2 Nieuw Noerdhollandsch Dagblad De sfeer in en om VOOR HET TRIBUNAAL het Arbeidsbureau Kerstfentconstelling jonge kunstenaars Daar is de magyrusladder! ASkmaarder pleegde taxi-overval De kranïenstrijd in den Raad van Erekhuizen Katholieke Volkspartij Oogst-dankdag Vast en weer los VRIJDAG 27 DECEMBER 1946 Dat er achter de schermen van het Gewestelijk Arbeidsbu reau tijdens de bezetting wel een en ander gebeurd is, weet zs>o ongeveer wel ieder, die er direct, indirect of in het ge heel niet mee te maken heeft gehad. Er werd daar geknoeid en vervalscht, ve»nietigd en zoekgemaakt, zocdat bij even- tueeie moeilijkheden vele mensehen den dans naar het Derde Rijk konden ontloopen. Er waren evenwel ook ambte naren, die min of meer de zaak bedierven, of heelemaal aan den verkeerden kant stonden. Ook waren er, die voor het oog van de buitenwereld verkeerd waren, maar behoorlijk veel kondien presteeren ten goede. Tenslotte was er een categorie, die nou ja, zoo halfslachtig probeerde te red. den aan zichzelf en aan het uiter. lijk fatsoen. Voor het Tribunaal stonden twee ex-ambtenaren terecht, die in de oorlogsjaren aan het G. A. B. werkzaam waren geweest. A. Loos, die sinds 1933 lid van de N.S.B. was en propagandaleider, zag zich na het vertrek van den on- sympathieken Sprenger benoemd tot wnd. Directeur. Deze functie duurde maar een paar maanden en toch was er een enkele klaent binnengekomen. Dat,hij o.a. N.S. B.-ers op sleutelposities plaatste daar waar een goede Nederlander veel nuttig werk zou kunnen doen. Uit eenige verklaringen kon echter worden opgemaakt, dat hier een zekere dwang achter zat van den Fachberater en daarom werd Loos een en ander door de goede ambtenaren ook niet al te zwaar aangerekend. Het Tribunaal was van oordeel, dat gezien de omstandigheden besch, geïnterneerd moest blijven voor den duur van detentie, zoodat hij heden in vrijheid zou worden gesteld. Be. tweede persoon was B. A. Andeweg, die beschuldigd werd van het feit, sympathiseerend lid van de N.S.B. fe zijn geworden, dit evenwel na pressie van den toenmaligen directeur Sprenger. Ondanks dit lidmaatschap had Andeweg, blijkens de getuigen, verklaringen van de heeren Boon en SÏóof nog veel kunnen doen voor de jongens, die opgeroepen werden en op transport gesteld. Colporteur en landwachter C. A. Brandwijk te Bergen was al sinds 1934 lid van de N.S.B. ge weest, colporteerde met Vova en met de Deutsche Zeitung, verkocht verder boeken aan Duitsche mili tairen, waaraan hij een nogal slor dige stuiver verdiende en maakte het de menschen in Bergen af en toe tamelijk lastig bij de controle op de leegstaande huizen. De ver. klaringen luidden niet erg gun stig. Het wekte de schijn dat besch. nu beter voordeed, dan hij toentertijd in werkelijkheid was geweest, gezien ook de besmetting die op het heele gezin was over gegaan, moeder, dochter en zoons waren lid of S.S.er en Jeugdstor men Mr. dr. C. Berkhouwer vroeg uiterste clementie voor hem. l3/4 jaar voor S.S.er Dinsdagmiddag werd de zaak tegen D. Boot uit Alkmaar op nieuw behandeld. Verd. werd er van beschuldigd dienst genomen te hebben bij dfe S.S., waar hij aan de soldaten gymnastiekles had ge geven. Later had hij wagenladirt. gen voor Duitsehland vanuit de „Sicherheitsstellung" gecontro-, leerd. Het was niet bewezen of hij daarvan ook ten eigen gunste ge profiteerd had, maar wel was be kend, dat verd. zich nooit tegen over zijn ondergeschikten had misdragen. Wel had hij in een brief aan een vriend geschreven blij te zijn, dat het onze „Führer" gelukt was ons land binnen te rukken. De verdediger Mr. C. Berkhou. wer noemde den Kersttijd een reden voor. clemente behandeling en vroeg voor verdachte een mini male straf. Het vonnis van het tribunaal luidde dienovereenkomstig 1 jaar en 9 maanden onder aftrek van voorarrest. Door verkeerde opvatting misleid. Het Tribunaal behandelde Dins, dagmiddag de zaak tegen den voormaligen landwachter en blok- leider der N.S.B., H. B., te Castri. cum. Hem werd voornamelijk ten laste gelegd dat hij menschen naar het strand had gevoerd om voor de Duitschers verdedigingswerken te bouwen. Verd. erkende dit, maar beweerde, dat tijdens het transport het meerendeel gevlucht was, het geen hij had toegelaten. Hij betreurde het, naar hij zeide, dat de, twee menschen, die hij tenslotte nog over had, er niet vandoor gegaan waren. Dat hij landwachter was gewor den, bleek voortgekomen te zijn uit financieele moeilijkheden. Voor een avond controleeren betaalde men 45 gulden. Als verzachtende omstandigheden voerde de verde diger o.a. aan, dat zelfs de partij niet over verdachte tevreden was, hetgeen wij begrijpen, daar ver dachte allerminst den indruk maakte een fanatiekeling te zijn. Uitspraak Dinsdag 31 Dec. ALKMAAR Deze belangwekkende en veelbesproken tentoonstelling in liet Stedelijk Museum, Breed, straat, trekt terecht zeer de aan. dach. Verheugend is ook het feit, dat reeds vóór de Kerstdagen verschillende werken werden .verkocht: een teekening van Jaap Mooy, schilderijen van Hans Wiesman, Bavid Kouwe- naar, Friso ten Holt, Jaap Min en Henk van den Idsert, bene. vens twee beeldhouwwerken van H. Radecker. Van de vijf laatstgenoemden •werd van elk een werk aange kocht voor het Departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen door een commissie die voor deze tentoonstelling speciaal uit Den Haag was over. gekomen. Voor de jonge kunstenaars beteekent dit wel een bemoedi gend succes. Van Jaap Min werd aange. koah,t „Stilleven" (no. 68); van Henk v. d. Idsert „Bloemen- ,s til leven" (no. 85); van H. Ra- ;decker Geitje in Zandsteen (no. 10) en verder 'n stilleven van De Kouwenaar (no. 30) en Fr. ten Holt (no. 37). lederen dag, tot 22 Januari, is de tentoonstelling geopend van 1012 en van 24 uur, op Zon dagen uitsluitend van 24 uur. ALCMARIA V.V.V. Maandag a.s.. wordt de alge. meene ledenvergadering van V.V.V. gehouden. Behalve de motorraces in 1947 komt de herdenking ter sprake van het '50-jarig bestaan. Aan de orde komt ook een voorstel tot aanhouding van de bestuursverkiezing tot de voor jaarsvergadering, waarin 3 be stuursleden periodiek zullen af. treden; tevens wordt de goed keuring gevraagd van een af. wijking van het huishoudelijk reglement, waardoor een lid tot bestuurslid kan worden geko zen, die nog geen 12 maanden lid van „Alcmaria V.V.V." ge. weest is, GESLAAGD Geslaagd voor hel examen M.O. Nederlandsche taal en Letterkunde: R. v. d. Meulen te Noord-Scharwoude en P. G. Möller te Alkmaar. TERUG De Vreemdelingendienst hier ter stede heeft een Duitscher gearresteerd, die illegaal in ons land was binnengekomen. Hij zal wederom in de Heimat te ruggeleid worden. Zaterdag a.s. zal de nieuwe auto-ladderwagen voor de Alk. maarsche brandweer arriveeren De geheele brandweer zal de (nieuwe aanwinst aan den rand der gemeente opwachten en haar daarna naar het Stadhuis begeleiden, waar de stoet om 3.15 arriveert. Vóór het Stad huis wordt een korte demon stratie gegeven van de moge lijkheden, die een Magyruslad der biedt. Eveneens op dezen middag zal de burgemeester de ladder aan den Brandweer overdragen. De Fostharmonie heeft toege zegd! present te zijn om deze :,toch wel feestelijke gebeurtenis met haar muziek op te luisteren De Rijkspolitie, gedetacheerd te Zaandijk, heeft den Alkmaarder J. A. K. gearresteerd, die deelge nomen heeft aan een overval op «een taxichauffeur te Koog aan de Zaan. Tezamen met den 29-jari- gen recidivist C. v. T., die Maan- 'dag j.l. in de Bijenkorf te Amster dam werd gearresteerd, had hij den chauffeur met knuppels be werkt. Beiden werden re Amster dam ingesloten. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ Maandagavond werd onder voorzitterschap van den heer Tj. N. Adema in het gebouw in de Langestraat een algemeene ledenvergadering gehouden van de Openbare Leeszaal en Boe kerij voor Alkmaar en Omg. Uitvoerig werden de moeilijk heden in verband met dé perso neelsvoorziening besproken, daar gediplomeerde krachten door de over het algemeen nog onvoldoende salarissen vaak 'n betere positie kunnen vinden bij diverse overheidsinstellingen en de bibliotheken van groote fa. brieken. Bij de Centrale. Veï- ^eeniging van Openbare Leesza. len is een nieuwe salarisrege ling in voorbereiding, waardoor de bezwaren waarschijnlijk bin. nen afzienbaren tijd ondervan gen kunnen worden. Het bestuur besloot aan het personeel, dat zich met groote ambitie aan zijn taak geeft, weer de gebruikelijke kerstgra tificatie toe te kennen. Bij de periodieke aftreding van bestuursleden werden her kozen en gekozen mej. L. van der Linden en de heeren G. Grondsma, mr. J. Belonje en H. J. van der Winden. Voor verschillende correspon. dentschappen werd een regeling getroffen. NUTSSPAARBANK In het tijdvak van 119 Dec. werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 167.670.99 (vorig jaar f 76.044,31) en terugbetaald f 246.591,65 (v.j. f 174.45-0,55). Het aan de inleggers verschul digde "apitaal, bij den aanvang van het jaar f 10.662.445,95 be. draagt thans f 10.033.438,46 (v.j. f 10.494.074,14). Het aantal in voormeld tijdvak nieuw uitgegeven boekjes be draagt 100 (v.j. 38). Ingetrok ken werden 50 boekjes (v.j. 22) Het aantal in omloop zijnde ,boekjes, bij den aanvang van het jaar 22.188, bedraagt thans 24.455 (v.j. 22.188). Onder de in voormeld tijdvak nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 10 (v.j. 3) voor pas geborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eer sten inleg van f 1. HUISVREDEBREUK. Aan de Nieuwesloot werd een huis ontruimd, omdat ver moedelijk de ondergrondsche gasleiding was gesprongen; er hing een sterke gaslucht. In een zestal huizen moest de politie zich toegang ver schaffen, daar de waterleidin gen gesprongen waren en de bewoners niet thuis waren. BURGERLIJKE STAND Geboren: George H. A., zoon van Cornells Schol en J. M. van der Schot; Cornelis H. A. N., zoon van Johannes P. M. Dan- kers en M. B. A. Michielsen; Hillegonda M. W., dochter van G. D. J. Koezemans en W. Hoo. geboom; Wim, zoon van Leen- dert van der Sande en W. Voo. gel; Eduardus S. J., zoon van Johannes M. Admiraal en C.J. van de Kamer; Johannes J. B., zoon van Dominieus van der Zee en J. J. Damhuis; Maria C., dochter van Antonius Kloet en T. M. van der'Werf; Frank Theo. door, zoon van Reijer J. Zwaan en M. van Gulik; Step'hanis W. A„ zoon van Nicolaas W. Bar- horsl en Marie J. A. Kroed'ers. Gehuwd: Sijtje Gol en Mar tina Th. Mosk; Andreas Th, A. Mulder en Anna G. Soecker. Tijdens den Maandagavond gehouden raadsvergadering te Enkhuizen, stelde wethouder Roosendaal voor de aan het „gezuiverde" niet-katholieke Dagblad voor Noord-Holland toegestane persfaciliteiten in te trekken, gezien de houding van dit blad tegenover de oud-illegale pers. Nadat B. en W hieromtrent een advies hebben uitgebracht, zal de Raad in de volgende verga dering een beslissing nemen. BERGEN Dezer dagen had een alge meene ledenvergadering plaats van de afdeeling Bergen van de KVP. Uil het jaarverslag bleek <ïat het aantal leden 680 heeft bedragen en thans nog ruim 600 een ongekend hoog aantal in vergelijking met de jaren vóór de bezetting. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de rekening een voordeelig saldo noteerde. Bij de bestuursverkiezing stelden zich alsnog 3 van de 7 zittencTe bestuursleden herkies baar. Tot voorzitter werd geko zen de heer F. Damhuis. Her kiesbaar waren de heeren J. C. Punt, L. v. d. Velde en J. Veldt, 'als nieuw lid werd gekozen de heer J. de Haan. Met de verkie. zing van nog 2' bestuursleden wordt gewacht tot een eerstvol gende vergadering. Tot secreta ris werd gekozen de heer L. v. d. Velde, tot penningmeester de heer J. de Haan. Het ligt in het voornemen, indien er althans belangstelling voldoende is, een cursus te organiseeren in ge meentebeleid en gemeentepoli tiek. Jongeren die interesse hebben voor het volgen van een dergelijken cursus kunnen zich opgeven bij den heer J. Punt, Dorpsstraat 40. De hoer Ellis stekïe nog voor z.g. praatavon den te organiseeren. Niets meer aan de orde zijnde sloet de voorzitter deze matig bezochte vergadering. WARMENHUIZEN MODEVAKSCHOOL Bij het op 16 en 17 December gehouden examen aan de R.K. Modevakschool te Warmenhui- zen slaagden voor het diploma Linnennaaien de dames: N. v. d. Berg, T. v. d. Berg, G. Groot, L. Latenstein, T. Mekken, M. Molenaar, L. Mosch, L. Nannes, R. Ooievaar Ad., R. Ooievaar Dd T. Vader, A. Zutt en voor hel_ diploma Costuumnaaien,- de da mes T. Brandsen, N. Broersen, A. Dekker en N. Hoogeboom. WAARLAND De LTB-afd!eeling Harenkar spel-Oost heeft dezer dagen een oogstdankdag gehouden, welke uitstekend geslaagd is. Het be- ■gon des morgens om 8.30 uur met een plechtige gezongen H. Mis. Na de plechtigheid in de kerk werd een gezamenlijk ont bijt gehouden in het café „De Posthoorn", waarna dte och end- vergadering werd gehouden, waaronder door den veerzitter der afdeeling, den heer Joh. Dekker Mz„ een duidelijke uit eenzetting werd gegeven van wat door het hoofdbestuur van den LTB voor de tuinders wordt gedaan. Des namiddags om twee uur waren alle tuinders weer bijeen. De heer Schrijnemakers gaf een duidelijk" overzicht van de op. richting van de Coöperatie in d!e plaats van.het thans bestaande In- en Verkoopkantoor voor den Land- en Tuinbouw; alle leden van den LTB kunnen van deze Coöperatie hun benoodigdheden betrekken, lid en aandeelhou der worden. Daarna sprak de heer Tel uit Heemstede over de Stichting voor den Landbouw, waarin de gezamenlijke stands- organisaties aller belangen be hartigen. Vervolgens sprak deze spreker ook over de noodzaak van het T.to.c.-fonds. Beide spre kers, die een aandachtig gehoor vonden, werden met dankbaar applaus beloond. De oogstdank dag van deze afdeeling vati <jen LTB is een dag geweest waar over het afdee,ingsfoestuur met zijn leden zeer tevreden waren. NOORD-SCHARWOUDE Leden-leening van den Noordermarkfhond aanvaard De Veiiingsvereemging De NoordermarktDond te Noord- Scharwoude kwam Dinsdagmid dag in ouitenjmwone algemeene vergadering bijeen. Deze verga, dering werd voornamelijk ge houden om de statuten zoodanig te wijzigen, dat de mogelijkheid wordt geopend, het eventueel te veel betaalde veilingspercentage te doen bijschrijven op een z.g. ledenleening, welke door de le den aan de veiling word'! ver strekt tegen een rente van 2 pet. Bij normaal uittreden als lid zal hel tegoed worden uitge keerd, doch bij royement niet. De vooruitzichten voor den tuinbouw zijn, aldus verklaarde de voorzitter, nie, sleciht. Coö peratieve afzet is een overwe ging waard. Ook het diepvriezen zal de aandacht van den tuin bouw moeren hebben en de tuinders moeien trachten, daar in ook medezeggenschap te krij gen. Na eemge besprekingen werd de voorgestelde statuten wijziging t.a.v. het ledenkapitaal z.h.st. aangenomen. De cursus aardappelselectie, welke door de NAK gegeven zal worden, onlmoet zeer veel belangstelling. Er is plaats voor 48 cursisten, maar de opgaven loopen in d!e honderden, i-ffc-fc is echter de bedoeling van de NAT om beroepsselecteurs te kwee ken, dus niet zoo maar voor selectie op het eigen bedrijf. Mfen besloot een nieuwe em. ballageloods te doen bouwen bij het parkeerterrein en wel zoo danig, dat er later nog een ver dieping kan worden opgezet. Kosten phn. f 26.000. Nieuw Leven van Heerhugo. waard stelde tijdiens de rond vraag voor een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden voor 'n conservenfahriek, eigen dom van den Noord'ermarkttoond. Indertijd is de directeur van de N.V. Ned. Basaltmaatschappij met zijn procuratiehouder door de P.R.A. gearresteerd. De zoon van dezen directeur, de heer H. A. Prins was reeds sinds de bevrij ding gedetineerd aanvankelijk in Rochdafle, sinds enkele weken in de forten te Beverwijk. Daags voor Kerstmis is nu de heer H. A. Prins vrijgelaten. Er zijn menschen bij wie een dergelijke vrijlating weer al de verschrikkingen in de herinnering roept, die zij in hun jeugd onder vonden bij het spel met het aftel rijmpje „Vast is vast en los is los." De pointe van het rijmpje zat .voornamelijk hierin, dat „Vast.." ook wel eens."Los" kon betee- kenen; en het laatste gebeurde meestal op de aller-onverwachtste momenten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2