Nieuw Wat gebeurt er in Indië? Duitsche fabrieken werken voor de herbewapening van Rusland H.M. DE KONINGIN NAAR AMSTERDAM Een ontwapenings-schema binnen drie maanden? Voor Alkmaar en omgeving Verontrustende berichten over een opruiende rede van generaal Soedirmanv EEN JAMMERLIJK MISLUKTE KERSTMIS Waarom zwijgt de officieele voorlichting? Linggadjati door republiek verworpen? a Overeenkomst van Potsdam geschonden Een belangrijk Amerik. rapport Een bezoek van eenige weken Oudejaarsrede van de Koningin I2aalsle nieuws Een voorstel van de Sowjet-Unie Hoofdred.: H. N. Smits; rayon_red.Fr. Otten. Dir.: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p m.m.; minimum f 2.50; in alle edities 26. ct. p m.m.; minimum f 4.—. Fam. ber. 20 ct. p m.m. in alle edities 30 ct. NoortUiollandscli Dagblad Buiten God is nergens veilig Vondeli MAANDAG 30 DECEMBER 1946 42e JAARGANG NUMMER 11113 BUREAUX: ALKMAARLangestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) I lijnen DEN HELDER: West. Straat 60 tel. K 2230 2383 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ZATERDAGMIDDAG kwamen verontrustende berichten uit Indonesië. Volgens een bericht van het Fransche pers agentschap A.F.P. zou generaal Soedirman, de opperbevel hebber van de republikeinsche strijdkrachten dus van het officieele leger van de republiek, niet van „benden" Vrij dagavond in een radiorede hebben aangespoord, den strijd tegen de Nederlanders tot het uiterste voort te zetten. En dit zou geschied zijn als resultaat van de op 23 December te Djogjakarta gehouden conferentie met Soekarno, president van de republiek, den minister van defensie en bevelhebbers van het republikeinsche leger. Soedirman. beschuldigde in (le ze, later ook door Aneta weer gegeven rede, de Nederlandsche troepen van provocatie en con stateerde o.a. „dat de activiteit van het Nederlandsche leger de scuvereiniteit van dte Indonesi sche natie in gevaar brengt". Hij sprak over incidenten! te Buitenu zorg en doelde daarbij blijkbaar op de feiten, die zich hebben voorgedaan op Kerstmis en waarover hieronder nog gespro ken wordt. Ons geduld, zoo zei Soedirman in de bekende dema gogische frasen, is ten einde, alie krachten moeten worden samengetrokken *en niemand mag eigenmachtig optreden Volgens Aneta zou men in offi cieele Nederlandsche kringen de officieele weergave van Soedir- man's rede afwachten, alvorens zijn meening te geven. Een later bericht uit Den Haag maakte het nog mooier, door een tweede mededeeling van 't A.F.P. weer te geven, volgens hetwelk gene raal Spoor een plan zou uitwer ken, omde republikeinsche regeering met geweld omver te werpen! Het meest verwondert ons in deze zaak de stilzwijgend heid van officieele kringen. Noch het Departement van Overzeesche Gebiedsdeelen, noch de ..Regeer ingsvoor- lichtingsdienst of wie dan ook van officieele zijde, ge ven omtrent deze berichten, die uiteraard zeer veront rustend moeten werken in de kringen dergenen, wier verwanten in Indië zijn, eenigerlei bericht. Dit is te meer te betreuren, omdat uit de rede, die de Ned. militaire woordvoerder op Java voor het program ma vaiï de Nederlandsche strijdkrachten Zaterdagmid dag heeft gehouden, geble ken is, dat het Kerstfeest op Java wel degelijk is ge stoord, doordat de T.R.I., het republikeinsche leger dus, plotseling tot den aanval overging! Bij Bekassi, zoo zeide hij o.a., gingen de militairen, die zoo juist den vuurdoop hadden, on dergaan, gewapend naar de Nachtmis. In de sectoren van Bandoeng en Tjiandjoer deed een bende een aanval op een post van de civiele politie in Patjet. Er zijn in dit gebied ver schillende gevechten geleverd, hetgeen uiteraard een teleur stelling was voor de Nederland sche soldaten, die zich op een passender Kerstviering hadden voorbereid! Op 24 December is een aanslag gepleegd op een rij denden auto, langs den gehee- len weg van Batavia naar Ban doeng leefden na maanden de activiteiten van guerillas trijders weer op. Men gelooft, aldus zei deze woordvoerder van onze strijdkrachten op Java, dat er ditmaal geen sprajte ge weest is van ongediscipli neerd® benden, want de aan vallen werden gelijktijdig ingezet in alle sectoren (Soe dirman sprak in zijn radio rede van „incidenten" o.a. in Buitenzorg). Bovendien gaven Nederland sche militairen, die in hun com mentaren over de mislukte Kerstviering natuurlijk onge zouten waren, te kennen, dat „de mannen van de T.R.I. tac tisch hun doel niet hebben be reikt" het waren dus T.R.I.. mannen en dat de Nederlan ders den toestand volkomen meester waren. Was het, vroeg men zich af, „alleen maar" een systematisch plan van de repu blikeinsche legerleiding, om het Kerstfeest van de Blanda's on mogelijk te maken? Intusschen organiseert men in Djokja alle groepen die tegen Linggadjati zijn in één verband. Soekarno maakt een reis door Oost-Java, de „Merdeka" laat zich zuur uit over de resultaten van de* conferentie van den Pa sar, Tadjoeddin Noor, de voor zitter van het nieuwe Oost-Indo_ nesische parlement, heeft een onderhoud gehad met Sjahrir. BATAVIA, 30 Dec. (A.N.P.) Naar het Fransche Persbu reau A.F.P. bericht, heeft het K.N.I.P. (het voorloopig rèpubïïk-éfnsche pwrivm éïït) na twee dagen van heftige debatten het ontwerp-ac- coord van Linggadjati met groote meerderheid verwor pen. De bijzondere commissie van het Amerikaansche Huis v. Afgevaardigden voor naoor- logsche economische politiek dringt er in een rapport aan het Huis van Afgevaardig den bij het ministerie van buitenlandsche zaken op aan om een zoo groot mogelijken druk op Engeland, Zweden, Zwitserland en Frankrijk uit te oefenen, dat zij de in- dustrieele ontwikkeling van de Sovjet Unie niet helpen bevorderen, daar dit bij de huidige Sovjetpolitiek alleen maar verderfelijk voor de belangen van een veilige en vredige wereld kan zijn. De commissie beschuldigt de Sovjet Unie eenstemmig er van, dat zij gefaald heeft de overeenkomst van Potsdam en andere overeenkomsten na te komen. De ernstigste schending van de overeenkómst van Pots dam is volgens het rapport de herbewapening van de Sovjet Unie door de Duitsche fabrie ken in de door de Sovjet Rus sen bestuurde zones, waartoe ook het productie- en proef- terrein voor vliegende bom men te Poenemunde behoort, Vanmiddag zal H.M. de Ko ningin. voor een bezoek van eeni ge weken in Amsterdam arri- veeren. H.M. hoopt een drie tot vier weken in de hoofdstad te kunnen vertoeven en ïtaar haar gewone dagelijksche bezigheden te verrichten. Zij zal, evenals in Den Haag haar gewoonte was, van tijd tot tijd wandelingen en rijtoeren door de stad houden en wenscht dat de Amsterdammers haar geheel als een stadgenoote zuilen beschouwen. Het bezoek van H. M draagt het karakter van een tijdelijke vestiging en er zullen dan ook weinig officieele ontvangsten plaats vinden. Op 3 Januari zal H.M. de gebruike lijke Nieuwjaarsreceptie houden waarop de leden van het corps diplomatique hun gelukwenschen zullen kunnen aanbieden. De wacht voor het paleis zal den eersten dag worden betrokken door de studenten-schietvereeni, ging en de overige dagen beur telings door de landmacht en de marine. Naar alle waarschijnlijkheid zal H.M. de traditioneele opvoe ring van de „Gijsbrecht van Amstel" op Nieuwjaarsdag bij wonen. Op den Oudejaarsavond om negen uur zal H.M. de Koningin over de bei de zenders een Oude jaarsrede tot Haar volk uitspreken. VJ dat, aldus het rapport, buiten dienst zou moeten worden ge steld. Deze toestand zou tot een opzegging van de geheele overeenkomst van Potsdam kunnen leiden. Het rapport besluit met de woorden, dat de Westelijke geallieerden ten volle gerechtvaardigd zouden zijn om algeheele ontruiming van Duitschland door de Sov jet Unie te eischen. Prof. Gerbrandy spreekt 2 Janu ari over beide zenders tot hel Ne derlandsche volk over de Indische kwestie! Er zou een Frauco- Spaansche spionnage organisatie in Frankrijk ontdekt zijn. Vroegere leden van den Duitschen generalen staf, het Duitsche kabinet en de S.A. zullen door de Amerikaansche autoriteiten worden vrijgelaten. Amerika zai een dollarleening ver strekken aan de gecombineerde Amerikaansche en Britsche zones in Duitschland. De Fransche Regeering heeft de in. en uitrei zen voor het Saargehied beperkt. Churchill pleit in tijdschrift artikelen opnieuw voor de Ver- eenigde Staten van Europa. Nu de eerste vorstperiode voorbij is, worden in den Wieringermeerpolder de ingekuilde aardappelen ge keerd. Dit geschiedt, om de eventueel bevroren aardap pelen te verwijderen, zoodat niet de geheele partij aan gestoken wordt. Na het keeren wordt de kuil weer dicht gemaakt. De Sowjetvertegenwoordiger bjj den Veiligheidsraad, Gro- myko, heeft in een schrijven aan den secretaris-generaal der V. N., Trygve Lie, een resolutie ingediend ter be spreking op de vergadering van den Veiligheidsraad op Dinsdag a.s. Gromyko dringt er in de resolutie op aan bin nen drie maanden een volle dig ontwapeningsschema op te stellen Hierin zouden tevens bepalin gen moeten zijn vervat inzake in ternationale controle op de atoombom en andere doodelijke wapens. Tot dat doel zou een speciale commissie uit den Vei ligheidsraad moeten worden ge vormd. In welingelichte kringen wordt deze stap van de Sowjet-Unie verklaard als een nieuwe po ging om ihet Initiatief te nemen bij het bewerkstelligen van een spoedige ontwapening. De Britsche delegatie is niet verrast over het voorstel. Zij legt er den nadruk op dat En geland volkomen bereid is de ontwapening zoo spoedig moge lijk ter hand te nemen De Sowjet-Russische minister raad heeft Gromyko, momenteel permanent afgevaardigde van de Sowjet-Unie bij den Veiligheids raad, tot plaatsvervangend mi nister van buitenlandsche za-; ken benoemd. De Sowjet-Unie heeft nu vijf plaatsvervangende ministers van buitenlandsche zaken. De andera vier zijn: Andrei Wisjinsky, Fy. dor Goesef, voormalig ambassa deur in Londen, Jacob Malik en Wladlmir Dekanosoff

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1