ZELFS BEVIN IS VERHEUGD OVER LINGGADJATI PASAR-CONFERENTIE De kolenposifie wordt precair Erkenning van als voorloopig parlement besprekingen van Mahno. De Koude veroorzaakte stremming in vervoer U/et aldnieu u/4-Qon tnaal Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Engeland zcl zich baseeren op de Ver. Naties RIJNSCHEEPVAART GESTREMD Spoorboekje MAANDAG 23 DECEMBER 1946 Een kijkje in dea nieuwen hangar der K.L.M. op Schip hol, waar juist een Lockheed Constel lation gereviseerd wordt. (Anefo P.) QP DE AGENDA van de Pasar-conferentie is nu de instelling van den staat Oost- Indonesië als eerste punt ge plaatst, vervolgens de erken ning van de conferentie als voorloopig parlement, de ver kiezing van een voorzitter daarvan, de verkiezing van een staatshoofd door .dat par lement, en de benoeming van een kabinetsformateur door het staatshoofd. basis-accoord van Lingadjati en ten vervolge op de besprekingen van Malino en Pangkalpinang. De belangrijke openingsrede van dr. van Mook hebben wij reeds vermeld. Er komen in de mee- ningsuitingen van de verschillen de vertegenwoordigers nogal ver. schillen tot uiting. Wij krijgen, ais wij lezen over 't groote aantal anal- phabeten, dat .zich in Indonesië bevindt, nog wel eens den indruk, dat het daar, heel gewoontjes ge. zegd, een rommeltje zou zijn. Dit is echter in geenen deele het ge val. Met name in Oost-Indonesië zijn, zooals ctr. van Mook het uit drukte, de grondslagen voor de staatkundige organisatie goed sy stematisch doorgedacht en uitge werkt, hetgeen de verdere uit bouw in een sneller tempo kan doen volvoeren. Er is een ontwerp voorgelegd, dat rekening houdt met het ontwerp van Linggadjati en dat tijd noodig heeft voor zijn definitieve vorming, terwijl het ruimte laat voor bijzondere con structies, indien 'deze voor be paalde gebieden gewenscht wor den. Er zijn verschillende voor stellen en amendementen op dit ontwerp ingediend. Zoo is er een krachtige strooming, die de gebie den van de Groote Oost definitief den naam wil geven van Oost- Indonesië. Men weet ook, dat dr. van Mook de conferentie van den Pasar genoemd heeft de eerste voorloopige volksvertegenwoordi ging van de Groote Oost. De ontwerpregeling voor de vorming van den staat de Groote Oost bedoelt de vorming van een staat, omvattende het grondgebied van het vroegere gewest Groote Oost, met voorbehoud voor Nieuw Guinea en wel op de basis van de m Bevin, de Britsche Minister van Buitenland 'che Zaken, heeft Zondagavond na zijn terugkeer uit New York, een radio-rede gehouden, waarin hij wees op hei vele werk, dat door de conferentie van de Ver. Naties was verricht Hij verklaarde dat Groot- Brittannië besloten heeft zijn betrekkingen in de toe komst te baseeren op de ba as van de Ver. Naties. Betreffende de ontwapening zei Bevin, dat Engeland v «ille door het handvest verlangde m- lich'i-gen zou verstrekken. Wij moeten dusdanige voorwaarlen scheppen, dat het gebruik van nationale bewapeningen over bodig wordt, dat alle weten schappelijke vooruilgang wordt aangewend voor vredelievende doeleinden, dat de groote na tuurlijke hulpbronnen voor ieder te beschikking komen. Met betrekking tol het Duit- sche vraagstuk herinnerde Be vin aan de vereeniging van de Britsche en Amerikaansche zo nes en hij zegde toe, dat er voorwaarden zullen worden ge schapen, welke de -Dui'schers in staat zullen stellen hun zelf respect te herwinnen. Voor de vergadering van de Groote Vier nieuwe staat moet bij de vorming van de Ver. Staten van Indonesië) kunnen optreden als gelijkwaar dige van de andere staten, die voor lidmaatschap van de federa tie in aanmerking komen. Er zijn op deze ontwerpregeling vele amendementen ingediend, waar van de Ned. Ind. Regeering er verschillende heeft overgenomen. Er komt een motie ter tafel om uit te spreken, dat Indonesische leden moeten worden toegevoegd aan de Nederlandsche delegatie, die zal deelnemen aan de conferentie over de defensievraagstukken, welke volgende maand in Australië zal worden gehouden. Een commissie van zeven leden is ingesteld, wel ke de wijzigingsvoorstellen bestu deert. Voorzitter daarvan is de heer Soekawati. Kwesties waar over de meeningen nogal uiteen- loopen, zijn o.a. de erkenning van de eigën vlag, het volkslied en de afscheiding van Nieuw Guinea. IN DENPASAR OP BALI zijn dan de vertegenwoordigers van de verschillende deelen van de Groote Oost bijeen, om den grondslag te leggen voor de voor loopige nieuwe staatkundige rege ling, in aansluiting mede op het Volgens te Parijs ontvangen berichten is de Rijn op drie plaatsen dichtgevroren. De' Fransche militaire autoriteiten vreezen, dat het Rijnverkeer wel voor eenige weken gè- stremd zal zijn. De ijsbrekers die trachtten een vaargeul open te houden, moesten naar hun havens terugkeeren. De voedselvoorziening in de Britsche zone, die toch al niet bijster gunstig was, zal door het dichtvriezen der waterwe gen ernstig in gevaar worden gebracht. De brandstofvoor ziening is reeds dermate ver traagd, dat alle fabrieken te Hannover en omstreken tot Nieuwjaar moeten worden stil gelegd. Ook het goederenver keer tusschen de Britsche en Russische zone °rnstig be lemmerd. De staking van de Amerikaan sche mijnwerkers komt ons land te staan op een tekort van 300.000 ton kolen. Hoewel de Nederland sche mijnwerkers hun uiterste best doen is het begrijpelijk dat een dergelijk tekort niet kan worden ingeloopen. Reeds werden de toe wijzingen aan het bedrijfsleven met 20°/» verminderd, ook gas en electriciteitsfabrieken werden met 20% gekort. De plotseling ingetreden vorst heeft het kolentransport ern stig belemmerd. Het scheep vaartverkeer uit Limburg is geheel moeten worden ge staakt. Hierdoor is de energie voorziening in een critiek sta dium getreden. Slechts wanneer iedereen me dewerkt om zich vrijwillig zooveel mogelijk te beperken, kunnen wij deze periode van koude en kolen- nood doorkomen. Waar de fabrie ken van levensmiddelen, kleeding en schoeisel en andere levensbe hoeften zonder kolen, gas en elec. triciteit niet kunnen werken moet door een uiterste zuinigheid der burgers in het gebruik van gas en electriciteit een ernstige vertra ging in de productie worden voor komen. Met het oog op de komende kou de maanden is ook het gebruik van onze huisbrand aan uiterste zui nigheid gebonden. In verband hiermede worden eenige wenken gegeven die het verbruik der voorraad huisbrand zoo doelmatig mogelijk doen zijn. 1. 's Morgens, wanneer de huisvrouw bezig is met haar werkzaamheden en de kamers worden gelucht, de kachel pas op stoken na beëindiging van het werk. 2. Zoodra 's avonds het licht opgaat de overgordijnen sluiten, waardoor de afkoeling van de ka. mer wordt verminderd. 3. Ongeveer twee uur vóór het naar bed gaan de kachel afstellen voor den nacht. 4. Luchtroosters met een krant of iets dergelijks dichtstoppen. 5. Tocht zooveel mogelijk te gengaan door naden en kieren af te sluiten met tochtstrippen of pa pier. 6. De asch uitzeven, om klei nere onver'orande stukjes kolen nogmaals te kunnen gebruiken. MET FRANCO wordt het nu in zooverre meenens, dat de Engelsche ambassadeur naar Londen is teruggeroepen. Dit gebeurde echter nadat de Spaansche ambassadeur te Londen het voorbeeld had ge geven! De regeering van Fran co was daartoe overgegaan, omdat na de beslissing van de V. N. het vertrek van de ge zanten uit Madrid in het voor uitzicht lag. Spanje hield in zooverre de eer nog aan zich! IN 1NDO-CHINA gaat de strijd tusschen de nationalis tische annamietische nationa listen en de Fransche strijd krachten zijn hoogtepunt te gemoet. Men hoopt, dat China neutraal zal blijven. IRAN Perziëmaakt korte metten in het nu bezette Azarr beidsjan, de overeenkomst tus schen Teheran (Iran) en Te- priz (de hoofdstad van Azar- beidsjan) zal teniet gedaan worden, twee Iraansche recht banken zijn aan 't recht spre ken. Over DUITSCHLAND is er dit nieuwsbehalve dat het hongerspook door de vorst ernstig dreigt, dat er thans door de vier bezettende mo gendheden dringend maat re- materiaal te verzamelen voor de conferentie van de vier ministers van buitenlandsche zaken, die in Maart zal wor den gehouden. Men bespreekt de vorming van een mone- 7J in zijn verjaardag heeft Stalt een onderhoud toegestaan aai Elliot Roosevelt, den zoon van wijlen den President. Deze verklaarde, dat Stalin er goed uit zag, zoodat men weer ge- tair stelsel dat voor geheel Duitschland zal moeten gelden en waarop bepaalde zones dus niet vooruit zullen loopen. HET VATICAAN overweegt volgens een bericht uit Cairo het vestigen van doplomatieke betrekkingen met de Arabi sche Staten. Egypte zou om een eigen gezant verzoeken. De H. Stoel heeft sedert 1839 een apostolisch delegaat voor Egypte en Arabië, thans in de persoon van mgr. Arthur Hughes, een Britsch prelaat van de Witte Paters. STALIN is Zaterdag 67 jaar geworden. Volgens de Daily Mail zou de generalissimus, die lijdende is aan een acute hartkwaal, zich in de -komende lente gaan terugtrekken. Het zelfde blad weet te melden, dat enkele weken geleden op een bijeenkomst te Sotsji, Mo- lotoff als opvolger van den gelen genomen worden, om I maarschalk is aangewezen. Op neigd is het bericht van de Daily Mail in twijfel te trek-' „ROOD NAZIDOM", zoo noemde een commentator van Radio Vaticana het regiem van Tito in Joego-Slavië. De com: mentator beschuldigde de re geering van Tito van vervol-' ging der katholieken en wees er op, )dat een aalmoezenier in een concentratiekamp bij Belgrado gestorven zou zijn. DE BEGROOTING van Frankrijk voor de eerste drie maanden van het komende jaar is door de Nationale Ver gadering met 530 tegen 60 st. aanvaard. De inkomsten wor den geraamd op 137 milliard, en de uitgaven ep 135 milliard francs. De minister van finan ciën verklaarde, dat, hoewel de omstandigheden gunstig zijn voorverlaging van het prijsniveau, men zich toch geen illusies moet maken. op 10 Maart van hel komende jaar te Moskou is een agenda samengesteld, waarop de ge. heele economische en politieke toekomst van Duitschland zal worden besproken. Wij moeien de vorming van een zinkput van goedlkoope en halfverhongerde arbeidskrachten in midden- Duitschland voorkomen. Bevin zeiie te gelooven, dat wij het eerste stadium zijn bin nengegaan van de vestiging van eensgezindheid tusschen de groote mogendheden en betoog de vervolgens dat Engeland het streven naar pacificatie en mo derniseering heeft voortgezet ook in die deelen van de wereld waarmede de Raad van Minis ters en de Ver. Na lies riet rechtstreeks te maken hadden doch waar Engeland belangen of invloed heef In dit verband wees Bevin op Neüerlandsch Oost-Irdië waar het Britsche staats manschap in den persoon van twee mannen Lord Invcrchapel en Lord Kil. [ea-T. zijn diensten en ondervindingen tot het be vorderen van een oveccen. komst tusschen de Neder landers en de Indonesiërs ter beschikking stelde. Deze overeenkomst, welke thans door de Nederlandsche Sta ten. Generaal is goedge keurd, beteekent een op bouwende bijdrage tol de pacificatie van een uitge strekt gebied. Deze overeen komst heeft het slof van den oorlog doen optrekken en zal een uitzicht van hoop en vooruitgang openleggen voor vele mil'icenen Zuid- Oost-Aziaten, die aldus in staat worden gesteld hun plaats in de moderne wereld in te nemen. Bevin bestreed de bewaringen dat de beirekking tusschen En geland en de Sow jet-Unie niet zoo nauw zouden zijn als zij be hoorden te zijn. Sowjet-Rusland dat thans herstellende is van de oorlogswonden, zal zich, meen de Bevin, te New-York ten volle gerealiseerd hebben, dat er een groot verlangen naar algeheel begrip bestond en dat er over de geheele wereld een bereid heid bestaat tot samenwerking met de ,Sowjet-Unie en haar op haar eigen manier haar eigen systeem lot ontwikkeling te la ten brengen, onder de erken ning dat de anderen gelijkelijk het recht hebben op hun eigen manier te leven. U ERR1J Z END NEDERLAND her-reist, nu ons spoorweg net bezig is, zich in een be wonderenswaardig tempo te herstellen. Elke nieuwe reis gids levert daar de bewijzen van. En de spoorboekjes vol gen elkander snel op. Geluk kig! Van Amsterdam naar Alk maar gaat het weer ouder- wetsch electrisch. Ook in den kop van Noordholland wordt de treinenloop steeds beter. We merken het aan alles, dat de Spoorwegen hun uiterste best doen. Dat waardeeren we ten volle. Want bent u wel eens in de door den oorlog geteisterde gebieden geweest, lezerDan weet u, voor welk een taak ook de Nederlandsche Spoorwegén zich geplaatst zien. We hebben in Noordhol land heusch niet te klagen, vergeleken bij andere deelen van ons land. Laat het reizen nu weer gebeuren met de be leefdheid, voorkomendheid, inschikkelijkheid van vroeger. De verruwing uit de voorbije barbaarsche jaren blijve voor goed achterwege. MARCIJS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3