Nieuw De dure radio !SEN$AT10NEELE BEKENTENISSEN in Haagsch bom-comp!ot MOTIES-ROMME c.s. AANGENOMEN INDO CHINA IN OPSTAND Voor Alkmaar en omgeving nergens ^deV Ik ben niet van plan dat te dekken Werk van ontwortelde oud-illegalen „DIE MENSCHEN MOETEN VERDWIJNEN" Een Katholieke manifestatie voor den Paus Veldslag bij Hanoi (2cta{sle nieuws Hoofdred.: H. N. Smits; rayon«red.: Fr. Otten. Dir.: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; Inclusief incasso Advertpntie.prijs: per editie 13 et. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 cf-. p m.m.; minimum 4. Fam. ber 20 ct. p m.m^, in alle edities 30 ct.f Noordhollaudsch Dagblad Buiten God is 't ZATERDAG 21 DECEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11109 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42A - tel. 2046 (adm.); 2047 (redacUe) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K2290 2 Ujnen DEN HELDER: West. straat 80 tel K 2230 2383 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank MINISTER GIEÏJEN heeft Vrijdag in de Tweede Kamer bij de voortzetting van de behandeling van de afdee- ling radio en pers van zijn begrooting verteld, dat hij niet van plan was, de dure radio- begrooting met zijn verant woordelijkheid te dekken. Hij zal overleg plegen met den minister van Financiën! Daar zal dus wat zwaaien, nu de Kamer zoo kras oordeelde over de geldsmijterij. De schuld vraag van de 'radio-ellende wilde de minister niet behan delen. (Ministers hebben er een handje van, kwesties te ontwijken, waar het publiek nou net erg nieuwsgierig naar is!) Hoe komen wij uit het moeras, zei de minister, met nettere woor den. Daartoe strekt het voorstel, dat wij een heilloos plan hebben genoemd, omdat de figuur van de ontworpen Regeeringscommissaris ons niet aanstaat. Verder zit er veel goeds in dit voorstel, dat in derdaad eenigszins gebaseerd is op het radioplan van de Yara, met dien verstande, dat de minister de wielen voor den wagen ook aan brengt en het voertuig dus loopen kan. Daar is de Avro natuurlijk ook bij. Niet dat wij nou zoo op die Avro gebrand zijn, maar als er gepraat wordt over rechtsherstel van de oude Omroepvereenigin. gen, die bewezen hebben dat ze een aanhang van beteekenis achter zich hebben (wat 'ook blijkt uit de belangstelling voor de vier meest-* bekende omroepbladen) dan kan men de Avro zoo maar niet aan den dijk zetten! De minister was van oordeel, dat er veel aan de samenwerking ontbroken heeft, waar samenwerking geboden was (en de wijze waarop de overheid zich met de radio-zaak bemoeide, heeft die niet in de hand gewerkt!) Minister Gieien is overigens van plan, de radio-belasting hij be doelt de luisterbijdrage te ver lagen, het volgend jaar en dat is al gauw. Er zijn thans 1.400.000 betalende luisteraars. Dat betee- kent tegen een luisterbijdragevan^ 12. gulden het peuleschilletje' van 13.680.000 gulden! De minister zal van de luisterbijdrage geen bate voor de schatkist vorderen. Men is nog in onderhandeling over de bijdrage aan de P.T.T., evenals over de zenders, die een onge stoorde ontvangst mogelijk zullen maken. Zendtijd voor communis tische stroomingen zal bekeken worden.... bij de definitieve re geling. Er zal voorloopig 'ook geen communist worden benoemd in de radioraad. Dat nam de communist Wagenaar natuurlijk zoo maar niet. Het formuleeren van radio- oplossingsmogelijkheden zooals het Vara-rapport die ziet, leidt tot de moeilijkheid ten aanzien van het communisme, gelijk wij in twee artikelen over dat rapport, al eer der hebben opgemerkt. Het kan o.l. niet gaan over het erkennen van geestelijke of maatschappe lijke stroomingen zonder meer, maar over dergelijke stroomingen, die geen gevaar opleveren voor de openbare orde, voor de veiligheid van den Staat e.d. En op dit punt verdient het communisme nag niet zoo direct hetcertifies ff van geen bezwaar"! Wagenaar stelde zelfs een motie voor, waarin de -trekking dag dat op grond van DE BOMMEN-BARON, kapitein F. J. J. van Heemstra, heeft gister volledig bekenddeel te hebben gehad in de voorbe reiding van de infame bomaanslagen op Sint Nicolaasavond, die o.a. tot gevolg hadden, dat de neer Boer in den Haag en zijn vrouw en dienstbode om het leven kwamen. Vanwege de Haagsche politie en den krijgsraad zijn thans op een perscon ferentie mededeelingen gedaan, waarbij de geheele zaak ont rafeld is. Er blijkt geen organisatie te zijn geweest. Het ging meer om persoonlijke maatregelen van eenige uit het lood geslagen menschen, die zooals commissaris Pool van de Haagsche politie zich uitdrukte een illegaliteitskolder had den, hetgeen niets ten nadeele van de verdienstelijke menschen van de illegaliteit zegt. Het duidt meer op 'het meer malen aan eten dag tredende verschijnsel, dat fatsoenlijke menschen( die vaak ook met goede vaderlandsche bedoelin gen in het verzet hebben ge werkt, zich nog ihei hebben kunnen ontworstelen 'aan den gedachtengang ujiit den bezet tingstijd, toen tegenover den bezetter alles .geoorloofd scheen, terwijl wij nu weer in een rechtsstaat beginnen \é- leven, waarin bomaanslagen e.d. hu eenmaal niet geduld kunnen worden. De aanslagen zijn daar. mee natuurlijk niet gerechtvaardigd, zij worden er alleen door ver klaard en zullen wellicht voor den rechter straks reden zijn, om verzachtende omstandighe den te doen gelden. -Daar zijn de drie dooden echter niet mee ge holpen. Hoe is te verklaren, dat fatsoenlijke menschen zich tot deze daad lieten verleiden? 'Men meende in den heer Boer iemand te zien, die ten onrechte nog vrij liep, hij moest, meende men, al lang achter slot gezeten hebben wegens verraad, wat eclhter nooit bewezen -is. Verder was er ook btf deze men schen ontevredenheid over de be rechting in het algemeen van vaak vermeende politieke deliquenten; er waren "dienst"moeilijkheden speciaal QE EERSTE MOTIE-ROMME, betreffende de vrijheid en de veiligheid van de slachtoffers der gebeurtenis sen in Indonesië en van de geïnterneerden, jis Vrijdag middag in de Tweede Kamer met 83 tegen 10 stemmen aangenomen. (De communisten stemden tegen.) QE MOTIE-SCHOUTEN, welke de regeering uitnoo- digt ten spoedigste over te gaan tot de bijeenroe ping van de rijksconferentie en overigens tegen het gevoerde beleid gericht is, werd verworpen met 65 tegen 29 stemmen. (Vóór de fracties der A.R., C.H., St.G. en P.v.d.V.; tegen waren de R.K. fractie, de 'P.v.d.A. en de Comm. fractie. De heer "Ruys de Beerenbrouck had tevoren verklaard zich van stemming te zullen ont houden.) pE TWEEDE MOTIE-ROMME c.s., welke zich na ver schillende overwegingen vereenigt met het door de regeering vporgenomen beleid t.a.v. het ontwerp-accoord van Linggadjati, werd met 65 stemmen voor en 30 tegen aangenomen. (Vóór stemden de R-K. fractie (behalve de heer Ruys de Beerenbrouck), de partij ,.van den Aibeid en de Communistische fractie. Tegen stemden de frac ties der A.R., C.H., St.G., P.v.d.V. en de heer Ruys de Beerenbrouck.) V, bedoelde formuleering nü ook aan de communisten zendtijd moet worden gegeven. Bovendien wild^ de bolsjewiek dat de minister zou toezeggen, dat hij een communist in den radio-raad zou benoemen, als er een vacature kwam. Maar de Minister van Onderwijs, .Radio en Pers en andere Kunsten is niet van gisteren en zei, dat men van hem moeilijk kan verlangen, dat tfiij zich vastlegt op het voorzien in een vacature, die nog moet ont staan! Wat de andere kwestie be treft, omzeilde hij voorshands de moeilijkheid, door te zeggen dat hij nu niet kon vooruitloopen op een definitieve regeling. Van de Partij van den Arbeid verklaarde teci aanzien van kapt. van Heemstra die dikke yriendsclrap had met de menschen welke In het complot be trokken waren en die hem blind ver trouwden. Dat daardoor deze men schen tot een dergelijke daad komen; bewijst; hoe ze "uit het l0°d gesla gen'' zijn; maar de ordelijke maat schappij moet niettemin teg"en derge lijke lieden t°ch worden beschermd. Een psychiatrisch onderzoek wordt Ingesteld. De dienst moeilijkheden van Heemstra bestonden daarin; dat twee hoofdof ficieren; wier namen overigens niet genoemd worden een overste en eerj kolonel meenden te moeten ingrijpen In den dienst van Heem stra omdat het daar een beetje wild toeging. Hij was commandant van de motortransportafdeeling in de Fre- derijkskazerne in den Haag. Wrevel was daar verwekt door het feit dat het liften met militaire auto's werd verboden hetgeen den militairen» chauffeurs een aardig duitje in den zak bleek te schelen. Van Heemstra had bovendien nog andere moeilijk heden met de hoofdofficieren. Heemstra sprak daarover met zijn ondergeschikten; die hem zeer ver knocht waren en langzaam rijpte het plan om de officierenuit den» weg te ruimen. Sergeant de Boer; die een schitterende staat van dienst heeft in het verzet ging' voor zijn kapitein door het vuur en er werd in den militairen vriendenkring vaak gesproken over de wenschelijkheid "die kerels maar te 'doen verdwij nen!'' Men wilde ze eerst ontvoeren I Maar dat bleek niet u t.voerbaar. Toer.» kwam de kwestie Boer op den voorgrond; den man; die ver dacht werd van verraad wat nooit te onderzoeken was; zooals de poli tie zegt. Naar de „Osservatore Roma no" mededeelt,wordt Zondag ochtend op het St. Pietersplein te Rome, onder leiding der geestelijkheid een groote ma nifestatie van Katholieken ge houden, die er getuigenis van zullen afleggen, dat het hart van de Eeuwige Stad kloppen de is om den Plaatsbekleeder van Christus de hernieuwde verzekering te geven van ver bondenheid met den Heiligen Vader, die aan Zijn volk, aan de Christenheid en aan de we reld, het bewijs leverde van Zijn weldadige liefde voor allen die lijden, van zijn vast beslotenheid in het verdedigen van recht en waarheid, van Zijn wijsheid, ter bevestiging van het postulaat van den wa ren vrede. Deze betooging, die tevens be doeld is als antwoord op de aanvallen waaraan de kerk en de geestelijkheid bloot staan, wordt voorafgegaan door een H. Mis, welke voor het hek van den St. Pieter wordt opgedra gen en waarbij de menigte ge zamenlijk de geloofsbelijdenis zal zingen. Na de plechtigheid zal de Paus op de loggia van de Basilliek verschijnen om de huldebetuigingen van het volk in ontvangst te nemen en den zegen „XJrbi et orbi" te geven. de heer Scheps, die daar meer een uitzonderingspositie schijnt in te nemen, dat hij voor de motie-Wa genaar zou stemmen. Toen kwam de groote baas van deSp.vd.A., jhr. v. d. Goes van Naters, en zei, dat de motie te sterk was, omdat er gesproken werd over „alle stroo-, mingen die in de bevolking leven". V. d. Goes voelde wél waar de schoen wrong! Met 44 tegen 23 stemmen verloor de communist het pleit. Toch waren er dus nog een aantal deden, die met den communist meevoelden. Dat waren vier leden van de Partij van de Vrijheid, 'en, met negen com munisten, tien leden van de ■Partij van den Arbeid. Te Parijs is vernomen, dat Donderdag b(j Hanoi in Fransch Indio-China een al- gemeene veidslag is ontke tend. De Fransche commissa ris te Tonkin zou ernstig ge wond z(jn. Volgens nadere berichten zou den Donderdag vijandelijkheden ontketend zijn door Vietnames- ■sche tegen Fransche troepen. De levering van water en electrici- teit is opgeschort. Ook de tele-, fonische verbindingen schijnen verbroken te zijn. De Vietamee- zen zijn Donderdagavond met kanonnen en mortieren gaan vu ren. Officieel is medegedeeld, da' de Fransche minister van kolo niën Zondag naar Indo-China zal vertrekken. Fransche troepen hebben'te Hanoi reeds le minis teries van financiën en voor lichting bezet, teneinde te voor komen dat men van daaruit op de Fransche bevolking van de stad vuurt. In de stad zijn barri cades en loopgraven gemaakt. Naar verluidt zijn de president van Vietnam en de minister voor de nationale defensie Donderdag middag uit Hanoi ontkomen. Vrij dagavond woei de Fransche vlag op de residentie van den president en op den schouwburg. Volgens een telegram van het Fransche Persbureau AFP uit Hanoi doven de Fransche troepen thans de laatste haarden van tegenstand. De schade aan het electrische net schijnt ernstiger le "zijn dan men aanvankelijk dacht. ÏMen ver wacht, dat de reparatie twee we ken in beslag zal nemen. De Vietnamsche troepen hebben volgens de laatste berichten drie steden aangevallen. In de omgeving van den Franschen generalen staf te Parijs noemt men den toe stand In Indo-China critiek. Op het oogenblik bevinden zicb in Indo-China totaal 89.000 manschappen onder Fransch commando. Volgens militaire deskundigen te Parijs zou men 200.000 manschappen meer noodig hebben om Indo- China te „heroveren", indien de troebelen militaire opera ties op groote schaal noodza kelijk zouden maken. Dr. van Mook was verheugd over de beslissing van de Tweede Kamer inzake Linggadjati en achtte haar ook van belang voor het verdere verloop van de Pasar conferentie. Alle te Romi resi- deerende Kardinalen hebben ge protesteerd tegen de laffe persaan- vallen tegen den Paus. De Commissie-Generaal zal vermoe delijk tegen 1 Januari naar Bata via terugkeeren. De electriei- teitsvoorziening in Twente en den Achterhoek stagneert. Het Amerikaansehe plan voor atoom energie is in beginsel aanvaard. De Tweede Kamer is op Kerst reces, uitgeleide gedaan door ze- genwenschen van den president. H(j een brand in het gebouw van het Nederlandsche Roode Kruis te Weenen is een zending levensmiddelenpakketten ver brand. De bonnen 51-8 en 51-9 voor koffie en thee zijn verlengd. 4

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1