P.O.A. n.v. Als jonge schilders exposeeren komt er deining 2 Nieuw Ncordhollgndsch Dagblad Stad en O mirek fN WOENSDAG 18 DECEMBER 1946 ALKMAAR WAARSCHUWING De Commissaris van Politie te Alkmaar vestigt de aandadht op Akkerman, Jan, geboren le Amsterdam, 3 October 1907, zonder bekende verblijfplaats, die zich ten onrechte uitgeeft voor vertegenwoordiger van het officieele orgaan van de Lande lijke Vereeniging van Ex.poli tieke Gevangenen uit den be zettingstijd „De Prinsestad", ge. vestigd le Delft, abonnementen voor dat blad afsluit, doch de bij vooruitbetaling ontvangen abonnementsgelden ten eigen bale aanwendt. Voorts tracht hij, zonder daar voor de. bevoegdheid te hebben .ontvangen, bijdragen voor bo vengenoemde vereeniging te innen. Hij geeft kwitanties af, waar op vermeld staat: Weekblad „De Prinsestad", Adm.: Koornmarkt 69, Delft. Deze zijn hem echter door dat weekblad niet ver strekt. Kamp Rochdale Dezer dagen zijn een aantal kwartiermakers in het kamp Rochdale aangekomen, om voorzieningen te treffen voor de legering van de compagnieën territoriale troepen 10de Reg. Inf. Deze compagniën zullen be gin Januari als jonge recrulen arriveeren en verder in het kamp worden opgeleid. Het commando is opgedragen aan •Majoor Baartjens. Koffie verkeerd Er kwam zelfs een kleine leg. puzzle aan te pas, toen de Meer voudige Kamer J. H. H. uit Alk maar voor zich kreeg als ver dacht van d'iefstai, c.q. heling, c.q. schuldheling van een groo.e partij koffie. In den nacht van 16 op 17 October van dit jaar werd bij de fa. Cevat een panij koffie ontvreemd en toen deze J. H. H. legen de lamp liep door zwar.ihandei in koffie, rees het vermoeden, dat hij iets met d'ien diefstal te maken had, vooral omdat de pakjes, op hem ge vonden, afkomstig waren van de firma. Als bewijsstuk lag er een groot stuk pakpapier, waarop zegels geplakt waren en de stukken er van pasten merk waardigerwijze in de stukken van de zegels op een paar pak jes, die mede aanwezig waren. De schijn en de bewijsstukken waren dus wel erg len nadeeie van den handelaar in koffie ver keerd. Maar J. H. H. hield vol gp 16 October de pakjes van een onbekende te hebben gekocht. En eenige uren later werd de diefstal pas gepleegd'. Een dank baar onderwerp voor den ver dediger. De officier eischte 9 maanden tegen dezen zwarten koffieman, meerendeels op grond van het feit, dat schuldheling hem wel ten laste kon worden gelegd. De verdediger, mr. Thijs, vroeg vrijspraak in de eerste 2 punten en clementie in 't derde, wanneer de Kamer bewijzen voor deze tenlastelegging aan wezig achtte. Op Oudejaar zal uitspraak volgen. HINDERWET Op het gemeer.te.secretarle is ter inzage gelegd een verzoek met bij- lagen van den heer Th. Schouten alhier; óm vergunning tot het op richten van een timmermanswerk plaats waarin zal worden geplaatst een electromotor van 3 P.K. voor het aandrijven van eer.' cirkelzaag: ln hret perceel Luttik Oudorp nr. 71. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten stad. huize; mondeling op Dinsdag 31 De cember e.k. voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tiid Gedurende drie dagen vóór gemel. den dag kunnen de verzoeker en hij die bezwaren heeft lngebrapht op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen stukken kennis nemen. KERSTAVOND „KLIMOP" Op Donderdag 19 Dec. a.s. is er voor onze leden een kerst, avond in „Paviljoen Kinheim", Stationsplein. Aanvang 8 uur. Op dezen avond komt spreken de bekende radiospreekster mv. Lia Terlingen-Lucher uit Haar lem. Onderwerp: „Het kerstfeest in folklore en gezin". Een muzi kaal en declamatorisch pro gramma zal dezen avond om lijsten. Ook niet-leden, die als lid wenschen toe te treden, zijn van harte welkom. Dit geldt natuur lijk alleen voor meisjes van de St. Dominicusparochie van 17 30 jaar. Zwemmen in de Overdekte Vrijdagmiddag 27 Dec. a.s. wordt er in de Overdekte we derom gelegenheid gegeven vpor het behalen van de Zwemdiplo. rr^'s 1, 2 en 3 van den Kon. Ned!. Zwembond. Meerdere inschrijvingen zijn reeds binnengekomen, zoodat een flinke deelname al verze kerd is. Feitelijk is het momenteel, nu er overal schaatsen gereden wordt, een tegenstelling, om iets te vermelden over zwem men. Maar het is voor Alkmaar en omstreken toch wel een pret tig verschijnsel, dat er hartje winter gezwommen kan worden en gebruik gemaakt kan worden van een goei geoutilleerd bad, wat de hygiëne in het algemeen toch ten goede komt. Hel schoolzwemmen in de Overdekte verloopt vlot en voor het jaar 1947 is wederom een normale regeling getroffen. Jammer is het, dat er momen teel van de zijde van de vroeger zoo bloeiende Reddingsbrigade en Zwemvereeniging DAW zoo weinig acliviteit uitgaat; wij verwachten echter, dat dit na. oorlogsehe verschijnsel binnen afzienbaren tijd zidh, wel weer herstellen zal. Vooral een goede Reddings brigade is een sociaal belang in onze zoo waterrijke omgeving. VEILIG VERKEER Het voorloopig bes'uur van de ver. voor Veilig VerkeeT afd. Alk_ maar is samengesteld als volg*!: J. Lakeman; Chr. Dun; Dr. W. J. Lo_ jenga; J. F. Le Blansch; J. v. Maar_ leveld; J. Haverlag; W. Schmidt; Jb. Koop; J. Nol en R. Edzes. Voorbereidingen op het Kerstfeest De etalages zijn versierd met plokjes wit en groen, met kerst mannetjes en kerstboomen. Moeder de vrouw sjouwt met suiker en klodders boter naar den bakker, die kersttaarten maakt. Vader geeft z'n laatste centen uit aan cadeautjes. Jon gens leuren langs de deur met mistletoe. Geloovigen en goddeloozen maken, zich klaar voor 't Kerst feest. Maar zooals altijd, vergeet iedereen 't voornaamste. Kerstmis is geen materieel, maar een geestelijk fee$t. Het is de herdenking van dë voor naamste en mooiste gebeurte nis, die ooit heeft plaats gehad, nl. de komst van den Verlosser, die door Zijn menschwording onze fouten, tegenover Hem ge maakt, herstelde. KJMV-ers, vanavond c*m 8 30 uur kunnen we ons een beetje geestelijk gaan voorbereiden op den gewiehtigen Kerstdag. Een kerkboek hoef je fnicl mee te brengen, want we zullen den avond vullen met voor drachten en gezangen, die op 'n adventavond thuis hooren. De bijeenkomst wordt gehou den in kinheim. Zakagenda's Kantosragenda's Maanttkalenders Paygsop 7, Alkmaar Telef 3892 BIJEENKOMST IN DE ST. DOMINICUSKERK Vanavond om 7 uur bijeen komst voor alle gehuwde en on gehuwde dames boven de 30 jaar, in de St. Dominicuskerk. Het onderwerp, dat behandeld wordt, is 't onderwerp voor de maand December voor de Kath. Actie: „Recht en liefde". Wij sporen allen aan deze maandëlijksche conferenties bij te wonen en wij hopen op een steeds grootere belangstelling in de kerk. Ons commentaar op het be richt over de tentoonstelling van werken van jonge schilders, welke binnenkort in het Stede, lijk Museum wordt gehouden, heeft eenige deining verwekt onder de deelnemers en hun promotors. Wij ontvingen zelfs een „in gezonden stuk", dat ondertee kend was met: „dë deelnemers uit Bergen", doch dat wij eerst dan zullen plaatsen, als de schrijvers den moed toonen met hun vollen naam dit voor een collega denigreerend schrijfsel te onderteekenen. Vooralsnog weigeren wij aan te nemen, dat in dit schrijven de meening ver tolkt wordt van alle Bergen- sche deelnemers. Op één punt willen wij echter nu alreeds in gaan. De schrijver van het com mentaar, waarop zij reageeren, wordt door hen „anoniem" ge noemd. Zij zijn abuis. Voor dit schrijven is de rayon-redacleur verantwoordelijk en diens naam wordt in den kop van de krant duidelijk vermeld. Dit verwijt klinkt overigens wel wat vreemd, als het vloeit uit de pen van lieden, die zelf vluchten in de anonymiteit, door als „de deelnemers uit Bergen" te onderteekesnen. Intusschen handhaven wij on ze meening. dat aan Karei Col. not een plaats op deze tentoon stelling had! moeten worden in geruimd. Wij zijn in deze mee ning versterk! niet alleen door gesprekken met tot oordeel en bevoegden, doch ook door eigen aanschouwing van een collectie van dezen jongen schilder, waaruit zeker een selectie zou zijn te maken van voor expo sitie geschikte doeken en tee- keningen. Wij stellen er voorts prijs op te verklaren, dat het ons niet gaat om den persoon, dien wij ternauwernood kennen, doch om den schilder en diens ^'erk, hoewei wij hem nog nooit op zijn atelier bezochten. Wij blijven het daarom be treuren, dat Karei Colnot werd uitgesloten en dal meerderen zich de meening van enkelen hebben laten opdringen. Wij twijfelen er echter niet aan, of Karei zal zijn weg wel vinden en wel een* andere, nog betere gelegenheid krijgen te loonen wat hij waard is. Tenslotte hopen wij, dat de anonyme ingezonden stuk-schrij vers uit Bergen ons hun namen zullen bekend maken, zoodat wij weten, wie zich voor den in houd verantwoordelijk stellen. Fr. Often. A.B.C.-Ca baret De terugkeer van Corry Vonk en Wim Kan, na jarenlange af wezigheid, door de schuld van de „stoute Japannertjes", zoo als de auteur dat zelf zegt, ver loopt overal in het land succes vol. Geen wonder, wanneer men dr. Fockema weer ziet verschij nen en wanneer men weer ken nis maakt met de vlotheid en vroolijkheid van Wim Kan en •zijn trouwe medewerkers van het ABC-cabaret. Iris Man, Lya Sten, Pam Henning, Matlhieu van Eysden, Herman van Eelen en vooral niet te vergeten de pianist Cor Lemaire. Wim Kan en Corry Vonk heb ben gelukkig hun levensvreugde kunnen overhouden uit de over. zeesehe jaren, misschien wat wijzer geworden en wal dieper door dat wat ze om zich heen en met zichzelf zagen gebeuren en daarom ook wat philoso. phisch. En dat alles omgezet in een gezellig babbeltje, wat aar dige stukjes, wat levensliedjes en herinneringen aan dat wat de mensch het gelwone leven noemt, onder den titel: „De mooiste oogen'blikken". Dit soort kleinkunst is jam mer genoeg te veel verwaar loosd, maar gelukkig is nu lang zamerhand het pleit wel gewon nen en weet het publiek ook dezen meer modernen cabaret- vorm steeds meer le waardes- ren. Het ABC-cabaret zal ook na zijn 156sïe opvoering nog wel de noobige successen ondervin den. overal, waar het nog gaat optreden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Marja A., dochter van Arie Mienis en A. Timmer man; Adrianus J. P., zoon van Petrus Apeldoorn en C. v. Dijk; Willempje, dochter van Johannes van 't Hoff en H. T. Heijster; Alex C., zoon van Walvaren J. van Osch en A. Geertsima; Emi- lius, zoon van Johannes J. W. Dehé en G. Schoonhoven; Ge rard J-, zoon van Jan Mienis en A. van Wieringen; Annelies, dochter van Pieler Overeem en E. Groenland; Anna E. J., doch ter van Marten Smit en M. Ha- zeleger; Justina. dochter van Wilhelmus van Kampen en J. van Dam; Dini M., dochter van Cornelis Franke en G. Donker; Frederika W„ dochter van Fre. derik van Lienen en W. Verfla gen; Hendrik A., zoon van Chrisliaan M. Eckbardt en J. C. van Vliet. Gehuwd: Lambertus A Brou wer en Roelof je B'oerrobei-g; Dirk Nebbeling en Gteertruida La Hey; Jacob Nauta en Zipk- jen de Jong. EN VERGEEF ONS ONZE SCHULJVSN Een "nieuw en rnachtig" drama dat op spannende wijze de toeschou wers zal meesleepen getiteld "En vergeef ons onze schulden" zal door Willem Goossens en zijn volkstoo. neel ten tooneele worden gebTacht. op Zaterdag 21 en Zondag 22 Decem ber aanvang 8 uur in 't Gulden Vlies te Alkmaar. Na de triompftocht van dit gezel- ■schap van de "Witte Non" zal dit nieuwe actueele stuk "En vergeef ons oüze schulden" eveneens door duizenden worden gezien. Naast de prominente artisten: Willem Goos sens; Caroline van Dommelen; Cilly Bach zullen vele bekenden hun me dewerking verleen en.. Deóbrs zijn vervaardigd door Atelier "Ed Lely'. De pers is vol lof en schreef o.a.: "dit moet een ieder gaan zien". Een grootsch en machtig tooneelstuk van Willem Goossens. BOTER OP DEN WEG Onder Schoorldam werden gisteravond door den chauf feur van een vrachtauto over een afstand van één kilometer 128 pakjes roomboter gevon den. Deze pakjes werden later door hem op het politiebureau te Alkmaar gedeponeerd. Later bleek, dat de boter verloren was door een motorrijder uit Friesland, die in totaal 12 doo- zen en 24 pakjes vermiste. DE OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN Alhier is overleden Sientje van den Berg in den leeftijd van 98 jaar. Als oudste in woonster van Alkmaar was zij in de Piüsstichting opgenomen, waar zij nog tal van jaren heeft gerust na den langen diensttijd, die ze heeft door gebracht in verschillende pas torieën. STRENGE MAATREGELEN VOOR KOLENBESPARING Het is, zoo deelt het gem. geworden, dat het publiek zich Eergiebedrijf mede, duidelijk vrijwel niet aan het in de vo rige week gepubliceerde over de kolenbesparing heeft ge stoord. In verband hiermede wordt overwogen 's nachts den druk van het gas te vermin deren en indien dit geen be sparing geeft, gaslooze uren in te voeren. Voorts zullen zij, van wie tijdens de eerstvol gende m'eteropname in Januari blijkt, dat zij het rantsoen hebben overschreden, worden afgesloten. LANGEDIJK Bijeenkomst Historisch Genootschap Zaterdagavond werd in „Con cordia" te Nrd.-Scharwoude 'n vergadering gehouden van leden en belangstellenden van het Klstc.iscïi Genootschap „Cud Westfriesland". De vergadering stond onder lei ding van den heer P. K. Volkers, die in zijn openingswoord memo reerde dat de vorige winter met groot succes een serie lezingen zijn gehouden door den heer K. Zeeman betreffende de geschiede nis van de Langedijker dorpen St. Fancras en Koedijk. De Commissie heeft zich bera den wat er thans vei-der moet ge- beu: en en spr. stelt aan de veïga- dering 3 vragen ter discussie voor nl. 1. Moet de stof van de gehou- ,den lezingen worden gebundeld en in boekvorm worden uitgegeven? 2) Moeten de lezingen dezen win ter worcren voortgezet? 3) In welk organisatorisch verband moet de zaal: worden voortgezet? Algemeen bleek de vergadering van gevoelen dat de lezingen ook dezen winter weer zouden worden voortgezet. De heer Zeeman wilde aller eerst 'n lezing houden te Oudkar spel waarin hij de nalatenschap van wijlen oud-Burgemeester Rei- er Adr.zcon Groenveld wilde be handelen. Voorts zullen lezingen worden gehouden over het .rijke organisatie-leven van de laatste vijftig jaren. In Koedijk zal 'n le zing worden gehouden over Kerk en Toren daar in die gemeente plannen worden gesmeed om de Kerk met de toren af te bleken. Er is dus voorloopig nog stof genoeg ter behandeling. Algemeen was men van gevoe len dat de lezingen van den heer Zeeman moesten worden gebun deld en zoo, mogelijk in boekvorm moesten worden uitgegeven. Medegedeeld werd dat het batig saldo van de serie lezingen het vorige jaar f60.bedroeg. Men zal in verbinding treden met Dr. Langedijk, eveneens op dit terrein deskundig, en met 'n drukker om te komen tot uitgave van 'n boekwerkje. Het comité stelde voor om zich aan te sluiten bij het Historisch Genootschap „Oud Westfriesland" en tevens 'n vereeniging te stich ten „Oud-Langedijk en omstre ken". Voor het laatste was de stemming in de vergadering zeer verdeeld. Tenslotte werd het volgende be sloten: Men geve zich zooveel mo gelijk op als lid van het Centraal Genootschap „Oud Westfriesland". De leden van dit Genootschap in Langedijk en omstreken betalen 50 ct. per jaar extra welke gelden door het Comité zullen worden ge. bruikt voor het houden van lezin gen etc. Het Comité dat momenteel uit elf personen bestaat, zal worden uitgebreid met 'n vrouwelijk lid. Hiervoor zal woTden uitgenoo- digd Mevr. Meereboer Timmer man.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2