DE DIEFSTAL TE OPMEER VREEMDELINGENVERKEER IN NIEUWE BANEN r Boert Een verkeersbureau te Alkmaar Zwijg over Franco 6 Nieuw Noordhollandsch Dagblad MAANDAG 23 DECEMBER 1946 MAANDA In Noord-Holland zijn er drie gewestelijke organisaties, die de belangen van het vreemdelin genverkeer behartigen. Twee er van hebben een eigen verkeers bureau en een eigen directeur, de derde: de Federatie van V.V.V.'s boven het Noordzee - kanaal, heeft geen van beiden Deze Feleratie verkeert nog in een groeiperiode) maar er valt een gezonde groei te constalee- ren. Een der prominen'en in het actieve bestuur, de heer J. J. Dinkelberg, had een rapport samenigeateld tot activeering van het Federatiewerk en <Jit rapport vormde de hoofdschotel van de Zaterdag te -Alkmaar ge houden Federatie vergadering. De samensteller van het rap port ging uit van de verwach ting, dat het vreemdelingenver keer in de komende jaren groo- tere beteeken-is zei krijgen en het apparaat van de Federatie niet voldoende is toegerustom haar taak in dezen behoorlijk te vervullen. Uitvoerig beschreef spr. de taak van het te slichten Fede ratiebureau en den aan te stel len directeur. Als meest ideale oplossing zou gestreefd moeten worden naar een in Alkmaar b.v. bij het station gevestigd Inlichtingenbureau, waarin be halve het Federatiebureau, ook Al-cmaria V.V.V., KNAC en AN WB en eventueel een reisbu reau onderdak zouden kunnen vinden. De drie laatstgenoemde instanties hebben hun steun en medewerking al toegezegd. De directeur zal o.m. tot taak heb ben het VW.wezen*meer in de belangstelling [e brengen van overheid en belanghebbend pu bliek. Uit de langdurige discussie over dit rapport bleek, dat het denkbeeld algemeene instem ming had, doch dat men de voorkeur gaf aan een semi-per manent gebouw bij het station, dan een bureau in een bestaand gebouw. De heer G. Ritmeester, bur gemeester van Den Helder, juichte het plan toe, doch vond de (overigens zeer provisorisch opgezette) begrootiing te be scheiden. Voorts werd betoogd, dat niet te veel op subsidies moet worden gebouwd, doch meer op bijdragen van belang hebbenden. De heer Dinkelberg besprak het denkbeeld, yoor'"de inlich tingen een kleine vergoeding te vragen, doch mr. Zeiler (Ber gen) verzette zich tegen com mercialiseering van het VW- wezen. Na breedvoerige discus sie werd de uitwerking, van het rapport aan het bestuur over gelaten; lot een besluit om op voorstel van den heer Ooms (Zaanstreek) den direc'eur van het Federatiebureau maar alvast te benoemen en deze met de uitwerking van het rapport te belasten, kwam het nog niet. doch wij kregen den indruk, dat met voortvarendheid te werk zal worden gegaan. De medewerking van de Spoorwegen zal worden ge vraagd, terwijl ook contact zal worden opgenomen met de NACO-directie, die plannen schijnt te hebben voor een nieuw gebouw in de buurt van het station. Zevende O-ant-ifoon Q EMMANUEL (God met Ons). Onze Ko ning en Wetgever, Gij Verwachte van de volke ren, Gij Heiland van de heidenen. Kom om ons te verlos sen. Heer onze God. De overige agendapunten de- verden niet veel discussie op; de begroeting 1947 werd in ont vangsten en uilgaven vastge steld op f 5830. De contributie der leden (af-deelingen) werd verdubbeld van 10 tot 20 cent per aangesloten lid, met een minimum van f 20 en een maxi mum van f 100. De afdeelingen Egmond aan Zee en Groet. Camperduin werden in de kas. commissie benoemd. De heeren mr. D. Breebaart (voorzitter), D. G. Margadant en -mr. F. Zei ler (secretaris) werden dis be stuurslid herkozen.Voor het 'bestuur van de Prov. V.V.V. „Noord-Holland" werden mr. Breebaart en J. Schneiders (Hoorn) aangewezen; plv. mr. F. Zeiler. De volgende Federa tievergadering zal in Hoorn worden gehouden. De heer van Gink (provin ciaal bestuur) deelde mede, dat de heeren ffl. Breebaart en Verbeek (Hilversum) door de Prov. VW zijn aangewezen voor hel bestuur van de ANVV. De heer Coerts, die het Alk- maarsahe gemeentebestuur ver tegenwoordigde, zegde toe, dat Alkmaar gaarne de inhet rapport-Dinkelben» omschreven plannen zal stimmeeren en steu nen. Een gevaarlijke ontbijtkoek! QE BOM-AANSLAG in Den Haag is gepleegd met een zgn. Molotof- cocktail. Dit is 'n kistje ter grootte van een flin ke ontbijtkoek! De dek sel daarvan scharniert aan een van dé uitein den. In dit kistje zit een eironde handgranaat met een beugel-ontsteking. Tegen de beugel drukt een wijnflescn met ben zine. De kruk daarvan drukt tegen het deksel van vastgelakt kit. De zekering van de granaat is verwisseld voor een koperdraad, die buiten het kistje steekt en te gelegener tijd wegge trokken kan worden. In dien het kistje wordt geopend, verschuift de veerende beugel, aie dan zonder zekering is, de flesch. De ontsteking wordt ingeslagen en ruim vier seconden later springt de granaat, slaat de 'flesch uit elkaar, zoodat brand ontstaat. NEGEN LUIERS OP DEN LUIERBON De huidige productie van luiers, maakt het mogelijk het aantal luiers, dat aan a.s. moeders wordt toegewezen en dat tot nu toe 6 bedroeg te verhoogen en te bren gen op 9 stuks per bon. In verband hiermede bericht het CDK dat de distributiedien- sten met ingang van 23 Decem ber a.s. ïnplaats van de tot dus verre gebruikte luierbonnen „6 luiers" .rantsoenbonnen „een ar- tikel J" zullen uitreiken. Gp deze bonnen zullen dus 9 luiers wor-"'1 den gekocht. Teneinde misverstand te voor_ komen moet hieraan nog wor-1 den toegevoegd, dat de rantsoen bonnen „een artikel J" in twee verschillende uitvoeringen in omloop zullen worden gebracht. Beide soorten bonnen zijn even. wel geldig. Hieronder volgt de omschrijving der twee verschil lende uitvoeringen. 1. Ondergrond groen met beige ruit op linkerhelft; opdruk: ,een rantsoen srtikGl J"* 2. Ondergrond groen met gèie Houtvlotters in Noord-Finland. Het transpon van houi uit ruit op linkerhelft; opdruk: 25- de woüden in Noord-Finland geschiedt hoofdzakelijk op de l-'45 „een rantsoen' artikel J" rivieren, welke daar practisch de eenige verkeerswegen zijn. Ook deze rantsoenbonnen zijnHet vervoer van de gladde boomstammen, het sorteeren e.d. evenals, de tot dusverre in ge- I stelt hooge eischen aan de houtvlotters, die het materiaal van bruik zijnde luierbonnen, z.g. de bosschen naar de fabrieken en havens aan de Westkust voorinleveringsbonnen. Punten jmoeten brengen. Houtvlotters trekken hun boot voorbij een van textielkaart moeten voor de aantal boomstammen langs de rivierkant. Finlandia P. op deze bonnen te koopen luiers niet worden afgestaan. De tot 22 December 1946 uitgereikte luierbonnen „zes luiers" blijven tot nader aankondiging geldig voor het koopen van 6 luiers. Meening van Indische regeeringskringen Voordrachten voor Hoogen Raad den J De Tweede Kamer heeft voor drachten opgemaakt voor de vier vacatures van raadsheer in den' Hoogen Raad, ontstaan door het eervol ontslag, hetwelk verleend De eerste indruk, die melt is aan den raadsheer mr. Serva- naar aanleiding van de uitspra- t;us en door benoeming van ken der Tweede Kamer over het den raadsheer mr. dr. Donner tot accoord m toonaangevende re-president en van de raadsheeren geeringskrinigien te Batavia "heeft gekregen was er een van groote voldoening. Verder zeide men. dat "vet niet alleen van belang is, dat Nederland de overeenkomst heeft aanvaard, dooh dat ook uit j de uitspraak van de Kamer blijkt dat Nederland daarop zal staan, mr. Van der Dries en mr. Fick tot vice-president in dien raad. Voor de eerste vacature wer den gekozen: 1. mr. Dubois, di recteur van 's rijks belastingen en domeinen aan het departement van financiën; 2. mr. Nijsingh, advocaat en procureur te 's-Gra- dat dus dg begrenzing van de I venhage; 3' mT- advocaat bereidwilligheid van Nederland vastligt en ook de republiek aan eerlijke uitwerking van het over- eengekomene zal hebben mede te werken. Inzake de eerste door Rom- me voorgestelde motie (de bevrijding .der ge-interneer den) zeiden deze kingen o.m. dat ook degenen, die voor de republiek waren, een sterke neiging vertoonden de snelle liquideering van het ge- interneerdenprobleem te be schouwen als een toetssteen voor de waarachtigheid van' den goeden wil der republiek en torens als een toetssteen voor de bekwaamheid van de apparatuur van de republiek om de verwezenlijking van gemaakte afspraken te be werkstelligen en procureur te Rotterdam. Tweede vacature: 1. prof. mr. Vrij, hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de uni versiteit te Groningen en rechter-- plaatsvervanger in de arrondis sementsrechtbank te Groningen; 2. mr. Westerouen van Meeteren, advocaat en procureur te 's-Gra- yenhage; 3. mr. Van Rijn van Alkemade, rechter m de arr.- rechtbank te 's-Gravenhage. Derde vacature: 1. mr. Boltjes, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam; 2. prof. mr. Breg- stein, hoogleeraar in de facultei' der rechtsgeerdheid aan de ge meentelijke universiteit te Am sterdam en raadsheer-plaatsver vanger in het gerechshof te Am sterdam; 3. mr. Röling, rechter in de arr.rechtbank te Utrecht. UÏT VROEGER DAGEN De diefstal te Opmeer die op 10 Dec. door de Alkmaarsche rechtbank werd berecht, rleP bij ons de herinnering wakker aan een andere diefstal in de nabijheid van Opmeer waarbij ook een man op leerfijd met een verleden' was betrokken. Deze diefstal werd in het jaar l76^ in Spanbroek gepleegd, de vonnissen, welke op 2 Mei 1768 tegen de daders werden geveld, werden den 7den Mei reeds ■uitgevoerd. De daders waren Nathan Mozes (Noisan Winnlg), Margtje van Hoven; Mozes Marcus, ook wel Abraham genoemd, Allemondus of Almonde Sjouwels en Kor_ nells Labans in de wan deling "Kleine Keesje" genoemd. Eerstgenoemde was 72 jaar en had lang geen blanco strafregister, hij was reeds 6 maal gegeeseld tweemaal gebrandmerkt en in 1766 was hij ten eeuwi gen dage uit de Provincie verbannen. Hij had zich behalve aan diefstal, ook schuldig gemaakt aan het staan» als schildwacht bij "Huisbraken en bindingen met geweld"; o.a. in Span. broek. De "dame" in het gezeöschap, genoemde Margtje had zich o.m. "als man verkleed" schuldig gemaakt aan diefstal, in braak e.d. öe derde had zich op verzoek van anderen laten- verleiden diefstal met braak bfj den Pastoor van Span. broek; N. Hommer; die woonde aan de Kaag; al daar. Voor het plegen van dezen diefstal was Nathan Mozes met nog vier ande_ ren op 6 October 1766 ge komen aan den slagboom bij Spanbroek,, Nathan ging bij een winkelhuisje op wacht staan en Margtje bij bet huis van der: pries_ ter. Sjouwels ging met een helper het huis van den pastoor binnen en vonden de pastoorsmeid op bed, zij knevelden haar en bonden haar met 't touw van de 'huisklok, ook de pas. toor werd gekneveld. De pastoorsmeid on+deden z-ij van haar gouden- oorbellen waarna zij alles wat vant hun gading was, meena. men. Den volgenden mor gen werden de pastoor en zijn huishoudster door de ingezetenen gevonden- en van de knellende banden bevrijd. De daders hadden met het gestolene de wijk naar Amsterdam genomen doch berden ten laatste gegrepen-, hoewel zij aan. vankelijk hardnekkig ont. kenden; legden zij tenslot. te een volledige bekente nis af. Welke straf kreeg het viertal? Tegenwoordig zouden zij er met een paar jaar celstraf afgekomen zijn; in 1768 luidde het vonnis: de koorde, d.w. z. ophanging tot de dood was ingetreden, daarna overbrenging naar het Galgenveld. Zoo lazen wij in de oude kronieken van bijna 200 jaar geleden! Vierde vacature: 1. mr. J. de Jong, rechter in de arr.rechtbank te 's-Gravenhage; 2. mr. Hooy- kaas, raadsheer in het gerechts hof te Amsterdam; 3. mr. Wiar- da, rechter in de arr.rechtbank te Amsterdam. Een gouden „uitperser" Vijftig jaar is de heer E. v. d. Schoot, controleur bij de Rijksbe lastingen, in dienst van den Staat. Het is te begrijpen, dat de minis ter van Financiën, die aan dit soort menschen veel te danken heeft, hem persoonlijk een eere medaille op de borst gespeld heeft. Hoe veel malen zou de controleur v. d- Schoot bij zijn werk „raak. geschoten" hebben? Hij is een ve teraan onder de opper-uitperser van het volk. Heil hem. Maar alle gekheid op een stokje, deze gou den ambtenaar is een juweel van plichtsbetrachting en verdient de hulde, die hem gebracht werd. Want zonder belastingopbrengsten kan geen land bestaan! De meening van Lord Templewood „Als de lino zich niet wil compromitteeren dan moet zij zich wyzer gedragen in zake Span .je en de regeering van Franco," aldus Lord Tem plewood in de Evening Stan dard. Lord Templewood die gedu rende den oorlog ambassadeur te Madrid was vervolgt dan: Er is niets fantastischer dan de tegen stelling tusschen het feit, dat ieder lid van de Uno het einde van Franco wenscht te zien en dat hij bij iederen maatregel, die tegen hem genomen wordt, vas ter in den zadel komt te zitten. Lord' Templewood schrijft voorts, dat Franco nu sterker staat dan ooit te voren. Het is z.i. waanzin om slechts het hoofd van de di verse dipomatieke delegaties te rug te roepen. Hierdoor worden de diplomatieke betrekkingen zelf niet afgebroken. Juist in moeilijke tijden is de aanwezig heid van een ambassadeur in de hoofdstad onmisbaar. Indien ge durende den oorlog geen ambas sadeurs der geallieerde landen in Madrid aanwezig waren geweest, zou Franco zich met de asmo- gendheden hebben vereenigd. Lord Templewood geeft den vol genden raad: Zwijg Franco dood, noem zijn naam niet steeds in de vergaderingen van den Veilig- iiigheidsraad en ook niet op de eerste pagina der dagbladen De Drie in de Tw orf De beken* boerderij hoofden" vaart in woond d Posch, Oterleek volge va brand ger den asch Tegen 6 u hef electris( mevr. Poscl het schake ontstond in paardenstal men vonder daar opgesl minimum v tale boerde: Buren, schaatsenrij in totaal cir uit den stal de er met i vee in veil gezonderd t drachtige st kalf. Van den inventaris k te gered wo De brand onder comr Glijhis en leiding van dant J. va beiden gelij den niet ve derij tot de Dit was -de dagen, da Brandweer 1 gemeente n week Zend i te Bergen Schermer. Honderd* Chineest melde Volgens zijde der ten zou b „overwinn behaald h 20.000 man Kai-Sjak's groote kan Kiangsoe 1 hebben .M gevangene maaikt zijr DE WINT SCHA Ministe Het was in Scha, bouwwin dien dag met mo voorsteik die thanj naam he klok, in gebouwt gen begc Theater de plaats, zeischap bi ke feit te autoriteitei woordig; 1 dat Ir. Not van de oi gens ziekte Hem werd gezonden, ..Jubileai gen brengt On zev< burgemees Z. Excellei te verwelk die in hot den. Tijde de de Min ons numm wij uitgeb heden teru

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 6