Boerderijbrand in de Schermer Nieuw Noordhollandsch Dagblad De Drie Koningshoofden in de asch gelegd Twee paarden omgekomen ,uifperser" Franco /an Lord ood WEES ZUINIG MET Chinessche communisten melden overwinning DE LANDBOUW- WINTERSCHOOL TE SCHAGEN 50 JAAR Minister Mansholt sprak L. T. B. Langedijk RAADSVERGADERING Militair in een wak verdronken Klachten over Tielsche noodwoningen zijn gegrond Weermacht-aannemer berecht ZWARE IJSGANG OP DE GROOTE RIVIEREN Ook Milch verklaart zich niet-schuldig DE STRIJD IN GRIEKENLAND DE GASPERI NAAR AMERIKA Marktberichten EMBER 194S MAANDAG 23 DECEMBER 1946 De bekende in 1898 gebouwde boerderij „De Drie Konings hoofden" aan den Noorder vaart in de Schermer, be woond door den heer Jb. Posch, burgemeester van Oterleek is gisteravond tenge volge van kortsluiting in brand geraakt en geheel in den asch gelegd. van hout uit telijk op de rswegen zijn. orteeren e.d. lateriaal van de Westkust voorbij een Finlandia P. 1. hit.' J. de arr.rechtbank 2. rar. Hooy- het gerechts- 3. mr. Wiar- r.rechtbank te heer E. v. d. 'ij de Rijksbe- vati den Staat, dat de minis- die aan dit :1 te danken lijk een eere- gespeld heeft, de controleur werk „raak. Hij is een ve- ipper-uitperser tem. Maar alle vje, deze gou- :n juweel van n verdient de bracht werd. agopbrengsten san! i niet wil dan moet zij gen in zake ;eering van ord Tem- ening Stan- d die gedu- nbassadeur te gt dan: Er is ian de tegen- et feit, dat Fno het einde it te zien en naatregel, die wordt, vas- >mt te zitten, chrijft voorts, eer staat dan 3 z.i. waanzin d van de di- delegaties te rdoor worden betrekkingen i. Juist in de aanwezig- ;sadeur in de r. Indien ge- geen ambas- rde landen in aren geweest, iet de asmo- vereenigd. eeft den vol- Franco dood, steeds in de den Veilig- niet op de agbladen die tot ver inN den omtrek zicht baar was, gade;- door het vele hooi en stroo, dat zich in het gebouw bevond, ging de brand met een geweldige rookontwikkeling ge paard. Voor de brandweer water kon geven moesten eerst nog eenige gaten in het dikke ijs van de Noordervaart gehakt worden. Het vee van den heer Posch werd in de boerderij van den heer Kieft ondergebracht. De heer Posch was zeer onder den indruk over het verlies van zijn paarden, boeken, geschriften' en aanteekeningeir, die voor hem van groote waarde wa ren. Het nablussischingswerk nam geruimen tijd in beslag. Vanmorgen werd de brand weer uit Alkmaar nogmaals gealarmeerd om te assisteeren daar de resten van de boerde rij wederom begonnen te bran den. Tegen 6 uur ging in de boerderij het electrisch licht uit en toen mevr. Posch een nieuwe stop in het schakelbord had gedraaid, ontstond in de leiding boven den paardenstal kortsluiting. De vlam men vonden gretig voedsel in het daar opgeslagen stroo en in een minimum van tijd stond de kapi- schaatsenrijders hielpen het vee WATER in totaal circa 30 stuks rundvee - Wij vestigen de aandacht op ,VrlJ f'Menfaag; de in dH blad voorkomende de er met veel moeite m al het ,tt„ vee in veiligheid te brengen, uit- advertentie van het Prov. Wa- gezonderd twee paaiden w.o. een terieidingbednjf van Noord- drachtige stamboekmerrie, en een holland, waarin de aangeslote- kalf. nen tot uiterste zuinigheid met Van den inboedel en boerderij- het gebruik van leidingwater inventaris kon slechts een gedeel- worden aangespoord te gered worden. I Het sedert het invallen van De brandweer van Stompetoren de vorst zeer hooge waterver- onder commando van D. Kramer j bruik heeft reeds tot ongerief Glij'nis en die van Alkmaar onder leiding van den wnd. comman dant J. van Maarleveld, waren beiden gelijk ter plaatse doch kon den niet verhinderen dat de boer derij tot den grond toe afbrandde. Dit was de derde maal binnen 8 dagen, dat de Alikmaarsche Erandweer assistentie buiten de gemeente moest verleenen; vorige week Zondag te Schagen, Vrijdag voor vele aangeslotenen ge leid. Dit had niet het geval be hoeven te zijn, indien alle aangeslotenen de door het P.W.N. aanbevolen maatrege len ter voorkoming van be vriezing der waterleiding zou den nemen. In het algemeen belang zal er door het P.W.N. op wor- te Bergen en deze Zendag in de den toegezien, dat geen water Schermer. Honderden sloegen den brand Volgens naededeeling van de zijde der Chineesche communis ten zou bun vierde leger, een „overwinning zonder weerga" behaald hebben en meer dan 20.000 manschappen van Tsjang- Kai-Sjek's- troepen tusschen het groote kanaal en de Soe in Nrd- Kiangsoe buiten agevecht gesteld hebben .Meer dan 10.000 krijgs gevangenen zouden reeds ge maakt zijn. Het was Zaterdag groot feest in Schagen. De Rijksland- bouwwinterschool bestond dien dag vijftig jaar. Slechts met moeite kan men zichs voorstellen dat deze school, die thans in ons land een naam heelt, die klinkt als een klok, in een armzalig houten gebouwtje met twaalf leerlin gen begon. Theater Royal was 's middags de plaats, waar een uitgebreid ge. zeischap bijeen kwam om dit unie ke feit te herdenken. Tal van autoriteiten waren hierbij tegen woordig; het was alleen jammer, dat Ir. Nobel, de energieke stichter van de onderwijsinrichting, we gens ziekte niet aanwezig kon zijn. Hem werd echter een telegram gezonden, luidende: „JubileHmbijeenkomst te Scha gen brengt U hulde en dank." Om zeven uur 's avends had burgemeester Wognum de eer Z. Excellentie Minister Mansholt te verwelkomen voor den maaltijd, die in hotel Igesz werd aangebo den. Tijdens dezen maaltijd voer de de Minister zelf het woord. In ons nummer van morgen komen wij uitgebreid op de feestelijk heden terug. verspild wordt; bij het consta- teeren van waterverspilling zal tot afsluiting van het be trokken perceel worden over gegaan. Wij raden onze lezers aan de in de advertentie gegeven aanwijzingen nauwkeurig op te volgen. De LTB, afd Langedijk verga, derde Donderdagavond in De Burg. Voorz. P. Duyves deelde mede dat drie leden zich hebben opgegeven voor het volgen van een fruitcursus. Op den feestdag welke in Jan zal worden gehou den zal prof. Cleophas, geestelijk adviseur van den LTB een rede houden, 's Avonds zal een lach film worden vertoond getiteld: Zet 'm op, George. De heer Jac. Weel lichtte de nieuwe contribu, tieregeling toe De minimumcon tributie zal f7,50 bedragen. De contributie zal per lid worden berekend, naar de oppervlakte van zijn bedrijf. De heer J. de Jong deed eenige nsededeelingen betreffende de in oprichting zijn_ de centrale inkoopcoöperatie van den LTB. Dit punt zal nader door het bestuur worden beke ken, waarna hierover een apar te ledenvergadering zal worden gehouden Tot afgevaardigden naar de buitengewone alg. verg. van de Noordermarktbond welke Dins dag 24 Dec. a.s. wordt gehouden werden benoemd de heeren Fre_ deriks, Bruin Dz., Jo Kamp, A. Vonk en C. de Jong. Plaatsver vangers Bekker PGz., en v. Kleef De heer B Frederiks had gehoord dat geen kool meer mocht worden opgehouden. Spr. vroeg welke instantie hiertoe opdracht had gege ven. De veillngleider, de heer J. Kos, had deze vraag ver wacht Spr. zeide, dat men tot deze maatregel was ge komen omdat Woensdagmor gen kool was opgehouden op een abnormaal lioogen prijs. De voorz. kon de genomen maatregel niet goedkeuren prijs van 20 ct. per kg was vol gens spr. niet te hoog om in Le grijpen. Hij was van oordeel dat deze maatregel door alle veilin gen had moeten worden geno men. De heer Weel sprak er zijn te. leurstelling over uit dat de tuindersorganisaties zelf hier een lijn hebben getrokken voor de prijzen De veilingleider de heer Kos, zeide nog dat de maatregel was genomen tegen het ongemoti veerde ophouden. De aanvoerders wisten tevoren dat ze hun pro ducten niet mochten ophouden. De heer Bruin Dz. gaf nog eenige inlichtingen over de con tactcommissie uit de standsoraa- nisatie. Spr hoopte dat de leden van den LTB op de avonden ge organiseerd door de CC ook acte de présence zouden geven. EGMOND AAN ZEE In een recordtijd van drie kwartier wist burgemeester Niele Donderdagavond de laat ste agenda van dil jaar er door te hameren. De begrooting 1947, de aan vullende begrooting 1945, de wijziging begrooting 1948 en de rekening 1945 alle goedgekeurd. Een stuk grond, verkocht aan den heer Bodenslaff en in de vorige raadsvergadering .vastge steld op f 4.25 per m2, moest vanwege de prijsbeersching na der vastgesteld1 worden op f 3.50. Goedgekeurd. Na aftreden van heeren Snoeks en Wijker als ccmmissieleden van het Maat schappelijk Hulpbetoon, worden benoemd in hun plaats de hee ren Arendsen en van Niekerk. Als lid voor de commissie we ring schoolverzuim wordt her benoemd de heer J. Petri, hoofd der R.K. School. Tot waarnemend commandant der brandweer is benoemd de gemeente-opzichter, de heer C. van Pel. De heer Stam vroeg hoe het mogelijk was, dat te Egmond Hoef de overbruggings- steun met. en te Egmond Zee zonder kinderbijslag word» uit gekeerd. De voorzitter zegde toe dit. te zullen ^onderzoeken. De heeT Zwart vroeg of de voor zitter wist, dat het Troelstra- ,oord door de Marine wordt ge bruikt. Niet bekend Hierna wenschte de voorzit ter de leden een zalig uileinde en een voorspoedig begin in 1947. waarna deze laatste raads vergadering in 1946 tot het ver leden behoorde SCHOGRL BURGERLIJKE STAND Gehuwd: Jan Hoegvorst en Henderica Damiaans. Overleden; Cornelis Delver (overleden te Alkmaar), oud acht en zestig jaar. echtgenoot van Maria Hartog. BERGEN HET AMSTERDAMSCH- ROTTERDAMSCH TOONEEL VOOR DEN BERGER KUNSTKRING Woensdagavond gaf het Am- slerdamsch-Rotterdamsch Too- neel. onder regie ran Ko Arnold! de „Zesde Etage", blijspel in 3 bedrijven (9 tafereelen) van Al fred GehrL Den inhoud van het stuk, dat reeds eenige malen in Alkmaar werd opgevoerd, mogen wij be kend veronderstellen. Het Amslerd.-Rotterdainsch Tooneelgezglschap gaf er een geslaagde uitvoering van. Het zou ons moeilijk vallen één zwakke plek in het geheel aan te wijzen. Het zijn Chris Baaj\ Marie ïïamel. Ko Arnoldi, Geor gette Rejewsky, Paul Storm en niet te vergeten Nina Bergsma, die het meest op dén voorgrond treden. Een dankbaar applaus bewees, dat het publiek volko. men met de prestaties van de spelers was ingenomen. W ARMENH UIZEN GLASACTIE Door de gezamenlijke mid- denstandsvereenigingen Is een glasactie op touw gezet, welke „n,, opzichten goed' is, gezien het feit, dal er door N.V.H. al eens een glasactie is gehouden. Zoo is er nu nog plm. 75 meter glas-opgehaald met de som van f 305.47^. Deze op. brengst is Zaterdag door den heer J. v. Duin gratis naar Sint Oedenrode gebracht. OUDE NIEDORP BEKENDMAKING 't Gemeentebestuur gan Oude Niedorp brengt op grond van art. 32 der A.P.V. dier gemeente ter openbare kennis, dal eige naars, houders of verzorgers van honden in deze gemeente ifl het belang van de schapenteelt 'verplicht zijn hun honden van af heden tol en met 30 April 1947 van deft weg verwijderd en vastgelegd te houden. Op de naleving zal streng toe zicht worden uitgeoefend. Een hond, die op den weg, in slxijd met eenig voorschrift van dit artikel, werdt aangetroffen, wordt door de poli lie opgevan gen en afgemaakt. LIMMEN MODERNISEERING CAFé A. J W. DE SWART Het interieur in het café van den heer A. J. W de Swart heeft een geheel nieuw aanzien ge kregen Er kan nu gedanst wor den op een spiegelglalde parket vloer. En door het aaneggen van een centrale gasverwarming kan de temperatuur in de zaal zoo behagelijk mogelijk geregeld worden. Den 2den Kerstdag is er opening van de hernieuwde zaak (zie adverentie in dit blad). Wij wenschen den heer De Swart succes met zijn vernieuwing. Donderdagmiddag is de 20- jarige D. WestJand uit Hui zen, die zijn militairen dienst plicht in Amersfoort vervult, doch met verlof thuis was, bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt en verdronken. W- is hierbij het slachtoffer ge worden van eigen onvoorzich tigheid, want hoewel het ijs van de buitenvestinggracht hoogst onbetrouwbaar is, was Westland toch hier gaan rij den, ondanks het ijs vol open windgaten zat. Hij kwam in een wak en zonk onmiddellijk. Politie en burgers wisten hem op te halen, doch de levens geesten "waren reeds geweken. Het Departement van Open bare Werken en Wederopbouw heeft een onderzoek ingesteld naar klachten van bewoners over twee en veertig noodwo ningen te Tiel. Gebleken is, dat de bezwaren gegrond zijn. Deze noodwoningen voorza gen, toen pas met den bouw van dit soort huizen werd be gonnen, in den ergsten nood. Thans voldoen zij niet meer aan de eischen. welke men re delijkerwijs aan noodwonin gen mag stellen. Daarom is nu besloten de gedupeerde be woners het volgend seizoen naar betere woningen te laten verhuizen. Een afdoende ver betering der huizen zou te hooge kosten met zich mee brengen. De Eindhqyensche weermachtsaan. nemer J. Slingerland; tegen wien door den proc. Fiscaal tien jaar was geëischt; werd wegens het uitvoeren van werken voor de Duitsche Weer_ macht aan vliegvelden en aan de kiurt hij had o.m. e«n bouwbureau te Bergen veroordeeld tot 7 jaar Rijkswerkinrichting en ontzetting uit het recht om als exploitant en als 'leider van een grónd- of bouwbedrijf op te frede*-. De hevige vorst der laatste dagen heeft een zwaren ijs gang in de groote rivieren veroorzaakt. Reeds Vrijdag avond kon de schipbrug over de Maas bij Hedel niet meer gebruikt worden. Uit Gorin- chem wordt zware ijsgang gemeld in de Merwede, de veerdienst tusschen Gorinchem en Sleewijk wordt zeer onre gelmatig uitgevoerd. Zondag avond om half zeven is ook de IJssel dicht gaan zitten; bij Doesburg heeft men naast de - schipbrug echter een vaargeul open kunnen houden, zoodat voetgangers nog kunnen wor den overgezet. De busdiensten der Neder- landsche Spoorwegen in het Oosten zijn croor de gladheid der wegen gestaakt. Veldmaarschalk Milch, voor malig Duitsch onderminister van Luchtvaart en inspecteur I generaal van de luchtmacht, wiens proces 2 Januari a.s. I begint, heeft zich t.a.v. drie beschuldigingen van oorlogs misdaad niet-schuldig ver klaard. De drie beschuldigin gen luiden: 1. deportatie van dwangarbeiders en het doen plegen van moord, wreedhe den en andere onmenschelijke handelingen op krijgsgevange nen; 2. persoonlijke connectie met de door de luchtmacht uitgevoerde ëxperimenten op gevangenen in concentratie kampen; 3. het bedrijven van opgesomde misdaden zoowel tegen Duitschers als geallieer de burgers. j In westelijk Thracië zijn 15 i guerillaslrijders gedood, terwijl 14 soldaten van het geregelde le ger krijgsgevangen zijn gemaakt. Naar radio Belgrado meldt, hebben gueriüatroepen in Gr.- (fMacedonië voorgesteld, dat een missie, bestaande uit Britsehe, Amerikaansche en Russische vertegenwoordigers per parachu. j te achter hun linies wordt neer gelaten teneinde den toestand in Griekenland te onderzoeken. Het verzoek zou zijn gedaan in een nota aande drie regeeringen, waarbij tevens wordt gezegd, dat „het democratische leger van Griekenland" een dergelijke mis sie in ieder opzicht van dienst zal zijn. Het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat Alcide de Gasperi, de ïtaliaansche eerste minister, in het begin van de volgende maand een bezoek aan de V. S. zal brengen ter bespre king van de mogelijkheden rot hervatting van normale handels betrekkingen tusschen de V. S. en Italië. 2 WA AG 21 Dec. Uien- 4—10.40; sav. kool 6—9.90; gele bew. kool 9.10 roode kool 4.30-24; boerenkool 20 35; spruitkooi 21—62; witlof 18—58; breekpeen 7.40; andijvie 1517; bloemkool 1426; knolselderie A 15; B 10; Alikan*en 2.403.28. WARMENHUIZEN 23 Dec. Aan_ gevoerd 20600 kg gele kool 9.50—11.20 2600 kg roode kool 9-809.90: 850 kg witte kool stek 33.10. LANGEDIJK 23 Dec. Aangevoerd 10.000 kg roode kool 10.9016.40; 60.000 kg gele kool 10.10—10.60; 600 kg, groene kool 9.70; 2000 kg' witte kool Deensche 7.70; 250 kg uien i2.6Q; 150 kg witte f I 51; II 31—45. AVENHORN 21 Dec. Spruitkooi 1543; roode kool 6 6013; gele kool 5.3011; uien: groote 13.8014.16; ge_ wone 714.50; drielingen 1212 10; Flakkee Verbeterde wortelen 6 50— er>. vi'Vf T 02' TT 26

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7