6 Nieuw NoordHollondsch Dogblad Moeder en dochters voor het Tribunaal Van een dochter, die maar Amerikaansche werd K.A.B.-verloting Kerstprogramma Gulden Vlies „En vergeef ons onze schulden" RE GASFABRIEK GEMEENTERAAD HEILOO Belangrijke financieele beslissingen DINSDAG 24 DECEMBER 1946 Bekend als een vurig col- portnce, voor wie geen moeite ie veel was, waar het ging de NSB-ideoIogieën in gang te doen vinden, heeft M, Schut-Tismeer te Alk maar zich een reputatie .verworven, die op zijn minst gezegd, de sterke antipathie van haar stadgenooten heeft teweeggebracht. Door een jarenlang geïsoleerd verblijf in Indië, practisch niet op de hoogte met de Europee. sche politiek, bijgevolg ook niet met de ontwikkeling der ideo logieën en stroomingen, liet ze zich, zoo gauw ze in Nederland terug was, overhalen om zich aan te sluiten bij de NSB en zij bleef een volijverig lid tot aan de bevrijding, bijna zou men zeggen tot aan heden toe. Want het viel niet mee uit haar woor den iets op te maken, dat wees op een veranderden gedachten- gang. Haaf diepste grief was de ge vangenneming in Mei 1940, die zij ten onrechte beschouwde, omdat volgens haar de NSB en aanverwante organisaties geen verraad gepleegd hadden. Wel een tegenstelling met de behan deling er vlak voor, toen een NSB-lid vertelde van Neder landers, die in Duilschland wer den opgeleid als „inzet"-men. schen bij de grensschending in dien tijd. Zelfs de verdwijning van haar stiefzoon Frank, die als "kalfjood op transport werd gesteld, bracht haar ideeën niet aan het wankelen. Mr. Scholten hield een uit voerig pleidooi. Ook haar dochter was jarenlang in NSB-omge- ving opgevoed, wat geen won der mag heeten, gezien de ge dachten van de ouders. Als klein kind er mee besmet leerde ze niet anders, werd jeugdstorm leidster, bemoeide zich met Duit- schers, verloofde zich met een officier, trad op als hulpver pleegster in, een lazaret. Ook voor deze beschuldigde pleitte mr. H. Scholten, die haar jeugd als verzachtende omstan digheid liet gelden. De tweede dochter was niet verschenen en daarom werd de zaak tegen haai', die nu door haar huwelijk Ameri kaansche geworden is, infor matief behandeld. De ge- heele lijn loopt als die van de overige familieleden. Het Tribunaal deed onmiddel lijk uitspraak tegen de twee meisjes en gelastte in vrijheids stelling van beiden. Overigens wordt deze zaak aangehouden, Uitslag van de gehouden ver. loting ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der afdeeling Alkmaar van de Ned. Kath. Arbeidersbeweging. Eerste prijs is gevallen op no. 5299 (salon-lamp); tweede prijs (rookstel) op no. 1809; derde prijs (2 schilderijen) op no. 4034 4de prijs 2472; 5de prijs 2752; 6de prijs 689; 7de prijs 1756; 8ste prijs 3525; 9de prijs 5293; 10de prijs 1168; 11de prijs 5449; 12de prijs 1904; 13de prijs 150'8; 14de prijs 1037; 15de prijs 4578; 16de prijs 3102; 17de prijs 5345; 18de prijs 4591; 19de prijs 5916; 20s!e prijs 5988; 21ste prijs 3593; 22ste prijs 5262; 23ste prijs 5223; 24ste prijs 5215; 25ste prijs 3590 26ste prijs 1180. De prijzen kunnen tot uiter lijk 15 Januari 1947 afgehaald worden bij den heer G. Braken. hoff, Oudorperdijk 50, alhier. Prijzen, welke na dien datum niet zijn, afgehaald, worden als eigendom beschouwd van de TT r? tot er een voorwaardelijke ver oordeeling mogelijk is. Men verwacht nl. binnenkort eeji wet, die voor deze delinquenten een voorwaardelijke veroprdee. ling mogelijk zal maken. Wehrmachtsaannemer en bon.vivant B. H- Ullings te Alkmaar, eer tijds een eerzame handwerker en meubelmaker, zal toen wel niet gedacht hebben, dat hij later als Wehrmachtsaannemer terechl zou moeten staan en voor een Tribunaal moest hoo. ren, dat hij in een half jaar tijd een flinke twintgduizend gulden had verteerd. Begonnen als vrij willig arbeider aan het Oost front, kreeg hij er genoeg van en dook in Nederland onder. Tijdens die periode sloot hij een verbond met G. J. Haghuis uit Heiloo en vormde toen een aan nemersbedrijf, dat voor de Duit- schers werkte in Castricum, Heiloo, Velsen, Limmen en an dere plaatsen. Er werd zoo voor ruim 6 ton omgezet. Het was niet alles even fraai, wat er te vertellen was en de uitgaven, die deze personen zoo in een paar maanden deden, "grensden aan het ongelooflijke, vooral uit het gezichtspunt van den hongerwinter 1945/1945. 3 Januari 1947 zal het Tribu naal uitspraak doen. De door de directie van 't Gul den Vlies georganiseerde Kerst voorstellingen beloven een groot succes te worden. „Scrooge en Marley" en „Vergeef ons onze schulden" (welk laatste stuk 6 Jan. weer terugkomt) waren beiden zoo goed als uitverkocht. Voor „De Minnestreelen" op den middag van den 2den Kerstdag bestaat groote belangstelling. Des avonds is er gelegenheid voor de jongelui om tetdansen op de muziek van „George Pickard". Vrijdag 27 Dec. 8 uur Feest-voorstelling „Boefje" met Annie van Ees. Zondag 29 Dec. 's middags voor de jeugd „Pietje Bell", 8 uur Piet Köhïer in !,de Boemelbaron" en Vrijdag 3 Jan. Ie abonnementsvoorstelling der tweede serie Cor Ruys in „Niet van gisteren". Voorwaar een elck wat wils programma dat groote belangstelling verdient. BURGERLIJKE STAND Geboren: Margaretha d. v. Al- bert Homan en S. van Bronkborst; Hendrik C. A. z. v. Cornelis Kui per en R. A. M. Groefsema. Overleden: Fredericus Bruin 17 dagen; Bertha V. M. van Wanrooy 3 mnd.; Cornelis van der Hilst wednr. van G. de Waay 83 jr.; Gerbrand L. Metz wednr. van M. Amse, 83 jr.; Cornelis Jan Kemp, geh. met E. A. Vis, 62 jaar. KERSTBAL IN HET GULDEN VLIES Reeds ver voor den oorlog hadden de Soiree's-dansanté t. g.v. den Tweeden Kerstdag in 't Gulden Vlies een uitsteken den repulatie. Er was steeds 'n. prima dans-orkest en men kon er in beschaafd millieu prettig dansen. Om. die traditie weer opnieuw ingang te doen vinden heeft de directie van 't Gulden Vlies besloten om op den Tweeden Kerstdag des avonds 8 uur weer een dergelijken avond te organiseeren, voor welk doel de hier zoo bekende Band „George Pickard and his Canadian Ambassadors" geën gageerd is. Lady Crooner is Miesje Sanders. Wij twijfelen er dan ook niet aan dat lallooze jongelui zich zullen opmaken om dit festijn bij te wonen. HINDERWET Bij besluit van 20 December 1946 is' aan de Industrie en Han delsonderneming Jan Buis, alhier, vergunning verleend tot het op richten van een houtwarenfabriek waarin gebezigd zullen worden 9 electromotoren resp. 4, 4, 2, 1%, 1%, t 1, 1 en P.K. in het per ceel Lindegracht nr. 1016, alhier. In een stemmig versierde zaal van. het Gulden Vlies werd op gevoerd het stuk „En vergeef ons onze schulden", geschreven door Jack Bess. Het is een z.g. „bezettings stuk". Men iheeft er daarom niet die interesse meer voor. Dat bleek uit het feit, dat" de zaal niet geheel gevuld was. „En vergeef ons onze schulden" maakt echter een uitzondering. Het geheel werd zoo gespeeld, dat men zich een deelgenoot waande. Noemen wij Willem Goossens als de kapelaan van de Theresiakerk van een klein dorp in ohs land, de jeugdige optimist en illegaal werker, wiens ideeën niet geheel slroo- ken met die van den goedig. ouden pastoor (Bram Boulé). Bijzonder mooi spel gaven ook Ciily Bach en Frans Erzard te zien, van wie de laatste deft collaborateur uilbeeldt, die later in het kamp tot inkeer komt. Hij ziet in, dat de mensch wikt, maar God! beschikt, de mensch niets is en tot niets goeds in slaat zonder de hulp van Boven. „En vergeef ons onze schul den" is voor velen toepasselijk, vooral nu in den Kersttijd. De genen, die voeien dat zij iets gemist hebben, kunnen dit sluk 6 Januari nog gaan zien. VAN DE AUTO-SLACHT PLAATS Een auto uit Hoorn, die gister-; morgen bij de Friesche brug in brand geraakte door het warm- loopen van de koppeling werd door de toevallig passeerende brandweer gebluscht en door per soneel van Garage de Vries weg gesleept. Twee vrachtautöts kwamen eveneens bij de Friesche brug met elkaar in botsing doordat de auto komende van de Kanaalkade, geen voorrang verleende aan die, komende uit de Heerenstraat. Beide auto's werden beschadigd. Proces-verbaal werd opgemaakt. BILJART-COMPETITIE In de eerste ronde der landelijke biljartcompetitie in het Distriet Alkmaar zijn behalve de teams van B klasse I: B klasse II; B klasse III en C klasse I op 22 December 1946 nog uitgespeeld. A klasse II. 1. Onder Ons Alkm. 39S9 34 112.10 2. De Vriendschap 3816 28 116.69 3. De Optimisten 3723 27 114.75 4. Excelsior 3630 17 100.36 5. Drie Ruiten 4038 14 125.72 B klasse XV: 1. Centrutn Boys 3426 44 103.27 2. Excelsior 3140 38 87.76 3. ZEKZ? 2925 28 70.18 4. Onder Ons C'cum 3114 27 82.13 5. Driesprong 2455 22 69.70 6. Optimisten 3002 21 80.52 D klasse II: 1. De Waag 1886 38 47.04 2. Centrum Boys 1408 37 34.28 3. Lindenhoek I 1646 35 32.97 4. Excelsior 1600 32 46.17 5. Harmonie 1250 26 28.90 6. Lindenhoek II 1193 12 28.77 DAMMEN Het .is DDD Zondagmiddag niet ge. lukt de punter.' in Alkmaar te hou den. Na een sp&nnenden en sportle ven strijd heeft Wormerveer met het kleinst mogelijke verschil gewonnen n.l. 9—11. Toch zijn wij van meening dat de Alkmaarders het 'wel iets beter kunnen als in de laatste twee wedstrijden het geval geweest is'. Daarom DDD'ers in de nog restee_ rer.de wedstrijden de schouders er onder het .gaat om he* hoofdklasser- schap. De gedetailleerde uitslag luidt D D.D. Wormerveer 1. L. Ravens'einG. Mol 11 2. N. Oud—J. Fritz 1—1 3. J. SchuitB. J. de Boer 11 4. L. VerverJ. J. Wortel l1 5a H. KruiderC. Tentij 11 6. J. RavensteinJ. S'roo 02 7. M. HemelsP. Ofman 02 5. H. Kruider—C. Tentij 3—1 8. G. Woonijk—H. C. Busch 2—0 9. H. TimmermanJ. Bakker 0—2 10. C. A. de BreeR. Duinmeijer 2—0 9—11 LANGENDIJK In een speciaal daarvoor be legde bijeenkomst heeft de heer J. Kronenburg, voorzitter van de Commissie van Beheer van de gemeenschappelijke gasfabriek voor Langendijk en St. Pancras afscheid genomen van personeel en leden, omdat hij met ingang van 1 Jan met pensioen gaat. In deze bijeenkomst, die ook werd bijgewoond door mevr. Kronenburg, mevr. Smit en de heeren Wijnveld. oud-lid der commissie hield de directeur, de heer N. J. Smit een toespraak, waarin hij de goede samenwer king sinds 1912 in herinnering bracht en den heer Kronenburg hulde bracht voor de wijze, waarop hij de belangen van de fabriek had behartigd; ook de belangen van het personeel wa ren bij hem in goede handen. Als blijk van waardeering bood spr. den scheidenden directeur een kapstok met kleed aan. De heer Kronenburg bracht hartelijk dank voor dit geschenk en voor de woorden van waar deering, In de hierna volgende officieele vergadering kwam de kolenpo- sitie ter sprake. Als de bevolking gevolg geeft aan den oproep tot zuinig heid in het gasgebruik, dan is er nog tot half Januari gas. De scholen zijn in verband" met de kolenpositie tot 3 Ja nuari gesloten. De uiterste zuinigheid is geboden. De 10 pet. loonsverhooging aan het daarvoor in aanmerking ko mende personeel werd goedge keurd. De heer Kronenburg hield een toespraak, waarin hij een over zicht gaf van de geschiedenis van de gasfabriek, waarna burgem. Schelhaas, zijn opvolger, hem hulde bracht en als blijk van waardeering een schilderij aan bood. ZIJPE VACCINATIE Voor kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar bestaat gelegen heid tot kostelooze vaccinatie en wel als volgt: op 2 Januari a.s. te 15 uur te Burgervlotbrug in café Schrieken; op 8 Januari a.s. te 15 uur te Schagerbrug in het Witte-Kruis- gebouw; op 15 Januari as. te 15 uur te St. Maartenbrug ten huize van dén arts W. van Slooten; op 10 Januari a.s. te 15.30 uur te Oudesluis in de school; op 17 Januari a.s. te 14 uur te 't Zand ten huize van den arts J. J. Boerma. Vrijdagavond j.l. kwam de ge meenteraad bijeen. Alle raadsleden waren aanwezig. De notulen van de vorige ver gadering werden beboudens eenige kleine wijzigingen, goedgekeurd. Als ingekomen stukken werden behandeld: een nota van den ge meente-architect inzake herstellin gen aan openbare wegen. De Voorzitter gaf een overzicht van de werkzaamheden aan de wegen in de gemeente. Er moeten 35 K.M. weg onderhouden wor den. Binnen drie jaar zullen alle wegen, mits de materiaalvoorzie.. ning dit toelaat, weer in orde zijn, aldus voorzitter. Intusschen gaat het herstel der wegen systematisch door. Verder was een protest binnenge komen van eenige Siempad.bewo. ners tegen verleening' van een bouwvergunning voor een neutrale kleuterschool aan het Slempad om dat adressanten meenen dat dan de rust wordt weggenomen: Voorz. merkt op dat er nog geen aanvraag voor het bouwen is Inge diend. Adressanten zijn dus te voor barig geweest. Vervolgens werden de rekening der gemeente en die van het grond bedrijf over 1944; tevens rekening van het fonds ArmengoeJcren over 1944; alsmede de gemeenterekentng over 1943 vastgesteld en goedgekeurd Het voorstel van B. en W. tot uit gifte in erfpacht van een perceeltje grond langs het Slempad aan het P. E.N. ten behoeve van den bouw van een transformatorstation werd goed gekeurd. De aanvraag van de P.T.T. om vergunning tot het hebben van de thans aanwezige palen der electrici. teitsvoorziening langs Heerenweg er.' Stationsweg' ten behoeve van de radiodistributie werd voorloopig voor één jaar verleend. Dit op voors'el van den heer Schuyt (KVP). Heiloo krijgt nieuwe vuilnisauto De heer Bosma (CPN) stelde voor om een au'o met gesloten' hak te nemen; dit in verband met de hy giëne. B. en W. zullen dit nog eens onder de loupe nemen. De aanschaf- flngskosten bedragen 5200. Voorts werd een Commissie van Toezicht voor Sociale Zaker.' vastge steld. Benoemd werden: Mevr. Rus Klomps en de heeren J. Bolten; D. de Jong'; J. Schuyt en J. De Vries. De heer Bosma (CPN) zag gaarne méér arbeiders in deze commissie opgenomen. I Voorz. is van meening dat de commissie zoo beperkt mogelijk moet blijven; dit in verband met de discretie die bij zulke zaker.' be tracht moet worden. Het voorstel van B. en W. tot be schikbaarstelling van een crediet in verband met aankoop van grond aan de Butterlaan werd goed gekeurd. Uitbreiding riolcering. Uit voering niet door D.U.W. Dit brengt een koste van f202.000 met zich mede. Hiervan moeten f135.653 door de gemeente gefourneerd worden. De Commis sie van Openbare Werken betuig de bij monde van den heer Heyne (KVP) baar ingenomenheid met de voortvarendheid waarmede dit zéér gewenschte werk door B. en W. is voorgedragen. De commissie ziet het werk liever niet door de DUW uitgevoerd. De heer Kraakman (KVP) ves tigt er de aandacht op dat volgens de voorstellen goede loonen voor de arbeiders gegarandeerd zijn. De heeren Vermeuleti (Prot.) en Olivier (PvdA.) betuigden hun instemming met het door B. en W. geopperde denkbeeld om zoo spoe dig mogelijk ook het Noordelijk gedeelte der gemeente in de rio. leering te betrekken. Na toelich ting door den voorzitter werd het voorstel aangenomen. Het voorstel van B. en W. om de los- en laadplaats aan het Noord-Holl. Kanaal te doen her stellen werd aangenomen. Kosten hiervan zijn f19.090. De fa. de Moei en Hermes zullen dit werk uitvoeren. Plan West krijgt wegen Het voorstel van B. en W. tot het doen aanleggen van eenige wegen in Plan West wat f21.000 moet kosten werd zon der meer aangenomen. Be deeld wordt een weg welke de Zeeweg met de Noordelijke grens van Plan West verbindt en_ evenwijdig Icopt aan den Westerweg. Tevens eenige zijwegen die den nieuw aan te leggen weg met den Westerweg verbinden. Vervolgens werd besloten dat B. en W. een kasgeldleening van f500.000 zullen opnemen. Rondvraag Naar aanleiding van vragen be treffende verbetering straatverlich ting deelde' voorz. mede dat nu on geveer 50 pCt der totale verlichting brandt of althans moet branden. De voorz. verzoekt het publiek direct ten Gemeentehuize melding te doen als een of ander lichtpunt niet func tioneert. De neer de Vries PvdA vraagt of de mogelijkheid bestaat om het huis. vuil te laten bewerken en dienst baar te maken als meststof. Weth. Ar's (deskundige) merkt op dat dit dusdanige hooge kosten' met zich medebrengt dat daar absoluut geen voordeel in zit. De heer de Jager PvdV beaamt dit De heer Vermeulen (Prot.) vraagt aan den voorz. inlichtingen over de 3000.— die het NVH afd. Heiloo aan de in oprichting zijnde neutrale kleuterschool gegeven heeft terwijl de R.K. Kleuterschool 1 1000.ont ving. Voorz. zegt dat dit een aange legenheid is welke alléén de Stich ting NVH aangaat. De gemeen'e heeft als dusdanig géén vertegen woordiging of zeggenschap in het NVH. Tot slot wenschte de Voorzitter deiffc raadsleden een gelukkig Kerstfeest en 'n gelukkig en voor. spoedig Nieuwjaar. Hij sprak de wensch uit dat in 1947 de samen werking zal zijn zoo als deze in het afgeloopen jaar was. Hierna sluiting.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 6