DEN HELDER IN 1946 Nieuw Noordhollondsch Dagblad 7 Fundamenten van herstel lestations andsch uws BEKEND INDUSTRIEEL GEARRESTEERD Alkmaarsche P. R. A. gelast' nader onderzoek STERKE WROK TEGEN „WILLEM BAREN DSZ- EXPEDITIE" DE KINDERBIJSLAG WEST EUROPA IN NEVELEN GEHULD Mist veroorzaakte verkeersstremmingen JEMBER 1946 .ANDAG 30 DECEMBER 1946 Europa bijna de twee-moto- 'enezuela, met or middel van in de geschie- j den Oceaan ameraman) en rostbarö came- n worden. otercontrolestation llap van den heer ze haalde aan dat; eden en Denemar_ ook hier het bo. miform werd ge_ had mén *hier een halte. Gelijke tred boeteselsel hou. |rtredingen' het be_ |zou zijn in haar ducenten moesten lam van het pro_ ïoog houden. Van len was bericht n binnengekomen, edvoeg op heden zuivelfabrieken; 30 74 handelaren en >er. Van deze 150 ok aangesloten bij erdam n.l. ^42 zui_ melkinrichtingen, an den .heer Hof. rding" welke melk_ ;n aangeslo'en- zijn i mededeeling ge_ inrichtingen waren ddeld als minimum i. Ieder jaar wordt rzocht en de in_ en deze capaciteit icht zich aan te de ZKB. tot het nazien van '46 en begrooting hier benoemd de ■k Nieuw Leven te nrichting Velsen te L. M. Koopman te jaarverslag ver_ en van het Gooi boterwikkel had ooi afgevaardigde door te vertellen; z.g. gedropte mar. e uit elkaar bene_ en als noodmaat. ander toen gedaan, ze kwes'ie opgelost zal de verkoop met het nieuwe rijgegeven. De ijzen blijven ge- aankoop van alië in Amerika angevraagd van |S en daarnaast 17 mill, dollar coop van katoen, n staan los van ing van 100 mill, aoeve van den it ministers heb- net Josjida in n. Men neemt iet niéuwe jaar abinet zal af- A AN HET BINDE van het jaar 1946 is de eerste vraag die zich aan ons op- Iringt: in hoeverre heeft Den elder zich hersteld van de agen die ze in de vijf oorlogs jaren heeft moeten incassee- fen? Want het moge waar zijn pat we anderhalf jaar hebben unnen werken aan de herle- ing van de Heldersche ge- eenschap, het werk dat oest worden verricht was ;oo veelomvattend en eischte oozeer de aandacht van be tuur en burgerij, dat de ge telde vraag allesoverheer- chend is. Het antwoord kan ;oor eenieder worden gege- en. Want allen hebben we in et afgeloopen jaar kunnen constateeren dat er vorderin gen zijn gemaakt op elk ter rein. Nóg is het niet zoover, dat een vergelijking met den vooroorlogschen tijd in het voordeel van 1946 kan uitval len. Maar het Heldersche ge meenschapsleven werd bouw rijp gemaakt, de fundeering werd gelegd, waarop de solide bouwwerken van het gods dienstig, sociaal, cultureel en maatschappelijk leven zuilen worden opgetrokken. Wat in het afgeloopen jaar werd ver richt^ geeft ons gegrond opti misme voor de toekomst. Het aanzien van onze stad is nog weinig veranderd, sinds de vrede een einde maakte aan den tijd van afbraak en ver nieling. Maar we mogen den vooruitgang niet afmeten aan wat uiterlijk is te zien. Het puin is grootendeels verdwe nen en den bodem waarop de afgebroken stadswijken heb ben gestaan, ligt braak om te worden bebouwd volgens de plannen die zijn opgemaakt. Het is zeker dat het volgend jaar een begin zal worden ge maakt met de werkzaamheden die de stad een volkomen ver anderd beeld zullen geven. De wederopbouwplannen staan nog altijd in het middelpunt van de. belangstelling en ieder ingezetene zal het toejuichen, wanneer aan de uitvoering er van gevolg zal worden gege ven. Vooral de duizenden Hel- derschen, die wegens het te kort aan woningen noodge dwongen in. den vreemde moe ten vertoeven, zien met ver langen uit naar het oogenblik dat ook zij in hun vertrouwde omgeving kunnen terugkeeren. En wanneer dat eenmaal het geval zal zijn en zij komen in een stad, die schooner is ge worden dan zij ooit is geweest, 1946 IN VOGELVLUCHT Wanneer we in chronologi sche volgorde de belangrijk ste gebeurtenissen van het af geloopen jaar zij het in vo gelvlucht willen relevee- ren, gaan we met onze herin neringen allereerst terug naar den 12en Januari, toen de Huisduiner Wild-West geschie denis de heele stad in rep en roer bracht. Uit het voorma lige weeshuis aan den Tuin- tjesweg werden N.S.B.-goede- ren weggehaald, waarbij de bewakers met revolvers wer den bedreigd. Leden van de gezagstroepen hadden hierin de hand, naar later is geble ken. Een heel wat prettiger sensatie werd de gemeente eenige dagen later bereid, toen door het Roode Kruis jam werd uitgedeeld waarbij de buurt verenigingen werden inge schakeld. De eerste van een serie extra'tjes, waarvan Den Helder heeft geprofiteerd. Het Hoofd van het Amerikaansche Roode Kruis, mr. Gilbin, over tuigde zich op 2 Februari per soonlijk van den goeden gang van zaken bij de uitreiking der levensmiddelen. E enlange stoet bewoog zich op den 6 enMei des avonds door de straten, om zwijgend en ingetogen de gevallenen voor de vrijheid der volken te gedenken. Den volgenden mor gen had in de hall van het raadhuis een indrukwekkende plechtigheid plaats, toen de ge denkplaat werd onthuld, waar op de namen staan gegrift van de Heldersche slachtoffers in den verzetsstrijd. De vreugde om de bevrijding, die een jaar tevoren werd verkregen, uitte zich in het organiseeren van straatfeesten en kinderspelen, metais climax een prachtig vuurwerk, dat aan de Sport- laan werd afgestoken. KERMISFEESTEN EN W.F.A.-V1S1TES Het Huisduiner badseizoen werd op 9 Juni (len Pinkster dag) feestelijk geopend met een complete kermis, die drie dagen duurde en gedurende dien tijd een ongewone drukte bracht in het anders zoo stille dorp. Maar ook Den Helder heeft zijip-kermis weer gevierd, naar aloude tradities begin nende op den eersten Maan dag in Juli. In de binnenstad was het volop feest en de min naars van het goede tooneel konden iederen avond in Casi no hun hart ophalen. Tot groote voldoening zoo wel van de Heldersche als de Huisduiner bewoners, werd op 21 Juli de busverbinding her steld. Er werd tot nu toe van dezen busdienst een druk ge bruik gemaakt en de liefheb bers van het strandleven kon den zich een wandeling door de heete zomerzo nbesparen! Maar niet alleen de zee was in trek bij de zwemmers, ook het gemeentelijk zwembad, dat op 25 Juli werd heropend, mocht een record-aantal bezoekers noteeren. Gemiddeld driehon derd personen per dag namen hier een duik. Hopenlijk zal de outillage, die in den oorlog ernstig heeft geleden, in 1947 aanmerkelijk zijn verbeterd. We hebben wel eens hoor en opmerken, dat in Den Helder weinig is te beleven. Maar de W.F.A.-jongens en -meisjes, die op 19 Augustus uit Engeland hier arriveerden voor een 14- daagsche vacantie, oordeelden anders. Het comité hier ter stede heeft hen een paar pret tige weken bezorgd met uit stapjes door Noordholland en excursies in de stad. Toen de jongelui op 2 September ver trokken, uitgeleide gedaan door hun „pleegouders" en tallooze vrienden, was er niet één, die naar „good old Eng land" terugverlangde. En dat wil voor een Engelschman wat zeggen! Intusschen waren op 29 Augustus Heldersche scho lieren naar Engeland vertrok ken, om daar hun vacantie door te brengen. Zij hebben niet minder genoten dan de Engelsche W.F.A.'ers hier en we mogen wel zeggen, dat Den Helder er toe heeft medege werkt, de vriendschap tus- schen de jeugd van de twee landen te verstevigen. De lagere fandbouwschool te Julianadorp mocht voor het eerst als gemeente- school voor het nieuwe cursusjaar 'n groot aantal leerlingen notee ren. DE RAAD BIJEEN! De nieuw-ftekozen gemeen teraad kwam op Dinsdag 4 December voor de eerste maal bijeen, onder voorziterschap van burgemeester G. Ritmees ter, die in een rede zijn ver wachtingen omtrent de toe komst van Den Helder liet hooren. Hij was buitengewoon optimistisch, mede in verband met de aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid, dat de marine hier grooter dan ooit zal terugkeeren. De bur gemeester deed hoopvolle me- dedeelingen over verfraaiing van de stad, wederopbouw plannen en electrificeering van de spoorlijn Den Helder-Alk- maar. Helaas behoort Den Hel der nog steeds tot de noodlij dende gemeenten. We vermoe den dat we het gemeentebe stuur niet beters kunnen wen- sch'en dan terugkeer tot zelf standigheid! In deze eerste raadsvergadering werden de heeren P. S. v. d. Vaart, L. F. v. Loo en C. Steenlage tot wet houders gekozen. In de raads vergadering van 3 October werden de wederopbouwplan nen aangenomen, waarvan we met spanning (en een weinig ongeduld!) de resultaten tege moet zien. DE ONTPLOFFINGSRAMP De week, eindigende op 13 October, was een rampweek, door de cylinderontploffingen, die twee slachtoffers eischten en een groote materieele scha de veroorzaakten. De deernis met de slachtoffers was alge meen en met recht wekten de onheilsvolle dagen herinnerin gen op aan den tijd, dat Den Helder als doelwit van lucht aanvallen gold. SUCECSVOLLE GLASACTIE Ruiten troef! De glas-actie werd een ongekend succes. Meer dan 1000 M2 glas, als mede ruim duizend gulden werden op Zaterdagmiddag 9 November opgehaald, als re sultaat van spontane mede werking van geheel de "burge rij. Met groot enthousiasme gingen de Heldersche schil ders op Maandag 25 Nov. naar Vierlingsbeek, waar zij een week bleven werken. We kon den gerust zijn; het glas had een- goede bestemming gevon den. Een dankbaar Vierlings beek was het resultaat. Mogen wij met vermelding van het feit, dat de dienstre geling der Spoorwegen in De cember-een belangrijke wijzi ging ten goede onderging, ons algemeen overzicht besluiten. De P.R.A. te Alkmaar, die den laatsten tijd verschillen de onverwachte arrestaties verricht heeft en onlangs de directie van de Ned. Basalt en Bouwstoffen Mij. in hech tenis nam, heeft Vrijdag middag de hand gelegd op den directeur van de verf- fabrieken v.h. T. Schoen te Zaandam, den heer Pieter Schoen. Reeds eerder werd Pieter Schoen gearresteerd, men meende echter geen voldoen de aanwijzingen van zijn schuld te bezitten om hem vast te houden,doch de nieu we P.R.A.-leiding meent thans voldoende termen aanwezig om Pieter Schoen voorloopig in verzekerde bewaring te houden en een nader onder zoek naar zijn manipulaties gedurende de bezetting te kun nen instellen. Naar verluidt heeft de fa briek van Schoen voor 5 a 6 millioen aan de Duitsche weer macht geleverd, afgezien nog van een 10 millioen aan indi recte weermachtsleveranties. Van een en ander was de di rectie volledig op de hoogte- Niet in alle kringen is het enthousiasme over de Nederland, sche walvischvaart even groot. Onder de andere walvischvaar- ders In het Zuidpoolgebied heeft men zoo meldt „Belga" uit Kaapstad de komst van de Nederlanders met groote wrevel waargenomen Zij hebben beslo. ten de Nederlandsche expeditie iedere hulp te weigeren. Men verwijt den Nederlanders dat zij een veel te- groote expe ditie uitgezond-en hebben en dat daardoor de walvisschen met uitsterven worden bedreigd. Juist van Nederlandsche zijde heeft men echter gemeend hier tegen maatregelen te moeten ne men- door het bijeenroepen van een Internationale conferentie. Dezer dagen verschijnt het Staatsblad G 373, waarin de reeds lang verwachte wijzi ging der Kinderbijslagwet op genomen, welke terugwerkt tot 1 October 1946. Het voor naamste punt, dat gewijzigd is, is wel, dat thans d.w.z. van 1 October 1946 af reeds voor het eerste kind beneden den leeftijd van 16 jaar kin derbijslag wordt toegekend. Voor kinderen, welke dagon derwijs volgen aan een inrich ting voor algemeen vormend- of vakonderwijs, is deze leef tijd gesteld tot en met 20 jaar. De bijslag bedraagt voor de eerste drie1 daarvoor in aan merking komende kinderen f 0.40 en voor elk volgend kind f 0.50 per kind en per dag. Vermelding verdient nog, dat bij K.B. de kinder bijslagpremie, verschuldigd door de werkgevers, aangeslo ten bij het Kinderbijslagfonds, met ingang van l Januari '47 is vastgesteld op 5,5 pet. Een zeer dichte mist heeft Vrijdag en Zaterdag West- Europa in een schier ondoor dringbare nevel gehuld waardoor niet alleen het luchtverkeer, maar ook dat te water en te land ernstige vertraging ondervond en in vele gevallen geheel stilge legd moest worden. Slechts op de Noordzee is het zicht bijna onafgebroken goed geweest. De Stoomvaartmij. Ne derland heeft van den kapitein van het ss Johan van Oldebarne. veldt een telegram ontvangen, dat het schip in den mond van de Elbe voor anker is gegaan wegens slecht zicht. Ook het vliegverkeer had met de mist te kampen. Verscheidene lijnvliegtuigen van de KLM konden niet op Schiphol landen, keerden naar hun basis terug of vertrokken in het geheel niet. Het Sabena-vliegtuig uit Brussel is niet gestart evenmin het toe stel uit Croydon, hoewel Enge land minder met mist te kampen had. De toestellen, die van Schiphol naar Kopenhagen, Brussel en naar Parijs zouden vertrekken, zijn niet gestart. Wel zijn het Indlevliegtuig en dat naar New York vertrokken. In den loop van Zaterdag was de mist in het Noorden en Noord. Westen van ons land bijna ge heel opgetrokken. Ook in midden Nederland was het zicht beter. In het Zuiden was het zicht nog zeer slecht. Naar het KNMI me dedeelde lagen ook nog groote deelen van Frankrijk, België, NW Duitschland en Denemarken in een dichten nevel. I Geen sport voor zwakkelingen! Op het Sparta-terrein te Rotterdam werd de beslissingswed strijd gespeeld om het Europeesch kampioenschap tusschen de teams, samengesteld uit Amerikaansche militairen uit de Duitsche- en Oostenrijksche bezettingszone. Bij dit Ameri- •kaansche voetbalspel, een combinatie van voetbal en rugby, gaat het wel even anders toe dan bij het Europeesche voetbal. (v. d. Reyken P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7