VIJFDUIZEND TOERRIJDERS door Holland's vlakke land AVONTUREN VAN DUIMELOT Nieuw Noordhollondsch Dagblad 5 Tom Segers spurt in nau welijks 4 uur de honderd kilometer vol De Dorpentocht vanuit Alkmaar KAMPIOENSCHAP SCHOONRIJDEN VAN NOORDHOLLAND Koppelrit op wiinterbaan te Brussel Wereldkampioen schappen in Rusland? CROOTE HARING EXPORT NAAR HET BUITENLAND VisehhondeE voor een probleem Profiteur berecht Brandje aan boord van de „Oranje" Raad van Bloemendael capituleert Radio programma MAANDAG 23 DECEMBER 1946 (Van onzen eigen verslaggever) KONING VOETBAL heeft gisteren in den lande het veld moeten ruimen voor zijn collega Thialf; de groene velden lagen hard-bevroren en verlaten in ons gewest en de sport liefhebbers hadden het terrein van hun activiteit verplaatst naar de schier eindelooze trajecten van kanalen, vaarten en slooten, die door den Ijsbond Hollands Noorderkwartier wa ren opgenomen in een groot atmtal dorpentochten, varieeren- de van 30 tot 100 kilometer lengte. Purmerend bezat de eer de deelnemers aan den, honderd kilometer wedstrijdtocht uit en ingeleide te mogen doen. Bovendien startten vanuit deze stad meer dan zestienhonderd deelnemers aan een 30-, 65- en 100 kilometer toertocht. Zestien honderd is voor Purmerend een groot getal I op een totaal van ruim vijfduizend! en toen het om half aOh,t nog vrij donker was,, was het in „Amicitia" aan de Weer al een heele drukte. De mannen en vrouwen op Noren, doorloopers en „Friezen" waren van verre opgedaagd. Wij za gen namen uit Amsterdam, uit Utrecht en Hilversum en zelfs uit Delft. Jammer genoeg kon den eenige jongens uit Amster dam niet op tijd aan de start zijn voor den wedstrijd, zoodat zij hoewel hun tijd slechts in geringe mate met die van de eerst-aankomenden verschilde toch eerst als vijftrende of twintigste geplaatst werden. De start van de wedstrijdrij ders een honderdtal vond om 8 37 plaats. De route liep van Purmerend naar Kwadijk, oVer Warder naar Hoorn en vandaar naar Ursem, Schermer. horn en Spijkerboor. Vanaf 't Kalf werd koers gezet naar Zaandam, terwijl de rijders over Ilpen<fvn Purmerend weer be reikte. Tegen half een kwam er op nieuw grootere bedrijvigheid aan de finish toen de kopploeg op het Kalf gemeld was. On geveer kwart voor een kwamen de eerste rijders in een formi dabele eindspurt opzetten. Met slechts tusschenruimten van enkele meters passeerden om 12.49 Seigers, Korver, Reek en Westra de vlag van den IJabond In vier uur en twaalf minuten hadden zij de honderd kilome. ter afgelegd. In alle vlugte boden de hee- ren Boot en Werkman van de Dorpentochtcommissie den over winnaar bloemen aan en daarop ging het naar Amicitia, waar de mannen zich een warme groc goed liet smaken. Intusschen waren ook Keiler en Koning aangekomen. Ook zij verzamel den zich in den kring der over winnaars in Hotel Amicitia, waar het onderwijl een komen en gaan bleef van toertochtrij ders; er waren optimisten, die om half drie nog aan de 65 ki lometer begonnen! Het ijs was over het geheele traject in uitstekenden staat' geweest, hoewel sommige plek ken door 'n wat al te snel in vallen van de vorst een korte golving vertoonden, die van de rijders op Noren heel wat voor zichtigheid eischten. In de buurt van Jisperveld was een stevige tegenwind op komen zetten. Niettemin is €en gemiddelde tijd van plm. 25 KM voor zoo'n lang traject een heel mooie prestatie. Gedurende den heelen tocht was een kopploeg van 'n man of zes blijven bestaan, die zich niet hoefde te haas ten, daar in verre omtrek geen tegenstander was te zien. Eerst vijf kilometer voor Purmerend viel de ploeg uit elkaar, toen de spurt om de eerste plaats begon. Koning uit Kwadijk, die geruimen tijd alleen de kop had gehad, werd gepas seerd; kort daarop ontsnap ten Tom Segers en P. Kor ver. Reek en Westra kregen echter opnieuw hun kans, toen Korver en Segers kwa men te vallen. Het verschil tussohen de eer ste vier was aan de finish dan ook slechts zeer gering. Rond twee uur druppelden de wed strijdrijders regelmatig binnen en meldden zich snuivend en glimmend bij de controle. Om half drie waren van de. honderd man vrouwen bevonden zicH niet in den wedstrijd 'n kleine vijftig binnengeloopen; 't zag er dus wel naar uit, dat niet allen de honderd kilometer had den kunjien volhouden. Onder de eerste 30 aankomenden be vond zich ook C. Baas uit Wog. num. De volgorde van binnenkomst luidde: 1. T. Segers, Purmerend 4.12; 2. P. Korver, Edam 4.12.1; 3. C. Reek, Heiloo 4.12.2; 4, S. Westra, Warmenhuizen 4,12,3; 5. N. H. Keiler, Hilversum 4.12,4 6. Th. Koning, Kwadijk 4,14; 7. B. G. v. d. Vinden, Amsterdam 8. A. Doornenbal, Eiam; 9. v. Dalfsen, Hilversum; 10. C. Greuter, Edam. Te Purmerend was G. Edel uit Purmerend de eerst-aanko- mende van de 35 KM-toer; de heer Hellingman uit Warder kwam als eersle van de 65 KM door, terwijl T. Oreel uit Am sterdam in vier uur vijftig mi nuten de 100 KM-toer aflegde. Een opmerkelijke prestatie is die van den 77-jarigen heer P. Hoek uit Winkel die zijn 85 K.M. uitreed' en daarna nóg een baan tje ging rijden. Ongelukken van beteekenis zijn niet voorgekomen en de stemming onder de deel nemers was uitstekend, waaraan vooral de vlotte organisatie van den IJ.H.N vöbr een groot deel heeft bijgedragen. Vanuit Alkmaar had de Ijs bond twee tochten uitgeschre ven; een 80 K.M. toertocht van: Omval, Stompetoren, Schermerhorn, Spijkerboor, Jisp, Neck, Purmerend, Kwa dijk, Middelie, Warder, Oost huizen, Hulk, Avenhorn, Ur sem, Schermerhorn en Stom petoren. De 100 K.M. toertocht ging on geveer langs dezelfde route doch ging vanaf Jisp over 't Kalf, lip en Iilpetidam, hetgeen dezen tocht 20 K.M. langer maakte. Er verschalen tussehen 8 en 10 uur circa 500 a 600 deelnemers aan den start aan den Omval. Het ijs was langs het geheele traject in goeden staat. De Z.Z.O.-wind was voor de Alkmaarders gunstig daar zij op den terucht het meeste voordeel van den wind hadden. Om kwart over één verschenen de eerste deelnemers aan de fi nish te Stompetoren waar de of ficials van den Ijsbond in café Swart den laatste aanteekening maakten op de deelnemerskaart. De deelnemers brachten heel wat vertier in het anders zoo rus tige Stompetoren. Via de Noorder vaart reden zij nog naar den Om val; vandaar was het nog 'n „stief- ketierke" naar de Kaasstad. Des morgens hadden velen ge bruik gemaakt van de busdienst AlkmaarStompetoren. De Ijsbond kan op een uitste ken geslaagen ijssportdag terug- In Noord-Holland werd Zon dag de Dorpentocht gehouden, waaraan door zeer velen werd deelgenomen. Meerdere ma len moesten de rijders den weg oversteken, welke ter be veiliging van de schaatsen met stroo bedekt was. Zondagmiddag organiseerde de ijsclub „Zuidpool" te Zaandam wedstrijden om het kampioen schap schoonrijden van Noord- holland Hieraan waren tevens wedstrijden voor juniores vtrbon_ den. De uitslagen luiden: 1 M. de Ruyter (Zaandam) kampioen van Noord Holland; 2 C! P Timmer man (Scbagen); 3 H. Wesseloo (Bussum); 4 J. J Blauwboer (Middenmeer)5 D. J. v. d. Wou- le (Zaandijk); 6. W Kalf (Heiloo) Dames: J Mej. L. Schipper (Zaandam) kampioene van Noord Holland; 2 Mevr. Schoorl-Keet- man (Barsingerhorn); 3 Mevr de Jager-Wastenhorst (Heiloo) 4 Mevr. Rommelaar-Timmer_ man (Almelo); 5 Mevr. Kuiper- Koelemay (Purmerenl); 6 Mevr. Klei-Jonker (Alkmaar). Juniores Heeren: 1 D J. Visser (Schagen); 2 A. Klootwijk (Rot- terdam); 3 M. Brommersma (Pur i merend Juniores dames: 1 Mevr. Har- j tog (Schagen)2 Mevr. Rijks- i Danser (Zaandam); 3 Mevr. Bak- jker (Alkmaar). Het hoofdnummer van de wed strijden op de Winterbaan te Brussel, een koppelrit over 100 km., leverde een overwinning op voor het Belgische koppel Bruy- land-Acou dat een ronde voor sprong had en de 100 k.m. aflegde in 2 uur 6 sec. De Nederlander Pellenaers had moeten opgeven na een val waar bij hij een sleutelbeen brak. Ook Grauss staakte wegens ziekte den strijd. Zoodoende was een nieuw koppel Lapebie-Thyssen gevormd dat met nog drie andere koppels op de negende plaats eindigde. SCHAKEN Bij dr. Euwe is uit Moskou tele grafisch het voorstel binnengeko men om het tournooi om het we reldkampioenschap in 1947 tus_ schen de drie Russische groot meesters o.w. Botwinnik, de beide Amerikanen Fine en Reshevsky en onzen landgenoot dr. Euwe in Rusland te doen houden. Dr. Euwe zal in den loop van de volgende week overleg* plegen met Nederlandsche schaakinstan ties ten einde zijn standpunt vast te stellen. In Rusland is de belangstelling voor schaken weliswaar buitenge woon groot, maar het mag vol doende bekend worden geacht, dat zulks ook in ons land het geval is. Bovendien heeft Nederland groote ervaring inzake het organiseeren van internationale tournooien (waarop Rusland zich beroept) weshalve het de vraag is of de Ne derlandsche schaakwereld zal te rugkomen op het eens genomen besluit om de helft van het tour nooi om het wereldkampioenschap in Nederland en de andere helft in Sovjet-Rusland te laten spelen. De vischhandelaren en vooral zij die veel in haring doen zijn tot de onangename conclusie ge komen dat er een groot tekort aan haring dreigt te komen. Voor de exporteurs-is de toestand dubbel moeilijk om dat er, in verhand met de groote Russische orders, 100.000 vaten naar de Sovjet-Unie en 60.000 voor de Russische zone in Duitschland, weinig meer over blijft om de andere buitenlandsche afnemers te kunnen leveren. Waar in vele gevallen reeds vooruil be- taad is moeten deze contracten worden ngekomen, vooral omdat wij in de toekomst deze afnemers dringend noodig zullen hebben. Wil men aan de vraag voidoen dan zal alle binnenlandsche haring hrd noodig zijn. Door deze maatregelen komen bovendien alle bokkingrookerijen voor buiten, en binnenland stil te liggen benevens de haring-inleg- gerijen, welke voor binnenlandsch gebruik leveren. Met het gevolg dat personeel moet worden ont slagen. Indien Nederland onverhoopt geheel zonder Hollandsche haring komt te zitten, zullen wij 'genood zaakt zijn haring in te voeren van slechte kwaliteit. De Zaansche kamer van het Haarlemsche tribunaal heeft den Purmerender IJ. Hekel veroordeeld tot 2 jaar inter- neering, verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een be drag van f 40.000.- en ontzet ting uit de politieke rechten wegens hef voordeel trekken uit de bezetting met leveran tie van fruit aan de Wehr- macht. Op de „Oranje" van de Mij. „Nederland", die voor her stelwerkzaamheden in het dok van de Nederlandsche scheeps bouw Mij. ligt, is gisternacht een brandje geweest, dat ge lukkig geen grooten omvang heeft gekregen. De Jachtwa ker ontdekte omstreeks twee uur een brandlucht en is met zes anderen op zoek gegaan naar den vuurhaard, die men pas om tien voor vier ontdek te. Het bleek, dat er brand woedde in de bakkerij. Men wist er in te slagen, met be hulp van emmers water en enkele slangen het vuur te dooven. De bakkerij is echter voor de helft uitgebrand. Nadat Gedeputeerde Staten van Noordholland aan den gemeenteraad van Bloemen- daal hadden opgedragen voor 24 Dec. a.s. eert beslissing te nemen ten aanzi'en van het al of niet aanvaarden van de Rijksrichtilijnen voor noodlij dende gebieden, heeft de ge meenteraad zich gisteravond ^uitgesproken. Deze richtlijnen werden aanvankelijk door den »aad afgewezen, omdat Bloe- mendaal voor den oorlog een van de rijkste gemeenten des lands niet door wan beheer, doch ten gevolge van 'overmacht (oorlogsomstandig heden) noodlijdend is gewor- ,den. De Rijksrichtlijnen wer den aangenomen met 10 te gen 7 stemmen. Voor stemden de fracties van de KVP, PvdA, de CPN, alsmede een lid van de PvdV. DINSDAG 24 DEC. HILVERSUM I (301 M.) AVRO: 7.00 en- 8.00 Het Nieuws; 8.15 Paramount Theater Orkest; 9.45 Ar_ beldsvitaminen; 11.00 Lyra_trio; 12.40 Gerard van Krevelen; 13.00 Het Nieuws; 13.15 Vaudeville, orkest; 14.00 Knipcursus; 15.15 Orkest Louis Levy; 17.00 Muziek voor de jeuffd; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 20.15 Ra_ diophilh. orkest; 21.00 HoorspelA Christmas Carrol; 22.30 Concertge, bouwquintet;23.00 Het Nieuws: 23.15 Kerstpr. HILVERSUM II (415 M) KRO. 7.00 en 8.00 Nieuws 8.15 Pluk den dag; 9.50 Lichtbaken; 11.00 Wag_ ner .composities; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Het Nieuws; 13.30 Gram. mu_ ziek; 14.00 Fransehe kerstliederen; 14.30 Een luisterspel; 15.30 A'dmsch Conservatorium orkest; 16.00 Zonnebloem; 16.30 Vuurduivel; 17.45 Advent 18.30 Kareolseptet; 19.00 Nieuws; 20.15 Rotter, damsch Philh. Orkest; 21.15 Aan den vooravond v. Kerstmis; 22.00 Nieuws 23.15 Keratmis in Europa 27. Duimelot weet van niets, Likkepot ok niet. Zou Kleine Ding dan Vader iets oorliegen. Dat doet die jongen nooit, wel lies verklikken, alles'aan Vader en Moe- Ier vertellen. Maar wat is dat. Plotseling ziet Vader Hand grote vlekken op Likke- pot's broek. Wat is dat, hoe komt dat. Modder, schoensmeer aan je broek. En nu moet Likkepot alles wel vertellen. Vertel len van de schoen die verloren was, maar loor Lange Jaap werd terug gevonden, loor Likkepot netjes werd opgepoetst met zijn broek, maar de schoenen zijn terecht en netjes bezorgd. 28. Zie jullie nu wel, dat jullie deug nieten zijn en Vader maar iets staat voor te liegen. Waarom nu niet dadelijk alle3 vertelt. Maar Vader, zeggen de jongens, we hebben toch verteld, dat de schoenen bezorgd waren, dat was toch geen liegen. Neen^dat was waarheid spreken. Ruk in jullie rakkers, anders moet ik( mijn stok nog gebruiken. Vlug gaan de jongens dan naar de kamer, want nu moeten ze toch nodig eten. Hun maag gaat werkelijk aar dig, rammelen. En Vader, die is zijn boze bui al gauw vergeten. En dan gaat net er vrolijk toe, tijdens de maaltijd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5