1 Maatregelen te Buitenzorg verwekken reactie AVONDJAPONNEN «n Partis en NewYorP DE BRITSCHE DAG VAN DEN K.R.O. 4 Nieuw Noordhollondsch Dagblad RADIO-NIEUWS ALKMAAR IN DE TWEEDE KAMER! Onderscheidingen voor marine-officieren Religieuse exposeeert hear werken Onder ons.... dames J Nederlanders ontdekten een complot Bewaar de inlegvellen ZATERDAG 21 DECEMBER 1946 De jongste foto van de Zweedsche prinsesjes Birgitta (10 jaar), Margaretha (12 jaar) Christina (3 jaar) en Desirée (8 jaar), v. I. n. r. Het zijn de kinderen van prinses Sibylla en prins Gustaaf Adolf, oudsten zoon van den Zweedschen Jg-oonprins. De foto werd gemaakt, terwijl het oudste prinsesje Kaar zusjes een Kerstverhaal voorlas. Focus Press P. Bij het begrootmgs-persdebal in de Tweede Kamer is ook een woordje gewijd aan den kran tenoorlog in Alkmaar, waar nu zelfs al steenen bij te pasko men,. die door ruiten gegooid worden! De Minister van Onder wijs niet die van Oorlog zei hetzelfde, wat hij even te voren in de Memorie van Ant woord op het ontwerp inzake het Tijdelijk Persbesluit had verklaard: de Alkmaarsche kran- tenkwestie zal geregeld worden bij de spoedig te wachten nood- persregeling. Dat Tijdelijk Pers besluit, dial evenals vele van die tijdelijke besluiten van nood wetgeving, al heel wat kwaad gebrouwen heeft, moet noodge dwongen nog een paar maanden worden verlengd, omdal de aan gekondigde Persnoodwet nog niet klaar is. Zij zal spoedig ko men en wellicht al binnen drie maanden in werking kunnen treden, maar de minister wil het zekere voor het onzekere nemen en vraagt dus een verlenging met zes maanden. Dat vinden vele leden lang genoeg. Zij wil-' len dat de minister opschiet en dat zal hij ook doen, zegt hij, zonder (Jat de Kamer hem hoeft te dwingen. De minister zei ten aanzien van de Alkmaarsche kwestie in de Memorie van Ant woord woordelijk; „dat hij op zeer korten termijn de bevoegd heid wil hebben, om radicaal een einde te maken aan een situatie, zooals zich, b.v, de laat ste weken in Alkmaar voordeed" Dat de Kamer niet aarzele, den minister in de gelegenheid te stellen, niet te aarzelen'. Door de vorst hebhen de bin nenschippers thans met groote moeilijkheden te kampen. Ned. Fotobur. P- Aan den gepensionneerden vice-admiraal G. W. Stöve is door de Amerikaansche regee ring het commandeurskruis van de „Legion of Merit" als erkenning van zijn verdienste als Nederlandsche afgevaar digde bij de „Combined chiefs of staff" toegekend. Aan den hoofdofficier-vlie ger der tweede klasse, A. W. Witholt, in den afgeloopen oorlog commandant van het Nederlandsche 320-squadron van de Royal Air Force, is door den Engelschen koning de Distinguished Service Or der (DSO) toegekend. De DSO is de hoogste Engelsche mili taire onderscheiding, die aan een buitenlander kan worden verleend. In Den Haag wordt momenteel in de kunstzaal Willemsen aan de Korte Poten een tentoonstel ling gehouden van prenten en teekeningen, vervaardigd door een Benedictines van de abdij te Oosterhout. Zondag a.s. wijdt de K.R.O. den geheelen dag aan een Engelsch programma. De luisteraars zijn dan in de ge legenheid kennis te nemen van het Engelsche godsdienstige en cultu. reele leven. Het ongetwijfeld zeer interessante programma is samen gesteld door den K.R.O. met de hooge goedkeuring en steun van Zijne Eminentie Kardinaal Grif fin, Aartsbisschop van Westmini. ster. De uitvoering der reeds lang bestaande plannen is tot stand gekomen dank zij de gewaardeerde medewerking van de British Council onder auspiciën van '21. M. den Koning van Engeland, de Britsche Ambassade, de B B.C., het Zwaard van den Geest", de Katnolieke Actie in Engeland en Prof. Zwartkruis van het Semina rie Hageveld. Het programma wordt om 9.45 geopend waarna Z. E. Kardinaal Griffin een toespraak zal houden welke direct daarop vertaald wordt. 10.1010.55 Muziek van Oude Engelsche meesters, uitgevoerd door het Stichtsch Kamerorkest o.l.v. Henk Spruit, waarna een lezing over Engelsche religieuse architectuur in het Nederlandsch. Jan Nederpelt speelt van 11.10 tot 11.25 oude Engelsche muziek op een clavecimbel. Dan volgt als hoogtepunt van het morgenprogramma de Hoogmis uit de beroemde Westminster Kathedraal. Gezongen wordt de „Missa Sanctissimae Virginia" door Love lock geschreven voor de Kathe- draai. Prof. Zwarthuis zal een in leiding geven. Van 12.30 tot 14.00 kan men muziek uit de Brilsche eilanden en Dominions beluisteren. Tevens zal de vertaling worden vo"rgele_ zen van een artikel over de toe komst en de taak van Engeland, geschreven door Woodruff, den hoofdredacteur van het Katholieke Weekblad The Tablet. Prof. Cortielissen spreekt om 14 uur over „Holland en Engeland in de geschiedenis" gevolgd door „Kerstmis in Engeland" oude Engelsche Kerstliederen, voorgedragen door Gerard Hey- stee en Willy Brill. 14.45: De jeugd komt aan het woord bij monde van Miss Her- vett, leidster bij de Graal en Mr. O'Mara- die zullen spreken over hun ervaringen in Holland. Ré Koster zingt Engelsche liederen uit de zestiende en zeventiende eeuw, van 15.05 tot 15.40, aan het clavecymbel begeleid door Gusta van Royen. De groei van de Christelijke li teratuur in Engeland van Cald- mon tot Shakespeare wordt van 15.40 tot 16.00 besproken. Dan komt een kwartier piano muziek van John Hunt waarna om 6.15 een hoorspel van de beleve nissen der familie Robinson in oorlog en vrede. Een beeld van het Katho- lieke leven wordt gegeven door de vertegen woordigers van een zestal organi saties voor Sociaal en Maatschap pelijk werk. Ook de Katholieke Pers is vertegenwoordigd. Om 20.15 zal een Engelsch Ne derlandsch concert gegeven wor den door het Radio-orkest o. 1. v. Clarence Raybould, dirigent der B.B.C. hiervoor speciaal naar de K.R.O. studio's gekomen. Het Katholiek leven wordt dan nog even in het middelpunt der belangstelling geplaatst en na al gemeen en katholiek nieuws wordt een hoorspel opgevoerd van Ches terton onder regie van Henk Schaer. Mej; het avondgebed om 23 uur is dan feitelijk' het eind gekomen al kan men nog wat gramophoon- platen beluisteren. Om 5 min. voor twaalf wordt de dag officieel gesloten met het zingen van de volksliederen. Was er dan een heele middag in de recht, zaal' voor noodig, om eindelijk iets te leeren ^van dat. wat een dame soms te lijden heeft?? We zijn nu onder ons, dames en laat ik nu daarom wel wat extra konden betalen. Daar zat ik nu. En niemand wist Wat een luxe.zaak was en wat een minder luxe. Of dameskapsel niet hetzelfde is. En krullen links en rechts, goedr maar ze krullen eens heel eerlijk zijn, heb medelijden met gekregen. Drie en een half uur lang hielden zeventien kappers' mij bezig; evenzoovele uren dat u onder de droog, kap van uw permanent, toestel moet zitten. En het resultaat van die lange debatten was dat een van de aanwezigen- tik kan me niet meer herinneren wie, maar in ieder geval vóór de groene tafel) de opmer king maakte dat per. manenten eigenlijk luxe 'was. En dat de dames toch precies hetzelfde. Of u nu op een houten stoel zit of op een vee. rend metalen hobbel, paard. Of u nu perma. nent.water uit een wit. te of uit een roode flesch krijgt. De kneep zat frem eigenlijk in de dure toe. stellen die tien keei zooveel kostten als vóói den oorlog en in de shampoo en de droog. spelden enz. enz. Daar. om zijn de dure prijzen begrijpt U! Laat dit lezen aan Uw echtgenoot of toekom. stigen; uw verloofde oi hij die dit worden zal; uw vriend, of hem, die de eer nog eens te beurt zal vallen. Zeg hen allen dat de dure prijzen niet duur zijn; maar gewoon. Je kunt per slot van zaken permanent niet vergelijken met een glaasje Bols, dat, goed. kooper is dan melk.Bols is niet noodig maar on. duleeren; permaneeren en frigeerer. wel. Weet dan dat er nu eindelijk 'n man als één man achter U allen staat en dat hij uw zor. gen begrijpt. Of u nu in een luxe. een middenstands. of een volkszaak zi'; voor mij zijn alle krullen volks d.w.z. krullen booren bij het (vrouw) volk. Dat is' toch ook volks; nietwaar. (Mannen stelt u ge rust, ik ben noch echtgenoot, noch verloofde noch vriend dus eigenlijk weet ik er niets van.) Volgens het Fransche pers bureau A. F. P. beschouwen republikeinsche kringen de buitengewone maatregelen te Buitenzorg de arrestaties onder de republikeinsehe po litie en "van den burgemees ter der stad en de bezetting van het radio-station als een niet te rechtvaardigen daad en als machtsmisbruik en schending van 't Bestand Indonesische kringen zijn van meening, dat de Nederlanders in plaats van dergelijke draconische maatregelen te nemen, bun ver moedens en besehuldigingen had den moeten voorleggen ofwel aan de gemengde Bestands-commissie ofwel aan het comité voor civiele zaken Het republikeinsche dag blad „Berita Indonesia" eischt krachtige maatregelen van den kant van de republikeinsche re geering en geen louter protest. Het Fransche persbureau A. F. P. meldt verder, dat een Neder landsch militaire woordvoerder te Batavia heeft verklaard, da* een uitgebreid complot, georga niseerd om de maatregelen van de Bestandscommissie machte loos te maken, is ontdekt. Dit was het resultaat van een onder zoek, ingesteld na ds arrestaties, die verricht zijn onder de repu blikeinsche politie te Buitenzorg. Hij voegde hieraan toe, dat dë Nederlandsche commandant van Buitenzorg zich genoodzaakt zag militaire maatregelen te nemen, om de Nederlandsche troepen tetmn een onverwachtsche aanval te beschermen en om de rust en orde in de stad en de veiligheid van de burgerbevolking te ver zekeren Gezaghebbende Nederlandsche 1 kringen te Batavia deelen mede, dat de republikeinsche politie betrokken is geweest bij schiet partijen op Nederlandsche solda ten, hetgeen een schending van het bestand beteekent. Verder weïd verklaard, dat het hoofd van de republikeinsche po litie niet alleen op de hoogte was van, maar ook betrokken bij het verbergen van wapens, welke ge stolen waren uit kampen van 't Nederlandsche leger, terwijl de republikeinsche resident heeft toegegeven, dat hij persoonlijk bezwarende documenten had verbrand. De gemengde Nederlandsch- Indonesische commissie voor on derzoek van de jongste inciden ten te Buitenzorg heeft besloten de kwestie aan de gemengde commissie voor toepassing van het Bestand voor te leggen. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat de inleg vellen GA 605, GB 605, GC 605, GD 605, GE 605, hoewel deze niet meer gebruikt zul len worden voor de uitreiking van bonkaarten voor voe dingsmiddelen, toch zeer zorg vuldig bewaard moeten wor den. Deze inlegvellen zullen namelijk t. z. t. nog voor an dere verstrekkingen gebruikt; worden. Er is materiaalschaarschte, maar daar schijnen diverse mode-ontwerpers zich weinig om te bekommeren, als we tenminste mogen afgaan op de vele avondjaponnen, die zoowel Parijs als New York dit jaar lanceeren. En dat vaak met meters wijde rokken! Aan den anderen kant zien we echter ook veel creaties met echte kokerrokken, waarbij een split het de draagster veelal mogelijk moet maken met draperie en van hetzelf de materiaal. Rechts: kralen- garneeringen zijn weer zeer modern en dit cr,mekleurige zich voort te bewegen. Voor jasje, gedragen over een glad de meesten van ons zijn deze modellen alleen mooi om naar te kijken. Links: Een Pa- rijsch model van bontgestreep- te natuurzijde, met een glad lijfje en wijde rok, gegarneerd aansluitend model van zwart crêpe marocain, is er op ori- gineele wijze mee versierd. Het is een Amerïkaansch ont werp, dat zeer voornaam aan doetDorvyne-Meteor P.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4