In Linggcfdjati is de Kroon geen ornament Principieel tegen de N.O.M.A. r Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Aan de waardigheid mag men het Koninkrijk niet ophangen! r\B BELANGSTELLING voor de uiteenzetting van prof. Rom me was redelijk, maar zeker niet overdadig, en zal wel gevonden moeten worden in het feit, dét men deze bijeenkomst vrij overbo dig oordeelde, als mosterd na den Musici naar menschwaardig bestaan, maar slechts in principieele organisaties U/eteldnIguwó~ ^Qutnaa.1 Vijfde O-antifoon ZATERDAG 21 DECEMBER 1946 (Van onzen eigen redacteur) ^UVGGADJATI, in weinige dagen een gevleugeld woord ge worden, was en is nóg een brandend probleem. Het was het, toen de zeventien punten van de ontwerpovereenkomst van 15 November openbaar werden. De manier van publiceeren was onduidelijk en daardoor ondeugdelijk en zooals prof. Romme het gisteravond in de openbare vergadering, te Amsterdam gehouden, uitdrukte, „zooals het daar eenzaam lag, zelfs on aannemelijk". Linggadjati is nóg een probleem, omdat het ongetwijfeld het begin zal zijn van nog groote moeilijkheden. Maar het is een groote stap in de goede richting, een basis voor een duurzaam vergelijk. socialen, economischen en cultu- reelen aard. Er is van serieuze zijde ge steld, dat Linggadjati zou be- teekenen schending van de gel dende grondwet. Maar grond wetschenders zij® wij niel en maaltijd beschouwde. Immers de I willen wij niet zijn. Onze grond- beslissing is gevallen. Linggadjati wet wordt door de overeenkomst is aanvaard. Niettemin mag men prof. Romme's optreden van gis teravond een uiterst gelukkige noemen. Zijn betoog was van a tot ongerept gehandhaafd, meende spr. In het Nederlajndsche volk dringt ook nog het element z glashelder en zal er zeker toedoor van praten met de repoe- bijdragen, dat men ook in de eigen bliek en pacteeren met de re- K.V.P.-gelederen thans een beter poebliek Er is verzet tegen het handreiken aan die wederpartij met baar illegale elementen en juister beeld heeft van wat Linggadjati in feite inhoudt. Zooals prof. Romme s Detoog in de Kamer, heeft ook deze rede be vorderd dat de juiste beteekenis van het accoord uit de doeken is gedaan, wat het accoord wél en wat het niet omvat, waartoe het ons verbindt en waartoe niét. Spr. sprak gisteravond niet om verant woording af te leggen, maar wel om, van aangezicht tot aangezicht, een ieder die het hooren wil te zeggen, dat en waarom het alge meen belang van het Koninkrijk en alle volkeren die daarin vervat zijn, het toestemmen in Linggadja ti heeft geëischt en zich met een andere houding niet verdraagt. Niet uit lichtvaardigheid, uit oppervlakkigheid of partijpo litieke overwegingen is de K.V.P. er toe overgegaan het accoord te accepteeren, doch om wille van de hooge belangen die op het spel staan. Wij willen Indië behouden, niet om het te exploiteeren maar, om overeenkomstig de beginselen van de Koninklijke rede van 7 December 1942, in gelijkwaardigheid samen te gaan en duurzaam samen te gaan. Wij hebben steeds in Indië een roeping te vervullen gehad. Die roeping ligt nóg'tot in verre toe komst voor ons. Wij moeten naar elkaar toebui gen en niet van elkaar afwijken. Daarom volgen wij, aldus spr. voor onze practische politiek den weg der koninklijke rede met haar grondslagen van vrijwiligheid, gelijkwaardigheid der deelen en eenheid van het geheel. Houdt het werkelijke Liggadjati dat in? Houdt het werkelijke Lin- gadjati het bewandelen van den weg der koninklijke rede voor ons open? Talloozen zeggen: neen! Linggadjati aanvaarden is het uitbreken van het koninkrijk. Het maakt ons koninkrijk tot" een or nament. Lingadjati bestaat echter niet uit de 17 punten van de ontwerp overeenkomst. Veel meer heeft men aan de memorie van 5 De cember van de Commissie Gene raal en aan de regeeringsverkla- ring van 10 December. In die beide stukken is neergelegd, dat gene wat volgens de Commissie- Generaal nu eigenlijk in Lingga djati is overeengekomen. Eerst uit het geheel dezer stukken wor den wij het werkelijke Lingga djati gewaar. In dit werkelijke Linggadjati is de kroon geen ver siersel, doch zal zetelen boven de Nederlandsch-Indonesische Unie, gedragen door onze Koningin en haar wettige opvolgers, wakende over de onafhankelijkheid van alle gebieden van de Koninklijke Unie, constitutioneel regeerend in zaken van buitenlandschen, financieelen, waartegen wij van na lure in verzet komen. Prof. Romme splitste de in formaties, die wij hier over de repoebliek krijgen, in drie cate. goriën: die, welke zeggen, dal het geheele nationale ontwaken samenvalt met de repoebliek, die, welke willen doen geloo. ven, dat er niemand achter de repoebliek staat en tenslotte de grootsle bron: men weet het in Indië zelf niet. Wij hebben thans in Indië voldoende machtsmid delen om de bpel te redden en behoeven niet meer in een di recte dwangpositie te spreken. Deze omstandigheden maken het ons minder moeilijk, althans te pogen een langjarigen oorlog te voorkomen, te besparen aan Indonesië en ons volk hier, te pogen, binnen de grenzen van jde Koninklijke rede, te komen langs overleg tot oplossing. I Daarbij zijn wij ver gegaan, heibben zelfs met Soekarno ge sproken. Gelet op alle realitei ten, hebben wij het Koninkrijk niet in de positie willen bren gen, dat internationaal zou kun nen worden gezegd, dat wij zouden hebben geweigerd wat een machtiger staat en bondge noot zelfs niet heeft gedaaa. 3pr. wenschte een optreden in waardigheid, doch aan dat woord mag men het Koninkrijk niet ophangen. Wij zijn over ge voeligheden heen gestapt. En zeggen prof. Hamel, overigens een fel tegenstander van Ling gadjati, na, dat, indien Soekarno een wezenlijk element is in het geheel van de toenadering van Indonesië en ons land hier, dat dan de staatkundige realiteit eischt met dit element rekening te houden en tot spreken over te gaan. De historie zou het als een misdaad aanrekenen als men kon zeggen: zij hebben de mo gelijkheid" van een duurzaam samengaan voorbij laten gaan. Wij hebben te vechten met een vertrouwenscrisis en moe ten in het algemeen belang po gen snel een begin aan 't einde te maken. Dat nu, doel het wer kelijke Linggadjati. Verwerping van Linggadjati zou, naar alle waarschijnlijkheid, het einde vain het Koninkrijk geweest zijn, de liquidatie van de staatkun dige eenheid. Linggadjati is het begin van een berg van moei lijkheden en zorgen, die alleen tot een goed einde gebracht kunnen worden als alle Neder- landsche krachten samengebun deld worden. Van onze maat schappelijke kraohten vooral zal het afhangen of Linggadjati het gebouw zal zijn waar het goed is te wonen. Een vragensteller uit de zaal had weinig vertrouwen in de repoebliek. Hij meende, dat het goed kan zijn een overeenkomst te maken, doch alleen dan, wan neer men overtuigcl is, dat beide partijen zich aan he' overeen gekomen e zullen houden en kunnen houden. Prof. Romme antwoordde daarop, dat men bezwaarlijk bij het sluiten van een huwelijk reeds over de echt scheiding kan gaan prafen. Men moet vertrouwen schenken, om vertrouwen te winnen. Een spontaan applaus was de dank voor spreker's zeer helder betoog. En wij zouden wen- Tengevolge van den ijsgang op de rivieren zijn verschillende schipbruggen ingenomen. Een van de sporen op de dubbel- spoorbrug over de Lefc bij Culemborg is thans ter beschikking gesteld van het autoverkeer. Dieseltrein en auto naast elhgar op de spoorbrug. A.N-P. P- Er is d«fini Jef stelling ge nomen in de kwestie hoe de musici zich zullen organi. seeren. Zcoals men weet bestaat er een landelijke bond, de NOMA, die hel op zich heeft genomen de be langen van de kleinkunste naars te behartigen. Op zich zelf zou dat zoo erg nog niet zijn, wanneer de NOMA niet het monopolie van die be hartiging voor zich op. eischte. En tegen deze nei ging tot alleen-beschikking heeft Vrijdagmiddag de KAB., bij monde van den het was af. Bloemen waren ervoor zijn werken in bet Linggadjati- probleem en.voor zijn Abra. schen, dat niet honderden, zoo- hamschap van heden. P. S. als gisteravond, doch duizenden en minstens alle leden van onze K.V.P. deze rede zouden hebben aangehoord Wat prof. Romme- sprak was nood'ig, brooinoodig heï,e<fe oogenbUk alleen maar nieuwen districtsbestuurder, den heer L. J. van Jaars veld, die per 1 Januari den heer G. van Slingerand in deze functie opvolgt, stelling geromen. De argumenten, die de heer J. de Waal, voorzitter van de NOMA, te Alkmaar aanvoerde om de eenheid te bepleiten, zijn niet nieuw. Zij werden reeds vanaf het ontstaan der vakorga nisaties te berde gebracht. Aan den anderen kant echter be. schouwen sommigen ze nog als zoo actueel, dat zelfs na-oor_ logsche vakcentrales ze meenen te kunnen ophalen om de arbei ders bijeen te trommelen in 'n eenheidsorganisatie. 't Zijn de argumenten, die den arbeider willen overtuigen De Antwerpsche havenar-' beiders hebben nog steeds niet het werk hervat, ondanks de pogingen van de regeering om tot een vergelijk te komen. De takers moeten het zonder den steun van hun organisaties stellen. Dit is al een opmerke lijk feit, hoewel hier de zwar te handel wel in mindere of meerdere mate de financie ringsbron zal vormen. Maar het meest belangrijke feit in dit sociaal conflict is echter, dat de staking wordt afge keurd door de communis ten. Een communistische volks vertegenwoordiger pleitte, hoewel tevergeefs, voor on middellijke hervatting van het werk. En hij gebruikte als voornaamste argument, dat deze wilde staking groote schade brengt aan de prijs- en loonpolitiek van de regeering Ja, we gaan toch vooruit. Nu België de eer geniet van ultra- roode ministers, die mede de verantwoordelijkheid dragen, praten de Marxistische broe ders wel anders. Wij beginner nu ook bijna naar communis tische ministers te verlangen. Terwijl ons land een om vangrijk militair apparaat aan het opbouwen is, dat vergele ken kan worden met een twee snijdend zwaard, omdat het eenerzijds enorme financieele offers eischt en anderzijds een groot aantal arbeiders ont trekt aan het productiepraces, verkeeren onze Zuiderburen in een wereldparlement als in de gelukkige omstandigheid dit aldus Smuts, onze deuk te kunnen overgaan tot ingrij- beelden voor honderd procent pende bezuiniging op de Icos- of zelfs voor vijftig procent ten van de Defensie. De Hel- opgeld doen. Dit is een van gische Minister van Lands- de vraagstukken, die wij, niet verdediging verklaarde dezer slechts in Zuid-Afrika, doch dagen, dat hij het tot zijn taak in de geheele Europeesche we- beschouwde het leger weer reld onder het oog moeten aan te passen aan de eischen zien. van de vredesperiode. Hij kon ie dan ook met genoegdoening Er komen berichten van het vaststellen, dat voor 1946 de congres der Zionisten, dat mo uitgaven voor de. Defensie menteel te Bazel gehouden slechts een vierde gedeelte wordt, waarin melaing ge bedragen van die van 1945 en maakt wordt van een onover- dat in het komende jaar 10.700 brugbare kloof, die bestaat recruten minder zullen worden tusschen de zienswijze van dr. opgeroepen dan in 1946. Wa- Weizmann, den voorzitter van ren wij ook maar zoover. de wereldorganisatie van Zio- - nisten en van het Jewisch Agency en die van David Gu- Voor de eerste maal in de rjon, voorziter van de execu- geschiedenis hebben wij de menschheid in een lichaam samengebracht ter wille van den vrede en tweederde van dat lichaam is gekleurd dus verklaarde maarschalk Hij wees er op, dat het derde deel, dat steeds de heer- schende macht is geweest en nog is, zal moeten gehoorza men, want bij de Vereenigde Naties beslist men door stem ming en de stemming geschiedt tieve van het Jewisch Agency in Palestina. Weizmann is voorstander van een soepele politiek ten aanzien van de a}~ kwestie Palestina. Hij heeft de vertegenwoordigers van het Jewisch Agency aangeraden onvoorwaardelijk deel 11e ne men aan de komende bespre kingen te Londen over Pa lestina. Daarentegen staat Da-] vid Gurion er op, dat de nieu we executieve van het Je wisch Agency een krachtiger bij meerderheid en de meer derheid is niet blank. Men kan houding zal aannemen, dan ook niet verwachten, dat vakbelangen en het andere mo ment ook nog dingen als gods dienst, moraal en cultuur in de aandacht te hebben. Zij schei dien den mensch in geheel af zonderlijke sferen en ontken nen, dat de levensfoesohouwing alle handelingen van den mensch bepaalt. Zoo ook de heer de Waal, die het overigens met zijn bescher melingen niet slecht voor had. Spr constateerde, dat de musi cus na dezen oorlog weer de zelfde paria rechteloos en machteloos dreigt te worden als in den malaisetijd. De NOMA heeft hiertegen den strijd aan gebonden. Zij eischt beroeps bescherming, opname in de so ciale wetgeving en maatregelen tot opvoering van het cultureele peil der bevolking. Een van de ergste vijanden van dit streven noemde de heer de Waal de beunhazerij. En hier begon eigenlijk de verwarring, die al zooveel haat en nijd heeft ge bracht onder de musici, opnieuw De bond wil de vakmensöhen voorrang verleenen bij de gun ning werk. Nu is de moei lijkheid, dat men zoowel onder amateurs als onder beroeps musici vakmenschen aantreft; in de praktijk worden niet zoo zeer de vakmenschen als wel de beroepsmusici voorgetrokken. Dit principe consequent door gevoerd, leidt tol een resultaat, (Zie vervolg pag. 7) Q, OPGANG, Afstra- ling van het eeuwig Licht, Zon der gerechtig heid, Kom, verlicht ons die zitten in den nacht, in de schaduw van den dood. K--

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3