ALKMAAR IN 1946 DE BRANDWEER COMPLEET De na-oorlogsche depressie drukte haar stempel op het stadsgebeuren 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Een woord van dank Extra bon voor een ei. ER IS WEER EEN LADDERWAGEN MAANDAG 30 DECEMBER 1946 MA i. Het jaar 1946, dat weldra ge. schiecTenis zal zijn geworden, is voor Alkmaar geen jaar geweest van groote gebeurtenissen. JDe na-oorlogsche depressie heeft ook op hel stadsgebeuren zijn stem pel gedrukt. Met de steeds stijgende ge. mcinte-uitgaven hebben <ïe in. komsten geen gelijken Ired ge houden. Vergeleken met 1940 is om een enkel voorbeeld te noemen de belastingopbrengst met ca. f 200.000 verminderd. Het zijn evenwel niel zoozeer de mindere ontvangsten dan wel de hoogere uitgaven, deels veroor zaakt door de na.oorlogsohe om. standigheden, dat hel tekort op de gemeentebegrooting van dit jaar steeg tol 1.143.060; wij noemen o.a. hoogere salarissen en loonen gemeentepersoneel 195.000; de politie, die sterk uitgebreid werd, kostle ca. 165.000 meer, t.b.c. en scabiës- bestrijding f 55.000; het onder houd van straten en gebouwen vorderde circa f 80 000.meer; hel onderwijs f 90.000; het tekort op de exploitatie van het Cen traal Ziekenhuis wordt op min. stens f 100.000.geraamd; Maat. schappelijk Hulpbetoon kost f 52.000.meer. De bedrijven, die in 1940 een batig slot van bijna f 70.000.opleverden, zul len dit jaar naar schatting een tekorf van ruim f 40.000 hebben, heigeen weer een verschil van f 110.000 beteekent. De financieele positie van onze noodlijdende gemeente is dus verre van rooskleurig. En hel moge dan waar zijn, dat een ge meen lehuishouding even rustig doordraait met een begrootings- tekort van een millioen als met een overschot tot een dergelijk bedrag, tenslotte zal toch, hetzij door verlaging van de uitgaven, heizij door vermeerdering van de inkomsten (belastingen) naar 'n sluitende begrooting moeten worden gestreefd. Mei belang, setlling zien wij daarom uit naar de begrooting voor 1947; zou die een gunstiger beeld geven? Des kundigen, die het welen kunnén, herhalen uit den treure, dat Ne derland zoo arm als een kerkrat uit den oorlog is gekomen en mei deze wetenschap voor oogen zal niet al te veel gerekend mo gen worden op gunstige resulta ten van^de Rijkscommissie onder voorzitterschap van mr. P. J. Oud die maa'regelen voorbereidt tot herstel van het verstoorde even wicht in de gemeentefinanciën en tot een voor de gemeen!en gunstiger financieele verhouding tot het Rijk. Eén troost bij deze voor de ge meente zoo sombere aspecten is, dat 1946 de stad Alkmaar een burgemeester schonk in den per soon van prof. mr. A. Koelma, die in de gemeentezaken door kneed is en de Alkmaarsche loe- standen in elk opzicht kent. Zijn benoeming als opvolger van Jhr. mr. F. H. van Kinschot, die van de Kaasstad naar de Sleutelstad promoveerde, moge dan niel- aan de verwachtingen beantwoord hebben van groote groepen der Alkmaarsche bevolking, van zijn beleid als burgemeester mogen wij niets dan goeds verwachten. Vroedschap van 25. Behalve een nieuwen burge. meester, kreeg Alkmaar ook een nieuwen gemeenleraad. De met kunst- en vliegwerk samenge stelde noodraad, waarin aan de Communisten ook twee zetels waren ingeruimd, ofschoon deze voorheen nooit in den Raad zit ting hadden,'meest plaats maken voor een op democratische wijze samengestelde stedelijke volks vertegenwoordiging, waarin als gevolg van de naoorlogsche tijdsomstandigheden de Com munisten vier zetelg behaalden. De katholieken, die bij de ver kiezingen de grootste partij in Alkmaar bleken, behaalden, evenals de P.v.d.A. negen zetels. Ven de resleerende drie van de 25 ze leis tot welk aantal de Raad was uitgegroeid i.v.m. de bevolkingsaanwas kreeg de in Partij van de Vrijheid omgedoop te- Vrijheidsbond er één en de verbonden prot-chr. fracties kregen er twee. Het is duidelijk, dat de com munisten hun zetels ontfutseld hebben aan de vroegere SDAP, die op haar beurt na fusie met de V.D. als PvdA enkele ze'.els won van die liberale en christe lijke groepeeringen. De, KVP was de eenige die weer eens-zijn politieke stabili teit getoond heeft. Er kwamen, zoowel in de KVP. fractie als in die dér PvdA en CPN nieuwe gezichten; zooals ook in het College, dat wederom gebaseerd werd op een samen gaan van Roomsch en Rood en waarin naast twee „oude rotten" mr. Leesberg en dé wnd. bur gemeester v. Slingerland, twee nieuwelingen van de oude SDAP de heeren M. Coerts en R- Bak ker zitting kregen. De Raad kreeg nog geen ge legenheid tot groote debatten, noch tot groote daden. De nieuwelingen in de vroed schap hebben nog niet kunnen toonen, wal zij waard zijn; wel licht dat de debatten bij de be handeling van de Begrooting 1947 te zien zal geven wal voor vleesch wij in den politieken kuip hebben. De gang van zaken bij de ver kiezingen, speciaal wat de KVP betreft, noopt ons tol een enkele opmerking een waarschuwing. De candidatenlijst van de KVP bevat slechls 15 namen, waar door het gevaar, dat de lijst uit geput zou raken, niet denkbeel dig is. Van de 6 plaatsvervan gers zijn er nl. reeds 2 of 3 uit de gemeente vertrokken; een ander staat op het punl om de gemeen te te verlaten, zoodat er nog maar Iwee zouden overblijven. Wij behoeven natuurlijk onze candidatenlijst niet zóo lang te maken als de prot.-chr. partijen deden, die 10 maal zooveel per sonen candidaal stelden als zij in den Raad brachten, doch, een Partij die 9 zetels in den Raad bezet, moet toch minstens met een lijst van 20 candidaten ko. men. Intusschen duurt deze pe riode slechts drie jaar, waardoor de kans op een uitgeputte lijst alweer verkleind word't. En al .hel nog wel wat te vroeg, om nu reeds aan de gemeenteraadsver kiezing van 1948 te gaan denken, daar enkefe raadsleden van de oude g'arde reeds te kennen heb ben gegeven, zich voor de vol gende periode niet candidaal te zullen stellen, lijkt hel ons raad zaam dat er in de afdeeling tijdig aandacht besteed wordt aan dit vraagstuk, opdat de KVP in 1948 weer met een representatieve fractie voor den dag komt, die in voldoende mate in staat is wethouders te leveren. Naast een nieuwen burgemees. ter en een nieuwen Raad kreeg Alkmaar ook een anderen Ge meentesecretaris; dat mr. Veen. 'dorp, die dit ambt reeds meer. malen tijdelijk had waargenomen met algemeene stemmen tot deze functie geroepen werd, wekte niet die verwondering, die de buurgemeeslersbehoeming had gewekt. Veel belangrijke zaken kreeg de gemeenteraad niet te behan delen; we herinneren o.a. aan 't besluit op het Sportpark een sintelbaan aan te leggen en het subsidie voor de restauratie van de Groote Kerk met f 30.000. te verhoogen. Niet onvermeld mag blijven het besluit, om in cassatie te gaan tegen hel Ar rest van het Hof te Amsterdam, waarbij de gemeente in het on gelijk gesteld werd t.a.v. de le verantie van electrischen stroom door de Provincie. Dit beteekenl in ieder geval weer voor eenigen tijd het behoud van het GEB, j dat. in normale tijden een be-, j hoorlijke winst voor dé gemeente afwierp. Op den duur echter ge. looven wij niet, dat Alkmaar zijn G.E.B. zal behouden, gezien het streven van de Overheid naar centralisatie. De Kaasmarkt. De Alkmaarsche Kaasmarkt, die voor Alkmaar van zoo'n groote beteekenis is geworden door het vreemdelingenibezoek, dat daardoor in de zomermaan den naar de Kaasstad getrokken wordt, w.o. vacantiegangers uit alle hoeken van de wereld, dreigde de laatste jaren historie ,te worden, omdat de aanvoerders vooral de groote fabrieken de geweldige beteekenis van de markl als reclame-object ver- waarloozendsteeds meer van. uit de fabriek gingen verkoopen. Tenslotte kwam het tot be sprekingen lusschen aanvoerders eenerzijds en overheidsinstanties van Rijk en gemeente anderzijds, die ertoe leidden, dat de eerst- genoemden vergoeding gouden ontvangen voor de koslen van aanvoer, waarna door den Bond van Zuivelfabrieken medewer king werd toegezegd voor een wekelijkschen aanvoer van 50000 kg. En al werd dit kwantum niet bereikt, toch mag geconcludeerd worden, dat de kaasmarkt her boren is en dit jaar weer dè groote attractie was voor het vreemdelingenverkeer. Mede door de aanwezigheid van dé Geallieerde soldaten op het con tinent, trok de Kaasmarkt dui zenden buitenlanders; 't vreem delingenibezoek over het alge meen was zeer druk dit jaar. De vacantieoorden Bregen, Schoorl en Egmond maakten een uitste kend seizoen. Voor de komende jaren wordl op een nog sterker toename van het Vreemdelingen verkeer gerekend en het was daarom een goedé gedachte van de Federatie van VW's boven het Noordzeekanaal om te ko men lot de stichting van een verkeersbureau, te Alkmaar, ten gerieve van toerisien en va cantiegangers, die dit gedeelte van de provincie bezoeken. De eleclrificatie van de spoorlijn Amsterdam-Alkmaar, die geheel volgens het schema van de voortvarende directie van de N,S. op 20 December tot stand kwam, zal in den zomer van '47 dit- toeristenverkeer ongetwijfeld stimuleeren. (Slot volgt) Het Comité „Een Kerstver rassing voor de Ouden van Da gen" kan met voldoening mede deel en, dat het, dank zij de royale medewerking van fabri kanten, handelshuizen, gros siers, bakkers, slagers en parti culieren, weer mogelijk was een 500 ondersteunde ouden van dagen een kerstverrassing te bezorgen door aanbieding van een kers [pakketje met levens middelen, conserven, versna peringen en fruit. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johan; zoon van Jolian van der Neut en T. Tromp; Alida d. v. Berend J. Duijneveld en A. C. v. d.-Sluis: Jan A. z. v. Ber'.us C. Pankhorst en F. L. Nijenhuis; Fre_ derik A. z. v. Luitje K. Evenhuis en J. van der Wissel; Chrls'ina d. v. Sjaak J. de Mare en G. Poeste; Mary A. d. v. Jan N. Nierop en V. Riet_ veld; Bernard z. v. Jan van Drunen en W. M. Vreenegoor; Rika d. v. Rindert Bakker en G. J. Roede; Ge_ nardus Marie en Stephanus J z. v. Gerardus A. Pronk en C. J. Lief'ing Johannes P. J. z v. Theodorus W. F Veer en A. M. Antonioli. Getrouwd:, Gerardus N. Rozlng en A. F. J. Mors; Jan Buis en Sie'ske van den Berg. Overleden: Maart je Rood 79 jaar wed. van Dirk Kamp; Willem G. J. Bierman 73 jaar geh. met A. J. S. Kammerer; Rudolf J. Pool 7 we. ken; Dirk W. J. Ten Haaf oud 63 jaar geh. met C. G. de Wilde; Wilhelmina C. A. BriefjesKoelsvled 77 jaar wed. van A. Korver. Het is mogelijk gebleken de ver strekking van eieren buiten de regeling voor zieken en ziekenhui zen voort te zetten. Het Centraal Distributiekantoor heeft heden de bonnen 53-6 en 54-7 Algemeen geldig verklaard voor het koopen van een ei. Tegen het einde der volgende week kan de bekendma king van nog een bon voor een ei, eveneens voor alle leeftijdsgroepen worden verwacht. HET was Zaterdag 28 December een belangrijke dag voor de Alkmaarsche brandweer en voor het heele rayon, waarvoor onze brandweer in tijd van nood ter beschikking staat. De materiaal-roof, door den bezetter aan het materiaal begaan, is ongedaan gemaakt. Behalve de vier autospuiten, twee van 2500 L. per minuut en twee van 1200 L. en een baby brandspuit, staat nu ook weer een aan alle eischen beantwoordende ladder-auto in de goed-geoutilleerde brand weerkazerne. Zaterdag is deze nieuwe aan winst met vreugde ingehaald en onder groote belangstelling ge demonstreerd. Met de Posthar- monie voorop trok de uit 65 man bestaande brandweer „au grand complet" de Langestraat in, waar behalve het gemeentebe stuur tal van brandweerautori teiten uit de omgeving en de Zaanstreek voor het stadhuis aanwezig waren, om de nieuwe aanwinst te bezichtigen. De nieuwe ladder, gemonteerd op een geïmporteerde Dodge, is evenals de door de Duitschers geroofde, 20 M. hoog. Maar ver der is bij den bouw van dit bij Geesink te Weesp geconstrueerde materiaal met alle factoren re kening gehouden, die bij den ouden ladder nog te wenschen waren. Om de stabiliteit van den auto te verzekeren zijn aan weerskanten van de achterassen twee standaards aangebracht-, die verhinderen, dat de wagen, wan neer de uitgestoken ladder belast is, overhelt. Het uitschuiven en draaien van den ladder geschiedt met handkracht. Een snufje is de automatische claxon, die in wer king treedt, als de belasting van den ladder ongelijk verdeeld is; een peilschaal geeft aan hoe de belasting kan zijn bij een be paalden stand van den ladder. De oude baby-spuit, die nog net van den ouden ladderwagen ge nomen kon wórden, voor de Duitschers er mee vandoor gin gen, heeft op dezen nieuwen wa gen die f18.000 kostte een plaatsje gekregen. Voorts is deze auto voorzien van een waterka non, waardoor de totale capaci teit van het gezamenlijke brand weermateriaal kan opgevoerd worden tot 9000 L. per minuut. In totaal beschikt de Brandweer over 3)4 K.M. brandslang. Burgemeester Koelma, die na langdurige ongesteldheid dezen middag zijn ambtsbe zigheden had hervat, liet zich door den wnd. commandant, den heer Maarleveld, onder wiens toezicht deze ladder auto gebouwd werd, voor lichten omtrent de werking van den nieuwen aanwinst. I Daarna werd de ladder uitge draaid en beklemmen door den adjunct-brandmeester van het Laddercorps, den heer v. d- Sluis, die de stadsvlag aan den top van den ladder bevestigde. Hooger dan de vlaggen, die uitgestoken waren uit het stadhuis, wapperde dit dundoek aan de ladderspits, die boven het dak van het stad huis uitstak. Voorafgegaan door den onder- commanda-ntMaarleveld nach ten ook wij den ladder bestijgen, die daarna een kwart slag ge- draad werd. Daarna kregen de manschappen van het Ladder corps de gelegenheid, om de nieuwe ladder en deszelfs auto matische waarschuwingsinstalla- tie te beproeven. In de Raadszaal had vervol gens de officiëele overdracht aan de Brandweer plaats door het Gemeentebestuur. Nadat de heer Fr. Ringers den burgemeester gelukgewenscht had met diens herstel, trok hij een vergelijking tusschen de brand bestrijding van 40 jaar geleden en nu. Gaandeweg groeide de brand weer, maar steeds deed zich de behoefte aan een ladder gevoe len. Speciaal was dit het geval bij den brand in den 65 M. hoo- gen toren der St. Dominicuskerk in 1936. Toen de brand in de torenspits van buiten niet Je be strijden was, wisten drie brand weerlieden binnendoor den toren tot 45 M. hoogte te beklimmen en den brand te blusschen. Als blijk van waardeering schonk „St. Donatus", de Assurantie Mij een gift van f1000.als bijdrage voor de aanschaffing van een Magyrusladder, die met mede werking van de gemeente kort daarna werd aangeschaft. Spr. herinnerde er aan, hoe ook de voorgangers van burgemeester Koelma zeer veel voor den brandweer voelden en hij ver heugt zich erover, dat ook thans het gemeentebestuur, toen de Rijksflorandweer-Ifvspectie een Dodge ter beschikking stelde, toestemming tot aankoop hiervan verleende, waardoor het materi aal met een ladder-auto kon worden gecompleteerd. Dank bracht spr. aan de heeren Maar leveld en Kossen voor hun tech nische medewerking. „Geen brand, zoo hoog in Alkmaar's dreven, of de lad der zal hem snel doen sne ven", aldus besloot de brandweercom mandant. Burgemeester Koelma dankte voor den gelukwensch met zijn herstel en wees er op dat de Ge meente niets liever doet dan aan dezen brandweer haar materiaal toe te vertrouwen, omdat hij weet dat het uitstekende mate riaal door een bekwaam brand weercorps wordt gebruikt. Hij hoopt, dat het materiaal tot nut van de burgerij en de omgeving gebruikt zal worden. De commandant van het Lad dercorps, dat de nieuwe aanwinst onder Zijn berusting krijgt, de heer G. de Wit, verheugde zich er over, dat het Laddercorps thans over een eigen wagen be schikt; hij gaf de verzekering, dat zijn mannen den nieuwen wagen zouden gebruiken, of het een stuk éigen, materiaal was. Nadat het corpslied door het aanwezige corps gezongen was, gevolgd door een driewerf hoera op den burgemeester, sprak nog de heer Maarleveld, die de ver diensten ,van Commandant Rin gers voor de Brandweer in het licht stelde en hem dank bracht voor zijn leiding, ook als er geen brantl is, waarvan deze nieuwe aanwinst wederom een bewijs is. Tenslotte werd een kop thee aangeboden en rukte de brand weer. In. De ladder staat klaar, om gebruikt te worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2