EEN TERUGBLIK of DE GEBEURTENISSEN IN NEDERLAND Ap Een oude glorie van ons land is in hel oude jaar Her steld: Weer trokken Nederlan ders ter walvischvaart en het was de „Willem Barendsz", die van Amsterdam uit, naar het Zuidpoolgebied trok; de eerste walvisschen zijn reeds gevan gen. En als laatste: Het vennis te Neurenberg is geveld, de Duitscjre oorlogsmisda digers hooren, meestal zonder veel schuldbe sef, hun schrikkelijk vonnis aan. Goorlng ontsnapte aan de galg, door zichzelf te ver doen, zeventien verte genwoordigers van de schijngrootheid van het nazi-Isme ondergingen den dood door de strop. En thans zit Duitschland met het groote probleem van het herstel der chaos, door de nationaal-socia- listische machthebbers achtergelaten. Niet al leen Duitschland, maar heel de wereld gaat gebukt onder de na- weëen van den grooten oorlog, waarbij nog komt. dat diepgaande politieke en economi sche tegenstellingen een doelmatige rege ling belemmeren. Den Haag neemt afscheid NIEUW NOORDHOLLANDSGH DAGBLAD - Dinsdag 31 December 1946 PAC. 5 Geestelijke en materieele heropbouw staan nog aan het begin van burgemeester de Monchy Met rasse schreden spoedt het jaar 1946 ten einde en nog maar enkele uren resten ons alvorens de bekende twaalf klokslagen in het middernachtelijk uur ons ver kondigen, dat er weer een jaar voorbij is. En alvorens den blik vooruit te richten en plannen te maken voor het nieuwe jaar, zien wij op dezen dag nog eenmaal om naar datgene wat ons in het afge- loopen jaar heef! getroffen en dat vanavond om twaalf uur voor goed tot het verleden zal gaan behooren. Het afgeloopen jaar stond ge heel in het leeken van den weder opbouw, zoowel geestelijk als ma terieel en hoewel helaas alle plan. nen niet verwezenlijkt konden worden, toch is er veel tot stanci gekomen, dat ons vreugde en vol doening verschaft. Katholiek leven in 1946 Verschillende gebeurtenissen hebben aain het katholieke leven in ons vaderland nieuw voedsel gegeven en ons iand in het mid delpunt der belangstelling ge plaatst. De voornaamste was wel de benoeming van Mgr. de Jong, den Aartsbisschop van Utrecht tot Kardinaal, die, hoewel reeds in 1945 geschied, toch dit jaar in ons land het meest op den voor grond is getreden door de over handiging van de emblemen aan die waardigheid verbonden en de huldiging, die in Utrecht plaats had. Naast de viering van het eeuwfeest der Vincentiusvereeni. ging was het Eucharistisch Con gres te Amsterdam, ter gelegen heid van het Zesde Eeuwfeest van het H. Sacrament van Mirakel, dat zoo grootsch was opgezet, maar waarbij katholiek Neder land, althans voor een aanzien lijk deel, zoo jammerlijk verstek liet gaan, een der voornaamste gebeurtenissen. Het waren de Amsterdammers, de mannen van den Stillen Omgang, die dit jaar weer voor het eerst in volle glorie kon worden gehouden, die hun schouders onder de zaak hadden gezet en zoodoende er zorg voor droegen, dat de feestelijkheden geslaagd zijn. De opbouw op geestelijk gebied manifesteerde zich vooral in het herstel van de katholieke organisaties, waaron der de Kath. Arbeidersbeweging een zeer voorname plaats inneem! met haar circa 250.000 leden. De Katholieke Actie ontplooide een groote activiteit, zij organiseerde een gezinsmaand en zette een actie op touw voor onze jongens in Indië, onder den reeds overal ingeburgerd-en naam Het Katho liek Thuisfront. Amsterdam en indirect heel Nederland verloor in Mgr. van Noort, den oud-deken van de Amstelstad, een man van grool formaat. Ook dit jaar verschenen er verschillende herderlijke brie ven van h.et Episcopaat, waarvan die over onze houding tegenover de politieke delinquenten de be langrijkste was. Het Koninklijk Huis 1946 is het jaar geweest waarin de band tusschen het Huis van Oranje, die altijd, ook in de zware oorlogsjaren, sterk is geweest, nauwer werd aangehaald. Naast onze Vorstin heeft vooral het Prinselijk Gezin, dat, naar wij hopen, spoedig met een klein Prinsje vermeerderd zal worden, zich een groote plaats veroverd in aller harten. Meegeleefd heb. ben wij met de zorgen in het be gin van .het jaar, toen de prinses jes en ook hun ouders te kampen hadden met ziekte. Verheugd hébben wij ons over de hartelijke ontvangsten, in de Scandinavische 'anden en Zwitserland ons Prin. selijk Paar bereid. Met groot en thousiasme werden de Koningin- nefeesten in heel het land gevierd. Van Haar kant heeft onze Vorstin zich niet onbetuigd gelaten in Haar weerdeering voor de houding van Haar volk tijdens de bezet ting. Daarvan getuigde 't mede leven met de oorlogsslachtoffers, waarvan o.a. de beschikbaarstel ling van een deel van het Paleis Het Loo voor oud-illegale werkers een uiting was, alsmede de deco ratie van vele verzetslieden. Groote mannen kwamen ook dit jaar naar ons land. De tocht van Churchill, die Amsterdam en Leiden bezocht, is een ware triomftocht geworden. Meer in stilte bezocht Hoover, de oud-president van Amerika, Ne derland, voornamelijk om de hulp actie te organiseeren. De derde groote man was Generaal de Lattre de Tassigny, de Fransche verzetsgeneraal, wien een waar lij koninklijke ontvangst ten deel viel. De eigenlijke wederopbouw zooals zoovelen in den lande dien zich gewenschl hadden, n.l. de bouw va.n huizen, is deerlijk te gengevallen. Grootere werken echter werden met energie ter hand genomen en kwam veeal voor den gestelden termijn ge reed. Hel waren vooral de spoor wegen, de Waterstaat en de K. L.M. die in een minimum van tijd de schade herstelden. De verkeersbrug over de IJsel bij Zwolle werd reeds in het begin van '46 wéér geopend. Eind April nam de K.L.M. weer de ge- heele burgerluchtvaart in handen en werd de spoorbrug bij Venlo in gebruik gesteld. In Mei kwam de spoorbrug bij Zwolle over den IJsel gereed en in Augustus die over het Hollandseh Diep bij de Moerdijk. Het wegverkeer kwam met het vrijkomen van de benzine in een gunstiger positie die nog verbe. terd werd toen de A.B.D. werd opgeheven. In het kader van den weder opbouw dient genoemd te wor den de glasactie Ruiten Troef van Henri de Greeve, waardoor zeer vele woningen voor den winter weer bewoonbaar werden gemaakt, dei anders misschien 't volgend jaar aan de beurt zou den zijn geweest voor herstel. De Distributie kon, zooals trouwens wel te ver wachten was, ook dit jaar niet worden opgeheven alhoewel ver scheidene artikelen zonder bon verkrijgbaar werden gesteld. Mei de tabaks-voorziening liep het wel zeer ongelukkig. Kreeg men de eene maand een ertra rant soen sigaretten, de andere maand werd men veroordeeld tot het rooken van sigaren en rond Sin terklaas waren het letterlijk zwarte sigaretten die in rook op gingen zooals ook de illusie op een grooler rantsoen. Voor de schoen-distributie kwam een nieuwe regeling en half Neder land loom nu op Amerikaansche schoenen. Afgezien van de vele fraudes, vooral in de groote steden ge pleegd, verliep de distributie verder zonder veel strubbelin gen. Handel en Nijverheid leefden weer op waartoe de ope ning van de effectenbeurs te Amsterdam zeker heeft bijgedra gen, alsmede de vergemakkelij king van het verkeer met België. Alleen de deviezen-bepalingen blijken nog steeds een blok aana het been van Mercurius. De Urechtsohe Jaarbeurs door ruim 300.000 mensohen bezocht heeft ongetwijfeld veel er toe bijgedragen de handel te bevor deren, vooral ook mei het buiten land, waarmede belangrijke ac- coorden werden afgesloten. De stakingen hebben echter heel wat bedorven De kinderen mochten de zoo fel begeerde sinaasappelen uit Fran- co-Spanje niel eten, althans van de E.V.C. niet. Rotterdam kende ©en havenstaking, die spoedig door een drie maanden lange staking in Amsterdam werd ge volgd. Militairen en studenten losten de schepen, die nog onze havens aandeden. Niet alleen de arbeiders, ook de studenten staak ten en wel om zuiveringsredenen. De Amsterdaimsehe universitaire wereld lag dan ook geruimen tijd in een onwezenlijke sluimer ge dompeld. De berechting der N.S.B-ers is dit jaar een echt zorgenkind der regeering geweest. Weliswaar werden de maatstaven voor de vergelding milder, doch er waren sieeds elementen, die zich bij "de ministerieele beslissingen niet konden neerleggen en eigen-rech- tertje bleven spelen. Wat tot nu loe nooit in ons land gebeurde, was aan de orde van den dag: aanrandingen en bomaanslagen. De tribunalen zijn in het begin van het jaar gaan werken met steeds grootere snelheid en dui zenden werden uit de kampen be vrijd. Mussert en Blokzijl hébben hun gerechte straf ondergaan en in Maart werd het veelbesproken M.G. eindelijk opgeheven. Het meest opwindend was nog de jacht op Arnold Meijer, die zich laler vrijwillig meldde en tot 5 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. Op cultureel gebied heeft Nederland zich weer een eerste plaats onder de volkeren veroverd. Wij hebben in Mei „de kunst door het vrije land" zien en hooren gaan. Vlaamsche meesters bezochten ons land en z°o juist is de tentoonstelling der Fransche wandtapijten geslolen. Ook de radio is nog steeds een zorgen kind. Over het algemeen zijn de programma's beneden peil en de oude omroepvereenigingen zijn nog steeds geen baas in eigen huis. Kunstenaars van naam na men voorgoed afscheid van ons, zooals Eduard Veterman, Herman de Man en Arlhur van Schendel. Intusschen heeft minister Gie ten veel beknibbeld op hetgeen door zijn voorganger de Leeuw voor O., K. en W. met kwistige hand was toebedeeld. AI met al is Nederland een arm land gebleven. En er zal nog heel wa{ moeten gebeuren aleer het vooroorlogsche peil vajj welstand weer is bereikt, dat merken voor al de groote gezinnen, die met een inkomen, dat slechts in geringe mate gestegen is, artikelen moe ten koopen, die (wee-, ja in vele gevallen wel driemaal zoo duur zijn geworden als voor den oor log. Wij hopen nu maar, dat 1947 waarlijk betere tijden zal bren gen. Gisteren heeft de Haagsche gemeenteraad in een bijzondere zitting afscheid genomen van burgemeester Mr. dr. S. J. R. de Monchy. Tevoren nam de Raad twee besluiten, beide be trekking hebbend op dit af scheid. Als blijk van waardee ring voor de zeer gewichtige diensten, door den burgemees ter, ook in de moeilijkste om standigheden, aan de gemeente bewezen, kende de gemeente raad Mr. de Monchy een ge denkpenning in goud toe, ter wijl de Raad tevens het besluit nam een „Burgemeester de Monchy-fonds" te stichten, dat jaarlijks vijf Haagsche jongelie den in staat stelt Hooger On derwijs te volgen. De burgemeesters van Rotterdam, Delft, Rijswijk en Voorburg, bene vens wethouder Franken namens den Burgemeester van Amsterdam, waren bij het afscheid aanwezig. In zijn afscheidsrede bracht de scheidende burgemeester van de Hofstad dank aan H. M. de Konin gin voor het vertrouwen, dat Zij immer in hem had gesteld en voorts aan de opvolgende ministers van Binnenlandsche Zaken, in het bijzonder aan dr. Beel, die een veel inniger contact met de burgemees ters pleegt te onderhouden, dan voorheen gebruikelijk was. Met voldoening zag Mr. de Mon chy terug op de twaalf en 'n half jaar van zijn ambtsuitoefening doch niet alleen met voldoening. Ook onvoldaanheid' kwam bij hem op, wanneer hij dacht aan al het geen hij door zijn meer dan overla den dagprogramma niet ten volle had kunnen behartigen. Bij zijn overzicht over zijn ambtsperiode bracht de burgemeester zijn meest hartelijken dank aan de wethouders, die immer een volledige harmonie in het college van B. en W. wisten te bewaren. Ook den ambtenaren bracht spr. zijn dank hoewel hij moest toegeven, dat het den laatsten tijd menigmaal had moeten voorko men, dat ontrouwe ambtenaren werden ontslagen. In dezen dank betrok spr. tevens de vele duizen den werklieden der gemeente. „Er bestaat geen twijfel" zoo be sloot Mr. de Monchy „of 's Graven- hage gaat. straks door Dudok's plan nen vermooid en verjongd een schoone toekomst tegemoet. God zegene onze stad." Geen zoon of broer in Indië? Dan kunt U een mooie daad stellen tegenover hen die wel een zoon of broer in Indië hebben. Betaal voor hen een abonnement op het „Nieuw Noordhollandsch Dagblad". Eens per week verzenden wjj een speciaal nummer tegen betaling van f 3,40 per kwartaal. Geef ons naam en adres op en het komt in orde. Groot serviesgoed bonvrij Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 1 Januari 1947 af, de volgende artikelen zonder bon kunnen worden ge kocht: huishoudmelkkannen, sala- debakken, schalen, spoelkommen, met een middellijn van 150 mm en meer, ronde en ovale vuur vaste schotels, casseroles en pas- teivormen. De aanlacht wordt er op gevestigd, dat, voor zoover voorradig door den hanlel reeds zonder inlevering van distributie, bescheiden móchten worden ver kocht: botervlootjes, brood- en dekschalen, koffie- en theepotten, melkkannetjes tot 1/4 liter inh., sauskommen, soepterrines, suiker potten, visoh- en vleeschschotels en zuurschaaltjes Mary trouwt Het huwelijk van Miss Mary Churchill, de 24jarige dochter van Winston Churchill, met ka pitein Christpher Soamen, zal op 11 Februari worden voltrok ken in de kerk van St. Marga ret, Westminster. 1946 pen nisme Jok in van '44 opwek- van len lee- 1947 [lieuw- PELDOORN, in de bezettingstijd beroemd om zijn zorg voor de evacué's, brengt ons in her innering de verschrikkelijke ramp met het vliegtuig van een roekeloos jeugdig vliegenier. Zijn toestel kwam op een school terecht, raakte in brand en vele leerlingen kwamen om het le ven. Hiernaast: Een groote dag voor Dmuiden, voor Amsterdam en voor Nederland! De Groote Sluis te Dmuiden werd weer in dienst gesteld. Het eerste schip, dat geschut werd, was de „Oranje", die voor het eerst na zes jaar de thuishaven weer bereikte. De naam van het schip, dat in de oorlogsjaren een belangrijke rol speelde was het symbool van Nederlands roem en glorie onder de schutse van Oranje. En hieronder: Walcheren! Naam, die een drama en een heerlijkheid verklankt. Barbaarsch ge weld had het vruchtbare land in een woestenij herschapen, Nederlandsche moed en volharding hebben het weer bewoonbaar en vruchtbaar gemaakt, na het dichten van de vier groote gaten in de zeedijken en het was groot feest, toen het gat bij Rammekens als laatste werd gedicht. De herleving van Walcheren, waar veel leed geleden is, dat niet meer kan worden uitgewischt, is het bemoedigend sig naai, dat ons land, naar den trant van he.t aloude Zeeuwsche na een dramatische worsteling weer bovenkomt! Daaronder: De „Big" Winston Churchill bracht een be- Hij is „Luctor et Emergo zoek aan ons land. er triomfantelijk ontvan gen en sprak o.a. in het parlement en bij zijn in auguratie aan de Leidsche Hoogeschool, waarvan hij eeredoctor werd. Met vrouw en dochter bracht Churchill ook een bezoek aan het Prinselijk Raar, dat hem in de Prinselijke residentie onder warme belangstelling van duizen den, hartelijk ontving. Men ziet den grooten oor logsleider op de foto met zijn echtgenoote en zijn in verband met haar verlo ving veelbesproken doch ter, temidden van het Prinselijk Paar en de ■schattige prinsesjes. aal, toovl vitaal belal ze vier mj getracht, alestina, e prikkeldrac| ingen in e gevaarlijl Huddersfiel in daarond^ in de ree Ituig zoo iet leven. Dordrechtl aden tof ele bruggd bare levert

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5