Nieuw r Katholieke Volkspartij en Partij van den Arbeid gezamenlijk achter 't accoord van Linggadjati Voor Alkmaar en omgeving Drie moties in de Tweede Kamer PARLEMENTAIRE COMMISSIE NAAR WEST-I NDIe (2aalsle nieuws Radiostation Buitenzorg bezet Door Ned. troepen Feestelijkheden in Noordholland J DE BESLISSING VALT VANDAAG Handelsaccoord afgesloten Tusschen Nederland en Noorwegen Hoofdred.: H. N. Smits; rayon.red.: Fr. Otten. Dir.: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; f 1.20 per maand; Inclusief incasso AdveTtentie.prijs: per editie 13 ct. p m.m.; minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum f 4. Fam. ber 20 ct. p m m. in alle edities 30 ct. Noordhollandsch Daqblad Buiten God is nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 20 DECEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11108 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West. Straat 80 tel K 2230 2383 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank CLDERS IN DIT NUMMER treft men aan het verslag van de rede van minister Jonkman. Hier volgt een en ander uit de replieken. Er zijn eerst eenige mindere goden aan het woord geweest. Bij de eerste sprekers was ook prof. Logemann die nog eens stipuleerde, dat de overeenkomst de beide par tijen in goede trouw bindt. Hij noemde de feitelijke erkenning van de republiek een voorloopige. Veel en diepgaand overleg met de Staten-Generaal is gewenscht. De P.v.d.A. stelt zich vierkant achter het gevoerde beleid. Verschillende sprekers, als de heeren Vonk en Bruins Slot, handhaafden hun bezwa ren. De grootste belangstelling ging uit naar de repliek van prof. Romme, die verklaarde, in het parlement veel eenstem migheid te hebben aangetroffen op bepaalde punten. Groot nog geconstateerd, dat de minister verklaard had, dat in de overeenkomst deelrepubliek vol waardig als wederpartij wordt er kend, daar is z.i. geen ruimte voor misverstand. De oppositie gaf ver der in verschillende toonaarden te kennen, dat de Regeering was overgegaan tot een psychologische" staatkunde. Daardoor weet men nooit, waaraan men toe is, meende de heer Tilanus. Zoowel hij als de heer Bruins Slot bestreden de re de van den heer van Walsum, een C.H. man, die tot de Partij van den Arbeid, is toegetreden en be streden had) dat handhaving van de Rijkseenheid speciaal eisch van christelijk beleid 2>ou zijn. De heer Tilanus kan de motie van Rom- mev. d. Goes niet steunen, hij voelt hier een botsing van begin selen. Ook hij ziet echter naar de toekomst! .De heer Schouten hield vol, dat de Regeering' ten onrechte was afgeweken van de wet op de Commissie-Generaal. Dit is z.i ook zonder noodzaak ge beurd, want argumenten zijn er niet voor gehoord. Hü vindt de wijze van werken van de Regeering hoogst afkeurens waardig. Hij diende tenslotte zijn elders vermelde motie in, die gesteund wordt door de PvdV, de CH en ds. Zandt! De heer Joekes ontkende nog eens, dat de republiek van Japansch maaksel is, al zal nie mand ontkennen, dat er.„sti- muleerende Japansche invloed" is geweest. Minister Jonkman had het laat. ste woord. Hij ontkende, dal de Regeering het parlement in den mist laat. Het recht van afschei ding uit de Ver. Staten van In donesië bestaat theoretisch, het is 10 Februari door de Regeering er kend. Na 1 Januari 1949 zal de Nederlandsche invloed in de V.S. van Indonesië verdwenen zijn, De taak „op-kort-zicht" aldus verder prof. Romme, betreft de noodzakelijkheid, dat alle slacht offers van de gebeurtenissen van Indonesië uit hun toestand van el lende worden verlost. Aan die slachtoffers en hun familie zou spr. willen zeggen: begrijpt dat we ook hart hebben voor de noodzaak dat gij in vrijheid moet kunnen leven en dat de Kamer en de Regeering zich daarvan bewust zijn. Het lijkt spr. nuttig een uitspraak der Ka mer uit te lokken opdat die over tuiging duidelijk moge klinken. Spr. diende daartoe de elders ver melde motie in. By de beoordeeling van ,de vraag of de regeering moet worden toegelaten tot bet aangaan van het werkeiyke Lingadjati hreft spr. overeen stemming op arie punten ge constateerd en wel het uit gangspunt in de rede van 7 December. Overeenstemming is er ook over de wenschelijk- heid, dat de Ryksconferentie een belangrijke taak in den opbouw wordt toegekend en algemeene overeenstemming is er hierover dat er een groot verschil bestaat tusschen de voorstelling die by velen be staat over Linggadjati en het werkeiyke Lingadjati. Dat het gaat over het werkelijke Linggadjati staat wel vast. Met dat werkelijke Linggadjati gaat Romme accoord. De verhouding van het politieke accoord en de economische financieele aange legenheden is zoo, dat bij onover- komenlijke moeilijkheden het ac coord niet bindt. Spr. is het daar mee eens. Ten aanzien van den stand der machtsmiddelen is spr. bevredigd door de mededeelingen der regeering. De regeering is duidelijk geweest ten aanzien van de periode van 1 Jan. 1949. Vol daan is hij ook over het antwoord over het uitscheiden uit de Ver- eenigde Staten. De vroeger be staande rechtsorde in Indonesië is gebroken, maar in de rechtsorde is geen wijziging gekomen. Voor herstel in de breuk zijn drie middejen mogeiyk: een revolutionnaire methode, een anti-rcvolutionnaire methode en een niet-revolutionnaire methode, die de normen van het algemeen belang aanzegt. Met de laatste methode kon de heer Romme zich vereeni gen. Sprekende namens de grootst mogeiyke meerderheid van zijn fractie zegt spr., dat zy de regeering toelaat tot het aangaan van wat de regeering als het werkelijke Linggadjati aangeeft. Tenslotte diende hü een, mede door den heer van der Goes van Naters onder- teekende motie daartoe in. Tevoren had de communist de De parlementaire commissie, welke naar West-Indië zal wor den afgevaardigd', zal bestaan uit de Tweede Kamerleden: Dr. Seb Bierema( PvdV), H. Meijerink (a.r.), G. Wagenaar (cpn)„ prof. Logeman (PvdA) en uit de Eer ste Kamerleden mr. Kropman (K VP) en prof. J. de Zwaan (c.h.) De commissie heeft tot haar voorzitter benoemd mr. Krop man, en tot haar secretaris mr. M. F. F. A. de Neree tot Bab- berich, commies-griffier van de Tweede Kamer. De com missie heeft het plan in de 2e week van Januari te vertrek ken. CR IS TOCH NOG, ondanks de meeningsverschillen op be- langri'ke punten in de Tweede Kamer gisteren eenstemmigheid geweest in een belangrijke zaak: die der geïnterneerden en de an dere slachtoffers van de gebeur tenissen in Indië. Het mag een waarlijk-nationale motie genoemd worden, welke prof. mr. Romme in zijn rephek- rede kon indienen, mede namens de andere fracties, met uitzonde ring van.... de communisten; de ze motie luidde als volgt, en zij mag, in al haar kortheid, veelzeg gend worden genoemd: „De Kamer, van oordeel, dat de „vrijheid en de veiligheid der „slachtoffers van de gebeurte nissen in Indonesië en der ge ïnterneerden thans in ieder „geval behoort te worden ver zekerd; gaat over tot de orde „van den dag." maar hij zal op andere wijze toch tot uiting kunnen komen. Met de eerste motie-Romme stemt de regeering uiteraard in; de tweede motie-Romme geeft de Regeering steun, waarvoor zij er kentelijk is. Beide moties zijn de regeering welkom. De bindende notulen zyn ver werkt in de memorie van de C. G., maar mocht er ten deze iets zijn verzuimd, dan kan dat nog worden hersteld. De motie-Schouten heeft iets aantrekkelijks voor de regeering, maar een bezwaar is dat er een strekking in ligt welke voor de re. geering moeilijk aanvaardbaar is. De beraadslaging wordt geslo ten. Besloten wordt de stemming over de moties Vrijdag direct na de pauze te doen houden. De voorzitter schorst te half 2 de vergadering tot Vrijdag (heden) morgen elf uur. De staking in de Antwerpensche haven die eerst luwde, breidt zich weer uit. De Eerste Kamer heeft de verbetering in de uitkee- ring volgens de Kinderbijslagwet aangenomen. Een handelsover eenkomst tusschen Nederland en Noorwegen treedt 1 Januari 1947 in werking. Volgens het Fransche persbu reau A.F.P. is te Buitenzorg een complot ontdekt om het bestand te sabotteeren. Een Agence France Presse- bericht meldt, dat volgens een Nederl. militairen woordvoer der het republikeinsche radio station te Buitenzorg is bezet door Nederlandsche troepen, wegens het verspreiden van berichten, welke in strijd zijn met den geest van het be stand. Het personeel van het radiostation is ondervraagd. Ook is bekend gemaakt, dat 42 terroristen bij zuiverings acties ten Zuidwesten van Limboeng zijn gedood. r*ISTEREN was er feest in het gewest op twee plaatsen. De Spoor wegen hielden 'n proef rit op den vigiliedag van de opening der electri- sche verbinding tusschen Alkmaar en Amsterdam, welke heden plaats had; in Alkmaar herdacht het Hoogheemraadschap Noordholl. Noorderkwar tier zijn 25-jarig bestaan. Van beide gebeurtenis sen vindt men uitvoerige verslagen op pag. 6. Engeland's eerste „Vliegende Vleugel" met straalaandrijving, de Armstrong-Whitworth A.W. 52, zal binnenkort proefvluch ten maken. Het vliegtuig, dat twee zitplaatsen heeft, is uitge rust met twee fiolls-Royce Derwent turbo machines voor straalaandrijving en heeft een vleugelbreedte van ongeveer 27 meter. Het toestel doet zijn naam eer aan, daar het, met uitzondering van de roeren aan de vleugelpunten, uitbouw van het windscherm en uitsteeksels aan den onderkant, geheel uit een vleugel bestaat. Experts voorspellen dit type vliegtuig een groote toekomst. Fox P. het debat over accoord van zeggen, dat de zaak in kannen en kruiken is. Elders in dit nummer leest) men de redevoering, welke mi nister Jonkman in eerste in stantie hield om de sprekers te beantwoorden. De minister heeft betoogd, dat wie naar de toekomst ziet, voor stander van de overeenkomst is. Er blijft ruimte voor een Ronde tafelconferentie. Het basis-ac- coord is een afspraak om een definitieve afspraak te maken. De arbitrage kan nader geregeld worden. De bindende notulen moeten niet overgelegd worden. Er is gezocht naar vrijheid in groolere eenheid. Het gaat om een nieuwe staatsinrichting, met vrijheid voor de onderdealen. Er zou dan hedenmiddag na de pauze gestemd wor. den over een drietal moties. De eerste is van den heer Romme, en wordt door.... alle bonafide partijen gesteund: zij spreekt uit, dat vrijheid en veiligheid van de geïnterneerden en van de oorlogsslachtoffers verzekerd moeten zijn. Een waarlijk natio- nale motie! De tweede stelt de Koninklijke rede van 7 Decern, ber toch nog weer als uitgangs punt van de toekomstige rege ling op den voorgrond en legt sterk den nadrukop de duur zaamheid van het samengaan tusschen Nederland en Indone sië, terwijl zij eveneens het hou. den van de Rijksconferentie als noodzakelijk aanhoudt. Deze mo tie, die van de K.V.P. en van de Partij van den Arbeid is, moet natuurlijk óok als een compro mis worden gezien. Voorname punten van de verlangens van de K.V.P, vinden wij er in te rug. De P.v.d.A, heeft daarmede genoegen genomen, waartegen over, na onzen eersten indruk, de heer Romme niet meer nader dieper is ingegaan op de kwes. tie van de preciese omschrijving van wat nu eigenlijk de erken ning van de republiek inhoudt. Minister Jonkman gaal met de eerste motie accoord, de tweede aanvaardt hij als een steun voor het standpunt van de regeering. De derde motie is van de oppo. sitie, van Schouten c.s. dus, en zij stelt het ondeelbare Konink rijk op den voorgrond, willende wel over veranderingen praten, maar dan alleen op de Rijks conferentie. De minister ver klaarde aanvankelijk, dat de motie voor hem wel eenige aan trekkelijkheid hadmaar voegde er onmiddellijk aan toe, dat hij ze todh, niet aanvaarden kon! Zoo zal dan vanmiddag de beslissing vallen, moge zij strek ken tot heil van Indië en Ne derland tezamen! Nadat van 9 tot 17 December te Oslo onderhandelingen zfo'n gevoerd tusschen delegaties van beide landen is een han delsovereenkomst tot stand gekomen tusscben Noorwegen en Nederland, die het han delsverkeer regelt voor hét jaar 1947.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1