Nieuut „Als er niet spoedig vrede komt" •NTA LTB MET RUST EN VEILIGHEID NOG SLECHT GESTELD Vreest de Paus 'n nieuw conflict Voor Alkmaar en omgeving Naar Uw slecht- snd gebit! en 24 uur gereed Toepassing van Handvest bleef in gebreke Gerard Wijdeveld Fabriek te Tilburg stilgelegd Schiermonnikoog van de buitenwereld afgesloten De toestanden in de interneeringskampen EEN LEEN ING VOOR NEDERLAND? Van de Internationale Bank voor Wederopbouw v.- Schoenenbon voor Januari Drievoudige vlieg ramp in China (2aaisle nieuws Groote Oost tele grafeert aan H.M. WEERBERICHT JCEMBER 1946 Hoofdred.: H. N. Smits; rayon.red.: Fr. Otten. Dir.: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; f 1.20 per maand; Inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p m.m. in alle edities 30 cft. Noordhollanclscli Daqblad Buiten God is nergens veilig Vondeli VRIJDAG 27 DECEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER IIIII BUREAUX: ALKMAA®Langestraat 42A - tel. 2046 (adm 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draa£slngel 59 tel. 4243 <K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West. Straat 80 tel2230 2383 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ïal Inrichting jaltechniek slechts 60 gtd. wij van Uw oud uw perfect pas. breekbaar «taal. pret levenslange ELDER; 's Don. ia 2—4, Lunch. De Boer, Ko_ raat. 's Woensdags 9—12 uur. Café al Thie. Vee. 4. !N: Donder, an 9—12 u.. Café 't Vosje, Vee. -SCHARWOUDE: Concordia. Dins, n Vrijdags van uur. AR: s Maandags Vrijdags van 9— Café Neuf, K. iter, Waagplein. ge gebitten van 100.—. at. trekken inbegr. taratle zelfde lag gereed. ling na afspraak insult gratis Alkmaar Ze IM0VAH IN ZIJN KERSTREDE heeft Z. H. de Paus aan den voor avond van het Kerstfeest Zijn diepe bezorgdheid over den gang van zaken in de wereld uitgesproken. De vruchten der overwinning zijn tot nu toe bitter geweestaldus de Paus, en de moeilijkheden voor den vrede zijn nog niet overwon nen. Ik erken, aldus de H. Vader, dat vele staatslieden zich moedig inspannen, maar de oplossingen zijn nog van een broos karakter en in vele harten is er een gevoel van ontevredenheid en van angst, dat er een nieuw conflict zal uitbreker> „Komt er zoo zei de Paus volgens nadere inlich tingen van den Katholieken Nieuwsdienst niet spoe dig een rechtvaardige en de finitieve vrede, dan zou de voortdurende onrust, waar in de volkeren van Europa verkeeren, en hun ontgoo cheling en ontevredenheid over de naweeën van den oorlog, aanleiding kunnen geven tot het uitbreken van een nieuw conflict" Wat is er geworden van het Atlantisch Handvest, in de ja ren, nadat Churchill en wijlen president Roosevelt dit heb ben uitgevaardigd? Heel de Het Haarlemsch tribunaal ver oordeelde Gerard Wüdeveld tot twee jaar <intemeermg, welke eindigt op 8 Mei 1947 en ontzet ting uit de kiesrechten voor den tijd van 10 jaar. Tijdens de be zetting publiceerde Wijdeveld ge_ dichten over Adolf Hitler, Arnold Meijer en de strijders aan het Oostfront. Wegens stroomrantsoeneering zullen de Beka-fabrieken te Til burg tot 2 Januari a.s worden stilgelegd. Nadal de rijksveerboot „Brak- rand" den. dienst Oostmarum Schiermonnikoog ha<ï moeten staken zijn eenige malen passa giers en post per vliegtuig ver voerd. Zondag brak de telefoonkabel zoodat Schiermonnikoog zonder direct contact met de buitenwe reld is. Maandagmorgen kwam weer een vliegtuig. Vermoede lijk zal op Schiermonnikoog een zender geplaatst worden voor 't overbrengen van telegrammen' en gesprekken. Op soortgelijke' wijze heeft men zich in 1928 ook beholpen toen de kabel ook door het ijs gebroken was. wereld luisterde er naar, nu zij tenslotte weer kon ademha len. Wat is overgebleven van dezen schoonen opzet, hoe staat het met de naleving der bepalingen ervan? De 'Kerk wordt in deze da gen weer beschuldigd en aan gevallen. Volkomen ten on rechte! 'Zij is, aldus de Paus, niet van plan tusschenbeide te komen in zuiver aar&sche zaken en tegenstellingen. Wij willen niet beschuldigen of critiseeren, maar helpen. De Paus omschreef nog eens de juiste taak van de Kerk voor den vrede en spoorde de Christenen aan, niet te ver sagen in den strijd tegen de vijanden van Christus, geen enkel Christen mag terug schrikken voor dien strijd, niemand mag met de armen over elkaar blijven toezien. De Kerk is onbevreesd en standvastig in tijden van be proeving. Verder sprak de Paus over de nooden van vele volkeren, die hongeren en behoefte heb ben aan het dagelij ksch brood. „Het is ons aller plicht, te helpen, wat we kunnen, want de dreigende nood hangt als een schaduw over het ^nieuwe jaar." De H. Vader constateerde dat gelukkig in vele harten de beginselen voor een goeden vrede zich hebben vastgezet. Machtige ontwikkelingen vani de techniek moeten voor den vrede worden aangewend. Het vraagstuk der ontwapening staat nu in het centrum van de belangstelling der interna tionale besprekingen, nu het „door nieuwe instrumenten van verwoestingen, die de menschheid als helsche uit vindingen beschouwt, een nieu we prikkel tot oplossing heeft gekregen." Millioenen menschen leven in schier ondragelijke span ning. De boodschap van Beth lehem is heden voor de we reld noodzakelijker dan ooit, zoo besloot de H. Vader. "T"E PAD ANG hebben eenige terroristen bij het naderen van een Nederlandsche pa trouille te Boekit Poctoes een bom, die in een boom ge plaatst was, tot explosie ge bracht. Drie Nederlandsche soldaten werden gedood en vier gewond. In Batavia werd een goed bewapende bende, die bij Pasar Bekassi was bin nengedrongen, door Neder landsche troepen verspreid. De terroristen leden zware verliezen. Dienzelfden dag werd een Ne- derlandsch transport op weg naar Babakan beschoten. De aanvallers werden, nadat hun zware verliezen waren toegebracht, verspreid. Een derde bende, welke in de Neder landsche zone poogde door te drin gen jis eveneens verspreid. De Ne. derlandsch-Indonesische commis sie, welke naar Madoera was ver. trokken _om aldaar den toestand te onderzoeken en op te nemen, hoe de evacuatie van geïnterneerden in overeenstemming met de over eenkomst van Cheribon kan wor den uitgevoerd, is naar Soerabaja teruggekeerd met 82 geïnterneer den, the sinds 27 Maart, 1946 waren vastgehouden. In Celehes zijn 51 gevangenen uit de gevangenis te Rappang ontvlucht. Bij de vervol ging zijn 18 van hen gedood. Republikeinsche critiek op Soekarno. Verschillende republikeinsche bladen hebben critiek uitgeoefend op de houding vallr. Soekarno en drs. Moh. Hatta inzake de ont werpovereenkomst van Linggadja. ti. Het past deze personen niet, aldus deze bladen, om in hun functie van president en vice-pre. sident zich in het openbaar voor deze overeenkomst uit te laten. Zij dienen krachtens hun ambt boven de partijen te staan en zich niet in te laten -met het beleid van het kabinet. Het republikeinsche blad „Merdeka" stelt in dit ver band de vraag: „Wat zou «men in indien Konin- in Amsterdam, Nederland denken gin Wilhelmina Rotterdam en andere steden redel voeringen hield om de Nederlan ders aan te sporen de ontwerp overeenkomst te aanvaarden?". (Wij zijn dus nu al zoover, dat Soekarno op één lijn gesteld wordt met de constitutioneele Koningin van Nederland! Red.) De gemengde commissie, be staande uit leden van de subcom missie iter bespoediging van de evacuatie, die een onderzoek heeft, ingesteld naar de omstandigheden* in interneeringskampen in het binnenland van Java is terug gekeerd. Zij heeft 18 kampen in Oost. en Midden-Java bezocht. De algemeene indruk was, dat de voedseltoestand redelijk was; met kleeding was het echter slecht ge steld. Ongeveer 7.000 -geïnterneer den moeten nog worden geëvacu eerd. Men „hóópt", dat dit in twee maanden ten uitvoer zal zijn gebracht. Naar Mr. Steenberghe, onze vertegenwoordiger in Ameri ka, mededeelde, zijn er op het oogenblik onderhande lingen gaande over een lee ning van de Internationale Bank voor den Wederopbouw aan Nederland ten bedrage van 500 millioen dollar. Wanneer deze leening tot stand komt, aldus mr. Steen berghe, zal z(j de eerste zijn, die door de bank wordt ver strekt en derhalve in zeke ren zin een „experiment" vormen. Op het Koningsplein te Batavia vond op den dag, waar aan de 7 December-divisie haar naam ontleent, een groote parade plaats en werden tevens 27 officieren be- eedigd door den commandant, generaal-majoor Dürst- Britt. Een opname, gemaakt tijdens de plechtige eeds aflegging door de nieuwe officieren. (A.N.P. P.) Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat gedu rende de maand Januari 19.47 diegenen voor een schoenen bon in aanmerking komen, wier stamkaartnummer op het Sjfer 5 eindigt, vobr zoover zij sedert 1 Januari 1945 geen bon voor schoenen hebben ontvangen. De distributiediensten zul len eerst na 19 Januari a.s. be ginnen met de uitreiking der bonnen tegen overlegging van de stamkaart met bijbehoorend inlegvel. De Chincesche luchtvaart is gisteren door een buitenge woon zwaren slag getroffen. Niet minder dan drie vlieg tuigen met 77 personen aan boord zijn nabij Sjanghai verongelukt. De machines kwamen van Tchunking en konden te Nan king niet landen door het volko men gebrek aan zicht. De eerste machine een Skytrain mis_ te de landingsbaan te Kiangwan en sloeg te pletter op een boer derij, waarin zich een vrouw en drie kinderen bevonden, die al len gedood werden. Nog geen twee uur later sloeg op nagenoeg dezelfde plaats wederom een Skytrain in den grond. Het der de toestel, een Skytrain van de Staatsluchtvaartmij, had drie en een half uur boven Kiangwan gecirkeld doch kon zelfs met de instrumenten de landingsbaan niet vinden. Het vloog door naar Loengjoea, doch stortte daar neer bij een landingspoging. Ben der-Amerikaansche piloten vond den dood, juist 48 uur voor dat zijn vrouw en kinderen uit Amerika zouden arriveeren om zich bij hem te voegen. De Industriëele Handelscombi natie te den Haag zal aan de Turksche Regeering zes dubbel- schroefpassagiersschepen leveren. Amerika heeft in Melbourne den Daviscup gewonnen. Bur gemeester de Monchy van den Haag is in verband met zijn aftre den bevorderd tot groot-officier in de orde van Oranje Nassau. In Duitschland zou, volgens Ameri- kaansche berichten, een nieuwe wijdvertakte, goed georganiseerde geheime organisatie ontdekt zijn. INE SLOTZITTING van de con- ferentie van den Pasar heeft op voorstel van de afgevaardigde van Soemba het volgende tele gram gezonden aan H. M. de Ko ningin Wilhelmina; „Het voorloopig vertegen woordigend lichaam van den Staat Oost-Indonesië, den 24 December te Den Pasar voor de eerste maal bijeen, betuigt Hare Majesteit den^fcank van het volk van Oost-Indonesië voor de inlossing van de be lofte vervat in Haar rede van 7 December 1942 en Smeekt den Zegen van den AUerhoog- sten af voor Hare Majesteit en Haar Huis". In Makassar, dat tot hoofdstad van den nieuwen staat is gekozen, zal op 1 Maart het voorloopige parlement van Oost-Indonesië worden bijeen geroepen.'*De vlag- genkwestie werd tot die bijeen komst aangehouden. In de slotrede heeft dr. van Mook de hoop uitge. sproken dat de Almachtige Groot Indonesië tot grooten bloei zal leiden. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.C. te De Bilt. geldig tot Zaterdagavond: OPVRIEZEND l Vannacht tijdelijk helder, op. vriezend weer. Morgen overdag overdrijvende wolkenvelden. Geen neerslag van beteekenis. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dool. Matige of zwakke meest westelijke wind. (Auteursrecht voorbeh. KNMI)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1