Nieuuu Regeering verdedigt van Mook tegen aanval van Gerbrandy \SEÏ\T 1KOOP LIJZEN Een nieuw Indië-debat? Rede van Soedirman veroorzaakte verslechtering van den toestand H.M. de Koningin ontvangt het Corps Diplomatique I x>r Zondag LOTEN Evert v. Dijk blijft „aan den wal ENS 9 IUIMELOT i 6 JANUARI JANUAII 1947 i 2905 te Kalverdijk ■EMSKERK J j! Voor Alkmaar en omgeving SLSJ5 Waarom hem dan aanbevolen voor hooge posten? Maria-Congres te Maastricht Mr. Roolvink wil interpelleer en MINISTERS CONFEREEREN Herstel van het Republikeinsch gezag te Buitenzorg Wereldvermaarde vlieger afgekeurd u Soekarno pleit vóór Linggadjati 1 BaarnLaren 4e klasse A LSW '26—MFC BKCGrashoppers SchoortWieringerw. TexelOudesluis 4e klasse B St. GeorgeMonn.dam WestfriezenDe Rijp AndijkSijbekarspel SEW—WW EVCPurmerend 4e klasse C CSV—'Vrone U itgeestAssen delft Res. 2e klasse C Blauw Wit 4KFC 3 Rapiditas 2HFC 2 jDe Germaan 2Ajax 4 Res. 3e klasse A HRC 2—KFC 2 ZFC 2—ZVV 2 Helder 3Zaandijk 2 Zilverm. 2OSV 2 WSV' 30—VVZ 2 KW 2—Alkm. Boys Res. 3e klasse B AFC 4—WFC 3 Watergr.m. 2Westfr. 2 Assend. 2Zeeburgia 2 Hollandia 2P-steijn 2 Volendam 2QSC 2 Res. 3e klasse C Velsen 2—VSV 3 SNA 2—Zandv. M. 2 De Volew. 3ZFC 4 WFC 4—HRC 3 aan laai lit. ictr. 15 de eerste boterhammen naar en Vader en Moeder uitgerust ïen ze met mooie spelen. Eerst Vader en Lange Jaap* zijn de Duimelot en Kleine Ding de e zal het winnen. Zie de paar- open. De jongens moeten zich houden. Ziezo, dat hebben ze jehad. Vader is er moe van ge- Nu moeten jullie maar even spelen. Vader moetje ven weer en een pijpje roken. Wees rzichtig Vader, denk om bos- gaan de jongens alleen wat één doet dit, de ander dat. Duimelot. aken voor den verkoop ALKMAAR Hoogstraat 18 J 5 „Witte Non" komt t Volkstooneel" met NZE SCHULDEN" TANUARI a.s. Kaar- f2.25 plus rechten. 2269 297 eel versierde zaal ■N ZONDAGAVOND egang voorbehouden Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten.'*- Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollandsch DaqLlad ZATERDAG 4 JANUARI 1947 (Vondel) 42e JAARGANG - NUMMER 11117 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 J(K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel..2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank EEN ERNSTIG PROTEST Naar aanleiding van de radio rede, Donderdagavond uitge sproken door prof. dr. P. S. Ger brandy, in zijn kwaliteit van voorzitter van het Nationaal Comité „Handhaving der Rijks eenheid", wordt van officieele zijde het volgende opgemerkt: „Het is een vanzelfsprekend en grondwettelijk gewaarborgd goed recht van iederen Nederlander, ook van Prof. Gerbrandy, om in het openbaar vrij zijn meening uit te spreken over het beleid der regee ring. Het is van den anderen kant een even goed recht der regeering om haar beleid niet tegenover ieder, die zich als voorvechter van een andere beschouwingswijze opwerpt, doch slechts in de daartoe grond wettelijk aangewezen, door het volk gekozen colleges te verdedigen. Zij heeft dit gedaan. Zij heeft haar be leid in de volksvertegenwoordiging toegelicht en ongevraagd heeft deze zich in groote meerderheid achter haar voornemens geschaard. De re geering gaat nu voort met den ar beid aan de uitwerking der over. eenkomst op de thans gelegde basis, en o.m. aan de voorbereiding van de rende tafel conferentie, terwijl uiteindelijk de Koninklijke belofte van 7 December 1942 ook in een voorstel tot grondwetswijziging zal worden gegoten. De Regeering meent echter wel ernstig protest te moeten aan- teekenen tegen de denigreeren- de wijze, waarop Prof. Gerbran dy heeft gemeend den met zoo veel volharding aan zijn zware taak arbeidende luitenant gou verneur-generaal, dr. van Mook te moeten aanvallen. Wanneer het waar is, wat Prof. Gerbrandy meedeelt over de voor geschiedenis der Koninklijke rede van 7 December 1942, w.anneer hij dus reeds in dien tijd wist, wat hij thans meent over dr. van Mook te moeten zeggen, dan mag de vraag worden gesteld, waarom juist hij, destijds minister-president, dien- In 1940 zou te Maastricht een Internationaal Maria-con- gres gehouden worden, waar van de voorbereidingen onge veer geheel gereed waren, toen de oorlog er een einde aan maakte. Thans zal dit Ma- ria-congres te Maastricht worden gehouden van 3 t.e.m. 7 September a.s. De voorbe reidende organisatie is reeds in verschillende commissies ter hand genomen. De plan nen richten zich op een nog grootscheren opzet dan dien voor 1940. In den zomer van 1947 wordt tevens weder om de zevenjaarlijksche Hei ligdomsvaart gehouden, die in de oorlogsjaren moest worden overgeslagen. PROCES-VERBAAL TEGEN TEXTIEL FABRIKANTEN Door den Centralen Dienst voor de economische controle is in de afgeloopen weken een on derzoek ingesteld bij verscheide ne textielfabrieken in Tilburg. Tegen elf fabrikanten is proces verbaal opgemaakt, in hoofd zaak wegens de aflevering van textielgoederen zonder dat de vereischte distributiebescheiden tijdig werdeh ingeleverd, het afleveren aan niet bij het Rijks bureau voor Textiel ingeschre ven handelaren of aan particu lieren, het overtreden van be paalde verwerkingsvergunnin gen en de levering van textiel goederen aan het eigen perso neel boven het toegelaten kwan tum. Geboortehuis van Dr. Schaepman aangekocht Het geboortehuis van den grooten Nederlandschen staats man dr. Schaepman, huize „de Eeshof' te Tubbergen, zal wor den aangekocht voor een sociaal doel. Vermoedelijk zal in het gebouw een R.K. tehuis voor verwaarloosde kinderen worden gesticht. zelfden dr. van Mook, dien hij ach. tereenvolgens tot Minister van Ko loniën, tot Luitenant Gouverneur- Generaal en wederom tot Minister van Koloniën voor benoeming voor. droeg, nog verscheidene jaren nadat de gebeurtenissen plaats hadden, waarmee hij thans zijn oordeel tracht te staven, als minister hand haafde. Sterker nog: waarom hij hem in October 1944 behalve Minis ter van Koloniën tegelijkertijd tot Luitenant - Gouverneur - Generaal voordroeg, Dr. van Mook dus meer machtsvolkomenheid schonk dan ooit een Minister van Koloniën of een Gouverneur-Generaal bezat en zich ten behoeve van dr. van Mook een figuur veroorloofde, die hij zelf naderhand als een „staatkundig monstrum" kwali ficeerde. Bovendien vraagt de re geering zich af waarom Prof. Ger brandy de toelichting in zijn radio rede gegeven op de Koninklijke rede van 7 December 1942 en die hij zelf blijkbaar van groote betee- kenis acht voor een juist begrip van deze rede, aan de Staten-Generaal heeft onthouden toen hij deze in een nota op de hoogte stelde van de hoofdpunten van het regeerings- beleid in Londen. Tenslotte zij meegedeeld, dat de regeering in de nadere toelichting van Prof. Gerbrandy geen aanlei ding vindt om haar overtuiging, dat zij niets ongrondwettelijk voorstelde noch in strijd handelde met de be doeling der Koninklijke rede, te herzien". Z.H. de Paus celebreerde op Kerstavond een Nachtmis voor leden van het Corps Diplomatique in het Vaticaan. Tijdens de plechtig heid, welke plaats vond in de Mathilde Kapel (Ass. Press P.) UITSPRAKEN EERE- RAAD VOOR DE KUNST In hooger beroep heeft de eere- raad voor de kunst n. a. v. de tij dens de bezetting aangenomen houding van de tooneelspeelster Cecilia GoossensBach deze een berisping gegeven. De letterkundige Werumeus Bu_ ning zag de uitspraak 1 jaar ver bod tot uitoefening van zijn be roep bevestigd. De termijn is in middels reeds op 1 Sept. 1946 ver streken. Ook de uitspraak tegen Otto Glastra van Loon, dirigent, n.l. verbod tot uitoefening van het beroep voor een jaar werd ge handhaafd. Waar deze maatregel per 5 Mei 1945 inging mocht de musicus op 5 Mei 1946 weder op treden. Opdracht voor Fokkerfabrieken „La sociëte africaine des transports iropicaux" te Algiers heeft de firma Fokker te Am sterdam opdracht gegeven twee Dakota's om te bouwen tot pas sagiersvliegtuigen. Roesfam Effendi in Indonesië Het voormalige communisti sche Tweede Kamerlid Roestam Effendi is aan boord van de „Weltevreden" te Batavia aan gekomen. Hij is van Batavia naar Soerakarta doorgereisd. Veel liefhebbers voor Canada In het gebouw van de Canji- deesche legatie aan de Sophia- laan te Den Haag is een bureau gevestigd waar immigranten, die voldoen aan de normen van im migratie een vergunning hiertoe kunnen krijgen. Gisterenmorgen hadden zich reeds velen opgesteld voor het bureau terwijl ook in de loop van den dag de adspirant-immi- granten bleven toestroomen. Naar men ons meedeelde moeten de immigranten een relatie in Canada opgeven, die er voor in staat, dat de landverhuizer zich zelf kan verzorgen en niet ten laste van Canada komt. SOEDIRMAN HEEFT HET NIET ZOO KWAAD BEDOELD Soekarno in gevaarlijk gezelschap Mr. E. G. M. Roglvink, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P., zal onmiddellijk na het reces van de Tweede Kamer verlof vragen den Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen te interpelleeren over het weder uitzenden van leden der Com missie Generaal, „zonder dat de commissie op breederen, natio- nalen grondslag is samenge steld". De Ministerraad heeft voor het vertrek van de Commissie-Generaal naar Indië nog besprekingen ge voerd met de leden dier commissie. De bijeenkomst duurde van acnt uur tot half elf. Naar het Fransche persbureau A. F. P. meldt, hebben 12 strijd organisaties, die alle guerilla- strijders van Java en Sumatra omvatten, de volgende resolutie aangenomen: „Laten wij de in structies van generaal Soedir- man met al onze krachten uit voeren". Luit. generaal Soedir- man heeft Donderdag een on derhoud met Ir. Soekarno ge had. Op 7 Januari zal te Djogjakarta een moeistervergadering van alle Indonesische strijdorganisaties ge houden worden; hierbij zal Ir. Soe karno aanwezig zijn. Naar wij van officieele zijde ver nemen zijn op 10, 13 en 17 Decem ber 33 gevangenen uit interneering op Midden-Java bevrijd. Amir Sjarifoedin, de republi- keinsche minister van defensie, heeft verklaard, dat hij de rede van luit.-generaal Soedirman, van 26 December zal verduide lijken, en hjj zeide dat deze toespraak in geen geval be schouwd moet worden als een bevel of ook zelfs maar als het kenbaar maken van de bedoe ling een eind te maken aan het „TUSSCHEN HEL EN HEMEL" Oudejaarsspel in Duindorp In het kader van de Kerst- en Nieuwjaarsviering hebben de ge detineerden in Duindorp Donder dagavond een opvoering gegeven van het symbolisch Oudej aars- avondspel „Tusschen hel en he mel". Dit stuk, geschreven en uit gevoerd door kampbewoners, die ook de decors vervaardigden, gaf een uitbeelding van de machten van het goede en dïe van het kwade, die op de wolken met el kaar in botsing koonen, waarbij do kwade machten dreigden te overwinnen. Zang en orgelspel omlijstten het geheel. Het slot tafereel, tijdens hetwelk het orgel het Wilhelmus speelde, werd ge. vormd door de uitgespreide Ned. driekleur, geflankeerd door twee spelers. Met groote aandacht werd het spel door de kampbewoners gevolgd, die hun ingenomenheid met het gebodene betuigden. De Belgische minister van in voer, de heer Paul Kronacker heeft Donderdag met den minis ter Mansholt op diens departe ment te Den Haag besprekingen gevoerd over de aspecten van de „Food and Agriculture orga nisation" der Ver. Naties en over de tarweconventie. De minister van Buitenland- sche zaken, Baron van Boetze- laar is naar Brussel vertrokken voor het voeren van besprekin gen met zijn Belgische ambtge noot o.m. in verband met de houding van beide landen ten aanzien van het Duitsche vraag stuk. Gemeenteraad van Ber lijn wil afschaffing der stedelijke zones De Berlijnsche gemeenteraad heeft eenstemmig een resolutie aanvaard, waarin aan de geal lieerde kommandantura wordt verzocht, de verdeeling van Ber- iijn in vier zones ongedaan te maken en de stad wederom een territoriale eenheid te doen worden, aldus meldt de Britsche nieuwsdienst in Duitschland. De resolutie werd ingediend door Franz Neumann, den leider van de sociaaldemocratische partij te Berlijn, die de meer derheid heeft in den raad. Republikeinsche kringen heb ben in verband met het onder houd tusschen dr. van Mook en Sjahrir verklaard, dat als ge volg hiervan de republikeinsche minister van defensie, mr. Amir Sjarifoedin, gisteren uit Bata via naar Djogja vertrokken is om met den opperbevelhebber van de T.R.I. luit. gen. Soedir man, diens radiorede van 26 December te bespreken. Men verwacht, dat de republi keinsche regeering binnen enkele dagen een verklaring zal uitgeven om de uitwerking van Soedirmans rede te verzachten. Deze kringen hebben voorts me degedeeld, dat dr. van Mook er in heeft toegestemd de gebouwen in Buitenzorg, welke op 23 December door Nederlandsche militairen wa ren overgenomen, weer aan de re publikeinen over te dragen. Ook zullen de republikeinen worden hersteld in het burgerlijk bestuur van Buitenzorg, hoewel de functies zullen worden vervuld door andere personen, dan ten tijde van het plaats grijpen van de incidenten in functie waren. Volgens een officieelen Neder landschen militairen woordvoerder heeft de plaatselijke commandant der TRI te Padang het bevel staakt het vuren aan de troepen gegeven. Dit bevel was op 29 December in getrokken naar aanleiding van de radiorede van generaal Soedirman van 26 December. De Nederlandsche commandant was hiervan niet op de hoogte gesteld. De volgende twee dagen werden besprekingen gehou den, doch deze moesten zonder re sultaat onderbroken worden. De re publikeinsche bevelhebber deelde den Nederlandschen commandant mede, dat de republikeinsche troe pen het gebied binnen de demarca tielijn niet voor 31 December te 24 uur zouden verlaten. Hierop werd hem medegedeeld, dat de Nederlan ders na dit uur tegen de republikei nen geweld zouden gebruiken. Den volgenden dag werden bij militaire acties te Medan tusschen 11 en 16 uur twee Nederlanders gedood en vijf gewond, terwijl een Chineesch burger eveneens werd gedood. Vol gens den republikeinschen burge meester van Palembang had de dag order van Soedirman van 26 Decem ber ongunstig resultaat op den al- gemeenen toestand en ook de hou ding van den republikeinschen commandarrt van Sumatra, generaal Soekardjo. Sinds Nieuwjaarsdag zijn gevechten uitgebroken tusschen Nederlandsche e/ republikeinsche troepen, terwijl het contact met de Indonesische leider verbroken is. De Nederlandsche verliezen bedragen in totaal 3 dooden, drie zwaar- en twee lichtgewonden, terwijl onge veer 80 Indonesiërs gedood en ge wond zijn. Uit Batavia, Bandoeng, Semarang en Soerabaia worden eveneens militaire acties gemeld. Luchtmacht in actie bij Medan Over de militaire situatie heeft de Nederlandsche woordvoerder nader nog medegedeeld: Bij Medan moe.st van lucht macht en artillerie gebruik wor den gemaakt Donderdagmiddag begonnen Nederlandsche troepen een actie op groote sohaal ter beveiliging van de bebouwde kom van Me dan en het vliegveld tegen repu blikeinsche artillerie en mortie ren in de westelijke en zuidelijke sectoren, binnen de op 7 Decem ber overeengekomen strook van twee kilometer buiten den stads rand. Hierbij werd lichte tegen stand ontmoet, doch meestal na men Tri en Lasjkar Ra'jat bij de troepen de vlucht. De rest werd gevangen genomen of tijdens de actie gedood, o.m. een Japannes. Cnder de gevangenen bevonden zich een officier en twee solda ten van de Tri. Om 4 uur in den middag was de actie zoo goed als voltooid. De bevolking vluchtte in de richting van de Nederland sche troepen, waar zij onder be scherming werd genomen; door het Roode Kruis werden voedsel en twee baadjes per persoon uit gereikt. Bij de op 28 en 29 Dec. plaats gevonden hebbendé actie bij Pa lembang waren aan Nederlandsche zijde drie dooden en twee licht gewonden te betreuren. Tijdens de actie ontving het Charitas-hospitaal vele treffers van de republikein sche artillerie. De Higgingboot, die in de richting van4Pladjoe voer, werd van dén oever af met een zwaren mitrailleur beschoten; een inzittend.e werd gewond. Verder werd een Ne,derlandsch vliegtuig door de republikeinen beschoten en zevenmaal getroffen. Volgens den republikeinschen burgemees ter, dr. Isa, had de rede van Soe dirman een ongunstige uitwerking ten aanzien van den algemeenen toestand gehad. Sinds Nieuw jaarsdag is het contact met de re publikeinsche leiders verbroken. Te Lunteren is het jeugd-schaaktournooi voor leerlingen van Mid delbare Scholen uit het geheele land geopend. Eenige groot meesters aan het bord. (A.N.P. P.) bestand en de maatregelen waartoe in verband met het be stand is besloten. Ben officieele verklaring der In dische regeering met dezelfde in houd zegt voorts, dat de commissie voor de politieke uitwerking van het bestand de kwestie-Buitenzorg (waar een conflict was ontstaan tusschen het Nederlandsche en het republikeinsche bestuur) heeft be sproken met de leden van de com missie voor binnenlandsche zaken dr. A. K. Gani, en Amir Sjarifoedin. Ook Sjahrir was daarbij tegenwoor dig. Men besloot het burgerlijk be stuur en de politie van de republiek weer te doen functioneeren zoodra de maatregelen in verband met het onderzoek zijn beëindigd. Met be trekking tot de andere diensten van de republiek zullen plaatselijke be sprekingen worden gehouden ten einde de verhouding te regelen van die diensten tot de Nederlandsche autoriteiten. Naar het republikeinsche pers. bureau Antara meldt, zal het K.N.I.P. (voorloopig republikeinsch parlement) waarschijnlijk op 27 dezer te Soerakarta in plenaire zit ting bijeenkomen. De Sentral organisasi boeroeh In donesia (een sterke centrale Indo nesische arbeiders organisatie) heeft de overeenkomst van Linggadjati aanvaard, evenals de pemoedi poe- teri Indonesia (Indonesische vrou welijke jongeren) die wil trachten het volk, dat thans in ongerustheid verkeert, te kalmeeren. Voor de aanbieding der nieuwjaarswenschen Voor de eerste maal heeft H. M. de Koningin in haar Paleis in de Hoofdstad, gisterenmorgen om elf uur, de leden van het Corps Diplomatique met hup dames ontvangen om de gebrui kelijke Nieuwjaarswenschen te ontvangen. Om 9 uur 's morgens nam het corps mariniers van het opleidings. kamp Doorn, de wacht over van het 1 B. T. T. uit de Koudehornkazeme te Haarlem. In stramme houding stond het beroemde corps met zijn historisch vaandel aangetreden aan weerszijden van den hoofdingang van het Koninklijk Paleis. Links van het bordes stond de mariniers kapel opgesteld, en weldra vormde zich voor het paleis een dichte haag van belangstellenden, die het hunne wilden hebben van het fraaie schouwspel, dat geboden werd door de aankomst der buitenlandsche di plomaten met hunne dames. Ook de Pauselijke Internuntius in zijn sta tig, geestelijk gewaad, kwam de wenschen van de Heilige Stoel voe gen bij de velen, die H. M. bij deze jaarwisseling werden aangeboden. In een onafgebroken rij reden de elegante wagens voor en de gasten begaven zich naar de groote hal, waar zij ontvangen werden door den adjudant van H. M. Kapt. J. C. Bührman. Als eerste der hooge gasten arri. veerden, even voor elf uur, de mili taire- en marine attaches van Groot Brittannië. Telkens presenteerde de eerewacht het geweer voor de aan- komend.e ambassadeurs, die in de meeste'gevallen een groet brachten aan het vaandel, alvorens het paleis binnen te treden. Als laatste arriveerde de ambas sadeur der Sowjet-Unie, waarna onder de beginklanken van het Wil- De Pauselijk Internuntius, Mgr. Paolo Giobbe, arriveert aan het Koninklijk Paleis te Amsterdam voor het afleggen van egn Nieuwjaarsbezoek bij H.M. de Koningin. (A.N.P. P.) helmus het vaandel en de eerewacht inrukten. H. M. ontving het corps diploma tique in de voor deze gelegenheid plechtig aangekleede burgerzaal. De fraaie empirekronen verspreidden een weldadig licht over de schitte rende uniformen der militaire atta ches en de elegante toiletten der dames. Op den marmeren vloer lag een bijzonder mooi Deventgr "tapijt. Om 12 uur was de plechtigheid geëindigd. De eerewacht stelde zich weer op en de hooge gasten verlie ten het paleis onder hetzelfde cere monieel waarmede zij verwelkomd werden. EVERT VAN DIJK, de beken de K.L.M.-piloot, is afgekeurd voor den vliegdienst. Hfl zal in K.I^M.-dienst blijven. Evert van* Dijk, die op 23 Mei 1893 te Delft werd geboren, werd op 22 December 1921 gebrevetteerr. Hq trad op 1 Mei 1925 in dienst bij de K.L.M. Lang voor den tweeden wereldoorlog was hij reeds een der luchtmillionairs van de K.L.M. en gezagvoerder op de Indiëroute. Over Van Dijk zijn vele „sterke" verhalen in omloop, waarvan som mige in enkele boeken over de luchtvaart zijn vastgelegd. Wereld vermaardheid kreeg hij, toen hij, door Charles E. Kingsford Smith als tweede piloot uitgekozen, met de VH-USU, „Southern Cross", een 3- motorige Fokker F VII op 24 Juni 1930 van Port Marnock in Ierland naar het vliegveld Harbor Grace op New Foundland vloog. Dit was toen de tweede vlucht van een vliegtuig van Europa uit naar Amerika. De eerste maal, dat het van Europa uit gelukte, op 12 April 1928, waren het Hühnefeld, Köhl en Fitzmauriee, die den tocht met succes ondernamen. Evert van Dijk kreeg vele onder scheidingen voor bijzondere vluch ten. De nestor van de K.L.M.-piJo- ten, G. J. Geysendnrfer, geboren 1 April 1892 te Sliedrecht, is her keurd, evenals de piloot Snitslaar. Beide werden goedgekeurd. De uit slag der keuring van Geyssendorfer was zelfs beter dan die van den laatsten keer. Geyssendorfer is eveneens een wereldvermaard K.L.M.-piloot, die o.a. in 1927 met den heer van Lear Black in een Fokker F Vila, de HN-ADP, de eerste retourvlucht Amsterdam-Batavia uitvoerde, in 1933 met den „Panderjager" een bij zondere postvlucht naar Nederi. In dië maakte en in October 1934 met Asjes deelnam aan de Melbourne- race. De Katwijker logger KW 159 is gisterenmorgen omstreeks zes uur met het Tholensche vaar tuig 42 in aanvaring geweest. Het Tholensche vaartuig 42 is gezonken. De bemanning is ge red en door de KW 159 in Vlis- singen binnengebracht. Intusschen heeft Soekarno 'n rede gehouden, waarin hij „on danks de steeds slechter wor dende vooruitzichten", een be roep doet op allen, om een vreedzame regeling aan te gaan. Bekrachtiging van het accoord zal z.i. den weg daartoe banen, „indien de Nederlanders geen wijziging vragen in de oorspron kelijke voorstellen". De Neder landers, die bezwaar maken te gen de overeenkomst, moeten inzien, dat we niet meer in 1941 leven. Duitsche spion in Frankrijk gearresteerd Gezagvoerder Jean Rugammer, oud 48 jaar, in dienst van een kleine luchtvaartmaatschappij, „Aso France", is met zijn vrouw en dienstbode gearresteerd. Ru gammer trad in 1943 in dienst van de „Abwehr", den inlichtin gendienst van de Wehrmacht. Hij werd belast mei het bewaken van de Pyreneesehe grens met het oog op een landing der geallieerden in Spanje. Hij stond ook in con tact met den in Spanje geveslig- den Duitschen inlichtingendienst. Tijdens den oorlog 19141918 onderscheidde Rugammer zich als vliegenier bij de Fransche lucht macht. 'i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1