mm DE POLITIEK VAN HET AFGELOOPEN JA Atoom-energie voor vredesdoeleinden VAN HET Frankrijk moet Indo-China vrede en beschaving brengen BURGEROORLOG IN CHINA VERDERE ISOLEERING EEN KRANT VAN GROOT FORMAAT NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Dinsdag 31 December 1946 PAG. 3 Verkiezingen sloten een bewogen tijd af Zorg voor groote problemen Van Ruys tot Beel! Een internationaal controlè-lichaam dreigt scherper vormen aan te nemen Britten omsingelen Joodsche nederzetting Een uurtje Telex! Radio programma AVONTUREN VAN DUIMELOT CEN BEWOGEN JAAR mag 1946 zeer zeker genoemd worden op het gebied van de politiek. De democratische in stellingen werden, na het avon tuur met noodparlementen en noodgemeenteraden, eindelijk en gelukkig weer hersteld. Kort na elkaar werden de verkiezin gen voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Staten ge houden en dezen zomer de ge meenteraadsverkiezingen. Maar voor het zoover was, speelde zich eerst een en ander af op het gebied der partijvorming. Van de nieuwe partij der so- ijalisten, welke combineerde met de vroegere vrijzinnig-de mocraten en de christen-demo cratische unie, plus een groep katholieken, die door een onbe- heerscht eenheidsverlangen wa ren bevangen en een groep zgn. dakloozen, stelden de voorstan ders zich veel voor. Met de noodige tam-tam werd de ge boorte van de Partij van den Arbeid aangekondigd. Dit zou de „groote doorbraak" op poli tiek gebied zijn. Maar het viel danig tegen. De Katholieke Volkspartij zette tijdig haar bakens uit en besloot in Fe bruari, de partij open te stellen voor niet-katholieken en de naam van R.K. Staatspartij voorgoed te veranderen in Ka tholieke Volkspartij. De A.R. en Z.H. hielden het, evenals de :ommunisten, bij het oude en de iberalen' dachten op hun ma aier een doorbraak-spelletje te spelen, door de Partij van de Vrijheid voor alle vrijheidsmin- nende Nederlanders open te zetten. Ook deze vlieger ging niet op. Men herkende in oude namen en oude methoden on middellijk de reactie van vroe ger, gelijk, in het algemeen, in de Partij van den Arbeid, het oude socialisme terug vond, dat dan niet meer de sociaal demo cratie, maar het democratisch socialisme was. Ook in de da den der vernieuwers was er niets veranderd: een spelen met woorden. Toen de veldslag op 17 Mei geleverd was, bleek, dat de Katholieke Volkspartij de tra ditie van de Katholieke Staats partij schitterend had gehand haafd. Wij kwamen met 32 ze tels uit de bus. De uitslag stem de tot tevredenheid, maar vol daan waren we niet. Wij heb ben dat niet onder stoelen of banken gestoken en doen dat ook nu niet. Er zijn nog teveel stemmen verloren gegaan voor de Katholieke Fractie, naar de Partij van den Arbeid en naar de Communisten. Beide feiten verdienen ook voor de naaste toekomst onze aandacht. Met 29 zetels uit de bus komende, was de Partij van den Arbeid diep teleurgesteld. De Communisten boekten' de grootste winst, de andere partijen bleven vrijwel gelijk. Voor de kabinetsformatie was 'een samengaan van Katholieke V, Volkspartij en Partij van den Arbeid aangewezen, hoezeer ook principieele verschillen ons [blijven scheiden. Een progres- program was echter nood- kelijk en dat vond men we- lilijk alleen bij K.V.P. en P. li. Arbeid. Zoo kwam de re- ering-Beel tot stand, met vijf |:holieke en vijf socialistische ■nisters en vier z.g. vaknii- lers. Het nieuwe kabinet be- |i aanstonds met hart en vu- Iheid de groote problemen li te pakken. Wij zouden vele lommen meer dan ei ter Ichikking zijn! noodig liben, om de belangrijkste llen en gebeurtenissen te me- l reeren en het zou nog inte- |sant kunnen worden ook. Er I natuurlijk geen sprake van, |l wij dat kunnen doen. Wij |:ren slechts de voornaamste Inten aan: de geldsaneering, l.armee het diep in de ir.aat- liappelijke verhoudingen snij dende vraagstuk van loonen en prijzen onmiddellijk verband hield. Nog steeds staat het spook der inflatie op den ach tergrond en nog steeds zijn wij, meer dan menigeen zich wil be kennen, afhankelijk van bui- tenlandsche financieele hulp. Wat er van zij, het zal in elk geval alles waard zijn, dat wij een sociaal-economische poli tiek voeren, die er mede op ge richt is, de waardigheid en fier heid van ons land op te hou den. Toen de oorlog eindigde, konden wij zeggen: wij hebben alles verloren, behalve de eer, laten wij niet den vrede win nen, ten koste van onze eer. Dit gold en geldt! zeker ook voor het grootste der poli tieke problemen van het afge- loopen jaar, de regeling der verhoudingen met ons Indië. Het kan, na alles wat er de laatste maanden en vooral de laatste weken over geschreven is, niet de bedoeling zijn, alle feiten rondom Linggadjati weer op te halen. Eerst tegen het einde van het jaar viel er in Nederland een beslissing, die ons volk nog steeds verdeeld houdt. De naaste toekomst zal moeten leeren, hoe het met de Indische zaken zal gaan. De Volksvertegenwoordiging stond voor een ingrijpende en hoogst- verantwoordelijke beslissing en zij heeft die genomen in dien zin, dat de voorwaarden zijn geschapen, om een vreedzame regeling met de Indonesiërs te treffen. De laatste berichten uit Indië zijn niet zoo geruststel lend. Er zal wellicht meer dan ooit reden zijn de Bisschoppe lijke aansporing te volgen, voor het welzijn van Indië en Ne derland en voor de bevolking en onze soldaten daar, te bid den. Nederland heeft thans weer een katholieke minister-presi dent. Dit feit mag tenslotte nog even in het licht gesteld wor den als een symbool van de be- teekenis en de waarde van on ze katholieke eenheid, ook op politiek gebied. En als 'n dank baar herinneren aan het werk van vele groote en kleine propa gandisten, die in het afgeloo- pen jaar veel werk hebben ver zet. Wij beleven weer dezelfde revolutionaire tijden als in 1918, toen Ruys z.g. het roer van Staat in handen nam als de eerste katholieke minister-pre sident van Nederland. En thans is er weer een katholieke pre mier, die een niet minder moei lijke taak heeft. De periode van Ruys tot Beel omspant een tijd van werken en bidden voor ka tholieke politieke emancipatie en goed-vaderlandsch werk. De herinnering moge onze beste krachten een steun zijn en de lauwen en tragen opwekken, om het fiere woord van Ruys ook voor de toekomst blijvend in praktijk te brengen: „Neder land heeft de eendrachtige staatkundige partij der Katho lieke Nederlanders hard en broodnodig". Wat Ruys, mede dankzij de Katholieke Staats partij, in 1919 begon, zullen wij onder Beel in 1947, mede dank zij de Katholieke Volkspartij, voortzetten! Ter gelegenheid van het be zoek van H. M. de Koningin aan Amsterdamis de hoofd stad in vlaggentooi. IR. HUPKES VERLAAT „HET SPOOR" Het officieele afscheid in Utrecht Nadat reeds eerder in intiemen kring door het spoorwegpersoneel afscheid! was genomen van den scheidenden directeur, den heer W. Hupkes, heeft gisleren in Ti- voli te Utrecht, na het défilé, waarover elders in dit nummer gesproken wordt, een groole me. nigte spoorweg, employés haar chef het laatste vaarwel toege roepen. Het reizend publiek heeft er niets van gemerkt, dat door deze bijeenkomst de meeste sta tions een zwakke personeelsbe zetting hadden; de dienst liep als gewoonlijk gesmeerd. Ook nu weer huldigden ver schillende sprekers den persoon van den spoorwegleider. Een bon te mengeling van cadeaux gingen de welgemeende woorden verge zeld. De naam van den heer Hup kes blijft verbonden aan het pas gestichte studiefonds voor spoor- wegkinderen. Bij het einde der bijeenkomst sprak de aftredende directeur zichtbaar ontroerd woorden van dank- hij hoopte, dat men hem altijd als een spoorman zou blij ven beschouwen. Vol vertrouwen nam hij afscheid, daar hij wist, dat een uiterst kundige staf met een toegewijd personeel zijn werk voort zou zetten. „Biddend leger" in Thuisfront opgenomen Met ingang van 1 Januari 1947 zal het secretariaat van Biddend Leger Nederland van Heerlen naar Den Haag worden overge plaatst, waar het in het kader van katholiek Thuisfront zal worden opgenomen. Pater Amon Besseling O.F.M., de stichter van deze beweging in navolging van Maries Kneeling Army van de Amerikaansche katholieken, zal eveneens bij Katholiek Thuisfront zijn intrek nemen. Het adres wordt thans: Ged. Burgwal 14, telefoon 11.41.11, Den Haag. OPPOSITIE IN DE SPAANSCHE CORTES Tegen belasting- verhooging Onder de sterkste oppositie se dert toet aan het bewind komen van Franco hebben de Spaansche Cortes een algemeene belasting- verhooging aanvaard. Van de 180 aanwezige leden (van het totaal aantal van 438) stemden 68 tegen het door den minister van finan ciën ingediende ontwerp. De in komsten. en vermogenbelastingen worden met 20 procent verhoogd. De begrooting voor 1947, welke 'n deficit gelijk aan een bedrag van ongeveer 250 millioen gulden ver toont, werd door de Cortes aan vaard De minister werd gemach tigd de leening tot dekking voor het tekort uit te breiden. Huidige actie is droeve noodzaak De GEBEURTENISSEN in Indo-China, hebben ook in katholieke kringen te Parijs beroering teweeggebracht, die door het verloop der militaire operaties nog niet gestild is. In wezen gaat de zaak, vol gens hun zienswijze, over de vraag welke de plichten zijn van het eene volk tegenover het andere, waarvan het eerste in zekeren zin voogdij uit oefent. Deze toestand kan slechts zijn rechtvaardiging vinden in den wil der natie om de volkeren al daar geestelijk, cultureel, sociaal en economisch te verheffen. Daar om moet Frankrijk zich inspannen om het mogelijke te doen om in UITSCHAKELING VAN HET VETO-RECHT De commissie voor de atoom energie heeft gisteren het Amerikaansche plan (het plan Baruch) aanvaard met tien stemmen vóór en twee ont houdingen. Polen en de Sov jet Unie onthielden zich van stemming. Het ui+ vijf punten beslaande Amerikaansche plan beveelt df instelling van een lichaam aan, dat op grond van een voor alle vereenigde naties bindend ver drag controle zal uitoefenen op de atoomenergie. De genoemde punten zijn: 1. Op grond van het verdrag moet een internationaal lichaam worden ingesteld, dat er op zal toezien, dat de atoomenergie slechts voor vredesdoeleinden wordt gebruikt. 2. Het recht van veto mag niet van kracht zijn bij het werk van het controxelichaam. 3. Geen regeering mag het recht hebben door het veto of anderzins controle of inspectie te belemmeren. 4. In het verdrag moet wor den voorzien in de beschikking over bestaande atoombommen en moeten middelen worden ge noemd ter vaststelling van schendingen van de bepalingen van het verdrag. 5. In het verdrag moeten de ree honderd duizend geloovigen kwamen op het St. Pieters- lein te Rome bijeen, om te protesteeren tegen de anti-clericale ftie, die door de pers in Italië wordt gevoerd. Na afloop van p plechtige H. Mis, welke vóór den St. Pieter werd opgedragen, pde H. Vader vanaf het balcon boven den hoofdingang van de psiliek zijn apostolischen zegen. De Paus verlaat het balcon na plechtigheden. Ass. Press P- straffen voor overtreders wor den vastgesteld. Baruch, de Amerikaansche ge delegeerde, die het plan heeft opgesteld, verklaarde na afloop der vergadering, dat met het oog op de klaarblijkelijk on wrikbare bezwaren der Sovjet- Unie „er nog een lange weg is te gaan, voordat de wereld voelt, dat atoomwapenen buiten de wet zijn gesteld." De Veiligheidsraad, zoo meen de hij, zou het' werk voortzet ten door het opstellen van het eigenlijke atoomverdrag. Tijdens de debatten had Gro- myko het plan van Baruch in strijd met de beginselen van het handvest der Ver. Naties ver klaard. De Amerikaansche voor stellen, aldus iGromyko, voor zien in de oprichting van een internationaal lichaam met groote bevoegdheden voor de controle van atoomenergie. Aan deze instantie worden echter geen werkelijke mogelijkheden verleend, zoo vervolgde Gromy- ko, om deze bevoegdheden uit te oefenen. Daarentegen wor den de activiteiten van den Vei ligheidsraad, doordat het veto recht wordt uitgeschakeld, in het plan-Baruch ondermijnd. De afgevaardigde van de Ver. Sta ten stelt in feite een herziening van het Handvest voor. Weensche kinderen naar België Ruim 500 ondervoede Weensche kinderen zijn, op uitnoodiging van verscheidene katholieke liefdadige instellingen, te Brussel aangeko men. Een 15-deelig Russisch woordenboek De uitgeverij van de Russische Académie van Wetenschappen maakt het 15-deelige woordenboek der Russische taal gereed met meer dan 200.000 woorden. Meer lan 5.000.000 indices en kaarten met citaten uit de letter kunde en uit wetenschappelijke en politieke geschriften werden bij de samenstelling der diction- naire gebruikt. Een communistische tegen-regeering? Het Chineesche persagentschap „Central News" dat onder controle van de Kwomintang staat, meldt uit Reiping, dat de Chineesche communisten hebben besloten een eigen regeering te vormen tegen de centrale regeering te Nanking. Tevens zou zijn besloten de communistische luchtstrijdkrach ten te versterken, de guerilla-ac- De „plannen" van Lt. Gen. Spoor! Naar aanleiding van het door AFP gegeven Antara-berictot be treffende een plan-Spoor (om de republikeinsche regeering omver te werpen) verneemt het ANP van officieele zijde, dat vanzelfspre kend een dergelijk plan niet be staat noch bestaan kan. Het eenige wat overwogen zou kun nen zijn is, hoe de samenwer king op militair gebied geregeld moet worden ter uitwerking van art. 16 der overeenkomst. (Maar wij vragen ons af, hoe het nu nog mogelijk is, samen te werken met mensohen als Soedir, man, die aansporen tot verzet tot het uiterste tegen de Nederl. troepen, terwijl wij ons eveneens bezorgd afvragen hoe het uber- toaupt met de toepassing van het accoord zal gaan, dat vóór zijn onderteekening alweer dubbel geschonden is! Red.) tiviteit te doen toenemen en de economische blokkade van de steden en gebieden, die in han den van de centrale regeering zijn, te vernauwen Öok besloot men de propaganda in het bui tenland te intensiveeren terwijl het communistische hoofdkwar tier te Jenan bevel zou hebben gegeven voor de oprichting van commissies voor voorbereidingen tot den oorlog in districten en dor pen van het communistisch ge bied. Nader wordt gemeld, dat Chi neesche partijleiders en regee- ringsvertegenwoordigers te Sjang hai besprekingen hebben gevoerd over plannen tot reorganisatie van de Chineesche centrale re geering. Lej Tsjen, de secretaris generaal van den politieken con sultatieven raad, waarin de par tijen vertegenwoordigd zijn, zou den leiders van „derde partijen" (andere dan de Kwomintang en de communistische) gezegd heb ben, dat de regeering in het ge reorganiseerde kabinet ook an dere partijen dan de Kwomintang wil opnemen. NA ELF UUR DONKER Het Provinciaal Electricitóts- bedrijf van Noord-Holland heeft zich door de moeilijke kolenposi- tie genoodzaakt gezien, ten aan zien van de straatverlichting; be zuinigende maatregelen te nemen. Zoo lang d!e toestand niet veran dert, zal de avondverlichting om elf uur 's avonds worden gedoofd. Indo-China te brengen die hooge goederen van vrede en beschaving welke de actie, die het land thans onder den drang der omstandig heden onderneemt, rechtvaardi gen. Wat deze actie betreft, is men het er in Parijsche katholieke kringen over eens, dat hier van droeve noodzakelijkheid sprake is. Van den anderen kant is men diep getroffen door de aanvallen welke een deel van de marxistische pers richtte op admiraal d'Argenlieu, wiens verhouding tot de klooster orden men kent en wiens gevoel voor orde en rechtvaardigheid ge noegzaam bij de katholieken be kend is. Zij zijn er overigens van overtuigd, dat de hooge commis saris in Indo-China elke gelegen heid zal aangrijpen om tot een bevredigende oplossing te komen. Op dit oogenbjik staat er volgens hen geen anderen weg open dan dien van de vastbeslotenheid HARINGHANDEL PROTESTEERT TEGEN „WILDEN EXPORT" Opnieuw is de geheele Neder- landsche haringhandel in verzet gekomen. Ditmaal gaat hot eigen lijk niet tegen de regeering, d!och tegen de reedersvereeniging, die geheel zelfstandig een contract met de Sovjet-Unie heeft afge sloten voor levering van 100.000 Scholsche tonnen gezouten ha ring. Daar inmiddels ook de re- geering een contract heeft afge sloten met de Sovjet-zóne in Duitschland en particuliere expor teurs uit tal van landen orders hebben ontvangen, is er een te kort aan haring voor den export. De regeering heeft om het con tract met de Sovjet-zóne na te komen vordering van de ha- ringvoorraden gelast. De haringhandel eisctot thans, dat het niet meer toegestaan wordt, dat de reedersvereeniging zelfstandig contracten afsluit en dat de vordering van haring voor namelijk ten koste zal gaan van de door deze vereeniging tegen N.B. verminderden prijs aan Rusland toegezegde quanta. Record-aantal bezoekers in Rijksmuseum Vrijdag j.l. noteerde het Rijks museum een record-aantal bezoe kers n.l. 6500. Het totaal aantal be zoekers zal de 100.000 wel halen. De drukte was de laatste dagen zoo groot, dat de rondleidingen langs de Fransche wandtapijten stop gezet moesten worden. CEN WOORDJE bij een merkwaardig afscheid zal dit zijn: vandaag verschijnt onze krant, evenals verleden'jaar op den Oudejaarsdag, weer in groot formaat. En dat zal voor taan, met ingang van het nieuwe jaar, dus van a.s. Don derdag af want morgen, Nieuwjaarsdag, komt het N.N.H.D. natuurlijk niet uit eiken dag zoo zijn. Dit beteekent dus het definitieve afscheid van het oude, velen vertrouwde kleine formaat. Helaas zal de toch al wat verbeterde papierpositie nog niet toelaten, eiken dag met acht groote pagina's te verschijnen, maar de lezers zullen toch kunnen zeggen, dat we letterlijk een krant van groot formaat zijn en wij zullen, met hun onmisbare en voort durende toegewijde medewerking, niets onbeproefd laten, om ook figuurlijk een krant van groot formaat te zijn, door verbetering van den inhoud en door de nieuwsvoor ziening en voorlichting zoo hoog mogelijk op te voeren. De Oudejaarsdag is een uitgezochte gelegenheid, om daar toe een belofte te doen, die op wederkeerigheid hopen en vertrouwen mag. Nieuwe Fransche maatregelen De Fransche autoriteiten heb ben nieuwe maatregelen ter isoleering van het Saargebied van de rest van Duitschland genomen. Saarlanders zullen het mijnge- bied niet mogen verlaten voor perioden van langer dan 72 uur. ERNSTIG ONGELUK OP PARIjSCHE WIELER BAAN Tijdens wielerwedstrijden op de winterbaan te Parijs is een ern stig ongeluk gebeurd De Zwit- sersche kampioen Besson kreeg een lekke band waardoor zijn snelheid onmiddellijk terugviel, waarop hij van achteren werd aangereden door den gangmaker Philippe. Ook Lamboley, de ren ner achter Philippe's motor, werd in de botsing betrokken. Ook de Fransche kampioen Chaillot en diens gangmaker Guérin vlogen in de groep. Spoedig stonden de vijf slachtoffers in brand door de uitstroomende benzine der moto ren Het duurde geruimen tijd voor men de slachtoffers in vei ligheid kon brengen. De stayers Besson (Frankrjjk) en Lamboley (Frankrijk) en de gangmakers Guérin en Philippe werden ern stig gewond. De Fransche stayer Chaillot liep lichte kwetsuren op. Een aanzienlijke Britsche troe penmacht heeft een groot ge deelte van de Joodsche neder zetting Nathanja in Palestina omsingeld, waarna elk huis doorzocht werd, teneinde de genen te vinden, die verant woordelijk zijn voor het geese- len van den Britschen majoor Brett. Voor het Palestijnsche kustgebied tusschen Tel Aviv en Nathanja is voor onbepaalden tijd een avondklok afgekondigd. Een woordyoerder van het Je wish Agency heeft het geeselen van een Britschen officier en twee onderofficieren door leden van de Irgoen Zwai Leoemi af gekeurd. Havenstaking te Antwerpen duurt voort De staking in de haven van Antwerpen duurt voort, overal zijn militairen te werk gesteld. Het ss Ernie Pyle, dat met een groot aantal gerepatrieerden aan boord te Antwerpen moest aan komen, heeft opdracht gekregen koers te zetten naaar Le Havre waar de opvarenden hun reis per trein verder moeten voort zetten. Het verbond van Antwezpsche expediteurs heeft den minister president een telegram gezonden, waarin hem verzocht wordt, op krachtdadige wijze in te grijpen. Duitschers zullen slechts het Saargebied binnenkomen, wan neer zij er verwanten of vrien den hebben Bovendien moeten zij aan strenge eischen voldoen. Den 1200 gendarmes en douanen, die toezicht houden op de grens tusschen Saargebied en Duitsch land, zouden, naar verluidt, or der gekregen hebben om te vu ren op personen, die zouden trachten de grens clandestien te overschrijden. Een reden voor 't weren van Duitschers zou zijn te voorkomen, dat men marken zou binnenbrengen met het oog op op event, voordeeliger inwisse ling voor francs, wanneer het Saargebied Fransch zou worden. Het uitvoeren van steenkool, voedsel, kleeding en andere goederen wordt verboden, doch niet het invoeren uit Duitschland. In het laatste nummer van het jaar zijn er natuurlijk overda dig veel advertenties en de krant is desalniettemin aan zijn omvang gebonden. Wij moeten dus „beschrdnken" en geven hier een aantal berichten en mededeelingen van een uurtje Télexnieuws in zakformaat weer. Het is van alles wat door elkaar: Men verwacht in Brussel, dat er eerlang weer een zesdaag- sche zal worden gehouden. De Rotterdamsche Rechtbank heeft een.... „gangstersbende" veroordeeld, die opereerde on der leiding van een knaap van 17 jaar, die drie jaar gevange nisstraf kreeg. Andere bende leden, meestal niet ouder dan 20 tot 24 jaar, kregen straffen, va- rieerend van 2 jaar tot drie maanden voorwaardelijk. Nieuwe aanhangwagens en op leggers worden als distributie goederen beschouwd! Bij een grootwinkelbedrijf in levens middelen te Den Haag trof de C.C.D. 'n administratieve chaos aan, en nadat deze geordend was, bleek, dat er vele rantsoe nen tekort waren 7700 voor rijst, 70.000 voor suiker en jam(!), 2500 voor boter enz. Er gaat een kleine hoeveelheid bevroren Nederlandsche groen ten en fruit naar Engeland. In het schaaktournooi van de hoogovens speelt de Belgische kampioen O'Kelly de Galway weer mee. De Zuidafrikaan- sche vakbeweging staat achter Smuts in zijn strijd, om „den beschavingsstandaard der blan ken te handhaven" en zij steunt dus de in V.N. zoo gewraakte discriminatie der kleurlingen. De heer prof. mr. A. M. de Jong, directeur van de Nederl. Bank, is nu benoemd tot direc teur-secretaris van deze instel ling. Er is een vereenvoudi ging ingevoerd voor het ver strekken van voedsel aan zie ken. Er zal in 1947 aan de hand van de nieuwe prijzenbe- schikking streng gelet worden op de handhaving der geoor loofde pensionprijzen. WOENSDAG 1 JAN. 1947 HILVERSUM I (301 M) (zonder burengerucht): 8.00 Nieuws;; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 11.30 Weensch Fhilh. orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Met ba<nd en plaat voor U paraat; i4.00 Metropole_or_ kest; 15.36 Kwintet in C. gr. t. van Joseph Haydn; 16.45 Concert Kamerorkest; 18.00 Ned. Strijdkr.; 19.30 Nieuws; 20.15 Nederland roept Ameri_ ka; Amerika antwoordt; 21.15 21.15 Radio-philh. orkest 23.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 M) (mét burengerucöTt uit Leip zig) 8.00 Nieuws; 8.15 groeten aan zeevarenden; 10.20 De Regenboog; 12 00 Gram. mu ziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Om roeporkest i5.00 Ondeftige comediettina; 16.15 Miller- aexrtet; 17.10 Ba^laviaPara mariboAmsterdam; 18.00 Nieuws; 18.15 Melodie der verte; 20.05 De bruiloft Van Kloris en Roosje; 21.50 H®or_ spel; 23.00 Nieuws; 23.15 Ge varieerde avondklanken. DONDERDAG 2 JAN. HILVERSUM I (301 M) 7-00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Ochtend concert; 8.45 Tito Schipa zingt; 9.06 Pluk den dag; 11.00 Zon nebloem; i2.30 Vaudevilleorkest; 13.00 Nieuws waarna Kl'aas van Beeck; 13.45 Voor de vrouw; 17.15 Travelllers 18.30 Ned. Strijdkr.; 20.08 Populaire klanken; 21.30 VerzoekprogT.; 22.00 Nieuws. ■•4b' 1$? L ^7 -/i -\A I "^5. f XflnB I t) 4jf 37. Waarom is hier aan de noodrem getrokken, mijne Heren, roept nu de con ducteur tegen Vader Hand. Deze gaat maar gauw even naar buiten, gevolgd door moeder. Ja, ziet U. Het kwam per onge luk, een van mijn jongens hield zich er even aan vast. Dan moet U daar als va der maar beter op letten. Dit grapje kost u f25.boete. Maar Vader Hand heeft helemaal niet zoveel geld bij zich. Je zou het kunnen verliezen in de hei. Dan moet ik jullie allen uit de trein zetten. Het spijt me wel, maar jullie moeten er uit. Maar krijg ik mijn geld dan terug. We moesten nog veel verder. Geld terug. U moet feitelijk betalen» 38. Dat was geen pretje. Zo maar mid den in het land uit de trein te worden gezet. Maar er was niets tegen te doen. Dan moeten ze maar verder gaan lopen. Om de beurt de zware tas maar dragen. Vooruit Likkepot, pak aan, draag jij de tas maar eerst voor straf. Wel jammer, dat hun reisje zo spoedig werd afgebro ken. En daar gaat de trein nu zonder de familie Hand. De stemming is er wel een beetje uit, maar als Vader zegt: „Kom we gaan", dan worden de gezichten al gauw een beetje anders. Ja het is Likkepot zijn schuld, maar er is nu niets meer aan te doen. Voor straf moet deze nu de tas gaan dragen. HILVERSUM n (415 M)7.00 en 8.00 Nieuws; 8.20 Populair ochtendconcert; 9.50 Arbeidsvitaminen; 11.00 Jetty Cantor; 13.00 Nieuws waarna Metro_ pole_orkest; 13.45 Choro Belmonte; 15.00 Voor zieken en gezonden; 15.20 Reprises; 18.00 Nieuws; 18.15 Skymas- ters; 20.15 Radiophil'h. orkest; 21.05 Gijsbrecht van Aemstel; 22.15 Renova sep'.et; °3.00 Nieuws; 21.15 B,B.C.I theaterorkest; 23.30 Hoogste t$d; heeren. ■r*

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3