Het Wereldnieuwsjournaal VAN HET OUDE JAAR 7946 1947 Moeizame eerste stappen der internationale samenwerking Altijd het Russische probleem op den achtergrond PAC. 4 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Dinsdag 31 December 1946 fANNEER wij de balans hebben opgemaakt van de wereldpolitiek in 1946, dan zullen wij constateeren, dat de menschheid heeft ge tracht de sporen uit te wisschen van het Nazi systeem, dat de wereld in het ongeluk heeft gestort. Het grootste deel van de energie van de leidende staatslieden moest worden gebruikt om de gevolgen van den tweeden wereldoorlog te liquideeren. Belangrijk was in dit verband voor al de Parijsche Vredesconferentie, die op 29 Juli in het Paleis de Luxembourg bijeen kwam ter vaststelling van de vredesverdragen met Italië, ttvlgarijè, Hongarije, Roemenië en Finland. Rus land. was op deze conferentie zeer dikwijls in de oppositie en de andere mogendheden moesten dan ook meermalen aandringen op sp&ed, Italië dat van Monarchie naar Republiek overging, werd gedwongen afstand te doen van zijn kolo niën. Het zwaarste en omvangrijkste werk op het gebied der oorlogsliquidatie staat echter nog voor den boeg, n.l. het vredesverdrag met Duitschland. Hiermede zal een aanvang morden gemaakt op de conferentie van de Groote Vier, die op 10 Maart 1947 te Moskou zal worden gehouden. Het proces te Neurenberg te gen de voornaamste oorlogsmis dadigers liep dit jaar ten einde. Op 16 October moesten elf van deze wereldmisdadigers hun wandaden boeten door den strop. Dit was een mijlpaal in de geschiedenis omdat nu was komen vast te staan, dat in het vervolg ook staatslieden per soonlijk verantwoordelijk zijn voor misdaden begaan tegen de menschheid. De verhouding met Rusland De verhouding tusschen de groote mogendheden, met 'name tusschen Engeland en Amerika eenerzijds en Rusland anderzijds is in het afgeloopen jaar aan spanningen onderhevig geweest. Onderling wantrouwen, o.a. ver oorzaakt door willekeurige toe passing van de overeenkomst van Potsdam, bracht mee een gevoel van vrees en onveilig heid. Het was vooral Churchill, die in verschillende redevoerin gen, aan deze gevoelens uitdruk king gaf en waarin hij wees op het Russische gevaar. Zoo be toogde hij reeds op 5 Maart, dat niemand'weet, wat Rusland en zijn communistische Internatio nale in de naaste toekomst zul len doen of wat de grenzen zijn van hun neigingen tot expan sie. Hij stelde daarom voor de Ver. Naties terstond van een internationale gewapende macht te voorzien. Vurig propagandist voor de vorming van de Ver. Staten van Europa, deed hij de wereld verbazen door zijn be wering, dat de eerste stap naar de her-oprichting .van de'Euro- peesche gemeensphap moet be staan in een samengaan van Frankrijk en Duitschland. Hij kreeg den naam van oorlogsop- hitser toen hij in October in het Lagerhuis wederom een heftigen aanval deed op het communisme en zeide, dat hij de bewijzen kon overleggen, dat nog 200 Russi sche divisies zich bevonden in de bezette gebieden van Europa. Ook zijn rivaal in de binnen landsche politiek, premier Att- le.e hield een rede, waarin ook deze van leer trok tegen de Sov jet-Unie. Geheel in tegenstel ling met deze uitlatingen van Engelsche zijde, was de verkla ring van den Amerikaanschen minister van Handel, Henry Wallace, die aandrong op een verzoenende politiek ten opzich te van Rusland. Amerika, moet zich, z_oo betoogde Wallape, zich meer richten op de Sovjet-Unie. Deze rede" bracht onrust in de kringen van de Amerikaansche regeering, vooral waar ook Byr nes zich ontevreden had getoond over de houding van Rusland en had mede tot gevolg, dat Wal lace moest aftreden. Nog meer spanningen Niet alleen tusschen de groo te mogendheden bestond er spanning. Ook tusschen de groo- tgp en de kleintjes en tusschen de kleintjejs onderling bestonden er moeilijkheden en kwam het zelfs tot incidenten. Daar was allereerst de kwestie tusschen Rusland en Turkije over de Dar danelles Rusland heeft voor gesteld over te gaan tot oprich ting van gemeenschappelijke RussischTurksche bases aan de zeeëngten en herziening van het verdrag van Montroux, dat de scheepvaart door de Darda- nellen regelt. Deze voordellen hebben niet alleen bij Turkije maar ook bij Engeland en Ame rika heftige tegenstand ontmoet die willen, dat bij eventueele herziening van het verdrag van Montreux alle onderteekenaars van deze conventie hun stem mogen laten hooren. Tot een de finitieve beslissing in deze kwestie is het nog niet geko men. Grootere moeilijkheden kwamen er al in het begin van 1946 door de inmenging van Rusland in de binnenlandsche zaken van Perzië (Iran). Rus sische troepen bezetten Iraan- sche steden, waarop Amerika door middel van een nota Rus land verzocht de souvereine rechten van Iran te eerbiedigen. Ondanks heftige tegenstand van de Sovjet-Unie werd de zaak behandeld in een besloten zit ting van den Veiligheidsraad. Tenslotte trok Rusland zijn troe pen terug nadat een autonome provincie Azerbeidsjan was ge vestigd, die sterk onder Russi sche invloed staat. Een nieuw conflict ontstond in December toen de centrale Perzische re geering troepen wilde zenden naar Azerbeidsjan om toezicht te houden op de verkiezingen Azerbeidsjan bond echter spoe dig in zoodat de rust weer werd hersteld. Incidenten In Augustus kwam er een in cident tusschen Amerika en Joego-Slavië over het neerschie ten van Amerikaansche vlieg tuigen. Hoewel het aanvankelijk leek, dat Tito niet zou voldoen aan de Amerikaansche eisch tot genoegdoening, liep het ook hier op een capitulatie uit. Een ern stiger crisis is ontstaan tusschen Griekenland eenerzijds en Joe go-Slavië, Bulgarije en Albanië anderzijds. Talrijke grensinci denten kwamen voor. Grieken land, dat op 1 September zijn Koning bij referendum terug riep, werd sindsdien slachtoffer van een burgeroorlog, waarbij de partisanen werden gesteund door geestverwanten uit de na buurlanden. Griekenland bracht de zaak voor den Veiligheids raad. Inmiddels gaat de gueril- la-oorlog nog steeds voort. Positief werk ^Gelukkig was er ook positief werk waar te nemen in het stre ven naar grootere veiligheid en hooger recht voor de staten door middel van het instituut der Ver. Naties. Te Londen kwam op 10 Januari de eerste alge- meene vergadering der Ver- eenigde Volkeren bijeen, die op 14 Februari geëindigd was. Tij dens deze eerste vergadering werden de grondslagen gelegd voor dit grootsche internationa le opbouwwerk met als voor naamste resultaten de instelling van den Veiligheidsraad en een Economischen en Socialen Raad. Op 23 October kwam men we derom bijeen, thans te New York. Een zeer belangrijk agen dapunt was het voorstel van Australië en Cuba een wijzi ging te brengen in het Veto recht. Dit veto-recht, dat een der neteligste punten vormt in de nieuwe volkeren-gemeen schap, bestaat hierin, dat wan neer het geen procedure-kwes ties geldt, het tegenstemmen van een der Groote Vijf in den Veiligheidsraad een voorstel tor pedeert. Ook Nederland heeft meermalen, bij monde van Mi nister van Kleffens, zich tegen het veto-recht verklaard. De Groote Drie, Amerika, Engeland en Rusland, verzetten zich ech ter scherp tegen iedere poging hun invloed te beknotten en het eindresultaat was pover door het aannemen van een resolutie, waarin werd aangedrongen op een zoodanig gebruik van het Veto-recht, waarbij het werk in den Veiligheidsraad niet zou worden belemmerd. Ontwapening Meer succes werd bereikt op het gebied der ontwapening. Molotof, die hiertoe een eerste voorstel had ingediend, verkreeg de medewerking van de Ver. Staten, Amerika verklaarde zich bereid mededeelingen te doen over het aantal gewapende strijdkrachten in het buitenland. Op 14 December nam de Alge- meene Vergadering de resolutie aan, waarin de beginselen zijn vastgelegd voor het beperken der bewapening en de controle en regeling van alle wapenen, met inbegrip van de atoombom. De Veiligheidsraad zal plannen voor de beperking der bewape ning opstellen en aan den Vei ligheidsraad ter overweging voorleggen. De actie tegen Franco Het geheele jaar heeft gestaan in het teeken van den strijd tegen Fran_ co. Nu; op fret einde van heft ja^r, is er echter nog niets; wat er op zou wijzen, dat de cfagen van Franco geteld zijn. Integendeel; het heeft er meer van, dat alle pogingen om Franco uit het zadel te lichten tot gevolg hebben, dat de Caudillo er steviger komt in te zitten. In dit verband is het goed nog even te her inneren aan de verklaring' van Lord Templewood die als eenig advies gaf: '"Zwijg over Franco'"'. Dat de actie tegen Franco zoo weinig succes heeft opgeleverd komt wel voornamelijk hierdoor; dat deze actie doorbroken woTdt door ideologische verschillen tusschen de groote mogendheden. Rusland wil de onmiddellijke ves'i- ging van een "democratischregiem, wat ech.er in de pröctijk een bolsje_ wistisch regiem zou beteeker.en. En_ geland en Amerika voelen daar echter niels voor en trachten slechts te be_ reiken, dat Franco vrijwillig zal af_ treden na waarborging' van vrije ver_ kiezingen. Hoewel reeds op 4 Maart met een gemeenschappelijke verkla» ring van Amerika; Engeland en Frank rijk de actie tegen Franco werd in geluid, is thans niets meer bereikt, dan dat ingevolge een beslissing van de Ver. Na'ies, de Ambassadeurs en gezanten uit Madrid worden terugge roepen hetgeen echter nie1 verbreking der diplomatieke betrekkingen be_ teekent. Engelands moeilijkheden In Engeland heeft de regeering niet alleen een zwaren strijd te voeren te gen de economische moeilijkheden, die het moederland bedreigen. Ook is er scherpe crltiek geweest op de bui_ 'enlandsche politiek van de Labour- regeering. Deze critiek kwam nog wel uit de Labour.fractie van het Lager huis. Een slerke groep uit de fractie voelt meer voor samenwerking met de Sovje'-Unie. In de troon rede van Koning George is de natio nalisatie van het binnenlandsche ver voer in uitzicht ges'eld. Met de na tionalisatie van de electrici eitsvoor_ ziening was al de eerste stap gedaan op den weg naar de socialiseer in g\ Grootere moeilijkheden levert ech_ 4er de kwes ie Pa^stina op. De Engel sche regeering heeft het plan opge steld Palestina te verdeelen in twee autonome gebieden: Een Joodsche Staat en een Arabische S'aat. Dit plan heeft echter niet den steun van Amerika. De toestand in België België heeit ook in het afgeloopen jaar met binnenlandsche politieke moeilijkheden te kampen gehad. Hier is het nog altijd de Koningskwestie die den ondergrond vormt van alle pili'ieke verwikkelingen. De regee ring, bestaande uit socialisten, com munisten.' en liberalen ontmoet krach tige oppositie van de Ka'holieken, die bij alle plaafsi gehad hebbende verkiezingen vers'erkt uit de sten^bus ♦e voorschijn kwamen. De Koning heeft voorgesteld een referendum uit 'e schrijven, dat beslissen moet over zijn terugkeer. De regeering wil ech ter dit uiterst democratisch middel niet han'eeren dat een einde zou kun nen maken aan den onzekeren en on_ democraftiechen' politieken toestand van het la°d en dat een gezamenlij- ken en doel treffen den heropbouw van België belemmert. Hoewel België minder gelden heeft van den oorlog dan Nederland en er steeds wordt beweerd dat dit land er beter voor staat dan de rest van de wereld; zijn er ook in Belg'ië sociale moeilijkheden; getuige de demonstra ties van de arbeiders tegen de duurte en de havenstakingen. Frankrijk Frankrijk heeft dit jaar twee maal gestemd over een Grondwet. De verkiezingen brachten sterke winst voor Katholieken en Com munisten. De fronten heibben zich scherp afgeteekend. Ook Frank rijk heeft met enorme financieele en economische moeilijkheden te kampen. De communisten steu nen thans ook de bezuiniirings- maatregtelen, die noodzalitelijk zijn voor het herstel. Voor vijf weken is er thans een regeering van enkel socialisten, die ook nog ot taak kreeg maatregelen te emen om den opstand in Indo china te bedwingen. Amerika Amerika heeft in het afgeloo pen jaar meermalen te kennen gegeven, dat hert nooit meer den weg van het isolationisme zal op gaan. Dit is wel de kern van de Amerikaansche buitenlandsche politiek geweest. Wilden de Ver. Staten vroeger geen lid worden van den Volkenbond, lhans speelt Amerika de voornaamste rol in het instituut der Ver. Naties. New York is definitief de zetel van het wereldparlement geworden. In 't binnenland had Amerika ook te kampen met sociale onrust. Tal. rijke stakingen zijn er uitgebro ken, die ook groot nadeel brach ten aan de Europeesche landen. Ook de Amerikanen zijn. ter stem bus geweesl. De verkiezingen brachten een meerderheid voor de republikeinen. ,Uit onze balans blijkt, dat men in 1946 getracht heeft bouwstee, nen aan te brengen voor een be tere wereld. Een wereld; waarin naastenliefde, gerechtigheid, vrij heid, elementen van een gezonde democratie zouden 'beerachen. He laas moeten we vaststellen, dat nog vele, zoo niet alle bouwstee. nen, ontbreken. Millioenen ver. oiaaiste personen zwerven nog in Europa, niet wetende wat de toe. komst zal brengen. Honger wordt er geleden in uitgestrekte doelen van Europa en ook van gerech tigheid is nog weinig te bespeu ren. Denken we slechts aan Joego Slavië, waar de communistische dictator Tilo een onrechtvaardig proces deed voeren tegen Mgr. Siepinac. De volkeren verkeeren nog steeds zooals Z.H. de Paus het in Zijn Kerstrede zoo terecht zeide in voortdurende onrust en er heerscht ontgoocheling en ontevredenheid, die aanleiding kunnen zijn voor hei uitbreken van een nieuw conflict. Moge het komende jaar het beeld te zien geven van een eerlijk pogen van de staatslieden van alle landen der wereld den echten vrede le geven, die tevens de basis zal vormen van nieuwe welvaart M. P. J. FOTO-REPORTAG BIB WIJ STAPPEN over van een oud op een nieuw jaar en het is goed, dan nog eens even om te zien. Ook in dit prille verleden ligt het heden en in het nu wat worden zal. Als we dat „nu" be schouwen, begrijpen wij het pessimisme van Rome. Ook in het verleden van '46 ligt weinig opwek kends. De foto's van deze bladzijden loe ren het Moge 1947 toch 'n Zalig Nieuw jaar zijn! E H. VADER is de centrale figuur, waarheen de wereld ook in het afge loopen jaar schouwde. D' plechjigheid van de over handiging van den Kardi naalshoed aan Z.Em. Kaï dinaal De long herinnerde ons weer aan de univer seele beteekenis van de Kardinaalscreatie, die voor ons land in het bijzonder zoo belangrijk was. Zij brach een Nederlander weer ne lange jaren in het wereld bestuur der Kerk en bewee' eer aan den stoeren pre laat, die het alles omvatten gevaar van het nationas! socialisme op den eeni; juisten grondslag van hi Christendom bestreed. Daaronder: Een blik op c ontzettende uitwerking van de atoombom, zooals die bij Bikini bleek. En toch her inneren wij ons, dat de deskundigen het niet eens zoo hee,l erg vonden. He» viel meel Maar Bikini bleef niettemin het vermanend teeken aan de menschheid, om zijn kracht niet te zoeken in de werken der vernietiging, maar alles te richten op her stel erf vernieuwing. Een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst en niet aan de vernieling daarvan. De atoombom waart als een dreigende schaduw over de aarde rond en dringt tof een oplossing van het bewapeningsvraagstuk! HNGGADJATI en Commissie-Generaal, toovl woorden voor den een, schrikbeelden voor den ander; ook in deze zaak van vitaal belal voor ons land, was Nederland hopeloos verdeeld. Toch kent iedereen deze vier mj nen. Van Poll, De Boer, Van Mook en Schermer horn, die op hun wijze hebben getracht, moeilijkheden in Indonesië te ontwarren. Hierboven rechts: De onrust in Palestina, el der zorgenkinderen van het Britsche imperium. Gewapende troepen, tanks, prikkeldra/ zooals wij hier In de straten van Jeruzalem zien, waren permanente verschijningen in werelddeelen! Hiernaast: Een naam van kracht en snelheid: Tommy Lawton, de gevaarlijl middenvoor van het Engelsche elftal, scoort in den befaamden wedstrijd te Huddersfief die ons een smadelijke nederlaag bezorgde, een der Engelsche doelpunten. En daarondq Eerst in de latere maanden van het jaar kreeg ook de K L M haar deel In de ree vliegongevallen, welke de wereld verontrustte. Op Schiphol landde een vliegtuig zoo gelukkig, dat het in brand vloog, zes en twintig passagiers kwamen om het leven, daarnaast weer een meer opwekkend beeld: De verbinding over de Maas bij Dordrecht| hersteld, het traject Noord-Zuid is weer berijdbaar De autoriteiten hebben reden tot ji chen. nu weer een herinnering aan het oorlogsgeweld is opgeruimd. Een der vele bruggJ die in het afgeloopen jaar herbouwd is, als een bewijs van de onverwoestbare lever] kracht van ons volk, dat ondanks alles vooruit will

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4