EEN BELANGRIJKE EN GEWICHTIGE VONDST GEVECHTEN IN VIETNAM EN TOCH TOENADERING? Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Duitsche documenten uit de bezetting teruggevonden Komende processen in Duitschland Fransche opdracht voor Ned. werven ANTl-BRITSCHE STEMMING IN DUITSCHLAND DE GAULLE STELT ZICH NIET CANDIDAAT Het tournooi te Hastings MONTGOMERY NAAR MOSKOU KONING LEOPOLD OVER DE GRENS? Amerika gaat aluminium schepen bouwen GENERAAL DEMPSEY VERLAAT DEN DIENST KERSTBOODSCHAPPEN Van Koning George en President- Truman Korte berichten Oudejaarsavond MAANDAG 30 DECEMBER 1946 Het rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie heeft een belangrijk deel van de ar chieven der tijdens de bezet ting in Nederland gevestigde Duitsche bureaux in Duit sche steden ontdekt en naar ons land teruggevoerd. In totaal werden ongeveer twee ton papieren door de amb tenaren over de grenzen ge bracht, zij het aanvankelijk na veel moeilijkheden met de dou ane, de documenten werden ein delijk als waardeloos oud papier ingevoerd doch het blijken aller minst waardelooze stukken te zijn. Zij behooren grootendeels tot het archief van Dr. Wimmer, destijds Rijkscommissaris voor Bestuur en Justitie. Er bevinden zich tallooze doodvcpmissen on der door de Duitsche gerechts hoven hier te lande geveld en een uitgewerkt planvoor de stichting van een Duitsche Uni versiteit in Leiden. Ook over de overval op het bevolkingsregister te Amsterdam bevinden zich ge gevens onder de Opgespoorde do cumenten. Uit de meeste papieren blijkt wel dat de Duitschers een ware minachting voor de N.S.B. koesterden, het eeni- ge waarin zij met het gros der Nederlandsche bevolking overeenstemden, en voorts een groote belangstelling voor het illegale werk. De brochure van de Geer Uit correspondentie van den Duitschen gezant Bene aan Dr. Wimmer blijkt dat er in Duitsche kringen waardeering bestond voor de raadselachtige houding Eind Januari zal een begin worden gemaakt met de be rechting van 27.000 Duitschers, deel uitmakende van door het Neurenbergsche Gerechtshof misdadig verklaarde organisa ties, zooals Gestapo, SD en SS. Deze Duitschers zijn thans civiel geïnterneerd. Het Duit sche centrale rechtskundige bureau is met de afwikkeling der processen belast. Naar schatting zijn 100 a 150 recht banken noodig om de proces sen voor het einde van 1947 af te doen. De berechting zal geheel in Duitsche handen zijn, terwijl de rechtbanken voor het Duitsche publiek toe gankelijk zullen zijn. Het ge noemde aantal beschuldigden is slechts een vierde deel van al degenen, die wegens hun lidmaatschap van misdadige organisaties kunnen worden vervolgd. De N.V. Kon. Mij „De Schel de" en de Corn, van der Gies- sen en Zonen scheeepswerven hebben van de Compagnie Transatlantique te Parijs op dracht gekregen voor den bouw van respect, twee schepen en een schip van hetzelfde type. Het zijn drie enkel- schroef motorvrachtschepen van 7500 ton draagvermogen elk. De motorinstallatie zal voor ieder schip uit twee Die selmotoren van 3500 APK elk bestaan. De motoren voor het schip, dat bij Corn, van der Giessen op stapel komt, zul len gebouwd worden door Werkspoor te Amsterdam. De levertijd der schepen is vast gesteld op medio 1948. van ex-minister-president de Geer. „Verdachte" personen In een lijst van door de Duit schers verdachte officieren die als fel anti nationaal socialistisch bekend stonden staat o.a. de naam vermeld van onzen huidi- gen minister van Oorlog Fievez. Ook over het verzet der stu denten zijn in de teruggevonden papieren belangrijke gegevens vervat. Zij die alleen maar ver dacht werden van anti-Duitsche gezindheid moesten^ naar het kamp Vught worden overge bracht. Verder worden de maat regelen besohreven die verband hielden met de beruchte loyal i- teits verklaringen. Hoewel een gedeelte van de Duitsche documenten na Dollen Dinsdag werd verbrand is er toch nog genoeg om over vele zaken een helder licht te doen schijnen en men mag dan ook met recht spreken van een histo rische vondst. In het maandelijksch rap port van de Britsche verte genwoordigers in den geal lieerden bestuursraad voor Duitschland wordt gezegd, dat in de provincie Noordrijnland- Westphalen de anti-Britsche gezindheid toeneemt. Men schrijft dit ten deele toe aan den ernstigen economischen toestand in dat gebied. Men verneemt uit kringen, die in nauw contact staan met generaal de Gaulle, dat deze in een verklaring aan het Fran sche volk bekend zal maken, dat hij geen candidaat is voor het presidentschap van de vier de republiek. De verkiezing van den Franschen president is vastgesteld voor medio Ja nuari. voor 31 October terug te keeren. en een „voorioopige overeen stemming" te zoeken. Ook de radio-uitzendingen van de Viet- nameezen zouden een meer ver zoenende houding aan den dag hebben gelegd gedurende de laatste 46 uur. Minister Moutet heeft verklaard, dat hij geen uit- noodiging had ontvangen voor een bespreking met dr. Ho Tsji Minh, den president van Viet nam. Bemanningen van de Fransche vliegtuigmoederschepen Bearn, Colussus en Dixmude, evenals die van de lichte kruisers Fantasque en Triomphant, die momenteel met verlof zijn, zijn naar haar basis te Toulon teruggeroepen, omdat een formatie Fransche oorlogsschepen op het punt zou staan naar Indo-China te ver trekken. Een woordvoerder van het Fransche ministerie van oor log heeft te Parjjs verklaard, dat de Fransche troepen langzaam maar zeker vorde ringen maken in den strijd om Hanoi. Sommige punten in het Zui delijk deel der stad zijn na zware gevechten door hen bezet. De burgers van de stad hebben ge brek aan voedsel, doch zoo zij zulks wenschen, kunnen zij eva- cueeren. Ook op andere plaatsen maken de Franschen vorderingen. Zij ontvangen „uiterst waardevolle hulp" van de inheemsche bevol king, aldus de woordvoerder. De totale sterkte der Fransche- troepen is ongeveer 100.000 man, met inbegrip van het personeel der marine, dat zich aan de kust gemakkelijk kan handhaven. De Vietnameesche strijdkrachten worden op ongeveer hetzelfde aantal geschat. Deze zijn echter meer op een guerilla ingesteld dan op grootscheepsche operaties. Zij bezitten weinig artillerie, doch hun automatische wapens zijn van het nieuwste Ameri- kaansche type. De „He de France" zou giste ren Cherbourg verlaten met ver sterkingen, vermoedelijk onge veer 10.000 man. Ook de Fran sche luchtstrijdkrachten zullen aanzienlijk worden versterkt. Te Parijs ontvangen officiëele telegrammen maken melding van wreedheden van de zijde der Vietnameezen, ook tegenover grijsaards, vrouwen en kinderen. Naar de correspondent van het Fransche persbureau te Saigon meldt, hebben de Vietnameescne autoriteiten de leiding van de Nambo t Vietnameescne onoergrona- sche organisatie in Zuidelijk Indo-China) opgedragen het vuren te staken, zulks ten einde te voorkomen, dat de Fransche minister van kolo niën, Moutet, een verkeerd beeld krijgt van het Vietna meesche standpunt inzake het huidige geschil. De betrokken guerillastrijders moeten hun posities handhaven, doch mogen niet tot den aanval overgaan. Volgens genoemden correspon dent zijn er aanwijzingen, dat de Vietnameezen de mogelijkhecjen van een wapenstilstand onder zoeken. Enkele nieuwsbladen te Siagon, die tot dusver op de hand van de nationalisten waren, dringen er bij Franschen en Vietnameezen op aan_ tot de mi litaire en politieke posities van I schen, welke worden verzonden. Honderddertig schakers uit alle deelen der wereld zullen deelnemen aan het tournooi te Hastings, dat vandaag voorde 22e maal aldaar wordt gehou-4 den. Het tournooi zal ongeveer twee weken duren. De jongste deelnemer is de Canadees Va- nofsky. Nederland wordt ver tegenwoordigd door Prins. Voorts spelen mede de Popi Tartakower en de Fransche kampioen Maurice Raizman. Het bezoek, dat den chef van den Britschen generalen staf, veldmaarschalk Montgo mery, de volgende maand aan Moskou zal brengen, zal on geveer vijf dagen duren. lib zal met zijn eigen vliegt ui? reizen en te Moskou verblij ven bij den Britschen 'ambas sadeur. Het is niet zeker of hij Staiin zal ontmoeten. Mont gomery is uitgenoodigd door maarschalk Wassilewsky, den chel-staf. Een Amerikaansch persbu reau heeft Zondagochtend me degedeeld, dat „Koning Leo- i pold heimelijk Zwitserland zou hebben verlaten en dat de Belgische grenspolitie zou zijn gewaarschuwd". Te Brussel wordt geen ge loof gehecht aan 'het bericht. Toch acht men het niet uitge sloten, dat Koning 'Leopold Zwitserland verlaten heeft eni naar een ander land is ver trokken, teneinde er bij de jaarwisseling leden van zijn familie te ontmoeten. Volgens het „Journal of Com merce" zal binnenkort waar schijnlijk begonnen worden met den bouw van twee geheel van aluminium vervaardigde sche pen, die met „arrcond'itioned" verblijven voor passagiers en bemanning zullen worden voor zien. Door het gebruik van alu minium zal naar men zegt vijftig procent aan gewicht worden bespaard en een daarmede over_ eenkomstiige toeneming van het laadvermogen en lagere exploi tatiekosten worden bereikt. De twee schepen zullen voor West Indisühen Bauxiethandel worden gebruikt. Het Engelsche ministerie van Oorlog deelt mede, dat gene raal Sir Miles Dempsey, op perbevelhebber van het Mid den-Oosten, op zijn verzoek per 1 Juli a.s. den militairen denst zal verlaten. Hij zal op gevolgd worden door -4uit. ge neraal Sir John Crocker. Generaal Dempsey, die in de laatste jaren van den oorlog opperbevelhebber was van het Britsche tweede leger, zal op, uitnoodiging van den minister, van Binnenlandsche" Zaken de' functie van voorzitter van het orgaan, dat het wedden op de rennen controleert, op zich nemen. De nieuwbenoemde burge meester van Grootebroek, de heer P. J. Cramwinckel, die op 16 Januari zijn ambt zal aanvaarden. De heer Cram winckel was tot dit tijdstip commies ter secretarie, tevens gemeente-ontvanger van Wie- ringermeer. Koning George van Engeland heeft in een Kerstboodschap ge zegd, dat het herstel van de we reld door voortdurende volhar ding en goeden wil kan worden bespoedigd. Hij zeide: „Het is thans onze taak den Kerstgeest te mobiliseeren en diens kracht en genezing in ons hedendaag- sche leven te brengen". In een Kerstboodschap voor de Vereenigde Staten zeide Presi dent Truman, „Wij hebben een goed begin gemaakt op weg naar den wereldvrede. Voor ons ligt de grootere taak den vrede vei lig te stellen. Wij hebben ge zien dat het voor mannen gemak kelijker is zij aan zij te sterven op het slagveld dan thuis in vrede te leven Maar zij die gestorven zijn, zijn tevergeefs gestorven indien wij in den vrede althans niet iets van de geestelijke een heid bewaren dien wij bezaten tijdens den oorlog. De Engelsche stad Bir mingham zal Keulen adoptee- ren. De amnestie der Griek- sche regeering voor de gue rillastrijders zal gelden tot Nieuwjaar. De oud-stoottroepers zul len op 25 Januari in Den Bosch een landdag houden. Bij de Nederlandsche Posterijen heerscht de laatste dagen van het jaar groote drukte wegens de vele Nieuwjaarswen- (Anefo PJ QE GEUR van appel-bollen en ander heerlijk baksel, waarop mijn Moeder ons ont haalde, is mij uit mijn jon gensjaren bijgebleven als her innering aan den laatsten dag van het jaar. Misschien be staan er nog wel van derge lijke goed-vaderlandSche ge woonten in de huisgezinnen om het afscheid van het oude jaar te vieren met iets extra's aan tafel. Zeker is het morgen avond echt gezellig in den huisélijken kring. Op slot van rekening zijn we toch dank baar voor het voorbije jaar. Ook voor zijn beproevingen, kruisjes en tegenslag. Alles komt van God en kan zijn be- teekenis hebben voor de eeuwigheid. Sluit dit jaar niet zonder God te danken. „Bui ten God is 't nergens veilig", staat er als spreuk boven aan den titel van uw Nieuw Noordhollandsch Dagblad. Zoo is het inderdaad. Eindig daar om met God om met God ook weer te beginnen'. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3