Nieuw „Rome is besmeurd door ongeloovigen en schenders van heilige zaken" r Vietnameesche troepen zetten hun aanvallen voort Het uur is geslagen om uit den slaap te ontwaken" Voor Alkmaar en omgeving nergens Jy^deV Ernstig woord van den Paus Grootsche demonstratie op St. Pietersplein BUITENZORG De strijd in Indo-China Rake woorden in Denpasar J Samenvoeging van Groote Oost en Borneo? Republikeinsche meening over Linggadjati NACHTMIS VOOR WERELDOMROEP OPNIEUW DORPENTOCHTEN? AARDBEVINGEN TEISTEREN JAPAN DOK-TOCHT DOOR MIST EN IJS! Hoofdred.: H. N. Smits; rayon_red.: Fr. Otten. Dir.: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 1 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief incasso Adve*rtentie_prijs: per editie 13 ct. p m.m.; minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum f 4. Fam. ber. 20 ct. p m.m. in alle edities 30 ct. Noonfliollandsch DaqLlad Buiten jGod is t MAANDAG 23 DECEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11110 BUREAUX: ALKMAARLangestraat 42A - tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draaf singel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West. straat 80 tel K 2230 2383 SCHAGEN: Moler.straai 52 tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank HET MACHTIGE St. Pietersplein te Rome bood Zondagoch tend een grootschen en schilderachtigen aanblik door de ontzaglijke menigte^ welke zich aldaar opgesteld had om plechtig hulde te brengen aan Z.H. Paus Pius XII, en daardoor antwoord te geven op beleedigingen den Paus door de anti- clericale pers aangedaan. Van alle kanten kwamen de man nen en vrouwen van verschillende katholieke organisaties met 'hun kleurige vaandels aangestroomd, terwijl zij gods dienstige en volksliederen zongen. Voor het hek van den St. Pieter, waar een altaar was opgesteld, celebreerde Mgr. Louis Traglia, tit.-aartsbisschop van Cesarea en hulpbisschop van Rome het H. Misoffer, waaronder de liturgische ge- zanger^ beurtelings door een koor en de menigte werden gezongen. Na deze plechtigheid ver scheen de H. Vader, onder de tonen van een pauselijke hym ne, op het groote balcon van den St. Pieter. Onder doodsche stilte sprak Hij de menigte toe, doch ver scheidene malen werd zijn re de onderbroken door storm achtige toejuichingen of kre ten van verontwaardiging, telkens wanneer de Paus een beroep deed op den trouw van de geloovigen en als Z. H- wees op de aanvallen, welke er in den laatsten tijd tegen de Kerk werden gericht. Nadat de Paus zijn toespraak beëindigd had, gaf Hij zijn zegen „Urbi et Orbi". In zijn rede zeide' Pius XII o.m., dat een onbeschrijfelijke ontroering zich van zijn hart meester maakte bij den aan blik van het Romeinsche volk, dat met een onweerstaanbare aandrift gekomen was om ge tuigenis af te leggen van zijn toewijding en kinderlijke lief de, de katholieke Ziel van de eeuwige stad, vreedzaam le vende in de vrijheid van de kinderen Gods. De H. Vader herinnerde Het republikeinsche pers bureau Antara te Batavia deelt mede, dat Lord Kille- arn thans aandacht besteed aan den toestand te Buiten zorg in verband met de inci denten, die daar hebben plaats gehad. Het persbureau deelt nog mede, dat welin gelichte kringen van mee ning zjjn, dat de kwestie middels arbitrage moet wor den geregeld. aan de groote betooging op 12 Maart in het oorlogsjaar 1944, toen de Romeinen blaakten van liefde voor hun land, hun familie en hun gezin. Zij kwa men er om veiligheid en troost te vinden in het woord en den zegen van hun vader-bis- schop, die zelf bezorgd was en werkte voor de bescherming van de eeuwige stad en haar bevolking. Nog geen drie maanden la ter brak de verlossende dag van 6 Juni aan. Rome, dat op wonderbare wijze aan ae groot ste gevaren ontkomen was, vierde in 'n uitbundige vreug destemming het uur der be vrijding. En op den gedenk- waardigen Passie-Zondag van 1945, toen het kanongebulder nag van uit de verte klonk, brat gij de barmhartige be scherming des hemels af, ter wijl wij u vermaanden uw christelijke plichten van gods vrucht, deugd, eerlijkheid en broederlijke liefde niet te ver geten en het heilig erfdeel uwer voorvaderen in eere te bewaren. Met smart en verontwaar diging, zoo vervolgde de H. De rede van den H. Vader werd onderbroken door het geroep van de menigte: Wij zijn voor Christus, wij zijn voor de Kerk IDe Paus ver volgde: Voorwaarts, dierbare kinderen van Christus, die ge roepen zijt, om in den geeste lijken strijd onzer dagen zulk een verheven taak te vervul len! Gij zijt geroepen, het woord van Christus overal te verspreiden! Aan u en allen, die vechten en op de bres staan voor den godsdienst, geven Wij Onzen apostoli- schen zegen. Vader, zien wij dat het hei lig aangezicht van Rome, dat de zetel van Christus' plaats- bekleeder is, besmeurd wordt door ongeloovigen en schen ders van heilige zaken, doch vandaag tont het zich in al zijn pracht en onge repte schoonheid. Nimmer was de zending, van Rome grooter, weldadiger en zoo onmisbaar dan thans. Van de zeven heuvelen af strekt de Eeuwige Stad haar armen uit om haar geestelijke macht over de wereld te verspreiden. Het gaat aldus de Paus voor of tegen den Christus, voor of tegen Zijn Kerk. Ont waakt, gij Romeinen, voor ve len uwer heeft het uur gesla gen, waarop gij uit een te lan gen slaap moet ontwaken en met kracht en geduld moet weten te lijden. Generaal Morliere, de Fran- sche militaire bevelhebber in Fransch Indo-China, heeft de Fransche militaire auto riteiten te Vinh halver wege Tourane en Hanoi gemachtigd om een ultima tum van de Vietnameesche strijdkrachten te aanvaar den, teneinde een massa slachting van de Fransche bevolking te vermijden. AFP verneemt voorts, dat de Fransche troepen te Nahoi 50 man aan dooden en onge veer 150 gewonden tellen. Ook een zeker aantal Europeesche bugrers en kleurlingen is ge dood of wordt vermist. De aan vallen van de Vietnameesche troepen vinden in het geheele Noordelijke gebied van Indo- China plaats. De Fransche burgerbevol king leed verliezen. Naar het schijnt bereiden de Vietna- meezen een aanval op Tourane vor, daar een groot aantal Fransche troepen en oorlogs schepen zich in de haven be vindt. AFP meldt uit Nanking, dat de voormalige minister van buitenlandsche zaken van Vietnam, Nouyen Tuong Tam, verklaard kleeft, dat „een re geering uit het Vietnameesche nationale front, die streeft naar Chineesch-Amerikaansche bemiddeling in het geschil tusschen Frankrijk en Viet nam, is gevormd, en „te gele gener tijd" officieel zal wor den bekend gemaakt. De Fransche minister van financiën, André Philip, maakt bekend, dat Leon Blum mor genmiddag voor de nationale vergadering een verklaring zal afleggen over den toestand in Indo-China. DAKE WOORDEN zjjn ge- hoord op de conferentie van den Fasar, waar men den status van de Groote Oost regelt. De zelfbestuur der van Boeleleng consta teerde dat in de overeen komst van Lingadjati de Koningin het hoofd is van de Nederlandsch Indone. sische ünie, hetgeen betee- kent, dat zjj is „een moeder, die weet te vereenigen'". De zelfbestuurder van Mebolo zei, dat Merdeka (vrijheid) voor Soemba beteekent los van boeien, niet los van banden! Een afgevaardigde van Zuid Celebes zei: het is begrijpelijk, dat de afge vaardigden zooveel mogelijk mee naar huis willen ne men, maar men kan slechts meenemen, wat men dragen kan!! V- Uit welingelichte bron yvord* vernomen, zal door een vier tal gedelegeerden op de con ferentie van Denpasar een mo tie worden ingediend, waarbij de regeering wordt uitgenoo- digd het daarheen te leiden, dat de Groote Oost en Borneo in één staat worden samenge voegd. Hierbij overweegt men dat de staten niet te klein die nen te zijn en economisch op gelijken voet moeten staan. Thans zijn door Linggadjati Java en Sumatra samenge voegd in één gebied. Het eco nomische en intellectueele peil van Borneo en de Groote Oost is zoodanig, dat samen voeging van Borneo en Groo te Oost gewenscht is, teneinde het desideratum van gelijk heid te verwezenlijken. Hier door zouden de Ver. Staten van Indonesië bestaan uit de staten van Noord-Oost-Indone- sië en Noord-West-Indonesië. In het algemeen zijn officieele republikeinsche kringen te Bata_ via van oordeel, dat de stemming in de Tweede Kamer de lucht aanmerkelijk heeft gezuiverd. Men neemt aan, dat dit ook een zeer gunstigen invloed zal heb ben op de onverantwoordelijke elementen, die op het oogenblik onrust veroorzaken en bestand noch basisovereenkomst ernstig opnemen.» Zij zullen hieruit kun nen zien, dat het met de ont werp overeenkomst ernst is -en dat beide zijden dienovereen komstig zullen moeten handelen, aldus genoemde kringen Naast de Nachtmis, die uit het klooster Mariënkroon zal uitgezonden worden, zal ook de Wereldomroep een Nacht mis uitzeznden en wel uit de St. Servaes te Maastricht. De ze is te beluisteren om 4.45 in den Kerstnacht over den 49- meter band. De Ijsbond Hollands Noorder kwartier organiseert ijs en we der dienende op den Tweeden Kerstdag een tweede serie dor- pentochten en wel de echte oud- Westfriesche tocht met o.a als startplaatsen Purmerend, Alk maar, Medemblik, Hoorn, Scha- gerbrug en Sdhagen en een Am- stel- en veldtocht met als start plaatsen Abcoude, Ouderkerk aan den Amstel, Uithoorn, Breuke- len en Loosdrecht. Nadere bijzonderheden zooals routes en afstanden worden mor_ gen bekend gemaakt. De kust van de Japansche provincie Wakajama,*350 km ten Westen van Tokio, is door een aardbeving getrof fen. De aardbeving had Za terdagmorgen te 24 uur pl. tijd plaats. Ook in de streek van Tokio werd gedurende twee minuten een aardschok waargenomen. Hier werd echter geen schade aange richt. Volgens een officieele Ja pansche verklaring zijn niet minder dan 550.000 menschen door de aardbeving dakloos geworden. Er zijn 637 dooden en 646 gewonden. 4663 gebou wen werden vernield. Ook op het eiland Sjikokoe werd scha de aangericht. Later werd ge meld, dat om tien uur 's mor gens (Jau. tijd) opnieuw een aardschok heeft plaats gehad en wel in het gebied van Ka- gawa op Sjikokoe. Zondagmiddag circa drie uur is het 408 tons droogdok voor de scheepswerf I. S. Figee na een moeilijken tocht in Vlaardingen aangekomen. Het dok was van Londen gesleept door twee -slee pers de „Schelde" en de „Ebro" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdiensten onder commando van kapitein J. Penning, die bij zijn aankomst vertelde dat het geen gemakkelijken tocht was ge weest. Woensdagmorgen om 7 uur was hij met het dok, dat niet met run ners was bemand, van Londen vertrokken, doch al spoedig kreeg hij te kampen met slecht weer zoodat hij bij Gravesend voor n- ker moest gaan. Toen is kapitein P. J. van der Snoek van de „Ebro" hem te hulp gekomen, zoodat hij Donderdagmorgen om 11 uur weer kon verder stoomen, waarna zij bij Southend door dikken mist weer ten anker moesten gaan. Vrijdagmorgen om 8 uur klaarde het weer 0p en konden zij hun reis vervolgen zoodat zij Zaterdag avond voor den Waterweg aan kwamen. Zondag is het dok van runners voorzien. Bovendien kwa men hier de sleepbooten „Argus" en „Yselmonde" te hulp om het betonnen gevaarte tusschen de ijs- schotsen door Zondagmorgen den Waterweg binnen te sleepen. Na dat de zeesleepers „Schelde" en „Ebro" de Koningin Wilhelmina. haven ijsvrij hadden gemaakt, kon het gevaarte in den mond van deze haven veilig worden gemeerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1