j H Een H r prachtgesehenki Kerstmis AVONTUREN VAN DUIMELOT Nfeuw Noordhollandsch Dagblad 5 WEST-IN DIE IS ER OOK NOG Geen houtaankoopmonopolie in Suriname r»E BEGRGOTING voor Over ig zeesche Gebiedsdeelen heeft de Tweede Kamer, nadat voorloo. pig ovër Nederlandsch Oost-Indië alles was gezegd, aanleiding gege ven, een en ander op te merken over de belangen van West Indië. Tevoren waren bij de stemming over de drie Linggadjati-moties eenige korte verklaringen afge legd. De meest-frappante was die van de communisten, die de natio. nale motie over de zorg voor de slachtoffers van de toestanden in Indonesië en de geïnterneerden niet konden steunen. NIJVERHEIDS ONDERWIJS HET STIEFKIND? De E. V. C. en de staking te Antwerpen Han van Meegeren weer thuis Zesde O-antifoon I met I jmsm GULDEN KERST Puzzle door Katholiek thuisfront Radio- programma ZATERDAG 21 DECEMBER 1946 De heer Wagenaar verklaarde, dat de geïnterneerden, waarvan in de motie sprake was, niet zijn de genen, die door de Japanners zijn geïnterneerd. Het gaat om hen, die door de republiek geïnterneerd zijnvoor hun eigen veiligheid, en om dat motief lachte de Ka mer. Ook zijn er onder die geïn terneerden naar de meening van 'Wagenaar, die handelingen tegen de republiek hebben verricht! Daarom zouden de communisten tegen stemmen. Tijdens de stem ming over de moties waren alle ministers aanwezig. Vele leden hebben hen, in het bijzonder mi nister Jonkman, met het resultaat geluk gewenscht. Wat dan West-Indië betreft, be pleitte de heer de Kort K.V.P., de voorbereiding van een wetsont werp voor de staatkundige inrich ting van dit gebiedsdeel. Voorts wilde hij1 een krachtiger cultuur en de bevordering van den op bouw van een West-Indische eco nomie, en wil een verantwoorde immigratiepolitiek. De opbouw der Nederlandsche Antillen is een vraagstuk, dat de volle aandacht verdient. De heer Wagenaar, a.r. - De Willem Barenósz" naar het Zuidpoolgebied. De drijvende traanfabriek „Willem Barendsz verlaat de Tafel Baai in Zuid- Afrika, voor haar tocht naar het Zuidpoolgebied. Tengevolge van een ongeluk verloor het schip in de Tafel Baai een van zijn vliegtuigen. Ass. Press P. De salarieering bij het Nijver heidsonderwijs is" slechter dan bij andere deelen van het onder wijs. Door sprekers van vel schillende richting werd dan ook in de Tweede Kamer een verbetering bepleit. De heer Deering van de Parlij van den Arbeid noemde het Nijverheids onderwijs bet stiefkind in het onderwijs. Deze spreker wees op de noodzakelijkheid zoo spoe dig mogelijk bekwame arbeiders te krijgen,' waarom hij planning en interdepartementale coördi natie voor dit onderwijs noodig achtte. Mevr. Muijzenb'erg wil het Nijverheidsonderwijs ver plichtend stellen, terwijl de ka tholieke heer Droesen een lans brak voor het land'bouwhuis- houdon-derwijs. Dik. onderwijs moet aan alle scholen op het platteland worden toegevoegd, opdat het voor alle meisjes be reikbaar wordt. Ook betoogde deze afgevaardigde, dat de boe ren- en luindersorganisaties er niet aan denken het landbouw. huishoudonderwijs uit handen te geven, op welk punt hij een uitspraak van den minister vroeg. Minister Gielen verklaar de het er mee eens te zijn, dat dit onderwijs in handen van de organisaties bleef, terwijl hij in zake de salariskwestie opmerk te, dat er een commissie werk zaam is. De geneesheer te Garijp, die door zijn ongediplomeerde as sistente een recept had laten gereed maken, dat na toedie ning den dood tengevolge had van een jeugdig patiëntje, (is door de rechtbank te Leeuwar den veroordeeld tot 1 maand vorw. gevangenisstraf *1000 gld. boete. Het hoofdbestuur van de landelijke bedrijfsgroep trans port der E.V.C. heeft de vol gende opdracht aan de daar bij* aangesloten leden gegeven: Gezien de staking in de ha vens van Antwerpen, besluit de E.V.C., afd. transport, geen schepen te laden of te lossen, welke voor België bestemd waren. Goederen, welke voor Nederland bestemd zijn en onder Belgische lading is ver werkt zal worden gelost onder voorwaarde dat de Belgische goederen in loodsen worden opgeslagen tot de staking in België is opgeheven. De kunstschilder Han van Meegeren, die eenigen tijd ge leden voor een rustkuur in een Amsterdamsch ziekenhuis werd opgenomen, is thans uit de verpleging ontslagen en vertoeft weer in zijn woning aan de Keizersgracht te Am sterdam. Zijn toestand is be vredigend, maar hij moet op last van den dokter volkomen rust houden. Waarschijnlijk zal hij over eenigen tijd nog een tweede kuur moeten on dergaan. Q KONING van de vol- keren, Gij Verlangen ven de heidenen, Gij Hoeksteen, die joden en heidenen vereenigt, Kom, breng heil aan de arme menschen, die Gij uit het stof van de aarde gevormd hebt. zei dat de kwestie van den hout aankoop in Suriname ook oekeken kan worden door de parlementaire commissie, die naar de West gaat. De heer de Groot, c.p.n. roerde de arrestatie en vrijlating, na zes maanden van dr. Ratu Langi ep Zuid-Celebes aan. De heer Joekes vroeg vóór April een overzicht met betrekking tot de groote as pecten over den toestand en de ontwikkelingsgang in Indonesië, opdat men zich daarover nog eens kan beraden. Hij vroeg verder, hoe het met de kwestie van den houtaankoop in Suriname staat. De heer Beernink,, c.h., roerde nog een pijnlijke kwestie aan: hij vond het niet juist, dat de heeren van Poll en Schermerhorn hun gezin nen naar Indië deden overkomen. Is dat op rijkskosten geschied? Minister Jonkman wilde op de kwestie West-Indië liever ingaan, als de nieuwe staatkundige rege ling aan de orde komt. De concessie-aanvraag voor het Surinaamsche hout is mo menteel in behandeling bij de Staten van Suriname. Ben wetsontwerp kan nog niet worden ingediend. De aan vrage is teruggebracht van 4 millioen H.A. tot Vz mil- lioen, zoodat men kwalijk kan spreken van een monopolisti sche positie. De Nederlandsche strijdkrach ten in Indië bevinden zich thans weer onder het normale opperbe vel van den ltnt. gouverneur-ge neraal. Tegen dr. Ratu Langi was een administratieve maatregel ge nomen. De overkomst van de ge zinnen Schermerhorn en van Poll was noodzakelijk, omdat de C. G. zich voor onbekenden tijd naar Indonesië had begeven, en de wenschelijkheid bleek, dat de le den een eigen centrum zouden hebben in de Indische maatschap pij. Dit was tevoren overeengeko men en daarom achtte dfe Regee ring het juist, dat de overkomst geschiedde op 's lands kosten. Het overzicht, dat de heer Joekes vroeg, zal de Kamer ontvangen. De begrootingen voor de Overzee- sche Gebiedsdeelen zijn tenslotte goedgekeurd. yw tók i Verkrijgbaar bit eiken PhiliShuve handelaar Overal verkrijgbaar Vele en groote prijzen N.V PHILIPS VERKOOP-MI! VOOR NEDERLAND EINDHOVEN (Advertentie) VERVOLG VAN PAG: 1 In het voorjaar of het hegin van den zomer zijn eenige mili tairen onder aanvoering van kor_ poraal Peterse er op uit geweest om den heer Boer neer te schie. ten bij zijn vogelhaan op Loos. duinen of op den Monsterschen. weg. Boer verscheen echter niet waardoor deze "executie" niet door ging. Het bomcomplot "Molotofcocktail" Begin November kwam sergeant de Boer met een teekening van een z.g. "'Molotofcocktail" bij kapitein van van Heemstra. Kap. van Heemstra en ook zijn vriend Bakker keurden dit ontwerp goed. Bakker leverde zelfs nog wijnflesschen om "cocktails'' te ma_ ken. Op 3 Dec. was de eerste bom klaar. Kap. van Heemstra '"VoncLlTet wel iets". Hi] wist echter pas 5 Dec. wat de Boer van plan was. De Boer is dien dag driemaal bij hem ge. weest. De adressen werden uitge. zocht. De vier bommen zouden be. stemd zijn voor de twe^. hoofdoffi. eieren; voor den heer Boer en voor een anderen Hagenaar. Nadat de pakjes klaar waren is kap. van Heemstra op dienstreis naar Brussel ("in niet te prettige stem ming*"; zei hij) vertrokken; hoewel hij wist dat dien cïag de vier bom. men n2ar Min bestemming gingen! Hoe de affaire verder is afgeloopen werd reeds vol'edig gepubliceerd. Alleen de bom bij de fam. Boer sprong'. Een tweede explodeerde tij dens het vervoer naar Amsterdam in de motortasch van den soldaat van Haastrecht. De korporaal Peterse reed wel langs de adressen van de beide andere uitgekozen slachtoffers doch gaf de paketten niet af. Hij wierp ze den volgenden dag in het water te Delft. Een der beide pak. ketten is teruggevonden. Angst en verwarring Van Heemstra en Bakker kwamen na de arrestatie van de Boer: Peter, se en van Haastrecht danig in het nauw te zitten. Zij belegden een con_ ferentie bij een wederzijdsclTe vriend en besloten tot het laatste e ontkennen indien zij door de re. cherche gemoeid zouden worden. Dit is de reden waarom van Heemstra eerst Donderdag een volledige be. ken ten is heeft afgelegd. Commissaris Pool vertelde: "Van Heemstra zat tegenover mij met het hoofd in de handen. Hoe heb ik ooit zoo ondoordacht kunnen han. delen; kreunde hij. Ik hoopte door te ontkennen nog altijd een gaatje te vinden om er uit te draaien." Sprekende over de arrestanten :eide commissaris Pool: „Juist omdat zoo hardnekkig ontkend werd hebben wij gedacht, dat er meer achter moest zitten!'. Ook de auditeur-militair mr. Baak erken de zulffi volmondig en voegde er aan toe, dat de gedachte aan „groot wild" bij velen leefde. Ach. teraf» is echter gebleken dat hier van geen kwestie was. Commissaris Pool vond Peterse een alleraardigste, keurige jongen, die je tot dergelijke daden vol komen niet in staat zou achten. Ook de Boer acht hij een uitste kende man, die echter evenals Pe terse volkomen geïnfecteerd was. „De Boer", zoo vertelde de com missaris, „is thans volkomen open en eerlijk. Je kunt je niet voor stellen, dat deze man meegewerkt heelt aan een dergelijke daad. Hij beschuldigt zich zelf ervan de moordenaar van drie menschen te zijn en is daar kapot van." (Wat wij ons levend men voorstel len). Tusschen van Heemstra en de Boer bestond een eigenaardige wisselwerking. Van Heemstra van zijn kant was slap en weifelend en remde den naar rechtvaardig heid en daden dorstenden 'de Boer niet. Commissaris Pool is van meening, dat indien van Heemstra de Boer geremd had, deze ellen dige geschiedenis niet zou hebben plaats gevonden. Men staat in vele opzichten voor een psychologisch raadsel. ZONDAG 22 DEC HILVERSUM I (301 M.) VARA: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. muziek; 9.15 Gees, telijk leven; 9.30 Men vraagt en wij draaien; VPRO: 10.00 Zondags, halfuur; AVRO: 12.00 Emigratie; 12.15 Gram. Strauss; 12.40 Haagsch Operakoor; 13.00 Nieuws 13.50 1 De Spoorwegen spreken; 14.05 Dr. D. H. Ritter over Kerstli tera. tuur; 15.50 Filmpraatje L. Jordaan; 16.40 Neder, land op de schaats; VP RO: 17.00 Gedichten. VA RA: 18.00 Nieuws en Sport; 18.30 Ned. Strijd, kr.; 19.30 im Ibo's Caba. ret; 20.00 Nieuws en weero verzicht; AVRO: 20.15 Operette concert; 21.35 Oude bekende me. lodieën; 22.15 Pierre Palla piano; 22.30 Radio, dansorkest; 23.00 Nieuws en gramoph. platen. HILVERSUM II (415 M) Britsche dag van de KRO Zie ons uitvoerig pro. grama op binn. pagina. 25. Kleine Ding, die alles heeft ver klapt, moet nu ook bij' Vadèr^Hand ko men. Wat heb jij aan Vader en Moeder veHelcP, Kleine Ding, vertel eens vlug wat was er ook weer met die schoen van Baas Timmer aan de hand. Maar Lange Jaap geeft het teken van niets zeggen hoor. En voor zijn grote broer is Kleine Ding wel een beetje bang. Vader ik weet er nu niets meer van. Lummels, dat jullie bent, ik wil het wefen wat er is gebeurd. Er moet iets aan de hand zijn. Ga jullie maar even in de hoek staan. Misschien weten ie anderen er meer van. 26. Ziezo, Likkepot, vertel jij nu maar eens even aan Vader, wat er met die hschoen is gebeurd. Weet jij er ook iets van Ringeling? Schoen, schoen? Duimelot heeft twee paar schoenen weggebracht, dat was toch goed? Vader heeft Duimleot toch zelf er mee weggestuurd. Dus is er geen schoen verloren. Ringeling, dus jij weet ook van niets. Ga dan ook maar aan de kant staan. K*omt me toch raar voor, dat er niets is gebeurd. Waarom vertelde Kleine Ding dat dan? Likkepot, dus jij weet er ook niets van. 't Is een raar ge val. Maar als jullie me nu toch staat voor te liegen. Weet je niets, Likkepot? MAANDAG 23 DEC. HILVERSUM I (301 M): 7.00 en 8.00 Nieuws; >.15 Ochtendgymnastiek en gr. p!.; 8.45 Strijkkwartet; 9.30 Gewijde muziek; 9.45 Voor arbeiders in fabrieken; 11.00 De stilte in de muziek; 12.00 Piano-recital; 12.35 Metropoïe_orkest; 13 00 Nieuws; 13.15 Concert Amsterd. Politie; 14.35 Pia_ norecital; 15.00 Kerst, en Nieuw. ■Jaarsgroeten uit Holland voor Mili tairen; 16.30 Muziek van Beethoven; 17.00 Dansorkest; 18.00 Nieuws; 18.30 Nederl. Strijdkr.; 19.30 Dr. van Anroy over muziek; 19.45 Voor den landbouw; 20.00 Nieuws en weerbe. richt; 20.50 Detectieve hoorspel: 22.00 Muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Dans muziek. HILVERSUM H (415 M): 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 Ochtendgymnastiek en orkest; 8.15 en 9.50 Gram. pi.; 11.09 Zang; 11.15 Schrijvers; 11.35 Fluitrecital; 12.15 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.15 KerstprogTamma 14.00 Jonge moeders14.30 Gooische kamermuziek; 15.00 Piano_kwartet; 17.00 Kralmgsch meisjeskoor; 18.40 Sport; 19.00 Nieuws; 19.15 Meester werken v. klavier; 29.45 Het Kerst, lied; 20.00 Nieuws: 20.05 Weinacftts. Oratorium van J. S. Bach; 23.00 Nieuws en gr. pl.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5