KERSTBOODSCHAPPEN VAN GENERAAL SPOOR De distributie van schoenen Nieuw Noordhoilandsch Dagblad 3 tot de mannenin Indië, tot de familie in Nederland Dansen Handhaving der bestaande regeling KERSTMIS OP H. LANDSTICHTING WzteLdfïie&i tn&dl Prims Bemhes-'d heeft een lichte griep TREIN ONTSPOORD Slachtoffers van de gladheid Voor hef- eerst weer in Sumatra OVER RADIO BATAVIA heelt de Legercommandant in Ned.-Indië, Luitenant-Generaal Spoor, Kerstboodschappen gericht tot de soldaten in Indië en tot de familieleden in Ne derland. Tof de troepen sprak de generaal o.a. als 'volgt: „Het is mij een behoefte in de zen Kersttijd een enkel woord tot U te richten. Het Lijkt, somnïigen misschien vreemd, dat een leger commandant een kerstboodschap aan zijn mannen brengt.' Soldaat en Kerstmis, zoo denkt men dan, dat hoort niet bij elkaar. Dat is van elkaar verwijderd als strijd van vrede, nu als tweespalt van liefde. Maar zijn wij dienaren van strijd en tweespalt? Onze taak is, juist om aan strijd en tweespalt, die deze gebieden verscheuren, een einde te helpen maken. Wij soldaten van de Konink lijke Landmacht, de Brigade Mariniers en het Koninklijk Ned. Indische Leger, mogen behoedzaam maar zeker natie- ren tot de kribbe van den Kerstnacht, want ens werk is eerlijk, onze handen zijn onbe zoedeld, wij roeven en brand stichten niet, maar bescher men en beveiligen. Wij doo- den en wonden niet, maar wij verdedigen het reclst en de menseheïijkheid. Dit is onze trots en dit is onze eer. Op dezen kerstavond gaan onza gedachten meer dan ooit uit naar degenen die wij missen wit onze rijen, naar hen die het hoogste of- Ier brachtenMaar wij weten, dat zij het niet tevergeefs ge bracht zullen hebben en dat ook in dit land een maal de krachten van rede en liefde zuilen over winnen. En velen onzer denken in deze dagen ook meer dan ooit aan het gemis hunner famiieleden in het Moederland. Laten het, mak kers, geen sombere of bittere ge-: dachten zijn. Laat oris, integendeel dezen Kerstnacht ontvangen in een blijmoedig en open hart, dat de kracht en overwinning van het offer boven klein persoonlijk ver. lies stelt. Als wij zoo kunnen den ken en leven, dan weten wij ook wat Kerstmis is, dan vieren wij werkelijk Kerstfeest, want dan be lijden wij pas in ernst onzen heili ge eerbied voor Hem, die alleen geboren werd om zijn kostbaar bloed te offeren voor ons heil. In die beteekenis wensch ik U allen, ondanks de moeilijke en; sombere omstandigheden waarin gij verkeert een heerlijk, en Zalig Kerstfeest, en in die beteeekenis zult gij dat ook kunnen vieren. Zoo simpel en belangloos als het Kerstkind, moge ook onze goede wil den vrede te winnen zijn en leeren wij aan de kribbe onze plicht van liefde en menseheïijk heid." In zijn boodschap aan de fami lieleden in Nederland gewaagde de generaal van het schrijnende ge mis, dat zoowel de jongens enj mannen, in Indië als de familie leden in het moederland juist in deze dagen moeten gevoelen, nu zij door een zoo grooten afstand van elkaar gescheiden zijn. „Zoo Uw droefheid tot bitterheid mocht worden" zei generaal Spoor, „dan doet ge onze mannen in Indië geen recht. De plicht die .zij hier ver-, vullen is waarlijk geen schrijnen." de tegenstelling met het „Vrede I op Aarde", dat in den KerstnachtI ten hemel stijgt. Uw zonen en mannen verrichten hier een werk des vredes. Onze soldaten vormen een bolwerk tegen de ontbindende krachten, die -van *de moeilijke nieuwe geboorte van het Indone sische volk en van de verwarring die daaruit natuurlijkerwijs ont staat, misbruik willen maken voor doeleinden, die alleen maar zelf zuchtig en misdadig zijn." De Legercommandant verzocht de achtergeblevenen in Nederland met hem te getuigen, dat de sol daten in Indonesië den goeden strijd strijden, den strijd des vre des en den strijd der barmhartig heid. Hoe de Jappen in Indië huishielden is te zien op de tentoon-,) stelling, welke in het Indisch Instituut te Amsterdam gehouden' wordt en welke een beeld geeft van de Japansche bezetting in Indië. (A.N.P. P.) In huize „Casa Nova" op de Heilige Landstichting bij Nij megen zijn van Zondag tot Kerstdag verdiepingsdagen ge- j houden ter voorbereiding van I Kerstmis. Deelnemers uit heel Nederland woonaen de medi taties bij, welke werden gege- 1 ven door den Carmelietenpa- ter B. Terellen, die het myste- rie der menschwording en de I verlossing van de menschen met de toehoorders overwoog. Woensdagochtend om vier uur we-rh in de cenacxAum 'Moor den vicaris der Heilige Land stichting, dr. Verbeek, met as sistentie de plechtige nachtmis I opgedragen. Des nachts om 12 I uur luidden de kerstklokken j over de heuvelen der Land stichting. Voor kinderen tot 15 jaar een bon extra De schoenendistributie zal in de komende distributieperiode als volgt geregeld worden: Op nader bekend te maken data zal in dezelfde volgorde, waarin dit bij de vorige disitri-'i butieregeiing geschiedde, het eindcijfer van de tweede distri butiestamkaart worden aange wezen Ier verkrijging vart een schoenenbon. Alle personen, die op het tijdstip van de cijferaan, wijzing den leeftijd .van een jaar ol' ouder hebben bereikt, en wier stamkaartnummer Op hel aangewezen cijfer eindigt, zul len het recht hebben een schoe- nenibon bij den distributiediensi in ontvangst te nemen. Men zal hierbij wederom vrij zijn in de keuze van een schoenenbon voor dames-, iheeren- of kinder schoenen. De cijferaanrwijzing zal in de onderstaande volgorde* geschieden: 3, 9, 6, 1, 8, 4, 0, 7, 2, 5. Daarenboven zal voor kinde ren, die gedurende de periode, waarvoor deze schoenendisiribu- 4ieregelin.g geldt, een der leef. tijden van één tot, en met veer tien jaar bereiken, in de maand waarin zij jarig zijn, op vertoon van de tweede"* dislributiestam- kaart van het betrokken ^kind een schoenenbon jvorden uitge reikt, welke uitsluitend bestemd is voor den aankoop van schoe nen in de maat 'en de soort, welke voor het desbetreffende kind noodig zijn. HET ENGELSCHE katholie ke weekblad „The Catholic Herald" heeft een oproep ge daan op de overwinnende lan den, om amnestie te verleenen aan krijgsgevangenen en poli tieke delinquenten. Deze op roep vindt weerklank in het besluit der Fransche regee ring, om 7000 Duitsche krijgs gevangenen.die in het Saar-- gebied woonachtig waren en in de Fransche industrie te werk waren gesteld, vrij te laten! Een goed begin! heeft een overeenkomst geslo- democratische groepeeringen ten met de Belgische regee- huiverig maken voor het vor- ring, om 20.000 verplaatste men van één front tegen Fr on personen uit de Amerikaansche coè Niettemin meent men in zone van Duitschland in de deze kringen, dat de oplossing Belgische steenkolenmijnen te van de bestaande moeilijkhe- werk te stellen. Dit geeft in den binnen Spanje gevonden elk geval aan deze oorlogs- moet worden. slachtoffers weer een basis van bestaanszekerheid. MD is het de tijd, dat u in krant en voor winkelraam weer de aankondigingen kunt lezen van uitvoeringen bal na; van feestavonden bal na. Het dansen is de grootste atractie, die de menschen uit huis trekt en de danszalen vult. Wees gerustMarcus is geen verzuurd, levens-schuw oud heertje, die op het dansen kwaadaardig verbeten is. Dan sen is goed, kan althans goed zijn. Er is een „maar" aan verbonden. Het mag geen woe de, geen ziekte zijn. Lijdt men daar in Noordholland ook niet een beetje te veel aan? En dansen en dansen is twetè.' Er zijn dansen, die heelemaal geen dansen meer zijn. Maak. u-zelf niets wijs. Uw geweten kunt ge toch niet sussen. Maar dans God niet uiet uw ziel vandaan noch uit die van an deren. Dans beschaafd, dans behoorlijk,' dans eerbaar en zedig, dans als een goed ka- tholiekj dans als een kind van God. Dan danst u veilig en prettig. MARCUS HET KERSTFEEST heeft in de bezette zones in Duitsch land aanleiding gegeven tot verbroederingspogingen tus- schen de bevolking en de be zetters. Een-bewijs daarvoor is ook het feit, dat een Engelsch- man in het Duitsch een radio boodschap heeft gericht tot de Duitsche bevolking. Het was John Hynd, die het hoofd is van het Engelsche departement voor Duitsche en Oostenrijk- sche bestuursaangelegenheden en zijn rede werd uitgezonden door Londen en Hamburg. Hij zeide o.a. dat de bezetters slechts één doel hadden en wel in Duitschland een nieuwen geest van democratie te schep pen, die er borg voor blijft, dat Duitschland vrijwillig met andere naties zal samenwerken Duitschers, houdt moed, zoo verklaarde hij, „een nieuwe periode van vrede en alge meen vertrouwen zal begin nen." Er straalt een licht door de duisternis. MINDER PRETTIG is voorts een bericht uit Parijs, volgens hetwelk Leon Jouhaux, Fran sche afgevaardigde bij de U. N .O., bij zijn terugkeer uit Amerika verklaard heeft, dat de Londensche besprekingen ^merj^a voor een economische HET WERELDZIONISTEN- CONGRES te Bazel heeft be sloten, niet deel te nemen aan over Palestina. Het bestuur is echter gemachtigd, dit besluit eventueel te veranderen. OM SPANJE is er nog ru moer: de Britsche gezant in Madrid is naar Londen terug gekeerd en er is beweerd, dat deze diplomaat, Sir Victor en sociale crisis staat, hetgeen voor de rust en orde in de wereld, gezien den invloed, die daarvan in vele landen zou uitgaan, niet te wenschen zou zijn! DE VISA in het verkeer tus- Mallet, partij koos voor de schen Engeland en Frankrijk zijn met ingang van 1 Januari a.s .afgeschaft. HET AMERIKAANSCHE mi litaire bestuur in Duitschland anti-Franco-gezinden; bladen in Madrid sprgken dit echter tegen en buitenlandsche cor respondenten meenen, dat be halve de Britsche, ook de Ame rikaansche gezanten veel eer te bang waren om hun han den te branden aan koud wa ter. Reuter constateert in een beschouwing uit Madrid, dat de .vooruitzichten voor samen werking op breede basis onder baarheid in de politiek, maag de tegenstanders van Franco meent, dat een minister „ee: niet verbeterd zijn, men is het zekere vrijheid moet ^hebben op veel punten .nog %ang niet in verbami met de massa onri eens, terwijl de laatste .zet van nojj onderzocht moeten wor-f de communisten, die de leiding bekende elementen, die eerst wilden veroveren, de andere den". SPAAK heeft in een pers- onderhoud verklaard, dat hij zich ,in het parlement zal uit spreken over de houding van België tegenover Duitschland. Hij is voorstander van open- m Naar het secretariaat van Z. K. H. Prins Bernhard me dedeelt, moet de Prins wegens een lichte griep eenige dagen het bed houden. Er bestaan geen redenen tot ongerustheid en er is geen medische bij stand ingeroepen. Tusschen Wijhe en Olst is Maandag een trein ontspoord, waardoor het treinverkeer in beide richtingen werd ge stremd. Het Kerstvervoer tus schen Zwolle en Arnhem werd daardoor aanzienlijk vertraagd. Men is terstond met het vrij maken van de lijn begonnen. In een wak gereden Terwijl 12 arbeiders uit den Noordoostpolder tusschen het Ramp Zwartemeer en Ramspol aan het schaatsen waren, schoten twee der rijders in een wak. Een van hén kon worden gered, maar H. Mal- jaars uit Oostkapelie geraakte onder het ijs en verdronk. Zijn lijk is nog niet gevonden. Een ragfijn motregentje heeft Dinsdagmiddag menigeen par ten gespeeld. De straten wa ren binnen een kwartier spie gelglad en de gemeentelijke geneeskundige diensten kregen een paar drukke uurtjes. Voor 9 uur moest in Amsterdam de G.G.D. 22 maal uitrukken om slachtoffers van het gladde wegdek naar een ziekenhuis te transporteeren. Een motorrij der, die met een ribfractuur in een zidkenhuis werd opgeno men, wenschte daar echter niet te blijven, omdat hij er niet voor voelde, door de verpleeg sters gewasschen te worden Paardenvleeseh De binnenlandsche vleesch- positie laat niet toe, zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede, paardenvleesch zonder bon beschikbaar te stellen, zooals enkele bladen uit een officieele mededeeling ten on rechte hadden geconcludeerd. Voor de eerste maal sedert den oorlog hebben Nederlan ders een bezoek .gebracht aan het binnenland van Sumatra. Maandag heeft een Nederland- sche" missie van acht leden Siantar, de republikeinsche hoofdstad van Sumatra, be zocht. De reis werd -gemaakt onder zware dekking van de „pdlisie tentara" en verliep zonder incidenten. Aan den tocfit werd o.m. 'deelgenomen door dr. 9. van de Velde en kolonel P. Scholten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3