4 in een nieuwen vorm HET BOEK DER PSALMEN 4 Nieuw Noordhollandsch Dagblad' Prachtige vertaling van Pater R. Hut O.C.R. CEN DER belangrijkste 3 jaar voor Dirk van Hui LAFFE KINDERMOORD IN HAREN OVER DEN OCEAAN Twee-motorig K.L.M.- vliegtuig waagt den sprong VERKEERSONGEVAL EISCHTTE DRIE DOODEN Autobus geslipt en te water geraakt DUITSCHERS OVER DE SAARKWESTIE Montgomery naar Moskou Verplaatste personen naar U. S. A. Britsch officier gekidnapt in Palestina Dreigende staking in de haven van New York EEN GEHEIM VERDRAG? Tusschen Engeland en Amerika De guerillasfrijd in Griekenland MAANDAG 30 DECEMBER 1946 De opbouw van de Wieringermeer. Waar ruim een jaar ge leden nog ongeveer 4 meter water stond, is men thans bezig 'met den bouw van 96 permanente woningen. In aanbouw zijnde woningen in de Meeuwstraat. deelen van de H. Schrift is het Boek-der-Psalmen dat, hoewel het evenals de andere H. Boeken is geschreven onder inwerking van den H. Geest, toch belangrijk van de overige Schriftuurwerken af wijkt en zich in samenstelling en karakter vrij scherp daarvan on derscheidt. Het Boek-der-Psalmen is nl. een dichtbundel. Weliswaar worden ook in dit bijbelboek historische feiten behandeld en godsdienstige beschouwingen gehouden, doch het geschiedt hier met een grootere woordenschat en met diè bloem rijke taal, die wij alleen in de poë zie aantreffen. Het tweede punt, waarin het Boek-der-Psalmen aanmerkelijk afwijkt van de overige bijbelboe ken is de samenstelling ervan. Wij vinden hier geen volledige be schrijving van feiten en gebeurte. nissen uit de geschiedenis van het oude Israël maar een bloemlezing. In deze verzameling gedichten zien wij slecht^ enkele momenten weergegeven van ongeveer dui zend jaar geschiedenis van het Uitverkoren Volk. Opmerkelijk is dat deze dicht bundel, het product van de geeste_ lijk meer ontwikkelden, zoo'n diepe weerklank heeft gevonden in het hart van het Joodsche volk in tegenstelling tot de dichtwerken van onzen tijd die over het alge meen niet vermogen door te drin gen tot de breede massa. Naast deze literaire en histori sche verdiensten geeft het Boek der Psalmen ons een inzicht van de geestelijke gesteldheid, het innerlijk gevoel van de kinderen Israël's en met recht wordt dit boek dan ook het hart van den Bijbel genoemd. Is, literair gezieni de psalmver zameling het mooiste boek van den Bijbel, toch zijn er onder de verschillende Psalmdichters, waar van de voornaamste Koning Da vid is, groote en kleine meesters. Hierin zien we weer duidelijk de hand van den Grooten Meester die naast de inspiratie van Zijn Geest den dichter vrij liet in zijn woor denkeus en zijn gevoelens. Niet alleen bij de offers van het Oude Testament, ook in het Nieuw Verbond spelen de Psalmen een groote rol in den eeredienst. De eerste Christenen gebruikten ze reeds en nog iedere dag bidt iede re priester deze oude liederen in het brevier. Ook het door den leek gebruikte missaal bestaat grootendeels uit de psalmen. Als de Kerk deze liederen gebruikt, doet zij dat in den geest van God die de makers inspireerde het Volk van Israël.voor te bereiden op zijn komst op aarde. De vorm, waarin de Psalmen door de Kerk gebruikt wordt, n.l. de latijnsche tekst, heeft in den loop der eeuwen vele, betrekke, lijk kleine, veranderingen er. wij zigingen ondergaan. Eerst werden ze mondeling overgeleverd, daar na in het Hebreewsch opgetee. kend, vervolgens in de tweede eeuw van Chr. in het Grieksch vertaald en hieruit weer in 't La tijn. Dat er bij al dat vertalen en overschrijven wel eens een fout is in geslopen, begrijpelijk. En zoo kwam het dat veel texten onduidelijk zijn geworden. St. Hie- ronymus heeft een vertaling ge maakt-direct uit het Hebreewsch doch de reeds te voren door hem herziene latijnsche text was zoo ingeburgerd, dat deze nieuwe ver taling niet meer aan bod kwam. Zoo bleef er een verlangen le vendig naar een nieuwe psaïm. text, meer bevattelijk voor pries ter en leek. Mien heeft wel ge tracht door verklaringen der la tijnsche text met een uitleg daar bij, daaraan tegemoet te komen, wij herinneren b.v. aan het werk van den redemptorist Stailaert, het „Psalterium latinum" van Zo- rell S.J. en den in 1936 versche nen Psalmcommentaren van den Franschen Jezuiet Calés, doch een officieele nieuwe psalmvertaling verscheen er nog steeds niet. Daarom was het verrassend dat op 24 Maart 1945 een schrijven van Pius XII verscheen over een nieuwe latijnschen Psalmverta ling. In 1944 had Z. H. de Paus nj. aan het Bijbelinstituut te Ro me opgedragen een nieuwe verta ling te bezorgen die in het voor jaar van 1945 gereed kwam. Ook voor het Gregoriaansch is deze nieuwe text van belang er zal heel wat veranderd dienen te worden. Waar in de beschouwende orden een groot deel van den dag wordt besteed aan Psalmlezing is het begrijpelijk dat een monnik van een dier orden, de Cisterciënser B. Huf O.C.R. een Nederlandsche bewerking bezorgde van dit Boek der Boeken. Bij Romen en Zonen verscheen dit prachtige werk, bevattende 150 psalmen. Naast de latijnsche text treft men een Nederlandsche ver. taling aan die waarlijk meester lijk genoemd kan worden. Zonder de texten vaag of onbegrijpelijk te maken* heeft de bewerker de Ne- derandsche text bloemrijk en zan gerig gehouden en zooveel moge lijk de geest der oude liederen be. naderd, zooals in onderstaande Messias-psalm: Ik kondig af wat God heeft besloten Hij sprak tot mij: „Gij zijt Mijn Zoon Ik bracht U voort uit het heden Vraag wat gij wilt; Ik zal U de volken tot erfdeel geven, de grenzen der aarde tot Uw bezit. Gij moogt ze met ijzeren scepter bedwingen, Als aardewerk tot gruis slaan". En nu, gij koningen, weest toch verstandig laat u gezeggen, gij wereld regeerders. Dient God met vreeze en jubelt Hem toe, gehoorzaamt Hem met eerbiedig ontzag; op dat Hij niet toorne tot Uw verderf, als plots Zijn gramschap ontbrandt. Wèl hen, die vluchten tot Hem. Het nieuwe Boek der Psalmen is èn door de kostbare inhoud, die een zeldzame bijdrage tot de gees telijke literatuur vormt, èn door de uitstekende typografische ver zorging een werk geworden dat wij niet alleen in de handen van alle religieuzen, maar ook van zeer veel leeken zouden willen zien. L. S. Het tribunaal te Hilversum deed uitspraak in de zaak tegen Dirk van* dè Bospoort, die voor de Nederlandsche Omroep on der den naam van Dirk van Hul de praatjes over „de zin van het boer zijn" verzorgde. Het tribu naal overwoog bij zijn uitspraak, dat beschuldigle mogelijk in den aanvang wel goede bedoelingen heeft gehad en geen verrader in den waren zin van het woord kan worden genoemd. Hij heeft echter getracht verwarring te stichten onder de boeren. Hoe wel een veel mindere grootheid, had hij, aldus de voorzitter van het tribunaal, iets weg van Max Blokzijl Hem werd een inter fering opgelegd voor den tijd van drie jaar met aftrek van voorarrest. Zaterdag in den namiddag werd te Haren (Groningen) een jongetje van acht jaar door worging om het leven gebracht. De dader, een ne gentienjarige jongen, werd bijna op heeterdaad door een voorbijganger betrapt. De on middellijk gewaarschuwde po litie arresteerde na eenige uren den onverlaat, die aan vankelijk ontkende doch al spoedig een volledige beken tenis aflegde. Omtrent de mo tieven tot deze afschuwelijke misdaad tast men in het duis- Voor de eerste maal heeft de K.L.M. een tweemotorig vliegtuig uitgestuurd om een tocht over den Oceaan te on dernemen. Het is een photo- toestel, dat in West-Indië als karteeringsvliegtuig gebruikt zal worden. Het toestel is voor de grooté reis met een speciale benzinetank van 4400 liter toe gerust. Zaterdagmorgen slipte een autobus van de „Roland" nabij Foxhol (Groningen) en reed ter hoogte van de aardappel meelfabriek van Scholten in het water. Een achttienjarig meisje dat nog uit de bus wil de springen raakte tusschen het voertuig en de wal be kneld en was op slag dood. Een drietal schippers zetten direct reddingspogingen in en slaagden erin twintig perso nen op het droge te krijgen. Helaas verdronken de 50-ja rige mevr. Huisman uit Sloch- teren en mevr. Kasper-Poel- man uit Obergem. De Gro- ningsche brandweer zette het reddingswerk voort, omdat men aanvankelijk meende dat er nog meer passagiers in de bus aanwezig waren geweest. Dit bleek achteraf niet het geval geweest te zijn. Het on geval schijnt veroorzaakt te zijn doordat de chauffeur plot seling moest remmen voor een tegenligger. De socialistische eenheids partij in de Russische zone van Duitschland beschreef Za- terdagvaond het Fransche be sluit het Saargebied door douanegrenzen van de rest van Duitschland af te schei den als „een territoriale en politieke inmenging en een inbreuk op de besluiten van Potsdam". De partij erkent de gerechtvaardigde eisch van het Fransche volk voor vergaande beveiliging te scheppen door een volledige vernietiging van alle overblijfselen van het fas cisme het voorkomen van het herrijzen van het imperialis me en door een constante de mocratiseering van Duitsch land. Door een eenzijdige grenswijziging door Frankrijk worden de democratische en -antifascistische krachten in hun strijd voor de geestelijks en politieke vernieuwing van Duitschland belemmerd. De partij hoopt dat de Saarkwes- tie op de aanstaande confe rentie van Moskou op een voor het Duitsche volk drage lijke wijze wordt beslist. Volgens mededeeling van het Engelsche ministerie van Oorlo ghoopt veldmaarschalk Montgomery, chef van den Britschen generalen staf, in het begin van het nieuwe jaar een bezoek aan Moskou te brengen. Op de conferentie te Potsdam kreeg Montgomery hiertoe de eerste uitnoodiging van Stalin. Nu de dooi is ingevallen, is een der grootste zorgen het af voeren van het ijs in de rivieren. Wanneer het ijs gaat kruien, kunnen de gevolgen ernstig zijn. IJsbrekers aan het werk op de Waal. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat president Truman in zijn rede ter gele genheid van de opening van het nieuwe Amerikaansche congres op 3 Jan. a.s. zal aan dringen op uitbreiding van immigratie van Europeanén in de V. S. Naar verluidt zal hij in het bijzonder de kwestie van de 800.000 verplaatste per sonen in de Amerikaansche zone van Duitschland te berde brengen. Leden van de Joodsche orga nisatie Irgoen Zwai Leocrni hebben halverwege Haifa en Tel Aviv, een Britsch officier gekidnapt. Hij keerde een uur tater in zijn hotel terug, nadat hom 20 slagen met een leeren riem waren toegediend. Ook twee Britsche onderofficieren zijn door leden van dezelfde organisatie ontvoerd. Nadat zij 18 slagen hadden ontvan gen, zijn zij eveneens weer vrijgelaten. Deze daden moe ten worden beschouwd als 'n repressaiilemaatregel. Onlangs hebben de Bjitsche autoritei ten een jood, die schuldig was bevonden aan bankroof, stok slagen doen geven. De scheepvaart in de haven van New York dreigt wederom te worden stilgelegd en wel op 4 Januari a.s., als gevolg van den eisch der vakvereeni- ging voor het sleepbootperso- neel. Deze vakvereeniging res sorteert onder de A.F.L. (Am. Federation of Labour). De burgemeester van New York, William Odwyer, heeft een commissie van drie benoemd, om door middel van directe besprekingen tot een oplossing te geraken alvorens men het werk zal neerleggen. Het Fransche socialistische blad „1' Aurore" schrijft, dat in Maart a.s. een geheim ver drag tusschen Engeland en de V.S. zal worden geteekend, waarbij de belangen op finan cieel, economisch en militair gebied zullen worden gecom bineerd. Wat de militaire be treft, aldus het blad, zal het verdrag zuiver defensief zijn, de landen zullen elkaar bij stand verleenen, indien zij door een derde zouden wor den aangevallen. L'Aurore zegt verder, dat 'n officieel woord voerder van Radio Moskou onlangs verklaarde, alle reden te hebben om aan te nemen, dat tusschen Engeland en Amerika een geheim verdrag was geteekend. Reuter voegt hieraan toe, dat het Britsche ministerie van oorlog op 2 December heeft verklaard, naar aanleiding van een be richt in de Britsche pers, dat de geruchten omtrent een mi litair verdrag met Amerika van allen grond ontbloot is. Het Grieksche ministerie v. openbare orde heeft bericht ontvangen, dat 200 man gue- rillatroepen het dorp Phyia in Macedonië platgebrand en de bewoners afgemaakt hebben. De guerillastrijders, aldus het bericht,, drongen op den eer sten Kerstdag het dorp binnen en werden er later weer uit verdreven. De op deij heeft, ruil antwo In een als goede daar Feyij leur beide De Ajax DWS Heraie VSV FeijenJ 't Goof RFC Sparta| EDO Emma] ADO Hiel positiJ werd I werd I Het roodb| meer.ji] De Volewl Neptu Haarlel Blauw| DEC Xerxe DHC DOS HBS S'ornrl Excels gmg na. De wendjj kwa net sloot. I De speela steedj het Del Go Ai NEC AGC Wageil Quick Ensch Ensch Heracl VitessT Be Qi Tubal] Hid voor al W: maa Del

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4