Vrede'en welvaart voor woelig Europa r BLUM VERWACHT NOG VEEL MOEILIJKHEDEN Nieuw Noordhollandsch Dagblad 5 Interview met mr. Sassen DE STRIJD IN INDO-CHINA Wereldjamboree in Frankrijk Volgend jaar Augustus DINSDAG 24 DECEMBER 1946 "THAT'S RIGHT", zegt mr. E. M. J. A. Sassen, een onzer vertegenwoordigers op de laatstgehouden Assemblee van de U.N.O. in New-York, als ik hem telefonisch om een onderhoud verzoek. „Maar niet langer dan vijf mi nuutjes". „Oke", zoo blijf ik in de stijl. In vijf minuten kan je nog heel wat vragen en zeggen. Overigens, het is toch nog een half uur geworden, dit gesprek onder vier oogen in het rustige Brabantsche dorp Vught.. En dan vergeten wij, eenige uren later, de rustige steer van mr. Sas. sen's werkkamer en zitten midden tusschen de wol kenkrabbers in het puikje van de WÊm.k buitenlandsche di- m,. e. m. j. a. w plomaten. „Wat wilt U weten", zoo noodigt mr. Sassen ons -uit. Welnu, dat is geen doove gevraagd. „Vertelt U ons eens iets van Uw eigen visie over het nut en de belangrijkheid van deze New Yorksche assem. blee". Dat doet mr. Sassen graag. Hij vergeet de feiten niet en evenmin de background en wij vergeven het hem graag dat zijn betoog doorspekt is met Amerikaansche termen. Daarvoor heeft hij dan ook weken en bijna maanden in het hart der V.S. gezeten om als representant van onze driekleur, ons standpunt naar voren te bren gen en onze stem uit te brengen. "De assemblee is zeer belangTijk geweest" zegt mr'. Sassen met vol. doening. "Belangrijk vooral om twee redenen. Daar is immers de eers'e slap gezet die eiker.t. dat veiligheid zonder afdoende ontwapening een u'opie is en daar zijn het de Russen geweest die het eerst het punt der on.wapening' hebben aangesneden. Amerika heeft daarop onmiddellijk de Russen duidelijk gemaakt; dat het niet bereid Is in eenige 'verpliclr. ting te treden als het niet de zeker, heid heeft dat deze internationale ontwapening afdoende gecontroleerd kan worden. Toch is de alom heer. schende opvatting; dat de betreffende resolutie dus Russisch rou zijn vol komen onjuist. Zij bevat slechts Rus sische elementen, zoo goed als Ame. rikaansche, Engelsche; Canadee. sche enz. Deze ontwapen ingsresolutie is niet slechts passief, niet alleen be doeld om toezicht te houden en controle uit te oefenen, doch ook om de productiemiddelen die voor moderne oorlogsvoering van be. teekenis kunnen zijn, in de hand te houden. Deze resolutie is geen eindresultaat, doch sleèhts een voorspel, een prelude, een aller eerste stap. Maar het is, zonder twijfel een zeer hoopgevend resul taat van deze New Yorksche bij eenkomst. Dat was het wat mr. Sassen ons in het algemeen van deze conferentie te vertellen had. Zeer begrijpelijk had hij -nog meer spraakwater over z ij n afdeeling, den economischen en socialen raad waarin hij voor deze assemblee zitting had. Deze economische en sociale raad zal zich moeten beijveren voor het herstel van Europa, voor de liquidatie van de algemeene armoede en het terugbrengen van de welvaart. „Kan ons lage landje aan de zee, kunnen onze afgevaardigden naar deze assemblee in dit groote in ternationale verband hier belang rijke dingen tot stand brengen en hebben zij dat misschien reeds ge. daan?", zoo vroegen wij mr. Sas sen. Als antwoord daarop stelt mr. Sassen dat onze afvaardiging een zeer g'oed team was, een goed geheel dus, dat onze gedachten kan uitdragen op het internaionaal tooneel. Ons land heeft voor deze assemblée vijf afge vaardigden gehad benevens vijf plaatsvervangers. Daarnaast nog een kleine staf van"deskundigen. Zij heb. berj g'oed werk gedaan, maar, zoo voegt mr. Sassen er onmiddellijk min of meer critisch aan toe, "ik ge loof dat het Nederlandsche aandeel in het internationaal-geheel nog be. langrijker kan zijn naarmate de voorbereiding intensiever is". "Wij staan niet meer od onze neu trale politiek doch hebben een po sitieve bijdrage te leveren tot de ver. steviging van den vrede en wel. GEVECHT OM PRINCIPES IN NEW YORK J vaart in de wereld. Wij moeten daar bij een nieuwen- weg volgen en een nieuwe buitenlandsche politiek. "Naar mijn meening", aldus onze zegsman, ''heeft Nederland in twee gebieden waar hes in. vloed heeft, een zeer opmerke. lijke bijdrage geleverd tot den vrede en de welvaart. In twee gebieden. En wel in Europa door het mede tot stand brengen van de Tollinie (tot op heden een zeer belangrijk voorbeeld van in. ternationale samenwerking, dat mogelijk voor uitbreiding vatbaar is). Niet minder in Azië door het tot standkomen van Linggadjati, waardoor mogelijkheden gescha pen zijn voor een samengaan in eenheid, vrijheid en gelijkwaar digheid van het Westen en het Oosten, op een tijdstip, dat Oost West heel veel verder uit elkaar dreigden te gaan dan ooit het ge. val is geweest. Mr. Sassen herinnerde daarbij aan de woorden van Wendell Wilkie; Wij leven in één wereld en niet in een Wereld van Oost en West. Volg'ens het gevoelen van mr. Sassen heeft men met Linggadjati mogelijkheden geschapen tot samenwerking in de wereld, ook in dit opzich'. De sociale en economische en humanitaire en cultureelè raad heeft vraagstukken, verbonden aan belangrijke kwesties behan deld. Als zoodanig noemde spr. het internationaal fonds tot hulpver. leening aan kinderen in nood en de poging, te bereiken om interna tionaal de politieke rechten van de vrouw te verzekeren. Maar de meeste tijd en groote moeilijkheden lagen in het ont werpen van een internationale or ganisatie voor de vluchtelingen. Voor twee beginselen is op deze conferentie, niet in het minst door Nederland, hard gevochten. Allereerst voor het beginsel, dat niemand die e e r 1 y k vluchteling is (geen Quislings dus!) tegen zijn wil mag worden gerepatrieerd, als hij ernstige reden heeft om niet terug te gaan. Wij wezen er mr. Sassen op, dat vooral dit punt sommige deelgenoo- ten aan de assemblee wel pijnlijk geweest moet zijn. Desondanks verzekerde deze ons, dat dit pro bleem zeer openhartig besproken is. Bovendien had mr. Sassen eigenlijk reeds genoeg gezegd, door er van te gewageni dat er om dit beginsel gevochten is. Het tweede principe, vastgelegd in een Nederlandsch amendement, dat werd aangenomen, geldt het al of niet naar hun land terugvoeren van oorlogsweezen. Hierin is be paald, dat als maatstaf moet gel den, uitsluitend de belangen voor de opvoeding van het kind. Tenslotte is op deze conferentie nog een belangrijke beslissing ge nomen door het bepalen, dat New York de blijvende zetel van de U.N.O. zal zijn. Er zal thans in het hart van New York een groot ge bouw verrijzen. Dat zal zeker zijn vruchten afwerpen. Thans immers ging zeer veel tijd verloren. Men logeerde in het centrum en elke dag gingen enkele uren verloren met het heen en weer gaan van en naar de plaats der assemblee, bui ten de stad. Daarmee is het einde gekomen van ons interview. Mr. Sassen heeft meer te doen. Eerst voor een tiental dagen is hij terug gekeerd uit de V.S. Nu begint eerst het eigenlijke uitwerken van de be sproken problemen en genomen besluiten. Maar mr. Sassen is voor geen kleintje vervaard. Dat reali- seeren wij ons, als wij zijn rustige woning veriaten hebben en van het koude Zuiden het nog koudere Noorden weer opzoeken. P, S. IS het „Nieuw Noordhollandsch Dagblad" voor Alkmaar, Hoorn, Dey, Helder en Schagen en omlig gende plaatsen van DINSDAG 24 DECEMBER 1946. Het verschijnt vandaag in een omvang van zestien bladzijden, met een Kerstnummer van acht pagina's, waarvan de voorpagina ontworpen is door onzen teeke naar Gerard Wanrooy. Vanzelfsprekend komt de krant morgen en overmorgen, in verband met het Hoogfeest van Kerstmis, niet uit. Het eerstvolgend nummer ver schijnt dus Vrijdag 27 December 1946. Herstel der orde de basis voor ieder vergelijk I EON BLUM, de Fransche eerste minister heeft in de Nationale Vergadering ver klaard, dat het nieuws uit Indo-China niet geruststel lend is. Een onmiddellijke be ëindiging van de vijandelijk heden tusschen Frankrijk en Vietnam, kan, adus Blum, niet verwacht worden. Hij voegde er aan toe, dat men veel moei lijkheden tijdens de komende weken kon verwachten. Blum zei dat de harde noodzake lijkheid onze politieke beginselen niet zal veranderen. Wij zuilen de mogelijkheid een einde te maken aan de huidige situatie, niet van de hand wijzen. Volgens onze re- publikeinsche beginselen is het oude koloniale stelsel, gebaseerd op bezit door verovering en het handhaven daarvan door geweld, iets uit het verleden. Koloniaal be zit is slechts gerechtvaardigd op het oogenblik, dat het opgehouden heeft te bestaan. Wanneer kolo niale volken in staat gesteld zijn zichzelf te besturen. Als de huidige crisis is over wonnen, zal ons doel steeds hetzelfde zjjn de inrichting van een vrije Vietnameesche Republiek. Deze verklaring werd door den linkervleugel toegejuicht, door de rechter vleugel afgekeurd. Voor alles zoo vervolgde Blum, moet de orde hersteld worden. Dit moet de basis zjjn voor ieder vergelijk. Het 10.000 ton metende Fran sche oorlogsschip Duquesne heeft de haven van Toulon verlaten en zich full speed naar Indo-China begeven. Volgens het blad „France Oir" worden momenteel verster kingen naar Indo-China gezon den. Eenheden van het vreemde lingen-legioen zijn verleden week uit Algiers naar Indo-China ver trokken. Ook afdeelingen van luchtlandingstroepen zijn daar heen gezonden. De zesde Wereldjamboree, de eerste na den oorlog, zal van 9 tot 21 Augustus bjj Mantes (ten N.W. van Parijs) aan de Seine worden gehouden en aan de nagedachtenis van den in 1941 overleden Lord Baden Powell gewijd zjjn. Men verwacht 50.000 Padvin ders uit 44 landen, onder wie 2500 Belgen, 1500 Amerikanen, 8000 Engelschen, 1000 Nederlanders, 500 Hongaren, 500 Noren, 300 Zweden en 1000 Russen. De buitenlandsche delegaties zullen na de sluiting van het kamp nog een bezoek aan verschil lende Fransche provincies bren gen. DE AARDBEVING IN jAPAN Pauselijke deelneming t Het Amerikaansche radiostation te Tokio meldt, dat volgens de laatste schatting van het Japan- sche ministerie van Binnenland- sche Zaken de jongste aardbeving jn Japan 1026 menschenlevens heeft gekost. 1035 personen zijn' gewond, 145 vermist. Z. H. de Paus heeft aan de Ja- pansche regeering Zijn deelne. ming betuigd met den ramp, die Japan door de aardschokken ge troffen heeft en Hij heeft haar tegelijkertijd een groot bedrag doen toekomen ten behoeve van de slachtoffers, die door deze aardbevingen en door de daarop gevolgde overstroomingen getrof fen werden. TOGA-NOOD MIET ALLEEN, maar ook, omdat er bij een bombar dement van het Paleis van Justitie in Den Haag (3 Maart 1945450 toga's van advocaten en rechters zijn verbrand, is er toga-nood in ons land. Er was toch al, ook bij predikan ten, een tekort, wegens grond- stoffenschaarschte. Advocaten bij de Haagsche balie leenen eikaars toga's collegiaal uit. Soms wordt er gepleit in het colbertje. Thans is er echter een firma, die weer toga's kan maken, maar van een soort surrogaat-luster. In hoeverre dit van invloed zal zijn op de kwaliteit van de advocaten- rekeningen, vermeldt de ge schiedenis niet. De voetbal, de vrouw en de man! De aardigheid van een cri tisch commentaartje bij het gisteren geplaatste bericht over voetbalspelende vrouwen mis lukte heelemaal, doordat er werd opgemerkt, dat het „maar een vrouw" was, die dit com mentaartje schreef, waarin werd vastgesteld, dat voetbal inderdaad geen sport voor dames was. Het was natuur lijk „maar een man" die het schreef, maar dit kwam door een zetfout niet tot zijn recht. Het worde voor de goede orde eevn opgemerkt! GRONDWET EN TROEPENZENDINGEN Beslissing van de Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft op de valreep van de Kerstreces nog gauw even het wetsontwerp tot wijziging van art. 192 van de Grondwet goedgekeurd met 29 tegen 3 stemmen; tegen stemmers waren de drie aan wezige communisten. Wie zou anders denken, dat 18 van de vijftig senatoren afwezig zou den zijn, als er grondwetsher ziening aan de orde is? De verslaggevers vertellen er ook nog fijntjes bij, dat „de ver- eischte twee-derde meerder heid, noodig voor Grondwets herziening, dus tevens aanwe zig was". De heer Koejemans vond het oniiwerp niet meer noodig, nu Linggadjati was goedgekeurd. De minister-pre sident, dr. Beel, zei, dat onze troepen juist in den over gangstijd, waarin wij nu zijn, een belangrijke taak hebben te vervullen. Nadere uitbrei ding der troepen ligt evenwel niet in het voornemen. Baron van Voorst sprak nog waar deering uit voor de geestelijke verzorging van de troepen in Indië. Tevoren heeft prof. Mo lenaar (P.v.d.A.) nog even ge sproken over zijn stokpaardje om ook de Eerste Kamer over Indië te laten meespreken. Men heeft er nu dit op gevonden, dat dit Zal gebeuren bij de behandeling van de 'begrooting van Overzeesche Gebiedsdee- len, die bij voorrang in den Senaat zal komen. Mogelijkheden van kankerbestrijding Bij de Eerste Kamer is in gekomen een verzoek van dr. J. Samuels te Amsterdam, om te bevorderen, dat hem een laboratorium ter beschikking wordt gesteld, ten einde te kunnen aantoonen, welke pro- phylactische maatregelen noo dig zijn bij de bestrijding van den kanker. Winter in Giethoorn. Nu de kanalen en waterwegen in dit pittoreske plaatsje bevroren zijn, geschiedt het vervoer grootendeels' per slede. Met dit echt wintersch vervoermiddel bezorgen de leveranciens hun waar bij de klanten. De melk bezorger in actie. Van Buiten P.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5