WONDERSTOF PENICILINE NOG NIET VOLMAAKT I Een prachtgeschenk met f Kerstmis: FORSCH CONTRA-PLEIDOOI VAN SCHOUTEN PHILIPS Door coöperatie naar een Nieuwe Gemeenschap Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 „Geen zekerheid over de positie van de republiek Bezwaren tegen Romme's argumentatie r\E DERDE GROOTE REDE in de Tweede Kamer aan Linggadjati gewijd was die van den heer Jan Schou ten, den leider van de anti- rev. fractie die zyn bekende forsche geluid „tegen" liet hoeren. Wij zullen op de be kende argumentatie uit a.r.- kring niet te diep ingaan, maar eenige markante passa ges aan zijn rede nntleenen. De heer Schouten betoogde dat Peniciloide geeft betere resultaten Kerstpost naar Indië Centralisatie of autonomie? WOENSDAG 18 DECEMBER 1946 De heer Schouten betoogde dat de Kamer geen besluit ter zake kan nemen De vraag is of de re geering gerechtigd is een besluit te nemen. Zijn de notulen geheim en zoo ja, waarom? Waarom zijn ze niet gepubliceerd? Het is veel te be langrijk om hier niet tot het uiterste aan te dringen op het verschaffen van inlichtingen en van zekerheid. Er schijnt neiging te. zijn aan Republikeinsche zijde om alles j wat met interpretatie te maken heeft als een zaak van Neder- landsch binnenlandsch belang te beschouwen. Spr dringt er op aan, dat de regeering de Kamer ter zake niet in het onzekere zal laten. De afspraak moest zich bewe gen binnen de grens van het ko ninkrijk, maar dit is niet ge schied De -Reg'eoring heeft tenslotte aan cïe C.G. de opdracht gegeven na te gaan wat maximaal bereikbaar was. De C.G. zou volgens hret "Binnenhof*' dit" afgedwongen hebben. Hefc schijnt te zijn dat de Re. geering gebogen heeft voor den op haar uitgeoefenden drang doordat de lt gouvexneur.gene. raai met ontslag dreigde. Voor die pressie had de Regeering niet uit den weg mogen .gaan. Zij heeft het gezag te handhaven en is daarbij gebonden door de wet. Dan had zij een wetswijziging aanhangig moeten maken. Het is niet te discnlpeeren of te ver. goelijken; dat de Regeering bui ten de wet is gegaan. Het slot van de radiorede van ge. neraai Roëll vindt spr. onjuist; het Is gerectificeerd; maar het is on_ juist geweest. T>e Regeering heeft geer.' enkele reden voor haar illegale op+reden. En dat moet evenzeer ver. oordeeld worden. Van bepaalde ziide wenscht men scherpe maatregelen tegen het Franco_reg;me en van de. zelfde zijde verontschuldigt men in hel Tndi*5-complex datgere wat "og erger is dan het verkeerde van het Franco_regime. Wat er thans geschiedt leidt tot, verzwakking van het gezag' en van den eerbied voor de constitutie. Wat de ontv-'erp.overeenkomst be. treft verkeert men naar sprekers oordeel nog steeds in den mist Het onderscheid dat de heer Romme heeft gemaakt lijkt spr. niet juist; hij had moeten spreken van eer. Linggadjati 1; een Linggadjati 2 en dan had de heer Romme moeten ver. klaren dat hij wilde streven naar een Linggadjati 3. Spr. geeft ter ken. nen dat de overeenkomst voor hem niet acceptabel is; aanvulling of verdere verduidelijking der inter, pretatie zal haar ook niet accep'a. bel maken. Wie spreker er ook naar ge. vraagd heeft; steeds moest men Het olie-lijntje bij Schoonebeek gereed. De laatste hand wordt gelegd aan den olie-spoorweg tusschen Nieuw Amsterdam en Schoonebeek in Oost Drenthe. Ten behoeve van deze lijn werd over!' het Stieltjeskanaal een spoorbrug gebouwd. De werkzaamheden bij de nieuwe brug, waar een zandtrein het materiaal voor de laatste versterkingen aanvoert, (v. Buiten E.) Naast de vele voordeelen, die de „wonderstaf peniciline" biedt bezit zij het nadeel, dat de bacteriedoodende werking zoo intens is, dat ook de bac teriën in het lichaam, die noodzakelijk zijn voor de ge zondheid, worden vernietigd. Dit heeft voor den patiënt wel eens minder aangename gevolgen. Slapheid en luste loosheid komen vaak voor na een kuur met peniciline, er zijn zelfs gevallen bekend, waarin verschijnselen van krankzinnigheid zijn opgetre den. Dit is in de Ver. Staten voor de medici aanleiding geweest een stof te zoeken, die de peniciline zou evenaren zonder de voor het lichaam nuttige bacteriën aan te tasten 42 praeparaten werden door Amerikaansche geleerden gevonden om de peniciline te ver vangen, waarvan er een is, dat in bacteriedoodende werking de peniciline overtreft De wetenschappelijke staf van de „Chemorgala" te Amsterdam hem antwoorden dat er niet uit. gemaakt kon worden hoe de be. volklng in Indlë staat tegenover de republiek; daarover kon men zich geen zekerhedl verschaffen. Spr. bestrijdt de opvatting van prof Romme dat de V. S. van Indonesië "souverein" moeten zijn: om lid te kunnen zfjn van de UNO. Maar Wit. Rusland en de Oekraïne zijn niet souverein ere toclr 1 icl en Britsch. Indië evënzoo! Schouten verklaart geen vertrou wen te hebben in den It. gouvern.. generaal en in de Commissie-Gene. raai. Er is geere bezwaar tegen om met eiken factor rekening te houden maar elke factor heeft ztjn eigen plaats. Amerika en Engeland worden herhaaluelijk opgeroepen als een boeman; tegenover ieder die zich niet achter het regeeringsbeleid plaatst. Is dat in overeenstem ming met de roeping van ons land? Als men anders had willen handelen dan hadden zij de ver. aniwoordelijklieid gehad. De heer Teulings: En wij blij ven met de stukken zitten De heer Schouten: Blijven we nu dan niet met de stukken ziften? Vervolgens vraagt de heer Schouten of de republikeinsche regeering "con amore' op de ba. sis der overeenkomst wil werk. zaam zijn. De eigen positie der regeering van de republiek is uitermate wankel. Ze kan elk oogenblik gewijzigd; vervangen of weggevaagd worden. Men dient de lessen der geschiede nis te leeren en men moet leeren goed te z.en wat er gebeurt. De regiering kan de overeenkomst niet teekenen als zij de verantwoor delijkheid draagt voor de 70 millioen menschen in Indië. Vervolgens merkt sPr. o.a. op dat het volstrekt onwaar is; dat zijn partij terug zou willen naar de ko loniale verhoudingen in Indië. Her haaldelijk wordt de voorstelliite ge wekt dat wij maar één alternief zien: dat is oorlog. Ook dat is onjuist. Orde er. .rust zijn fundamenteel noodzakelijk om het maatschappelijk en cui.ureele leven op gang te bren gen. Met bet gezag moei worden samengewerkt opdat rust en orde worden hersteld Het is in ccn_ fesso dat bet extremisme in Indië moot overwonnen worden. Als men zich nu verzet? Dan zal het met wapengeweld moeten wor den gebroken. Daar is 'geen ont komen aan. De huidige toestan den zijn ondraaglijk. De A.R.-partii wil van harte de volkeren van Indië vrijheid en zelfstandigheid in eigen aangele genheden binnen het verband van het koninkrijk verleenen. Van harte is hij bereid mede te wer ken aan de uitvoering van de re- geeringsverklaring van 7 Dec. 1942, neergelegd in de koninklijke rede Met den meesten spoed moet de Rijksconferentie warden bijeengeroepen en alle gebieden, die dat wenschen kunnen daar v/orden toegelaten ter voorberei ding van wat in de Indische staatsregeling moet worden ge wijzigd Die voorbereiding moet snel geschieden en een democra tisch karakter dragen. Duizenden en duizenden, die trouw aan het koninkrijk zijn geweest, gevoelen zich thans verlaten. Spr. verklaaiT zich tegen de overeenkomst van Linggad jati, doch hij is bereid mede te werken aan een waarachtig nationale oplossing dezer zaak. "N Q ADONA1 (God van het Verhond) en Aanvoerder van het huis van Israël. Gij zijt aan Mozes in het vuur van het bran- lende braambosch ver schenen; Gij hebt hem op üinai de wet gegeven: ffom, strek Uw hand uit ;n verlos ons. Verkrijgbaar bij eiken PhiliShavehandelaar Dinsdag is een tweetal vlieg tuigen van Schiphol vertrok ken om de kerstpost voor de Nederlandsche militairen in Indië naar Batavia te vervoe ren. De vluchten worden door Dakota's van de luchtmacnt uitgevoerd, in samenwerking I met de K.L.M. De toestellen staan onder commando van kapitein L. Janssen en luit. F- Schenk en volgen de route I Amsterdam, Marseille, Rome. Cairo, Basrah, Karachi, Cal-1 cutta, Bangkok, Singapore h.v philips verkoop-hu voor neoeriano eindhoven Batavia. (Advertentie) -4 -- - 1 heeft de samenstelling van dit praeparaat gevonden en is van plan deze nieuwe bactericide on der den naam van „peniciloide" in den handel te brengen. Peni ciloide werd in het Academisch Ziekenhuis te Leiden in toepas sing gebraoht tot voldoening van de medische staf. De vervaardi ging is zeer eenvoudig; als grond stof wordt suiker gebruikt. Het donkergeel poeder kan in zalven worden verwerkt en voor be handeling van wonden en ecze men worden toegepast. Men is bezig de toepassingsmogelijkhe den te onderzoeken en het is geenszins uitgesloten, dat bin nenkort peniciloide in huidcre- mes, scheerzeep, tandpasta, mondwater en dergelijke wordt verwerkt. Voorts is men bezig met onderzoek naar de vervaardi ging van synthetische peniciline.waardig en beschikt over 25 mil- (II Slot) Op de Coöperatiedagen van de Volkshoogeschool te Bergen kwam na de inleiding van Pater J. van Gooit die meer den sociaien karnt van de coöperatie belichtte speciaal van de Verbruikerscoö peratie de Landbouwcoöperatie aan de orde. Ir. G. Kranen, de Secretaris van den Bond van op Cööp. Grond slag werkende zuivelfabrieken be keek het vraagstuk van den prak- tischen kant; hij wees op den ach terstand. in NoordHolland vergele ken bij Friesland en sprak zich uit voor meerdere centralisatie, waar bij de topleiding die zaken ordent, die voor alle aangesloten fabrie ken van gemeenschappelijk belang zijn. Ir. van Bueren besprak het coö peratie-vraagstuk als belang voor de kleine bedrijven, die b.v. door coöperatieven aankoop van mate riaal en machines voor grond- en oogstbewerking veel kunnen doen tot verbetering van de bedrijlsuit- komsten. Hij besprak het arbeids. overschot op de bedrijven beneden 5 Ha. en verklaarde zich tegen stander van opheffing van dit ar- beidsoverschot door vestiging van industrie op het platteland; hier door zouden de arbeidskrachten ook in tijden, dat zij beperkt zijn, van het boerenbedrijf worden weggezogen. Ben tweetal cursisten van de Zijpe en Langendijk kwam voorts vertellen, hoe de coöperatieve inkoop van grond- en oogstbewerkingsmateriaal in de praktijk tot gunstige resultaten geleid had. Tenslotte hield Dr. H. J. Friete- ma een causerie n.a.v. zijn studie reis met de F.N.Z. naar Zweden en Denemarken, van waar hij als een groot bewonderaar van de ge centraliseerde coöperatie was te ruggekomen. Hij achtte het econo misch wenschelijker om te komen tot grootere bedrijven, doch liefst met behoud van den ideëelen band, die de kleinere bedrijven .bindt. In Zweden heeft de coöpe ratie een hooge vlucht genomen; zij kan daar welhaast als een Staat in een Staat beschouwd worden. De finantieele aansprake lijkheid van de leden is er een overwonnen standpunt; de boeren aldus zegt daar de leiding kunnen toch niet aansprakelijk gesteld worden voor wat de lei ding voor hen doet? 'De topleiding van de coöperatie beheerscht heel het economisch leven in Zweden; er wordt welbe wust gerationaliseerd lioen Kronen aan reservefondsen. De coöperatie in Zweden kan als jen democratische trust beschouwd worden, waaraan spr. de voorkeur geeft boven de knusse onder-ons jes, die hier de verschillende coö peraties nog economisch verdeeld houden. In Denemarken is men mede dank zij de 100-jarige inwerking van de Volkshoogeschool door or ganisatie van onder op gekomen tot wat in Zweden van boven-af werd ingevoerd. Van rundvee en bacon wordt in Denemarken reeds 76°/» coöperatief verwerkt. In Zweden werd de landbouw tijdens de crisis van de dertiger jaren van Regeeringswege gesteund op voor waarde van rationalisatie. In Nederland leeft te weinig ra tioneel besef en wordt te weinig gedaan aan vorming en voorlich ting. Door de bevolkingsdichtheid van ons land zitten we hier met een Middenstandsvraagstuk, dat Amerika en Zweden niet kernen. Eton welbewuste landbouwpolitiek eischt echter een welbewuste coö- peratiepolitiek. In de Verbruikscoöperatie ls ra tionalisatie nog meer noodig. In Zweden is er een hechte samen werking tusschen Landbouw- en Verbruikscoöperatie en neemt men zelf de fabricage van trustartike len, als gloeilampen, auto- en fietsbanden ter hand, als deze ar tikelen door de speculatieve be drijven te duur worden gehouden. Zoo kan de verbruikscoöperatie een 'sterke bijdrage leveren tot den economischen welvaart. De heer J. Ootjers, Secr. van de Prov. Commissie uit de Veilingen gaf een beeld van de hooge vlucht, die de coöperatie in het veiling wezen gekregen heeft. Als nieuwe aspecten voor coöperatieve actie noemde spr. het stichten van coöp. conservenfabrieken, diepvries-in richtingen en Koelhuizen, alsook de pensioneering van de tuinders, waarbij de premiebetaling geba seerd is op den ontvangst aan de veiling. Hoewel spr. zich geen voor stander verklaarde van uitschake ling van den Handel, achtte hij toch den consumptieprijs te hoog; dit heeft de aandacht van den coö peratieven tuinbouw. Bij de gedachtenwisseling, die op deze inleiding volgde werd al gemeen de noodzakelijkheid be toogd van meer controle door de tuinders op den afzet van hun producten, speciaal wat betreft het fruit. In een eind Januari te houden tweedaagschen cursus oP de Volks hoogeschool zal het coöperatie- vraagstuk van Middenstands standpunt bekeken worden. Pater De coöperatie is er ook crediet-J van Gooi zal dan wederom een in leiding houden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3