ontsnapt. Het was bijna 10 uur toen hij meende brandlucht te ruiken, doch kon niets ontdekken. Later ging het meisje naar de keuken en merkte daar hetzelfde. Toen op onderzoek uitgaande, ontwaarde hij op enkele meters afstand een vreeselijke vuurzee achter in de zijzaal van Schenk, waar nog lus tig gedanst werd. Tesamen met burgemeester Wognum wist hij 't Koffiehuis in allerijl te laten ont ruimen. Was het plafond eerder omlaag gekomen geen der feestgangers zou zijn ontsnapt. Ook in den „Gouden Engel" heerschte een ontstellende ravage. De achterste kamers van de 1ste verdieping en het achterste dak gedeelte brandden finaal weg. Zoowel de kamers boven aan de straatzijde, als alle vertrekken be neden bleven, zij het met een ont zaggelijke waterschade, behouden. Enkele hotelgasten, die ook in allerijl moesten vluchten waren thans bezig hun eigendommen, welke her en. der verspreiden di verse gebouwen lagen, op te spo-' ren. „De Wildernis" van C. Kaper, was een totaal leeggebrand ijspa leis. Wanneer we de zoo goed als doorgebrande daksparren zien, komt het ons onbegrijpelijk voor, dat daar brandweerlieden op ston den te spuiten, en toch we hebben het zelf gezien. Toen het 3 uur was en de brand zienderoogen minderde, ging de heer Huiberts met zijn vrouw en zoontje naar kennissen om daar de rest van den nacht door te brengen. Zelfs de brandweercom. mandant van (fe eenigst overge bleven spuit beoordeelde de zaak zoo vol vertrouwen, dat hij den heer Huiberts adviseerde de deu ren te sluiten. Wie schetst echter den schnk en ontsteltenis toen te plm. half 5 de vlammen fel uit de daken van de Roode Leeuw sloegen. Hier moest snel worden ingegrepen. Te plm. kwart over 5 was men hier toen den brand meester, al was toen vrijwel de geheele bovenverdie. ping uitgebrand. De leiding Het onderdeel „leiding*' is een apart hoofdstak gewor den, aangezien het er aan vankelijk uitzag, alsof er geen leiding was. Waar was de man die doel bewust de touwtjes in handen nam, toen de groote catastrophe dreigde? De politie had de handen vol met de massa kijklusligen, waar tussdhen de opgeschoten jongens zich van hun slechtsten kant lieten kennen. Er werden rake klappen uitgedeeld en dat was noodig. Waar was b.v. de leiding bij het ontruimen van het centraal distributiekantoor? Men kan over veel van inzicht verschil, len, doch niet over de wijze waarop dit is geschied. Ook de leiding bij de brand weer had anders kunnen zijn. Het was frappant. Toen de heer Ringers met 2 prima spuiten uit Alkmaar arriveerde en gezwind de leiding overnam, toen begon alles beier te marcheeren. Men wist waar men aan toe was en wat er gedaan moest - worden. Naast materiaal moet er leiding zijn, kundig en doelbewust. De Schager Brandweer Inderdaad, critiek is gemak kelijk, maar was er niet een beetje aanleiding voor critiek? Waarom was de eigen brand weer zoo laat ter plaatse? Het inderlijd zoo hoog geroemde alarmsysteem is toch waarschijn, lijk niet „dht". En toen de spuit ter plaatse was, waarom duurde het zoo lang eer er water kwam? Onze fotograaf maakt« tijdens de groote brand te Schagen ver. schillende opna. men. De hier. naast gepubli. ceerde geeft 'n goed beeld van de verwoesting, die bet razende vuur tn enkele uren kon aan. richten. De nieuwe brandspuit, lag 't daaraan? Dat is iets wat niet direct voor de hand ligl, want toen zij eenmaal goed draaide, was er geen hapering meer Ie bespeuren. We gelooven niet, dat de ge meenteraad' zoo unaniemgezegd zou hebben: er is genoeg voor de brandweer uitgegeven, als men alles voorzien had. Het zal niet te veel voorspeld zijn aan te nemen, dat de raad niet minder, doch integendeel, meer uitgaven zal moeten goed keuren. De hulp van buiten De wijze waarop de brand weren uit omliggende plaat sen assistentie verleend heb. ben, kan niet anders dan onze grootste dankbaarheid wegdragen. Den Helder verscheen met 2 spuiten en een ladderwagen, Alkmaar met 2 spuiten, Zijpe, Callanlsoog en Barsingerhorn elk met een spuit. Op een ge geven moment bestreden 15 stralen het vuur krachtdadig en daaraan is het behoud van de reeds als verloren gewaande panden op den -hoek Laagzij de- Markt wel te danken. Toen de nieuwe eigen spuit eenmaal liep, hebben de Scha ger manschappen ook gewerkt voor wat ze waard waren. Geen post was -hen te gevaarlijk en geen karwei te zwaar. Boven dien hebben ze den geheelen nacht en den Maandagmorgen aan één stuk doorgespoien en het lastige nablusschingswerk zondter verdere assistentie tot een goed einde gebracht. Eere wien eere toekomt. Rondom den onheilshoek De fantastische vonkenregen, tengevolge van het vele ver brandende riet en ander licht brandbaar materiaal, was van een ongekende hevigheid en deed alle bewoners van het om liggende gebied tot den Loet toe naar de Haken rennen en daar, gewapend met op de waterlei ding gekoppelde .tuinslangen, emmers zand en ander verdedi gingsmateriaal, post vatten. En zij verlieten die posten niet voor hel gevaar bezworen was. Ook op de kruising naar de Loet had j een brandweerman met een op de waterleiding gekoppelde slang post gevat, om bij het ge ringste teeken van gevaar in te grijpen. Het was een nacht vol ver schrikking en ellende. Laten wij ons overzicht be sluiten met de bede, dal Scha gen gespaard moge blijven voor meerdere rampen, waar er nu reeds 3 in korten tijd onze plaats teisterden. De koudste plaats ter wereld is thans Kolyma Taiga bij de ne derzetting Oimekon aan de ri vier Indigirka in Noord-Siberië, waar men een temperatuur ge registreerd heeft van 70,2 gra den onder nul. De anti-revolutionnaire woord-* voerder, 'de heer Bruins Slot be toogde, dat als de overeenkomst niet geheel bevat wat men wil overeenkomen, de regeering haar niet moet onderteekenen. Men ontkomt met politieke verklarin gen niet aan den juridischen kant eener overeenkomst. Memorie van Toelichting en Regeeringsverkla- ring hebben naar sprekers inzicht geen rechtsgeldighffld. De C. G., het gezag der republiek op geheel Java, Sumatra en Madoera erken nende, heeft meer gedaan dan een realiteit erkend, namelijk een ju ridische pretentie. De juridische formatie, die men heeft gemaakt, is zelfmoord. De erkenning van het gezag der repu bliek moet als een erkenning „de jure" worden gezien. ïn de' ont worpen overeenkomst is van het gezag der Kroon geen sprake. Er is slechts rede van behartiging van gemeenschappelijke belangen. Er is ook geen sprake van de vor ming van één staat, maar van twee staten, die samenwerken. In de overeenkomst is goed vastgelegd, dat het oude Konink rijk verdwijnt en de republiek krijgt erkenning van haar gezag over drie eilanden. Nu wordt' in de memorie gespro ken over het oppergezag der Kroon, maar in de ontwerpover eenkomst staat er geen woord over. Het huis van Linggadjati, tegen zichzelf verdeeld, is naar sprekers overtuiging niet aanvaardbaar. De heer Vonk (PvdV.) betreur de dat wat er met de ontwerp overeenkomst gebeurt of is ge beurd, strafbaar is. Althans is er gegrond vermoeden van strafbaar heid; de C. G. heeft onderhande lingen gevoerd, waardoor de staatkundige verhoudingen zooda nig worden dat Nederlandsch-] Indië buiten het Koninkrijk wordt geplaatst. Ten aanzien van denC,uitenant-* Vermoedelijk doordat kinderen met vuur speelden ontstond Za terdag brand in de groote boer derij van den heer P. Bouw- knegt te Nijeveen (bij Meppel). Ondanks het feit, dat de brand weer spoedig ter plaatse was, kon men niet verhinderen, dat 20 koeien en een groot aantal varkens in de vlammen omkwa men. Ook de oogst en verschil lende landbouwgereedschappen gingen verloren. Slechts 't huis raad kon gered' worden. Gouverneur-Generaal ging spr. nqg nader in op wetsschending, welke hem ten laste gelegd zou kunnen worden. Strafrechterlijke vervolging achtte hij echter thans en in het belang van het land niet noodig en niet nuttig! De heer Vonk verklaarde zich tenslotte tegen de ontwerp-over- eenkomst. Z. i. wordt door het voorstel-Welter de zaak in de juiste banen teruggebracht, in den geest van getrouwheid aan den eed op de grondwet. De heer Meyerink (A.R.) meen de dat de project-overeenkomst niet aanvaard kan ..worden als grondslag voor de nieuwe organi satie binnen het Koninkrijk en be pleitte de wenscheiijkheid van een positief tegemoettreden der Indo nesische volkeren om o.m. door het wegnemen van remmende bindin gen de voorwaarden te scheppen voor een nieuw bestaan op hooger niveau. Het Republikeinsche Nieuws blad van 7 Dec. publiceert een brief van de Nederlandsche Communistische Partij aan Sjah rir waarin de Communistische Partij Sjahrir gelukwenscht met het bereiken van de ontwerp overeenkomst van Linggadjati. De brief zegt verder, dat van de ze ontwerpovereenkomst naar de volledige onafhankelijkheid zoo welen politiek als in economisch opzoht nog een lange weg moet worden afgelegd. „Hardnekkige tegenstand zal moeten worden overwonnen, want het koloniale imperialisme is niet ontwapend. De krachten van het Indonesische volk zijn echter groot en zij zul len steeds grooter worden". De brief eindigt met de woorden: „In de moeilijke tijden, die onge twijfeld nog komen zullen, zeg gen wij de regeering van de Re publiek Indonesië van harte steun toe." In de haven van Antwerpen, waar reeds Vrijdag enkele hon derden havenarbeiders weiger den het werk, dat hun door het werfbureau werd opgedragen, uit te voeren, dreigt thans een ge schil van grooter omvang ,te ontstaan. Zaterdag kon men ge durende den .geheelen dag geen arbeiders vinden voor het laden en lossen van steenkool. De oorzaak van het geschil zou liggen in het verschil tussohen 't •bedrag, dat onder de huidige omstandigheden in geval van werkloosheid aan havenarbeiders wordt uitgekeerd en het bedrag van het arbeidsloon. Namens de Nederlandsche regeering zijn door den minister van Oorlog, luit.-kol. A. H. J. L. Fievez, aan een aantal En- gelsche militairen, die zich bij de bevrijding van ons land verdienstelijk hebben gemaakt,onderscheidingen uitgereikt. De plechtigheid vond plaats in de Ridderzaal te den Haag.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 6