P.O.A. n.v. PRIJSBEHEERSCHING r Alkmaar moet asststeeren bij feilen brand te Bergen FILMS VAN DE WEEK en Ziekenhuistarieven 2 Nieuw Noordhollondsch Dagblad RAADSOVERZ1CHT VOOR KATHOLIEK THUISFRONT KerstEoopers Kerstssrveften Kerstversiering Payglop 7, Alkmaar Judy Conova en jee Brown in één film Voor de toekomst van uw jongen VOLOP WINTER IJspret viert hoogtij \NuKerstmis nadert ZATERDAG 21 DECEMBER 1946 i. Wij vonden liet maar een zon derlinge geschiedenis. Het exploitatietekort van het Centraal Ziekenhuis is jaar in jaar uit het onderwerp van dis cussie geweest bij de begroolings- beschouwingen en gaf soms aan. leiding tot debatten in grooten stijl. Telkenjare kwam van de tafel van het college de toezeg ging, dat naar middelen gezocht zou worden, om dit tekort tot een minimum te reduceeren. Vanuit den Raad werd aangedrongen op een economischer exploitatie en op de aanstelling van een bedrijfs econoom. Ook werd menigmaal in overweging gegeven de tarieven te verhopgen. Maar er veranderde niets. Het tekort bleef. Voor dit jaar wordt het op meer dan f 100.000,ge raamd. De door het Directoraat-Gene- raad van de Prijzen in 't leven ge roepen nieuwe prijsvaststelling voor de verplegingstarieven in het Centraal Ziekenhuis waren een welkome gelegenheid om het jaar- lijksch tekort op de exploitatie be_ langrijk te reduceeren. zoo niet heelemaal weg Je werken. Wie zou denken, dat het college van Regenten deze gelegenheid met beide handen zou aangrijpen, heeft het mis. Zij redeneerden al dus: omdat de Prijsbeheersching geen toestemming heeft verleend tot verhooging van de tarieven van het St. Elisabethsziekenhuis, zouden de patiënten, als de tarie ven van het C. Z. wèl verhoogd zouden worden, naar het St. Eli sabeth Ziekenhuis gaan. Dan ont staat er concurrentie en wordt de onderlinge goede samenwerking tusschen beide ziekenhuizen ver stoord en het beoogde doel: ver mindering van het exploitatie tekort wordt niet bereikt. Een alles-behalve fraaie argu mentatie. Dat de Prijsbeheer sching geen toestemming geeft tot verhooging van de tarieven van het St. Elisabethziekenhuis mag op het eerste gezicht onbegrijpelijk schijnen, er zal wel aanleiding tot dit standpunt zijn. Natuurlijk geldt voor het St. Elis. Ziekenhuis óók, dat de hoogere prijzen van levensmiddelen en alle andere ar tikelen de exploitatie duurder maken. Maar de verpleging door religieusen zal wat de locnen betreft de exploitatie van dit ziekenhuis zeker gunstiger be ïnvloeden dan de verpleging door leeken dit doet bij het C. Z. Het komt ons daarom onwaar schijnlijk voor, dat de Prijsbe heersching het volgend jaar zal goedkeuren, wat zij dit jaar niet kan toestaan. En mocht zij dit wèl doen, dan nog gelooven wij, dat zij niet een dergelijke verhooging der tarieven zal toestaan, dat de. ze gelijk worden aan de toegesta ne verhoogde tarieven van het C. Z. En dan staan we weer voor het zelfde feit. Er zou concurrentie ontstaan? de patiënten zouden van het C. Z. naar het S. E. Z. gaan? Kom nou! Net zoo min als patiënten, die zich in het St. Elis. Z. op hun plaats voelen, terwille van eeni'g tariefs. verschil naar het C. Z. gaan, zal het omgekeerde het geval zijn Ge ven zij de voorkeur aan het St. E. Z., dan is dit niet om pecuniaire redenen, doch omdat de sfeer en de behandeling hun meer aanstaat. En al was 't zóó. dat patiënten om geldelijke redenen van het C.Z. naar het St. E. Z. zouden gaan, dan behoeft dit toch de goede on- deringe verstandhouding niet. te verstoren? Temeer niet, als het ta. riefsverschil een gevolg is van de houding van het Dir. Generaal van de Prijzen, dus niet van de respectievelijke directies. Het C. Z. gaat nu wel de tarie ven verhoogen voor de verplicht verzekerden en voor patiënten ,van R.V.B. en R.V.A. Het St. E. Z. zal dit niet (kun nen) doen, zoodat er t.a.v. deze patiënten wél verschil ontstaat, met al de consekwenties van dien? Het verwonderde ons, dat de Raadseden, die er toch in de eer ste plaats zitten om het belang van de gemeente(kas) te dienen, deze niet bijster-doorslaande argumen ten van Regenten zortHer meer ac cepteerden. De gemeente is noodlijdend en het tekort op de begrooting '45 is ruim een millioen; toch werd deze mogelijkheid, om het tekort met vele tiendui zenden guldens te verminde ren, niet aangegrepen. En welke houding zal de Raad aannemen als het Dir. Gene raal van de Prijzen ook vol gend jaar het St. E. Z. niet toestaat de tarieven te ver hoogen? Worden dan-de tarie ven van het C. Z. met dezelfde argumenten weer onveran derd gelaten? B. en W. (c.q. Regenten van het C. Z.) hadden ditmaal succes; de oppositie, die er was, kon die kwa- liflce*;? niet verdienen. De Raad ging mee; nog wel met algemeene stemmen. (Slot volgt) Vorige verantw. Mevr. B. N.N. Mevr. P. Mevr. v. d. D. f710.— flO.— f2.50 15.— f2.50 Bijzendere giften f113.45 Bij de Noorderbank gestort: N.N. flO.— E. 3. K. te Oudorp fl. Totaal: f854.45 Een mooi resultaat voor deze week; wij loopen naar de duizend gulden. Maar er is nog zooveel meer noodig, zei ens de Secretaris van het Katholiek Thuisfront. Daar om lezers, vereenigingsbe- sturen en clubleden, denk in de komende kerstweek eens aan de actie voor onze jon gens in Insulinde en voor enze militairen, die in een eigen militair Tehuis hun tijdelijk home moeten vin den. Wie maakt de duizend gulden vol? j Telef 3892 V BATH.BIBLIOTHEEK In verband met de kerstda gen zal de uitleening der boe ken niet plaats hebben op Woensdag, doch op Dinsdag 24 Dec. 's midd. van 2 tot 4.30. „VERGEEF ONS ONZE SCHULDEN" MAAR NIET VANAVOND. De voorstelling van het „aangrijpend en machtig" too- neelwerk „Vergeef ons onze schulden" in het Gulden Vlies gaat hedenavond niet door. Yolgens de aankondiging zal de uitvoering morgenavond wel doorgang vinden. A F.C.-NIEUWS A.s. Zondag zijn alle voetbalwed strijden afgelast maar bij eventneele ijswedstrijden zijn wij present. AFC'ers houdt de spieren soepel en lenig want zoo gauw de vorst voorbij is gaan wij aan de eindspurt begin nen! Zij die nog .ets voor het Nieuw jaarsnummer van de AFC'er hebben: gelieven dit met den meesten spoed Zondag of Maandag a.s. te bezorgten bij de redactie J. Smit Akkerhoombl. str. 18 Geeft uw medewerking. De PPC'er Cinema Americain. Wie eens hartelijk lachen wil kan zich deze week amuseeren in Cinema Americain, waar twee filmkomieken; de welbekende Joe Brown en zijn partnerm, Judy Canova» ook wel de vrouwelijke George Formby genaamd de hoofdrollen vervullen in de zotte film "Spionne tegen wil en dank''. Een meisje van het land geraakt tegen wil en dank gewikkeld in een spionnage_affaire. Een stel Gestapo- agenten, die bij wijze van camouflage een bar exploi-eeren en daardoor met artisten m aanraking komen, trach ten door bemiddeling van zoo'n artist het meisje dat achter een- Duitsch geheim gekomen was. in handen te krijgen, om haar te elimi- neeren. Zij krijgen haar in handen, doch door een samenloop van omstandig heden vinden zij het maar beter dat zij als ster in hun cabaret optreedt. Om haar te doen gelooven dat de bar een verzamelplaats van spionnen was speelt mr. Little (Joe Brown) voor Gestapo-inspecteur, wordt daarvoor aangezien door de gestapo.agenten en komt zoo achter vele geheimen, o.a. achter liet plan om een vliegtuig en daarmee het meisje dat hy van het land haalde, in de lucht te laten vlie_ gen. Hoe Judy tenslotte geTed wordt en in de lucht een Jap arresteert; nadat zij een Jappen_onderzeeër had gebombardeerd, vertelt het sensa. tioneele slot van deze geweldige lach- schlager. Een Buster Keaton_klucht g'aat er aan vooraf, om het lachsuc ces van dit programma volledig te maken A.B T. Als Kerstprogramma wordt ver_ toond de bekende Hollandsche film "Vadertje Langbeen" met Lily Bouwmeester er Paul Storm. Deze film naar het gelijknamige boek; ge_ noot reeds vóór den oorlog g*roote bekendheid. Julie; het weeskind, dat zoo voortreffelijk de regenten weet uit te beelden, krijgt een voogd, die zij niet kennen mag. Ze noemt heih Vadertje Langbeen. Als zij hem ein_ delijk leert kennen, blijkt het; dat zij hem langer kent doch steeds een vprVopMfv voorstelling van hem had gemaakt. Een film, eenvoudig van gegeven, doch juist daarom zoo aan_ .rekkelijk. Victoria Theater. 'Avontuur in Lissabon" met Ri_ chard Tauber. Walter Rilla e.a. ver plaatst den bezoeker in een echte Fransche sfeer en we] in Parijs, de stad van hcht en amusement 'tijdens den bezettingstijd. Het is een span, nénde spionnage_affa*re en toont nogmaals zeer sterk de mentaliteit van den gehaten bezetter. Een En. gelsch officier krijgt opdracht een Fransch atoom-onderzoeker uit han_ den der Moffen te halen. Heel veel moeilijkheden en zelfs een vergissing weet hij te overwinnen en kan den man Daar Engeland doen on vluch. ten. De film bezit een behoorlijke spanning, toont sterk spel en men geniet vooral van prachtige zang van Richard Tauber. Uitgebreid binnen- er. buitenlandsch nieuws. Harmonie theater. Het programma dat Harmonie, theater den bezoekers deze week biedt, mag alleszins de moeite waard g'enoemd worden. Het uitstekende voorprogramma gaf actueel binnen, gn buitenlandsch nieuws te zien, benevens een aardige teekenfilm in kleuren. De hoofdfilm "Mijn hart klopt voor BeLta" is er een van uitstekend ge. halte, waarin men prachtige dans. er: vooral ijsshows. waaraan vier gToote showbands medewerken; kan bewonderen. Nu men allerwege de schaatssport beoefent, is 't een des te gTooter genot cte verbluffende staaltjes op de schaats van Beliia en haar partner te kunnen bewonderen. De komische noot ontbreekt ook niet in deze film; daarvoor zorgen o.a Frick en Frack. een tweetal goede clowns op de schaats. Het hart van den menager; dat vanaf het begin voor Belita klopt, vindt aan het einde een bevredigende oplossing. Bïo.vacantieoord. In alle theaters werd eer: kleurig teekenfilmpje vertoond als propagan. da voor 't Bio.vacantieoord. De voorstellingen in Harmonie, theater, Victorla.theater en Cinema Americain zijn Zaterdag 7 en 9-30. bondag en Kerstdagen 2; 4.30, 7 en- 0.30 uur, Maandag en Dinsdag 8 uör. INE STERKE DROOGTE, veroorzaakt door een feite kou, wan mede oor zaak, dat gisteren twee villa's aan de Beukenlaan te Bergen in brand geraak ten. Vonken uit den schoor steen van Pension „Emma", Beukenlaan 5, die vermoe delijk op het rieten dak te. ?echt kwamen, veroorzaak- en brand, die, door den Oostenwind aangewakkerd, spoedig in hevigheid toe nam en waarvan de vonken oversloegen op het aan den overkant gelegen huis met rieten dak van mevr. Schul- ler tot Peursum, dat even eens vlam vatte. Buren en voorbijgangers hiel pen al spoedig den inboedel uit beide villa's in veiligheid te brengen. Ook burgemeester dr. Huygens, die spoedig ter plaatse was. hielp mee aan dit reddings werk. De Bergensche brand weer, die slechts de beschikking beeft over een brandspuit met drie stralen water, was spoedig aanwezig, doch kon tegen den feilen brand niet voldoende uit richten; mede met het oog op het gevaar voor andere percee. len in de nabijheid, waarvan vele met een rieten dak, werd de assistentie gevraagd van de Alkmaarsche brandweer; in Alk maar was de brandalarm-instal latie defect, zoolat via de radio- dïstributie de brandweer werd opgeroepen; 27 minuten na het alarm was deze ter plaatse aan wezig en nu was het aantal stra len, waarmee het vuur bestre den werd, al spoedig tot 9 uit gebreid. Het bluRschingswerk stond nu o.l.v. den brandweer commandant Fr. Ringers, die, evenals de ondercommandant, de heer J. v. Maarleveld, met de brandweer uit Alkmaar was meegekomen. Toch kon niet ver hinderd worden, dat de villa „Emma", bewoond door den heer J. Winter, geheel ui brand de. Ook kon niet verhinderd worden, dat de door den Oos tenwind opgenomen vonken het rieten dak aantastten van de villa van mevr. Schuller tot Peursum, die wegens een reis afwezig was. Spoedig stond ook het rieten dak van deze villa in lichte laaie en werd de boven verdieping eveneens aangetast. wanneer hij eenig gevoel heeft voor handel of administratie, ongeacht zijn uiteindelijke be stemming, is een opleiding bij een groote en veelzijdige f nancieele instelling zeer be langrijk. Hier verkrijgt hij ge leidelijk eenig inzicht in het breede terrein der verzekering, zoowel wat betreft levensver zekering en pensioenregelin gen, als brand-, inbraak-, glas ziekte-, ongelukken- en andere schadeverzekeringen. Hier komt hij in aanraking met ver schillende administratiemetho den, met moderne kantoorma- chines, hetwelk in elk bedrijf en in vele functies van groot belang is. Bij het Verzeke- ringscentrum ,,'t Hooge Huys" kunnen momenteel twee jong ste bediendes geplaatst wor den. Is het misschien iets voor Uw jongen, dan zal de chef de bureau U gaarne alle ge- wenschte inlichtingen geven, bij voorkeur op Zaterdag (9— 112 uur) in 't Hooge Huys. (Adv.! Men had inmiddels ook hier een groot gedeelte van den inboedel in veiligheid welen te brengen, doch de benedenverdieping be kwam veel waterschade. Om kwart over één was het gevaar voor uitbreiding geweken en kon met het nablusschen van het riet der daken begonnen worden. De Bergensche brandweer, die terstond aanwezig was, heeft gedaan wat zij kon; doch medé dank zij het optreden van de Alkmaarsche brandweer, waar mee de gemeente een overeen komst inzake hulpverleening heeft, was het te danken, dat verdere uitbreiding werd voor komen. Beide perceelen waren tegen brandschade verzekerd. Als er op het Paardenwet honderden ij sspor (1 iefhebbers schaverdijnen, dan kan je ge rust zeggen, dat het volop win ter is. Binnen een week tijd lag alies wat binnenwater is dicht gevroren en jong en oud haaide de schaatsen uit het vet. De dooi, die in het midden van de week werd aangekondigd, bleef nog even uil en tot het moment, dat wij dit schrijven, hield de vorst aan; het ziet er dus voor de schaatsliefhebbers goed uit, wat het komende weekeind be treft. De ijsbanen te Alkmaar, Heiloo en Bergen trokken de eerste dagen van de week veel ■belangs.eliing, doch naarmate de vaarten en grachten dicht vroren, werd dit minder. Intus- schen bleven de valpartijen niet uit. Al spoedig ontstaan scheu ren in het ijs en vormen de takjes, luciferslokjes en papier tjes een gevaar voor den arge- loozen rij ier; ook ontstaan er nogal ee.-js botsingen tusschen hard- en schoonrijders> met de noodlottige gevolgen van dien. Op het Paardenwet kwamen gistermiddag reeds een heer en een dame te vallen, die bloe dend gewond raakten en zich naar huis moesten begeven. Onlangs kreeg de Alkmaar sche IJsclub subsidie van de gemeente voor het in orde bren gen van de banen; wij mogen dus verwachten, dat er iets aan de banen gedaan wordt tot ge noegen van de honderden, die vandaag en morgen nog van de ijssporl willen genieten. Ook de sportwedstrijden en tochten staan voor dit weekend op het programma; de voetbal heeft plaats gemaakt voor de schaats. ^OG maar enkele dager scheiden ons van Kerst- mis. Morgen hooren we de stem van Sint Jan, den Boet gezant, die daar roept in de woestijn: „Bereidt den weg des Heeren! Maakt, dat de wegen, waarlangs Hij komen gaat, recht zijn!" Gij kent die woorden. Beluistert ze mor gen opnieuw met ontvanke lijkheid. Staat er voor open. Ze zijn ook tot u gericht. Tot u persoonlijk. Ook voor u zal het Kerstmis worden. Ook tot u, in u wil Christus komen. Is daar alles bereid bij u? Is alles in orde? Is er niets meer goed te maken? Dam, ja dan zult ook gij het Heil van God mogen aanschouwen. Kerstmis zal voor u inderdaad een feest zijn: vrede en diep geluk in uw ziel, prettige verstandhou ding met uw omgeving, vreug de en blijde eensgezindheid in uw gezin. Christus, bereid u voor op Kerstmis! Uw Verlos ser nadert.' MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2