Drie Grooten van Oost-Indonesië 0 AMNESTIE i JAPANNERS WERKTEN MEE aan opstand in Indo-China in de Amerikaansche zone r J 4 Nieuw NoordFiollondsch Dagblad Belangrijk congres voor Sociale Verzekering Dr. Hirschfeld op versoek eervol ontslagen Kerstboodschap tot het Duitsche volk ALKMAARSCHE P. R. A. GRIJPT „HAKKIE" HOLDERT Ook in België hand having der distributie Gondhi goot aan het wandelen Ex-koning Peïer naar Brazilië Chineesche grondwet - aangenomen GEEN VOLLEDIGE ONAFHANKELIJKHEID Elfstedenritten afgelast De Nachtmis in het Vaticaan Nieuw offensief der Chineesche communisten VRIJDAG 27 DECEMBER 194G „Zwart markt" in de openlucht. Op de bloeiende „zwarte markt" in Rome kan men brood koopen tot elke hoeveelheid, mits men maar den veelvomdigen prijs van het gerantsoeneer de brood betaalt. Op vele plaatsen in deze stad kan men op deze wijze levensmiddelerf enz. koopen, zonder veel hinder van de wet te ondervinden. )Ass. Press P.( In verband met het Londen- sahe rapport van de „Commissie 'v. Rhijn" zal de Vereen, van Raden van Arbeid! op 26 en 27 Juli a.s. een belangrijk congres voor Sociale Verzekering hou den in de groote zaal van Belle. vue te Amsterdam. Aanvragen om toezending van het prospectus kunnen gericht voorden aan den heer P. L>. Ger- ntse, directeur van het Bureau der Vereen, van Raden van Arbeid, Droogbak la, Amster dam-C. Blijkens een K .B, is op zijn verzoek, met ingang van 1 Janu ari eervol ontslag verleend aan 'dr. Hirschfeld als secretaris generaal van het voormalig de partement van handel, nijver heid en scheepvaart onder dank betuiging voor de niet-betwiste zeer groote en belangrijke dien sten, in genoemde functie gedu rende 5 zeer moeilijke bezettings jaren aan het Nederiandsche volk bewezen De opperbevelhebber van de Amerikaansche bezettingstroe pen in Duitsdhland, generaal Mc Narvey, heeft in een Kerst boodschap tot de Duitsche bevol king van de Amerikaansche zone o.a gezegd: Uw pad leidt door de sombere nalatenschap van het nazistische regiem en den aanvalsoorlog. U moet begrijpen, dat de huidige omstandigheden een direct ge volg zijn van de vernietiging e'oor den oorlog van menschelijke en materieele hulpbronnen. Ik kan u verzekeren, dat de Amerikaan sche troepen in Duitsehland niet met wraakgevoeens bezield zijn en nfet wenschen, dat uw huidige moeilijkheden voortduren. Op economisch, industrieel en financieel terrein zijn de vorde ringen niet zoo groot Ik moet eerlijk bekennen, dat deze uiterst onbevredigende economi sche situatie in zekere mate ver- De Alkmaarsche P-R.A. heeft een goede vangst gedaan door Zondagmorgen den zoon van "den in den oorlog overleden eigenaar van „De Telegraaf" Henri Holdert te arresteeren. Holdert, bijgenaamd „Hakkie", had de leiding gehad van de thans onder hét zuiveringsmes zijnde Telegraafjournalisten; in Mei 1940 had hij zich al bij de SS gemeld en dook na de bevrijding van Nederland on der. Zondagmorgen, zoo deel de Inspecteur J. van den Berg mede, begaven zich enkele re chercheurs uit Alkmaar naar Monnikendam, waar zij in een geheel zeewaardige tweemas ter een 40-jarigen man aan troffen, die beweerde Harry de Leeuw te heeten. Op „Hui ze Voorhout" viel hij echter na lange verhooren door de mand. Holdert is te Amster dam ingesloten. Tijdens een persconferentie is medegedeeld, (fat ten gevolge van de alom heerschende voed- selschaarschte de rantsoeneering in Belgie nog gesuimen tijd ge handhaafd zal blijven. Hoewel de regeering er van overtuigd is, dat zij geregeld 300 gram brood dagelijks aan de be volking zal kunnen blijven uit reiken, is er geen kwestie van dat dit rantsoen verhoogd kan worden. Het vleeschrantsoen bedraagt momenteel 45 gram per dag. Wat het vetrantsoen aangaat dit werd in het voorjaar van 1946 vastge steld op 1 kg. per Maand, terwijl dit voor den oorleg varieerde tus- schen 1,750 en 1,940 kg. Daar België in 1946 slechts over ruim 100.000 ton ingevoerde vetten be schikte (tegen 195.000 ton voor den oorlog) is het duidelijk dat dit aTtikel gerantsoeneerd zal moeten blijven. Gandhi zal in het begin van het volgend jaar een „wandeltocht" van dorp tot dorp ondernemen in Noakhali, een district in Oost- Bengalen, waar in October ern stige ongeregeldheden tusschen Mohammedanen en Hindoes zijn voorgevallen. Het is zijn doel de vriendschap tusschen Hindoes en Mohammedanen te herstellen en dë bewoners, die tijdens de on geregeldheden hun dorpen verla ten hebben, te overreden weer naar hun woonpaats terug te keeren IN DENPASAR heeft men een spannenden strijd gevoerd om de verkiezing van den voorloopigen president (staatshoofd) van den nieuwen staat Oost-Indonesië (Groote Oost). Er waren drie candidaten: Soekawati, een edelman van Bali, die tenslotte gekozen is, en vervolgens Nadjamoeddin Daen Melawa en Tadjoeddin Noor, bei den van Zuid-CeleSes, beiden links - georiën teerd en Mohamme daan. Bij de eerste stemming kreeg Soeka wati 31 st., Tadjoeddin 24 st. en Nadjamoeddin 13 st. Tweede stem ming Soekawati 31 st., Noor 31 en Nadja 6- De vraag was nu maar, wie de meeste van 'de 6 linksche stemmen zou krijgen, die van Nadja moesten overgaan om in de derde race de beslissing te brengen, nu de zegepalm zou worden weggedragen door dengeen, die de meeste stemmen had, terwijl eerst 2/3 was vereischt. Vijf aanhangers van Nadjamoeddin stemden nu Soekawati, zoodat de Balinees ge kozen werd, hoewel de Zuid-Celebessers ge zamenlijk met hun twee candidaten met 37 stemmen de meerderheid hadden. Intusschen hebben ook de andere candidaten voor het presidentschap een hooge functie gekregen. slechterd is .doordat de vier be zettende megendhelen zich niet gemeenschappelijk gehouden hebben aan het besluit van Pots dam, volgens hetwelk Duitseh land als een economische eenheid moet worden behandeld. De zo nale grenzen dienen alleen voor het aangeven van de bezettings- gebieden en mogen geen belem mering voor het economische le ven van Duitsehland vormen. McNarvey deelde vervolgens mede ,dat hij „toestemming gegeven had" voor een uit breiding van de amnestie voor jeugdige personen, zoo danig dat nog 800.000 perso nen niet krachtens het zuive- ringsrecht vervolgd kunnen worden Deze amnestie geldt ook voor personen, die voor meer dan 50 pet invalide zijn. Volgens Radio Moskou zal ex-koning Peter van Joego slavië zieh permanent in Bra zilië vestigen. De Braziliaan- sehe bladen zouden geprotes teerd hebben' tegen „dë komst van zulk fascistisch uit schot als Peter van Joegosla vië, Carol van Roemenië en SOEKAWATI, NADJAMOEDDIN EN TADJ©EDDIN Nadjamoeddin is door Soekawati aangewezen als kabinetsformateur en is Tadjoeddin door de volksvergadering van de Groote Oost met 40 van de 68 stemmen gekozen tot voorloopfg voorzitter van de voorloopige volksvestegen- Nicholas Horthy." woordiging. -Tevoiën was na verschillende besprekingen, de ontwerpregeling voor den nieuwen Groote-Oost- staat zonder stemming goedgekeurd. Verschil lende moties, ook die inzake het vereenigen van Borneo met de De Chineesche nationale ver gadering heeft met eenparig heid van stemmen de consti tutie aanvaard. De constitutie zal op 1 Jan. worden afgekon- VJIUUie «LZUÖ l, Z.1IIJ j. j nr T-v tri Ai-, trokken. Deze laatste was van den sultan van op 25 c' 1947 van Soembawa, die zijn oorspronkelijke motie ge wijzigd had in dier voege, dat nu zou wor den uitgesproken, dat Borneo den wensch tot samenvoeging in den nieuwen staat te kennen zou kunnen geven; dan had de Groote Oost daar geen bezwaar tegen. Men vond deze mo tie nogal voorbarig en dr. van Mook zei, dat het, behalve dat, ook onelegant was, dat een staat, die formeel nog niet was opgericht, thans reeds uitbreiding van gebied wenscht! Er is door de conferentie tenslotte nog een uit voerige bespreking gevoerd over de vaststel ling van het eedsformulier voor 't staatshoofd! kracht worden. Generalissi mus Tsjang Kai Sjek zeide, het ontwerp aanvaardende, dat de regeering getrouwelijk de grondwet zou nakomen. De communisten hadden de grond wet nïgt aanvaard Na een offieieuzen kerst- wapenstilstand zijn in Ton kin de geveehien weer uit gebroken. De hoege commissaris voor Indo-China, admiraal Thier ry d'Argerdieu, heeft in een kerstboodschap verklaard, dat Frankrijk in dit stadium het Indo-Chineesche volk geen volledige en onvoor waardelijke onafhankelijk heid kon schenken, daar dit voor beide partijen nadeelig zou rijn. Frankrijk wil voorts niet onderwerpen zijn aan ver dragen, die het slechts zelf als eenige der twee par tijen respecteert, aldus de admiraal. De admiraal beschuldigde de Vietnameesche leiders van anti- Fransehe propaganda, terroris me en vernietiging van 's lands welvaart. Ook was hij van mee ning, dat zij de democratic te kort doen, „door het schenden van vrijwillig aangegane ver dragen", hetgeen Frankrijk niet 'i-an duiden „Onze actie in de zuidelijke zóne van Hanoi", aldus het Fransehe communique, „ont moet zwaren tegenstand. De zuiveringeoperaties in het Viet nameesche gedeelte van de stad zijn begonnen. Vele Japanners waren onder de gedoode Viet nameesche strijdkrachten. De organisaties, die de Franschen ontmoeten, bewijzen dat de ac tie langen tijd is voorbereid en de medewerking van waarschijn lijk Japansche technici is duide lijk. Te Campha wenden de mijn installaties, voor zij door de Vietnameesche troepen werden ontruimd, doer hen vernield." Steun van Voor-Indië? Mai The Sjau, vertegenwoor diger in Voor-Indië van de Per manente delegatie van de Viet nam te Parijs, heeft een beroep gedaan op den steun van Voor- Indië voor hef Vietnameesche volk. „Het voortbestaan vam de democratische republiek van Vietnam is thans in gevaar, al dus zeide hij, door de aanvallen op groote schaal van Fransehe troepen in het Noorden en het centrum. Thans kan officieel gemeld worden, dat de Elfstedentocht en wedstrijd, in verband met den aanhoudenden dooi,, op Zaterdag! a.s nipt door vaat In den Kerstnacht heeft de Paus de Nachtmis gecelebreerd in de kleine St. Mathilda-ka- pel, gelegen op de tweede ver dieping van het Vaticaan. Ter bijwoning hiervan waren de leden van het corps diploma- ttque uitgenoodigd. Evenals dit in 1942 en 1943 het geval was, had de pleehtighe'id een uiterst sober karakter. Na de plechtigheid schonk de Paus den aanwezigen zijn zegen. Volgens berichten uit Sjanghai hebben 20.000 man communisti sche troepen een offensief inge zet tegen Hoeatien en Tsjintsjoe- an, ten n.o. van Moekden, met het doel, den spoorweg Moekden Heiloeng af te snijden. Tass meldt, dat op 17 Dec. 5000 soldaten van de Kwomintang zïch in het noordelijk deel van de provincie Sjansi, in de buurt van Voeling, aan bet achtste nationale revolutionnaire leger hebben overgegeven. Een correspondent van dë „Combine Press", die zich aan boord van het Amerikaan sche schip bevond, dat na een ul timatum van 20 minuten de ha ven van Dairen verliet, heeft verklaard, dat de Sowjet-Unie de stad Dairen bezet zal houden tot na de onderteekening van het vredesverdrag met Japan. De eerste vierpersoons luchttaxi in Nederland is op Tweeden Kerstdag op „Ypenburg" door de N.V. Frits Diepen vliegtuigen in gebruik genomen. De luchttaxi boven den Haag. (N.F.B. P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4